Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κα Αγλαΐα - από νέα μητέρα διδύμων - ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Κα Αγλαΐα μετά από μεγάλη προσπάθεια να βρω λύση στην ανάγκη μου να θηλάσω... ζητώ τη βοήθειά σας.

 

Είμαι μια νέα μητέρα δίδυμων αγοριών.

Γέννησα στις 11/02/2012, τον έναν μικρούλη 2.490 και τον άλλο 2.430 κιλά.

Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο, και μου έφερναν τα μωράκια για να τα θηλάσω το πρωτόγαλά μου μέρα νύχτα, ενώ με καθοδήγησαν με επιτυχία και στο θηλασμό.

 

Αυτό για 3 ημέρες, όταν κατόπιν οδηγίας του παιδίατρου, το βράδυ αρχίσαμε να δίνουμε ξένο γάλα δεδομένου ότι τα μωράκια είχαν χάσει βάρος και είχαν φτάσει στα 2.300 περίπου, ενώ παράλληλα είχαν ανεβάσει ίκτερο.

 

Στη συνέχεια, στο σπίτι που επιστρέψαμε, πάλι κατόπιν οδηγίας του παιδίατρου λόγω του χαμηλού βάρους των μωρών, δίνουμε κατά 90% ξένο γάλα κ ότι βγάλω με το θήλαστρο. Αυτή η οδηγία ήταν σαφής μέχρι να περάσουν τουλάχιστον τα 3 κιλά τα παιδιά και δεν θα έπρεπε να τα βάλω στο στήθος γιατί κουράζονται και δεν τρέφονται σωστά.

 

Δυστυχώς όμως η ποσότητα που βγάζω με το θήλαστρο είναι τραγικά χαμηλή: από 100-300ml την ημέρα στο σύνολο, ενώ η συχνότητα που βγάζω είναι άτακτη λόγω των 2 παιδιών.

 

Ο γυναικολόγος μου κ οι παιδίατροι που έχω συμβουλευτεί για το θηλασμό με έχουν αποτρέψει από την προσπάθεια θηλασμού με τη δικαιολογία ότι είναι σχεδόν ακατόρθωτος ο θηλασμός δίδυμων. Η απάντηση είναι «δώσε ότι μπορείς από το θήλαστρο» ή «σταμάτα το χαμένος κόπος». Η απορία μου όμως δεν απαντάται: γιατί δεν μπορώ να θηλάσω ούτε καν ένα μωρό από τα δύο; Θα ήμουν χαρούμενη εάν μπορούσα να θηλάσω εναλλάξ τα παιδιά ανά γεύμα.

Μέχρι που στράφηκα σε έναν ομοιοπαθητικό που μου συνέστησε κάποια αγωγή με χάπια αν κ δεν έχουν σημαντικά αποτελέσματα…

Επίσης, έχω ξεκινήσει μαγιά της Μπύρας της Lanes (300mg), λαμβάνοντας 4 κάψουλες 3 φορές την ημέρα μετά από κάθε γεύμα. Πάλι δεν βλέπω κάποια διαφορά.

Και τη διατροφή μου την προσέχω - να τρώω υγειινά, συχνά και μικρά γεύματα καθώς και πολύ νερό.

 

Σε όλο αυτό το διάστημα, δεν έχω νιώσει μεν ποτέ ότι φουσκώνει / γεμίζει το στήθος μου, όμως έχω παρατηρήσει ότι στάζει κάποιες φορές ή ότι λερώνω την μπλούζα μου όταν έχει μετακινηθεί το επίθεμα στήθους.

 

Τα παιδιά προσπαθώ να τα βάζω στο στήθος και θηλάζουν με επιτυχία. Ούτε μου τραυματίζουν τη θηλή, ούτε αναστατώνονται. Ίσα ίσα που τους αρέσει και αν τους αφήσω μπορούν να είναι στο στήθος για πολλή ώρα. Το θέμα είναι ότι ενώ εγώ πιστεύω ότι τρώνε γιατί κάνουν θηλαστικές κινήσεις και ακούω που καταπίνουν, ή όταν τους βγάζω από το στήθος και το πιέζω, αυτό βγάζει πολύ εύκολα γάλα. Όμως για να ελέγξω ότι έχουν πάρει κάποια ποσότητα της προκοπής, τους ζύγιζα πριν και μετά το θηλασμό για να διαπιστώσω ότι έχουν πάρει 10 γραμμάρια μετά από 30 λεπτά θηλασμού, ή τους δίνω μπουκάλι με ξένο γάλα και το πίνουν μονορούφι.

 

Έχουν περάσει τα παιδιά πλέον τα 3 κιλά και σήμερα κλείνουμε 1 μήνα ζωής. Θέλω πολύ να τα θηλάσω, το συναίσθημα και το δέσιμο είναι απερίγραπτο. Και το σημαντικό είναι ότι μπορούν και θέλουν να θηλάσουν με επιτυχία και οι δύο τους. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα μπορέσω να τους θηλάσω αποκλειστικά και τους δύο, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ τη δικαιολογία ότι είμαι από τις περιπτώσεις της φύσης που απλά δεν έχει γάλα. Είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη καθοδήγηση θα μπορέσω να βρω τη λύση μου.

 

Τι να κάνω; Θήλαστρο ή θηλασμό για να αυξήσω την παραγωγή μου; Είναι εφικτό να καταφέρω τον επαναγαλακτισμό μου; Και πώς το επιτυγχάνω αυτό;

 

Σημειώνω ότι έχω νοικιάσει ένα νοσοκομειακό θήλαστρο της Ameda από το Ιασώ. Το cycles το έχω ρυθμισμένο στο maximum, πρέπει και το vacuum να το έχω κι αυτό στο maximum? Το έχω λίγο πιο κάτω από το μισό γιατί με πονάει η θηλή μου διαφορετικά.

Πρέπει να έχω το στήθος μου προς τα μπροστά σκυμμένο κ να το ζουλάω για να έχω περισσότερη παραγωγή?

Πόση ώρα πρέπει να έχω το θήλαστρο στο κάθε στήθος?

 

Μπορώ να αυξήσω το γάλα μου και να θηλάσω τα παιδιά μου; Αν ναι, πώς διασφαλίζω ότι τρέφονται σωστά; Με το ζύγισμα πριν και μετά τον θηλασμό;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια προκαταβολικά

 

Φιλικά

 

Ledaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Αυτό που καταλαβαίνω από την ιστορία σου είναι ότι δεν θήλασες ποτέ τόσο ώστε να μπορείς να εδραιώσεις τη γαλουχία. Αυτή τη στιγμή πράγματι παράγεις πολύ λίγο γάλα γιατί οι αντλήσεις που κάνεις είναι ελάχιστες και ο θηλασμός επίσης.

 

Θα χρειαστείς στήριξη και συχνή παρακολούθηση για να κάνεις επαναγαλακτισμό. Δυστυχώς λόγω των εντελώς λάθος οδηγιων που πήρες, έχασες το διάστημα που η εδραίωση της γαλουχίας ήταν πιο εύκολο ορμονικά και καλείσαι να την κάνεις τώρα που είναι πιο δύσκολο.

 

Τα γαλακταγωγά δεν βοηθούν καθολου όταν το στήθος δεν δέχεται πλήρες ερέθισμα.

 

Αν θέλεις απάντησε και για τα δύο μωρά στο ερωτηματολόγιο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Αντέγραψε τις ερωτήσεις και μετέφερέ τες εδώ για να γράψεις δίπλα τις απαντήσεις.

 

 

Στο φόρουμ θα βρεις αρκετές διδυμομανούλες που θήλασαν με επιτυχία τα μωρά τους.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!

Δεν είμαι ειδική στο θέμα, το τι πρέπει να κάνεις θα σου το πει η Αγλαΐα. Όμως, θέλω να σου πω ότι με συγκίνησαν αυτά που διάβασα! Αυτό που βλέπω είναι ότι έχεις μεγάλη διάθεση να θηλάσεις και πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις.

 

Προσωπικά είχα να ξεπεράσω αντίστοιχο πρόβλημα με το δικό σου, για ένα όμως παιδί μόνο και κατάφερα να κόψω το ξένο γάλα μετά από 45 μέρες περίπου, ίσως και λίγο παραπάνω, με πολύ κόπο, είναι η αλήθεια, αλλά και πολύ πολύ χαρά και περηφάνεια μετά, όταν θήλαζα για τα επόμενα 2 χρόνια. Είχα όμως επιμονή και πείσμα, όπως ίσως και εσύ.

 

Αν μου επιτρέπεις να σου δώσω την προσωπική μου γνώμη, αυτή είναι να μην το βάλεις κάτω. Όπως ήδη έχεις και εσύ διαπιστώσει, η προσφορά του θηλασμού - όχι μόνο στο παιδί, αλλά και στη μάνα - είναι απερίγραπτη και ακόμη περισσότερη θα είναι η προσωπική σου ικανοποίηση εφόσον επιτύχεις το στόχο σου.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, σου αξίζουν συγχαρητήρια, δεδομένης και της επιπλέον δυσκολίας του θηλασμού των διδύμων!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες στο πιο υπέροχο κλαμπ!!!

Τον πρώτο λόγο τον έχουν οι ειδικοί, η εμπειρία η δική μου είναι ότι άρχισα τον θήλασμό αμέσως ( 2740 ο ένας και 2760 άλλος) ναι μεν έχασαν λίγο βάρος έως να φύγουμε από την κλινική αλλά αυτό είναι σχεδόν σίγουρο για όλα τα παιδάκια εάν δεν κάνω λάθος Μετά τις πρώτες 40 μέρες μόνο δικό μου μετά λύγισα:oops:, η αυπνία και η κούραση με γονάτισε και έδινα ενναλαξ ξένο και δικό μου. Ειχα ένα τετράδιο που έγραφα σε ποιόν έδωσα τί και τί ώρα για να μην μπερδευτώ. Αυτό κράτησε 4 μήνες γιατί τα παιδιά δεν ήθελαν το δίκο μου πλεόν και έτσι σταμάτησα τον θηλασμό σιγά σιγά.

Καλή τύχη και δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σου προωθώ το ερωτηματολόγιο και για τα δύο παιδιά - με τις απαντήσεις μου.

 

Διαβάζοντας όμως την απάντησή σου, καταλαβαίνω ότι δεν έχεις να μου προτείνεις κάτι, σωστά; Μου προτείνεις να αναζητήσω τη λύση που μου ταιριάζει στο φορουμ σε ιστορίες άλλων διδυμομητέρων;

Θα το εκτιμούσα να έχω κάποια καθοδήγηση... Γνωρίζεις πού θα μπορούσα να απευθυνθώ; Είμαι σίγουρη ότι έχω γάλα και ότι μπορώ να το κάνω! Σήμερα όλη την ημέρα τους έβαζα στο στήθος πριν το γεύμα τους και το γάλα μου έτρεχε και τα μωρά καταπίνανε!

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την ψήφο εμπιστοσύνης! Αχ πόσο το θέλω δεν φαντάζεστε! Και φανταστείτε ότι πλήρωσα αδρά μια μαία τις πρώτες 3 ημέρες που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο, η οποία με καθοδήγησε να μην θηλάσω καθόλου, ούτε και θήλαστρο για τις ημέρες αυτές, και να δώσω φόρμουλα γιατί έτσι πρέπει. Το δε γάλα μου, ήταν σίγουρη οτι δεν θα έφτανε.... Κι εγώ το ούφο την άκουσα....

 

Ερωτηματολόγιο Αγλαΐας

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

36 + 3 και οι 2

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρια και οι 2

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μωρό Α: 11,9 και εξόδου 10,5

Μωρό Β: 12,4 και εξόδου 11,8

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Κανένα δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Μωρό Α:

11/2/12 ημερομηνία γέννησης: 2.490

15/2/12 ημερομηνία εξόδου από μαιευτήριο: 2.280

20/2/12 2.450

27/2/12 2.680

05/3/12 3.100

 

Μωρό Β:

11/2/12 ημερομηνία γέννησης: 2.430

15/2/12 ημερομηνία εξόδου από μαιευτήριο: 2.300

20/2/12 2.400

27/2/12 2.570

05/3/12 3.010

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-9 γεύματα περίπου

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Από κανένα έως 3 αλλά σε κανένα δεν είναι ολοκληρωμένο γέυμα, παρά μόνο ορεκτικό...

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Παίρνουν και οι 2 συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Τις τελευταίες ημέρες, το Μωρό Α: γύρω στα 600-730 συνολική ποσότητα γάλακτος εκ των οποίων περί τα 80-100 είναι μητρικό. Το Μωρό Β: γύρω στα 600-650 με περί τα 80 μητρικό γάλα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Ameda διπλής άντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

Από 3-5

 

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

Πρωί μεσιμέρι βράδυ και ενδιάμεσα

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Περίπου 20 λεπτά το κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Και τα δύο μωρά 8-9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Και τα δύο μωρά από 1-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν τα μωρά είναι στο στήθος το απολαμβάνουν κάνοντας μουγκρίσματα ευχαρίστησης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να με συγχωρεις γιατι εγω δεν εχω εμπειρια και κανονικα δεν θα επρεπε να μιλαω,αλλα αν εξαιρεσουμε τις βλακειες που σου ειπαν εγω δεν βλεπω αλλο προβλημα...

Ολα τα μωρακια χανουν βαρος τις πρωτες μερες. Τοστηθος σου τρεχει κανονικα (μαλλον με το θηλαστρο απλως δυσκολευεσαι να βγαλεις πολυ γαλα). Π ου ειναι το εμποδιο πλεον να θηλασεις κανονικα, εστω για λιγες μερες, κι αν δεις οτι τα μωρακια σου δεν παιρνουν βαρος σε αυτο το διαστημα το ξανασυζηταμε.

Νομιζω πως τα εχεις καταφερει αλλα δεν το εχεις καταλαβει...

Και παλι σορρυ γιατι ειμαι ασχετη.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

¨Τα παιδιά προσπαθώ να τα βάζω στο στήθος και θηλάζουν με επιτυχία. Ούτε μου τραυματίζουν τη θηλή, ούτε αναστατώνονται. Ίσα ίσα που τους αρέσει και αν τους αφήσω μπορούν να είναι στο στήθος για πολλή ώρα. Το θέμα είναι ότι ενώ εγώ πιστεύω ότι τρώνε γιατί κάνουν θηλαστικές κινήσεις και ακούω που καταπίνουν, ή όταν τους βγάζω από το στήθος και το πιέζω, αυτό βγάζει πολύ εύκολα γάλα. Όμως για να ελέγξω ότι έχουν πάρει κάποια ποσότητα της προκοπής, τους ζύγιζα πριν και μετά το θηλασμό για να διαπιστώσω ότι έχουν πάρει 10 γραμμάρια μετά από 30 λεπτά θηλασμού, ή τους δίνω μπουκάλι με ξένο γάλα και το πίνουν μονορούφι. ¨

 

 

 

Γενικα η ζυγηση πριν και μετα τον θηλασμο ειναι εγκυρη ενδειξη για το ποσο εχει φαει το μωρο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ledaki καλημερα!

ειμαι και εγω διδυμομανουλα και εχω θηλασει επιτυχως τις κορουλες μου για 2 χρονια...

η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν εδωσα ποτε συμπληρωμα(αν εξαιρεσουμε τα 3 πρωτα βραδια στην κλινικη που ενιωθα πολυ κουρασμενη...) το οτι εχασαν βαρος ειναι απολυτως φυσιολογικο για τις πρωτες μερες... ολα τα μωρακια χανουν εν ποσοστο του βαρους τους... λυπαμαι πολυ που σε παραπληροφορησαν... ολες οι μαμαδες μπορουν να θηλασουν... ακομα και οι διδυμομανουλες... μην απογοητευεσαι... τιποτα δεν εχει χαθει... εφοσον τα παιδια θελουν να καθονται στο στηθος να τα βαζεις για οσο αντεχεις... επισης ισως θα επρεπε να ακολουθησεις το πρωτοκολλο των ανλησεων και οχι απλα να αντλεις 3φορες την ημερα... εδω θα βρεις συγκεντρωμενες ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

αν θες διαβασε και το παρακατω λινκ... ειναι πραγματα που βοηθησαν αλλες μανουλες στις αντλησεις... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25955&highlight=%F0%F1%F9%F4%EF%EA%EF%EB%EB%EF+%E1%ED%F4%EB%E7%F3%E5%F9%ED

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ledaki είναι πολύ σημαντικό που τα μωρά σου συνεργάζονται και τους αρέσει το στήθος. Επίσης είναι σημαντικό που το θήλαστρο που νοίκιασες είναι κατάλληλο. Αν θέλεις κάποια στιγμή να θηλάζεις απόκλειστικά τα μωράκια σου καλό θα ήταν να σε παρακολουθήσει κάποιος σύμβουλος θηλασμού. Το να περιορίσεις όμως το συμπολήρωμα και να θηλάζεις περισσότερο είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις!!! Καλη επιτυχία και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια κοπελα μου για την επιμονη σου να θηλασεις!!! στο φεις μπουκ υπαρχει η ομαδα απανταχου θηλαζουσες ζητα να γινεις μελος θα σε βοηθησουμε ολες εκει μεσα!!καλη δυναμη κ καλη επιτυχια!να σου ζησουν τα αγορακια σου

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν τα μπεμπακια μανούλα! Να ειναι παντα υγιή και καλότυχα!

Λυπαμαι πολύ που δεν ειχες την καταληλη υποστήριξη από τους επαγγελματίες υγείας για να θηλάσεις τα μωράκια σου.

Τα νεογέννητα ειναι αναμενόμενο να χάσουν μεχρι το 10% του βάρους τους τις πρωτες μέρες, ίσως στη δική σας περίπτωση να φοβήθηκε ο παιδίατρος λόγω προωρότητας και σχετικά χαμηλού βαρους και προτεινε συμπλήρωμα. Η τιμή του ικτερου δεν ήταν τραγικά ψηλά, αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν λαθος η οδηγία να σταματήσεις τον θηλασμό και να δωσεις συμπληρωμα εξαιτίας του ικτερου.

Ας μην αναλωνόμαστε όμως πια με το τι θα μπορούσες να ειχες κανει ή τι έκανες λαθος, ας δούμε τι μπορείς να κανεις από εδώ και πέρα.

Ειναι πολύ σημαντικό ότι τα μωρά συνεργάζονται και θηλάζουν ικανοποιητικά.

Μπορεις να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού, να ερθει να σας δει από κοντά.

Για να μην ψάχνεις, παραθέτω τα λινκ από το θεμα της paros http://parents.org.gr/forum/showthre...E1%F3%EC%EF%FD

 

Συμβουλοι Θηλασμου LLL

προγραμμα συναντησεων του συνδεσμου θηλασμου LLL

σε Αθηνα,Θεσσαλονικη,Βολο, Λαρισα και Μυτιληνη

Ειναι ομαδες υποστηριξης που συναντιουνται μηνιαια και λειτουργουν απο εθελοντριες συμβουλους θηλασμου.

http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

 

Επισης, για βοήθεια σε θέματα θηλασμού, για πληροφορίες για τις συναντήσεις ή για να προμηθευτείτε το ενημερωτικό υλικό μπορειτε να καλειτε το 2106003249 ή επικοινωνήστε με μία από τις παρακάτω συμβούλους θηλασμού.

http://pediatros-thes.gr/?page_id=655 ή http://www.llli.org/docs/greece/greece.pdf

 

Συμβουλοι γαλουχιας IBCLC

Πιστοποιημενοι Συμβουλοι Γαλουχιας οπου μπορειτε να απευθυνθειτε για να ζητησετε βοηθεια στα θεματα θηλασμου

http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

 

στις παρακατω σελιδες υπαρχουν αποσπασματα απο ομιλιες που εγιναν απο συμβουλους θηλασμου IBCLC στο καταστημα ''περι θηλασμου'' στην Θεσσαλονικη

http://www.perithilasmou.gr/video.html

 

http://www.youtube.com/results?searc...%BF%CF%85&aq=f

 

 

Βασικό: σταματα τις ζυγίσεις πριν και μετά τον θηλασμό. Το αποτελεσμα που σου δινει η ζυγιση δεν εχει καμια σημασία. Δε μπορείς να ξερεις τι ποσότητα γάλακτος παιρνουν τα μωρά με τον θηλασμό, αυτό θα πρεπει να το αποδεχθείς. Μπορείς απλά να καταλάβεις ΕΜΕΣΑ αν θηλάζουν ικανοποιητικά από δυο παραγοντες: το βάρος τους και τις πανες που λερώνουν (το σκεπτικό ειναι ότι αν τρωνε καλα, θα κανουν τσίσα και κακά). Αυτό βεβαια ισχύει για τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά. Τα δικά σου που πίνουν και ξενο γάλα ειναι αναμενόμενο και βάρος να παιρνουν και πανες να λερώνουν, οπότε σε αυτή τη φάση δε σε απασχολεί να μετράς βρεγμενες πανες.

Ειναι σημαντικό να αυξησεις την παραγωγή σου πρωτα, πριν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αποκλειστικό θηλασμό, εστω και σε ενα από τα δυο μωρά. Και η παραγωγή θα αυξηθεί μόνο αν αυξηθεί και το ερεθισμα (δλδ θηλασμός ή άντληση). Ξεκίνα κάθε γευμα των μωρών με θηλασμό, έστω και για 10 λεπτά (αν τα μωρά συνεργάζονται και καθονται περισσότερο στο στήθος ακομα καλύτερα) και μετά δινε μπουκάλι. Ακολούθησε τις οδηγίες επαναγαλακτισμού και αυξησε και τις αντλήσεις. Σημαντικό να κανεις οπωσδηποτε τουλάχιστον μια αντληση το βραδυ μεταξύ 12-6. Τα χάπια δεν προκειται να σου αυξήσουν με "μαγικό" τρόπο την παραγωγή, ίσως μαλιστα να αλλοιώσουν τη γεύση του γάλακτος και να μην αρεσει πια στα μωρά (ασε που η δοσολογία που σου προτεινε ο γιατρός ειναι μικρή, θελεις 21 χαπια σύνολο ημερησιως, υπάρχει σχετικό θεμα "συμπληρωματα αυξησης γαλακτος" καπως ετσι, αλλά θα σου ελεγα να μην ασχοληθείς).

Το ότι το μπιμπερό αδειαζει δεν ειναι απαραίτητα δειγμα ότι το μωρό ειναι νηστικό. Ισως απλά να μη μπορεί να ελέγξει τη ροή του μπιμπερό ή να ειναι λαιμαργο. Μπορείς σιγά σιγά (αφού ακολουθησεις το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμού για ενα ασφαλες διαστημα, ωστε να αυξηθεί η παραγωγή σου) να μειώνεις την ποσότητα ξενου γάλακτος, ωστε να μη χρειάζεται να δινεις συμπληρωμα, βεβαια αυτό θα γινει σε βαθος χρόνου, εξάλλου αυτό που εχει πρωτίστως σημασία ειναι να εχεις δυο μωράκια υγιή, το αν τρεφονται από μητρικό ή ξένο γάλα ειναι δευτερεύουσας σημασίας.

Αν εισαι αποφασισμένη, προσπάθησέ το. Μπράβο για το κουράγιο σου!

Ό,τι αλλη απορία εχεις, εδώ ειμαστε. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσο με συγκίνησε το ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή σας! Είναι πραγματικά υπέροχο να βλέπεις ότι άνθρωποι άγνωστοι, ξένοι μεταξύ τους να αλληλουποστηρίζονται τόσο ζεστά.

 

Λοιπόν, αρχικά έχς εκνευριστεί απίστευτα με τον εαυτό μου που δεν μελέτησα το θέμα του θηλασμού πριν να γεννήσω, ειδικά αφού ήθελα τόσο πολύ να το κάνω.... Τέλος πάντων... ω γέγοναι γέγοναι...

 

Είδα το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού κι αποφάσισα να το ξεκινήσω αλλά όχι με θήλαστρο... με τα παιδιά. Δηλαδή, κάνω αυτό αρκιβώς που μου πρότεινες Ζουζουνέλ. Εδώ και 3 ημέρες, πριν από κάθε γεύμα τους, τους δίνω στήθος. Μίνιμουμ 20 λεπτά με μάξ κάπου μια ώρα και τα δύο στήθη. Τα παιδάκια - τα οποία πολύ συχνά ταυτόχρονα θηλάζουν - απολαμβάνουν με τρέλα αφού μουγκρίζουν από ευχαρίστηση και ουρλιάζουν αν τους βγάλω το στήθος. Αυτό συμβαίνει κάπου 7 φορές την ημέρα και μια φορά τη νύχτα. Κάποια γεύματά τους τα χάνω.

 

Όμως, έχω τις εξής απορίες: αφού δίνω συμπλήρωμα μετά, πώς ξέρω ότι έχει αυξηθεί η ποσότητα γάλακτός μου; Και αυτό με τις πανες και το βάρος τους; Μήπως πρέπει για αυτόν τον λόγο να κάνω θήλαστρο; Εάν ναι, πώς λειτουργεί το πρωτόκολλο ώστε να συνδυάζεται θηλασμός και θήλαστρο;

 

Επίσης, το γεγονός ότι τους θηλάζω πρωτα και μετα΄τους δίνω συμπλήρωμα, σημαίνει ότι παρατείνται η διάρκεια του ταίσματος. Αυτό βγάζει νοκ άουτ το οποιοδήποτε πρόγραμμα-3ωρο κλπ που υποτίθεται ότι ισχύει.

 

Συν τοις άλλοις, τα μωρά δεν τρώνε σταθερές ποσότητες, που σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουν εδραιώσει ότι το γεύμα τους είναι 60-90 ή 120ml οπότε δεν γνωρίζω πόσο γάλα θα πρέπει να παράγω για να τους είναι αρκετό.

 

Μήπως έχω αρχίσει να μπουρδουκλώνομαι πάλι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πόσο με συγκίνησε το ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή σας! Είναι πραγματικά υπέροχο να βλέπεις ότι άνθρωποι άγνωστοι, ξένοι μεταξύ τους να αλληλουποστηρίζονται τόσο ζεστά.

 

Λοιπόν, αρχικά έχς εκνευριστεί απίστευτα με τον εαυτό μου που δεν μελέτησα το θέμα του θηλασμού πριν να γεννήσω, ειδικά αφού ήθελα τόσο πολύ να το κάνω.... Τέλος πάντων... ω γέγοναι γέγοναι...

 

Είδα το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού κι αποφάσισα να το ξεκινήσω αλλά όχι με θήλαστρο... με τα παιδιά. Δηλαδή, κάνω αυτό αρκιβώς που μου πρότεινες Ζουζουνέλ. Εδώ και 3 ημέρες, πριν από κάθε γεύμα τους, τους δίνω στήθος. Μίνιμουμ 20 λεπτά με μάξ κάπου μια ώρα και τα δύο στήθη. Τα παιδάκια - τα οποία πολύ συχνά ταυτόχρονα θηλάζουν - απολαμβάνουν με τρέλα αφού μουγκρίζουν από ευχαρίστηση και ουρλιάζουν αν τους βγάλω το στήθος. Αυτό συμβαίνει κάπου 7 φορές την ημέρα και μια φορά τη νύχτα. Κάποια γεύματά τους τα χάνω.

 

Όμως, έχω τις εξής απορίες: αφού δίνω συμπλήρωμα μετά, πώς ξέρω ότι έχει αυξηθεί η ποσότητα γάλακτός μου; Και αυτό με τις πανες και το βάρος τους; Μήπως πρέπει για αυτόν τον λόγο να κάνω θήλαστρο; Εάν ναι, πώς λειτουργεί το πρωτόκολλο ώστε να συνδυάζεται θηλασμός και θήλαστρο;

 

Επίσης, το γεγονός ότι τους θηλάζω πρωτα και μετα΄τους δίνω συμπλήρωμα, σημαίνει ότι παρατείνται η διάρκεια του ταίσματος. Αυτό βγάζει νοκ άουτ το οποιοδήποτε πρόγραμμα-3ωρο κλπ που υποτίθεται ότι ισχύει.

Συν τοις άλλοις, τα μωρά δεν τρώνε σταθερές ποσότητες, που σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουν εδραιώσει ότι το γεύμα τους είναι 60-90 ή 120ml οπότε δεν γνωρίζω πόσο γάλα θα πρέπει να παράγω για να τους είναι αρκετό.

 

Μήπως έχω αρχίσει να μπουρδουκλώνομαι πάλι;;;;;

 

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...ΠΕΤΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ!!!!

μπορεις να ασχοληθεις μονο με τα μωρα σου και τα ζιζια σου για λιγο καιρο??

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

μπορεις να ταιζεις ανα μια-μιαμιση ωρα??

μπορεις να κανεις τα μωρα σκουλαρικι στο στηθος???

 

τα παιδια ειναι το καλυτερο θηλαστρο που υπαρχει..ακολουθα το πρωτοκολλο με τα παιδια, μην παραλειπεις την βραδυνη αντληση ειναι πολυυυυυυυυυ σημαντικη..

 

διαβασε παρακατω πως κοβεται το συμπληρωμα σταδιακα:

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%AE-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%8C%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85/

 

 

εισαι σε καλο δρομο!!!!

θελει υπομονη και επιμονη..

αφιερωσε 1 εβδομαδα τουλαχιστον καταβαλλοντας ολες τις προσπαθειες σου και μην κανεις μισα πραγματα..το θεμα ειναι να αυξησεις την παραγωγη σου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεκινα να κρατας ημερολογιο για καθε γευμα,συμπληρωμα,θηλασμο, αντληση κανεις..

θα σε βοηθησει να μειωσεις σταδιακα το συμπληρωμα και να βαζεις στοχους..

 

σκοπος ειναι 1. να μπορεσεις να αντικαταστησεις το συμπληρωμα που δινεις με το γαλα που αντλεις, οσο αυτο ειναι εφικτο..και παραλληλα να θηλαζεις..

και 2. να δινεις μικρα γευματα (μειωνοντας τα μλ που δινεις) στα μωρα οταν ταιζεις με το μπουκαλι , ωστε να ξυπνανε συχνα για να τρωνε..

το μπουκαλι τα φουσκωνει , καθως το ταισμα ειναι παθητικο και τα μωρα τρωνε παραπανω απο αυτο που χρειαζονται..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

και το κυριοτερο..

προσπαθησε να βρεις καποιον συμβουλο να σε βοηθησει απο κοντα..ειναι πολυ σημαντικο για να μην προσπαθεις μονη σου..βοηθαει και στην καθοδηγηση και στην ψυχολογια σου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε...ξεκινώ την έρευνα για σύμβουλο θηλασμού για να με καθοδηγήσει σωστά. Όποια κοπέλα έχει να μου προτείνει κάποια καλή (μένω στα νότια προάστια) στείλτε μου πμ.

 

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του Παπαβέντση. Πιστεύω πως το σωστότερο θα είναι να ακολουθήσω μια προσωποποιημένη αγωγή / πρωτόκολλο / θεραπεία / whatever για να έχω αποτέλεσμα. Άρα ίσως καλύτερη λύση είναι να βρω τον άνθρωπο που θα με οδηγήσει στον επαναγαλακτισμό.

 

Κορίτσια το αντιλαμβάνομαι ότι είναι σκληρή δουλειά. Θα δεχόμουν πολύ εύκολα το να μην τα έχω καταφέρει επειδή προσπάθησα και κουράστηκα, επειδή είχα κάποιο παθολογικό πρόβλημα ή οτιδήποτε. Αλλά δεν το δέχομαι ότι δεν το καταφέρνω επειδή πίστεψα και ακολούθησα εν αγνοία μου λανθασμένες οδηγίες.

 

Πιο εύκολη δικαιολογία πάντως από το "τα δίδυμα δεν μπορεί να τα θηλάσει κανείς αποκλειστικά" δεν υπάρχει! Απόδειξη είναι εσείς που το έχετε καταφέρει.

 

Παρεπιπτόντως, έχω αγοράσει από το internet το πιο χρήσιμο βοήθημα για παράλληλο θηλασμό διδύμων: λέγεται "My Brest Friend" και είναι ένα μαξιλάρι που κουμπώνει γύρω από τη μέση, και κρατάει σταθερά τα παιδιά επάνω. Το συστήνω ανεπιφύλακτα γιατί σου λύνει τα χέρια και είναι πάρα πολύ βολικό

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, επειδή η κοπελα ειναι ιδιαίτερη περίπτωση, αν καποιος θελει να βοηθήσει ειναι προτιμότερο να ποστάρει δημοσια και οχι με πμ, γιατί ίσως εν αγνοία του να δωσει λαθος συμβουλές. Εδω θα το δουν οι πιο εμπειρες μαμαδες και η Αγλαϊα και θα δωσουν τη σωστή καθοδήγηση.

Επίσης να διευκρινήσω ότι εγώ δεν εχω δίδυμα. Θηλασα τον γιο μου 14 μήνες και θηλαζω ακόμα την κόρη μου που ειναι 19 μηνών. Υπάρχουν όμως μανούλες που κάνουν ταντεμ (ταυτόχρονος θηλασμός δυο παιδιών που δεν ειναι διδυμα -όπως η Μαρια.Χ που σου εγραψε πιο πανω) και εγώ προσωπικά εχω γνωστή μου που θηλασε αποκλειστικά διδυμα, χωρίς να δωσει σταγονα ξενο γάλα. Επίσης η Άννα Πατσούρου, παιδίατρος και μαμα διδύμων, θηλασε τα μωρά της αποκλειστικά, εχει γραψει και βιβλίο "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση", αν το βρεις να το παρεις, δυστυχως ήταν σε έλλειψη, δεν ξερω αν εχει κυκλοφορήσει η επόμενη εκδοση.

Εν κατακλειδι ναι, ειναι δυνατον να θηλασεις αποκλειστικά διδυμα, δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

 

ledaki οπως σου ειπε και η paros πριν, ξεχασε τα ρολόγια. Ο αποκλειστικός θηλασμός δεν εχει ωράρια. Το τρίωρο το κρατάς όταν δινεις ξενο γάλα. Οταν θηλάζεις, το μωρό πρεπει να εχει απεριοριστη προσβαση στο στήθος, ακομα και αν αυτό σημαινει 20 ωρες το 24ωρο (ακούγεται τρομακτικό το ξερω, αλλά ειναι μια πιθανότητα και αν συμβεί, και ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ).

 

Αν χρειαζόταν να ξερεις ακριβώς πόσο γάλα παράγεις, το στήθος θα ειχε μετρητή. ;)

Eπίσης να έχεις υποψιν σου ότι το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικό της παραγωγής σου, δλδ δε σου δειχνει πόσο γάλα παράγεις. Υπάρχουν μαμάδες που θηλασαν κανονικά τα παιδιά τους και όμως με το θηλαστρο δεν καταφεραν να βγάλουν ούτε μια σταγόνα. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν ειχαν γάλα, ετσι? Κι εγώ ας πούμε ποτέ δεν καταφερα να βγάλω μια σταγόνα με το χέρι. Και σίγουρα δεν εχω θεμα παραγωγής (η μαια μου αστειεύεται που θηλάζω ακόμα και οταν με βλεπει λεει "Καλως τη Δελτα της γειτονιας" :) Πράγματι ώρες ωρες κάπως ετσι αισθανομαι).

Οσο για το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμού, και τον συνδιασμό θηλασμός/άντληση, κάπου η Αγλαϊα αναφερει ότι για μια ικανοποιητικη παραγωγή, το κάθε στήθος πρεπει να λαμβάνει τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού ερεθίσματος (θηλασμού ή αντλησης), οπότε προσαρμόζεις το πρόγραμμά σου ανάλογα. Βεβαια ίσως στην περίπτωσή σου να χρειάζεσαι μεγαλύτερο ερεθισμα μιας και θελεις να καλύψεις θηλασμό διδύμων, οποτε σίγουρα θα πρεπει να απευθυνθείς σε σύμβουλο να σου δώσει σωστές οδηγίες.

Εμείς εδώ μαμαδες ειμαστε και μιλάμε εμπειρικά. Και η δική μας εμπειρία μπορεί να πει κατι παραπάνω από το "τα δίδυμα δεν μπορεί να τα θηλάσει κανείς αποκλειστικά".

Ειναι βασικό που συνεργάζονται τα μωρά. Ακόμα και αν δεν καταφερεις αποκλειστικό θηλασμό, το οτι θηλαζουν έστω και σε κάποια γεύματα, είναι πολύ σημαντικό. Δες πώς θα πάτε και αποφάσισε, μην αναλώσεις όλες σου τις δυνάμεις στο να επιτυχεις αποκλειστικό θηλασμό, τα δίδυμα εχουν έτσι κι αλλιως πολλές απαιτήσεις. Δεξου όση βοηθεια μπορείς από τον περίγυρο και στην πορεία βλεπεις πώς θα πατε και αποφασίζεις ανάλογα. Για την ωρα το σημαντικό ειναι να εδραιώσεις τη γαλουχία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η zouzounel στα ειπε τελεια...

ΑΜΕΣΑ καποιος συμβουλος απο κοντα για να σου φτιαξει ενα προγραμμα και να σε καθοδηγησει...οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα και πιο ευκολα..

καλη επιτυχια!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Λυπάμαι για την καθυστερημένη μου απάντηση, αλλά τα δύο μωράκια δεν με άφησαν καθόλου, ούτε λεπτό ήσυχη αυτές τις ημέρες. Συν τοις άλλοις, δεν είχα και πρόσβαση στο internet...ήρθε κι έδεσε.

 

Κοριτσια το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, το λέω και τώρα... με συγκινείτε!

 

Λοιπόν, τα νεότερά μου έχουν ως εξής. Εχω εφαρμόσει σε κάθε γέυμα τα πιτσιρίκια να παίρνουν ορεκτικό στήθος. Τους αφήνω όσο θέλουν, αλλά όχι περισσότερο από μισή ώρα γιατί τους βλέπω βαριούνται / τους παίρνει ο ύπνος και κοροϊδεύουν γενικότερα :) Το γάλα τρέχει νερό - το βλέπω εάν τους φύγει το στήθος κατά λάθος και στάζει αυτό (ποτέ δεν γινόταν κάτι τέτοιο στο παρελθόν), τα παιδάκια κάθονται και ρουφάνε και ακούω μεγάλες γουλιές να καταπίνουν, πνίγονται καμιά φορά, κλαίνε εάν τα βγάλω και το καλύτερο.... ο ένας - ο μεγάλος - αφού τον εβγαλα από το στήθος ρεύτικε και έβγαλε γουλίτσα :) Έκανα πάρτυ που είχα απόδειξη στον εαυτό μου ότι πράγματι έτρωγε!!!

 

Βέβαια, μετά τους δίνω κανονικά το μπουκάλι αφού πεινάνε ακόμα, αλλά τουλάχιστον δεν έχω χάσει την αίσθηση του θηλασμού. Κορίτσια είναι μαγικό! Τους έχω και τους δύο ταυτόχρονα στο στήθος και τα δύο αυτά αθώα πλασματάκια μουγκρίζουν με ηδονή συγχρόνως εν χορώ για κάτι που τους προσφέρω εγώ! Τι ευτυχία!

 

Τώρα, δεν ξέρω εάν θα καταφέρω να αντικαταστήσω κάποιο γεύμα τους με θηλασμό εξ ολοκλήρου. Αυτό που βλέπω είναι ότι καμια΄φορά τρώνε λιγότερο από το μπουκάλι αλλά και αυτό δεν είναι στάνταρ. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το άν έφαγαν καλά από το στήθος.

 

Εν κατακλείδι... η επιμονή, η σωστή πληροφόρηση και η υπομονή αποδίδουν. Δεν έχω φτάσει στο απόλυτο αποτέλεσμα - έχω όμως αυτό που ζητούσα. Να μην χάσω τη μαγεία του θηλασμού. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας.

 

Τώρα, σχετικά με τη σύμβουλο θηλασμού να την πάρω; Το λινκ που μου είχατε κάποιες προτεινόμενες δεν μου ανοίγει για κάποιο λόγο.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για το ενδιαφέρον και εύχομαι να το κρατήσετε αμείωτο γιατί πργαματικά προσφέρετε σε όσες από εμάς το αποζητούν.

 

Σας φιλώ

 

Εγώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μπορω να σου στείλω τα στοιχεία μιας συμβούλου θηλασμου που με βοήθησε κι εμένα.

 

Δεν έχω καταλάβει συμπλήρωμα γιατι δίνεις;

 

Εντιτ τώρα είδα τα παραπάνω, πριν κοιτούσα το τελευταίο μήνυμά σου.

 

Μπορείς να μειωνεις το συμπλήρωμα κατα 10μλ ανά γεύμα κάθε μέρα ή κατα 30μλ ανά γεύμα κάθε 3-4 μέρες.

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...