Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προς Αγλαΐα - Εξωσωματική γονιμοποίηση και παράλληλος θηλασμός


Recommended Posts

Μετά από πάρα πολύ καιρό που έχω να γράψω, παρακολουθώντας συστηματικά όμως το forum, επανέρχομαι για να ζητήσω και πάλι βοήθεια.

 

Πριν λίγες μέρες έκανα εξωσωματική γονιμοποίηση με φυσικό κύκλο ενώ παράλληλα θηλάζω το 2,5 περίπου ετών κοριτσάκι μου.

Από τον Οκτώβρη έχω ξεκινήσει προσπάθεια αποθηλασμού. Σταδιακά και με αρκετά ομαλό θεωρώ τρόπο καταφέραμε να μειώσουμε πολύ την ποσότητα και τη συχνότητα θηλασμού, ακόμα όμως νιώθω και βλέπω ότι η μικρούλα μου δεν είναι έτοιμη για αποθηλασμό. Λαμβάνοντας υπόψη αυτό (και άλλους παράγοντες) προχώρησα σε εξωσωματική γονιμοποίηση με φυσικό κύκλο, δεν έκανα δηλ. φαρμακευτική αγωγή για διέγερση των ωοθηκών αλλά προχώρησα σε εξωσωματική γονιμοποίηση με το ένα ωάριο του φυσικού κύκλου.

Σημειώνω ότι είχα και την υποστήριξη του γυναικολόγου μου, ο οποίος - αφού του είπα όσα εγώ τουλάχιστον γνωρίζω σχετικά με το θηλασμό και την εγκυμοσύνη, την πιθανότητα συσπάσεων από κάποιο χρονικό σημείο και μετά, ότι είμαι σε διαδικασία αποθηλασμού κ.α. -, ήταν θετικός στη συνέχιση του θηλασμού και μου συνέστησε να αποθηλάσω αφού έχουμε θετικό τεστ εγκυμοσύνης.

 

Το ερώτημα μου αφορά τα φάρμακα που παίρνω μετά την ωοληψία και μέχρι το τεστ εγκυμοσύνης, ίσως και λίγο αργότερα (δηλ. για συνολικά τουλάχιστον 13 ημέρες). 4 είδη (συνολικά 5 δισκία την ημέρα + 1 κολπική γέλη) είναι όλα σύμφωνα με το www.e-lactancia.org “risk level 0”. To salospir όμως (acetylsalicylic acid – ακετυλοσαλικυλικό οξύ, 1 δισκίο την ημέρα) και το cyclacur (3 λευκά δισκία την ημέρα, estradiol valerate - βαλεριανική οιστραδιόλη) είναι “risk level 1”.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι επικίνδυνη για τη μικρή μου η λήψη αρκετών σε αριθμό φαρμάκων risk 0 και η λήψη των 2 φαρμάκων με risκ 1 (ειδικά για το salospir όλα τα υπόλοιπα στοιχεία από την ιστοσελίδα του lactancia νομίζω ότι είναι αρκετά καθησυχαστικά, και το cyclacur δεν μπόρεσα να το εντοπίσω ακριβώς, εντόπισα άλλες μορφές οιστραδιόλης, όλες με risk level 1).

 

Με το φόβο μην βλάπτεται, ο θηλασμός πια είναι πάρα πολύ λίγος, 2 συνήθως φορές το 24ωρο, για λίγη ώρα, μετρώντας συνήθως μέχρι το 10 ή το 15 κ.λπ. Ήδη βέβαια από πριν οι θηλασμοί είχαν μειωθεί πολύ. Παρότι είναι τόσο συνεργάσιμη με αυτήν τη μείωση, νιώθω ότι η πλήρης διακοπή σε αυτή τη φάση θα της είναι αρκετά δύσκολη, εννοείται και εμένα επίσης. Χρειαζόμαστε νομίζω λίγο ακόμα χρόνο για να «κλείσει» όσο το δυνατόν πιο ομαλά και όμορφα αυτή η πολύτιμη κοινή εμπειρία μας, εφόσον όμως βέβαια αυτό δεν έχει επιπτώσεις στην υγεία της.

Να σημειώσω ότι είτε το τεστ εγκυμοσύνης είναι θετικό είτε αρνητικό, σε κάθε περίπτωση στοχεύω σε αποθηλασμό (είτε για προστασία της με το καλό εγκυμοσύνης είτε για να υπάρχει το περιθώριο επόμενης εξωσωματικής πιθανόν και με ορμονική θεραπεία).

 

Δεν μου είναι εύκολο να απευθυνθώ στο γυναικολόγο ή στην παιδίατρο μου. Το πολύ επιφορτισμένο πρόγραμμά τους, η έλλειψη εξειδίκευσής τους σε θέματα θηλασμού και η για την συντριπτική πλειοψηφία «υπερβολή» της δικής μου περίπτωσης, με κάνουν να διστάζω.

 

Ύστερα από όλα τα παραπάνω, Αγλαΐα, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση, άποψη ή εκτίμηση.

 

Ευχαριστώ πολύ εσένα και τα άλλα μέλη του φόρουμ για όλη τη γνώση και τη στήριξη που έχω πάρει τα τελευταία αυτά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καπως ετσι θα κινηθω κι εγω με τον γιο μου 22 μηνων κι επειδη για δευτερο θα παω για εμβρυομεταφορα,,το ρισκο 1 δεν σημαινει οτι ειναι απαγορευτικο, αυτο ξερω εγω, επισης το πρωτο σου παιδι ειναι 2,5 ετων κι οχι νεογεννητο, εχει αλλες αντοχες επισης θηλαζει ελαχιστα αρα η ποσοτητα που θα παιρνει θα ειναι ελαχιστη και για λιγες ημερες,δεν θα τα παιρνεις συνεχεια

 

σε καταλαβαιω απολυτα αν δεν μπορεις να το κοψετε μαχαιρι φροντισε να κρατησεις κανα δυο θηλασμους την ημερα

 

εκτος κι αν το ρισκο 1 ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ! καποιον παιδιατρο συμβουλο θηλασμου με εμπειρια πρεπει να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Juckrussel. Κινήθηκα ήδη περίπου όπως μου πρότεινες.

Σου εύχομαι το καλύτερο για την επόμενη προσπάθειά σου με την εμβρυομεταφορά. Ξανά σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας !

 

Θελω να επαναφερω λιγο το θεμα κ να ρωτησω υπαρχει κοπελα που θηλαζε επαιρνε φαρμακα κ προχωρησε σε εξωσωματικη η απλη εμβρυομεταφορα απο κρυοσυντηρημενα ?

 

Κ αν υπηρξε θετικο αποτελεσμα.....

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Vergi, καλησπέρα.

Το δικό μου αποτέλεσμα από το τεστ εγκυμοσύνης ήταν θετικό. Επικοινώνησα με πιστοποιημένη σύμβουλο γαλουχίας IBCLC, μέλος της La Leche League η οποία μου επιβεβαίωσε ότι τα φάρμακα που παραπάνω ανέφερα είναι συμβατά με το θηλασμό -να διευκρινίσω βέβαια ότι πάντα μιλούσαμε για την δική μου περίπτωση, δεν ξέρω τι θα μου έλεγε ειδικά εάν θήλαζα βρέφος.

Δυστυχώς η κύηση ήταν παλίνδρομος περίπου στις 8 εβδομάδες, όμως αυτό μην σε επηρεάζει καθόλου. Η παλίνδρομος είμαι βέβαιη ότι δεν είχε καμία σχέση με το θηλασμό. (Ήμουν ήδη σε διαδικασία αποθηλασμού, θήλαζα πλέον 1 φορά κάθε τρεις τέσσερις ημέρες. Τελικά αποθήλασα πάρα πολύ ομαλά και τρυφερά λίγες ημέρες αφού έμαθα για την παλίνδρομο).

Σου εύχομαι το καλύτερο. Να απολαμβάνεις το θηλασμό με το κοριτσάκι σου, είναι πολύτιμος και για τις δυο σας και με το καλό ένα δεύτερο γερό μωράκι (ή και παραπάνω!).

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Λυπαμαι πολυ που κατεληξε σε παλινδρομη κυηση!πως μπορεις να εισαι βεβαιη οτι δεν εφταιξε καπου ο θηλασμος; Ο γιατρος μου ειπε οτι αν κανει συσπασεις η μητρα μπορει να εχει αυτη την καταληξη κ τοτε θα πληγωθω περισσοτερο,,,,

Θελω πολυ ενα δευτερο αλλα δεν ειμαστε ετοιμες για αποθηλασμο ειναι 17 μηνων η μικρη μου!

Εχω 5 βλαστοκυστες στην κρυοσυντηρηση κ αν ξεπαγωσουν ολα,μπουν 2-3 κ στο τελος δεν δωσουν εγκυμοσυνη χανω τα παντα μετα!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Virgi.

Ελπίζω να μην άργησα πάρα πολύ να σου απαντήσω.

Καταρχήν να σου πω ότι σε νιώθω και σε καταλαβαίνω πάρα πολύ. Μου θυμίζεις τόσο πολύ δικούς μου προβληματισμούς.

Να σου απαντήσω συγκεκριμένα για την ερώτησή σου για το θηλασμό : Εννοείται ότι δεν μπορώ να μιλήσω σαν γυναικολόγος ή παιδίατρος ή επαγγελματίας ειδικός σε θέματα θηλασμού, όμως πράγματι νιώθω βέβαιη ότι ο θηλασμός δεν έβλαψε τη δεύτερη αυτή εγκυμοσύνη μου, όσο ανθρωπίνως μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για κάτι χωρίς να είμαστε οι πλέον ειδικοί σε αυτό.

Από όλο το ψάξιμο που είχα κάνει, συγκεκριμένα από όσα αναφέρουν στο forum του parents κοπέλες με ειδίκευση σε θέματα θηλασμού, από όσα προσωπικά μου είχε πει η πιστοποιημένη σύμβουλος γαλουχίας IBCLC (και L.L.L.) που σου προανέφερα αλλά και από τα άρθρα που διάβασα σε εξειδικευμένα sites του εξωτερικού, από όλα τα παραπάνω προέκυπτε ότι ο θηλασμός σε κάποιες περιπτώσεις είναι δυνατόν να προκαλέσει συσπάσεις, αλλά αυτό μπορεί να γίνει από κάποια εβδομάδα και μετά. Η εβδομάδα αυτή δεν ταυτίζονταν πάντα (δεν θυμάμαι ποιος έλεγε τι) αλλά θυμάμαι ότι είχα καταλήξει ότι μέχρι την 12η τουλάχιστον εβδομάδα ο θηλασμός είναι ασφαλής. Αυτά βέβαια αφορούν ψάξιμο που έκανα ένα χρόνο ακριβώς πριν, πέρυσι τον Οκτώβριο που αποφασίσαμε να προχωρήσουμε τελικά σε εξωσωματική και ξεκίνησα διαδικασία σταδιακού αποθηλασμού. Σκέφτομαι δηλ. μήπως τώρα, ένα χρόνο μετά, αναφέρονται νέα δεδομένα. (Προσωπικά θα το ξαναέψαχνα). Να προσθέσω ότι ο δικός μου γυναικολόγος ήταν σχετικά χαλαρός με το θέμα του θηλασμού.

Η παλίνδρομος έγινε την 8η εβδομάδα (σε διάστημα δηλ. που ο θηλασμός θεωρείται ασφαλής σύμφωνα με όσα εγώ τουλάχιστον είχα βρει). Επιπλέον, ο θηλασμός είχε γίνει σταδιακά ελάχιστος και σε πολύ αραιά διαστήματα. Tέλος, στο πλαίσιο της εξωσωματικής έπαιρνα πολλά utrogestan, που από όσα καταλαβαίνω προστατεύουν και από τις συσπάσεις της μήτρας.

Με βάση όλα τα παραπάνω είναι που νιώθω ότι στη δική μου περίπτωση ο θηλασμός δεν έβλαψε.

Καταλαβαίνω πάρα πολύ όλη την αγωνία σου και τους προβληματισμούς σου, λαμβάνοντας υπόψη κυρίως και ότι έχεις και κάποια έμβρυα σε κρυοσυντήρηση. Έχω περάσει από αντίστοιχα μονοπάτια προβληματισμού – στην δική μου περίπτωση ήταν κυρίως η πίεση του χρόνου, τώρα είμαι ήδη 42 ετών (ελπίζω να μην τρόμαξες, μάλλον αισιοδοξία πρέπει να νιώσεις!!!).

Μέσα από τη δική μου εμπειρία το μόνο που θα μπορούσα να σου πω και να σου ευχηθώ είναι να κινηθείς με τον τρόπο που σου ταιριάζει ώστε να νιώθεις ήρεμη με ό,τι τελικά αποφασίσεις, για την ακρίβεια «αποφασίσετε». (Στη δική μου περίπτωση, ως προς το πότε τελικά αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική καταλυτική ήταν η στάση του άντρα μου – εγώ δηλ. βιαζόμουν περισσότερο! Ως προς το θέμα του παράλληλου θηλασμού έπρεπε να διαβάσω και να ξαναδιαβάσω και να ξαναματαδιαβάσω για να πειστώ, όσο και όπως βέβαια μπόρεσα να το κάνω.)

Σου εύχομαι από την καρδιά μου τις καλύτερες αποφάσεις. Να χαίρεσαι αυτά τα σπουδαία πράγματα που ήδη έχεις και γρήγορα και όμορφα να χαρείς και άλλα πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σ ευχαριστησω που μου αφιερωνεις χρονο κ απαντας !!!!!!!!!!

 

Αν κ εφοσον εχεις χρονο, θα μπορουσες να μου παραθεσεις κανενα αξιοπιστο ελληνικο αρθρο(δεν ειμαι καλη στα αγγλικα) περι θηλασμου κ εξωσωματικης ?

 

Με την ηλικια σου καθολου δεν τρομαξα μια χαρα ηλικια ειναι ! ενταξει εγω ειμαι 29 αλλα μαλλον ειμαι αυτη που βιαζεται περισσοτερο ! κ ο αντρας μου θελει να προχωρησουμε, το οικονομικο μας μπλοκαρει ! αν εγω πω ειμαι ετοιμη ξερω οτι θα γινει !

εχω 5 βλαστοκυστες κ μου παει τρεις κ μια (συγνωμη κιολας) μην δωσουν αρνητικη χοριακη κ μετα ξερω οτι θα πω πως ισως δεν επρεπε τωρα που θηλαζω κ τλ ! γιατι μετα θελω 4000 χιλιαρικα για να το παρω απ την αρχη το θεμα κ δυστυχως δεν τα εχω !

 

Η μικρη μου δεν θα ελεγα οτι θηλαζει λιγο ! τις 6 φορες τις εχουμε σιγουρες στο 24ωρο !

καμια φορα λιγοτερο, αλλα υπαρχουν κ μερες που θηλαζει οοοοοοοσο ειμαι κοντα της !!!!

 

Θελω παρα πολυ να παω να παρω τα εμβρυακια μου, ζωρις να ρισκαρω το θηλασμο!

κοινως θελω κ τα δυο ! χιχι!

 

θα κλεισω ραντεβου για μεσα στις γιορτες με τον παντο οπου ειχα κανει την εξωσωματικη να παω να μιλησω μαζι του, κ μετα το πιο πιθανον ειναι να μιλησω κ με συμβουλους ! αλλωστε μεθαυριο ειναι η ημεριδα θηλασμου εδω στην αθηνα, οποτε μαλλον θα εχω κ την ευκαιρια να ρωτησω οσα θελω !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Virgi, καλησπέρα.

Όλα τα άρθρα, κείμενα κ.λπ. που είχα βρει αφορούσαν την εγκυμοσύνη γενικά παράλληλα με θηλασμό. Ποτέ δεν βρήκα κάποιο άρθρο για εξωσωματική και παράλληλο θηλασμό. Η Αγλαΐα (Παπαδήμα) σε παλαιότερη απάντησή της στις 6/5/2010 μου είχε πει ότι δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις σχετικά με θηλασμό παράλληλα με προσπάθεια εξωσωματικής (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38633&page=3).

Ήταν και αυτός ένας από τους λόγους που επέλεξα να μην κάνω εξωσωματική με θεραπεία, παίρνοντας δηλ. ορμόνες από πριν, καθώς θα ήταν δύσκολο να ελέγξω τη συμβατότητά τους με το θηλασμό. Προχώρησα σε εξωσωματική με φυσικό κύκλο, δηλ. με το ένα ωάριο του συγκεκριμένου μήνα. Οπότε το μόνο που έπρεπε να ελέγξω ήταν αν τα φάρμακα που πήρα λίγο πριν και αμέσως μετά την ωοληψία ήταν συμβατά με το θηλασμό.

Δεν γνωρίζω αν δίνουν κάποια φάρμακα οι γιατροί πριν τη μεταφορά κρυοσυντηρημένων εμβρύων . Αν σκέφτεσαι τελικά να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά θηλάζοντας παράλληλα, καλό είναι από πριν να ρωτήσεις το γιατρό σου ποια φαρμακευτική αγωγή θα σου δώσει συνολικά ώστε να επιβεβαιώσεις αν είναι συμβατή με το θηλασμό (απαντούν σχετικά και στο forum του parents, μπορείς να ρωτήσεις και σύμβουλο γαλουχίας ή μπορείς να δεις την ιστοσελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp)

Ό,τι βρήκα λοιπόν αφορούσε το θηλασμό παράλληλα με εγκυμοσύνη γενικά. Είναι πράγματι πολύ καλή ευκαιρία στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού να πεις τους προβληματισμούς σου προσωπικά στους ειδικούς που θα συναντήσεις εκεί. Συνήθως διατυπώνεται η άποψη ότι αν ο γιατρός επιτρέπει σεξουαλικές επαφές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τότε ουσιαστικά επιτρέπεται και ο θηλασμός. Στην εξωσωματική, για άλλους πιθανόν λόγους, δεν επιτρέπουν συνήθως επαφές κατά το πρώτο τρίμηνο. Ίσως να είχε λοιπόν νόημα να τους έθετες το ερώτημα αυτό, δηλ. σεξ λογικά δεν θα σου επιτρέπεται, είναι ο.κ. να θηλάζεις; Βέβαια αν ακόμα δεν υπάρχουν συγκεκριμένες αναφορές για εξωσωματική παράλληλα με θηλασμό ίσως να μην μπορούν να σου απαντήσουν. Επίσης, πιθανόν σημασία έχει αν είχες συσπάσεις και τυχόν αιμορραγίες στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου. Και αυτό ίσως να είχε νόημα να τους ανέφερες. Αυτά σκέφτομαι αυτή τη στιγμή. Ισως επίσης αν δεν μπορέσουν να σου δώσουν απαντήσεις να τους ρωτήσεις αν τυχόν γνωρίζουν κάποιον άλλο ειδικό.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ, ούτε να σου φαίνονται όλα πιο δύσκολα. Αισιοδοξία. Νομίζω ότι αρκεί να κοιτάξεις το κοριτσάκι σου και θα γλυκαθείς αυτόματα. .. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για ολα ! εχω κλεισει ηδη ραντεβου με τον γιατρο, χθες τελικα δεν ρωτησα τπτ, αλλα θα μιλησω με το γιατρο να δω πως εχει στο μυαλο του να προχωρησω με η χωρις φαρμακα κ βλεποντας κ κανοντας !

 

αν με παει χωρις φαρμακα θα προχωρησω αλλιως θα το αφησω για λιγο αργοτερα ! παω να διαβασω το τοπικ που μου εβαλες !!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω μερικες σκοριες σκεψεις χωρις να ειμαι γιατρος. Η εξωσωματικη ειναι μια πολυ ελεγχομενη διαδιξασια (ή τουλαχιστον θελουν οι γιατροι να την ελεξουν οσο γινεται) οποτε δεν νομιζω οτι πολυ θα θελουν να ρισκαρουν κατι αγνωστο οπως ο θηλασμος..

Για αρχη ο κυκλος σου εχει σταθεροποιηθει? Η προλακτινη?

Και τα φαρμακα? που θα παρεις μετα? μπορει ενα ενα να μην πειραζουν το μωρακι που θηλαζει αλλα ο συνδιασμος? ή η ποσοτητα που θα χρειαστει?

Εγω ενδιαμεσα ειχα αμμηνορια (λογω συμφισεων) αλλα η γιατρος μου ουτε εξετασεις αιματος δεν δεχοταν να μου κανει αν δεν ειχα περιοδο ποσο μαλλον να τις ελεγα οτι θηλαζω...

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το θέμα αυτό με πρόλαβε γιατί ήθελα και εγώ να μάθω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Η μικρή μου είναι 15 μηνών και ακόμη απέχουμε πολύ από το να κόψει τον θηλασμό. Αλλά τα δικά μου χρόνια περνάνε και ο χρόνος πιέζει. Ούτως ή άλλως και την μικρή μας με φυσικό κύκλο την καταφέραμε, οπότε με ενδιαφέρει τα λίγα φάρμακα του φυσικού αν πειράζουν, και φυσικά τι γίνεται μετά αν καταφέρουμε και έχουμε θετική χοριακή. Ραντεβού ακόμη με γιατρό δεν έχω κλείσει γιατί με φρενάρει το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To γεγονος οτι ο θηλασμος ειναι αγνωστο κεφαλαιο σε πολλους επαγγελματιες το γνωριζω ! Γι αυτον ανκριβως τον λογο θα ψαξω πολυ πριν αποφασισω ! Γι αυτο εκλεισα κ το ραντεβου ωστε να δω ακριβως πως θελει να με προχωρησει κ μετα με αναλυτικα γραμμενα τα φαρμακα που θα παρω, αν παρω... να τα δειξω κ να με συμβουλεψουν οι ειδικοι του θηλασμου ! εννοειται δεν θα κανω κανενα βημα χωρις να ειμαι 100% σιγουρη!

 

απλα ο καιρος περναει, κ θα ηθελα να εχουν μια σχετικα κοντινη ηλικια μεταξυ τους...

αλλα για την ωρα αδυνατον να κοψω το θηλασμο που τοσο εξαρταται απο αυτον η μικρη μου !!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...