Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερώτηση για λογιστές


Recommended Posts

Υπάρχει μήπως καμία κοπέλα που είναι λογίστρια ή είναι παντρεμένη με λογιστή ή έχει πρόσβαση σε λογιστή και μπορεί να ρωτήσει, να μου πει πόσο κοστίζει το μήνα η παροχή λογιστικών υπηρεσιών και μισθοδοσία για 6 εργαζόμενους σε επιχείρηση με βιβλία Γ κατηγορίας; Ακούω τιμές που μου φαίνονται υπερβολικές αλλά δεν έχω με τι να τις συγκρίνω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον γιατρό που εργάζομαι εγώ, ο λογιστής του παίρνει 50 ευρώ το μήνα. Από θέμα μισθοδοσίας ασχολείται μόνο με τα ενσημά μου.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και μεγάλες εταιρείες που αναλαμβάνουν μισθοδοσία, πχ η Eurobank μισθοδοσία όπου χρεώνουν για την αρχική εγγραφή ενός εργαζόμενου 25 ευρώ και μετά για κάθε μήνα 5 ευρώ το άτομο ανά μισθοδοσία.Υπολόγισε 6*25 την πρώτη φορά και μετά κάθε μήνα 6*5ευρώ.Αυτή ήταν μια προσφορά που είχε πέσει στα χέρια μου πριν αρκετό καιρό.Όσο μεγαλύτερο το λογιστικό γραφείο τόσο πιο χαμηλές οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι τιμές που ακούω εγώ είναι πολύ μεγαλύτερες, μέχρι και 900 ευρώ το μήνα έχω ακούσει (μεικτά) λόγω της ευθύνης που έχει ο λογιστής όταν υπογράφει. Δεν είναι μόνο για μισθοδοσία αλλά και για όλα τα φοροτεχνικά θέματα, τήρηση βιβλίων Γ κατηγορίας και όλες τις άλλες φορολογικές υποχρεώσεις. Για τη μισθοδοσία μόνο έχω ακούσει τιμές γύρω στα 100 ευρώ καθαρά, τα υπόλοιπα είναι που ανεβάζουν το ποσό. Δεν ξέρω μήπως κι εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι;

 

DFR ευχαριστώ για το ΠΜ. Αν μπορείς στείλε μου περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η περιπτωση του γιατρου που αναφερθηκε αφορα βιβλια β' κατηγοριας που δεν εχουν καμια σχεση με τα γ'! Και η καταχωρηση των παραστατικων ενος γιατρου ειναι αρκετα ευκολη οποτε τα 50 ευρω το μηνα ειναι υπεραρκετα για τον λογιστη.

Τα γ' κατηγοριας ειναι πολυ δυσκολοτερα, δεν ειναι η μισθοδοσια το προβλημα αλλα η τηρηση των βιβλιων. Εχεις φπα καθε μηνα, ισολογισμο και οντως η ευθυνη ειναι πολυ μεγαλυτερη. Δεν ξερω τι τιμες σου λενε αλλα ναι γυρω στα 700 με 900 δεν μου φαινεται υπερβολικο. Αναλογα και το αντικειμενο και τη δυσκολια του βεβαια...

 

Edit. Πολλα ειπα 700. Απο 500 και πανω παντως ειναι συνηθισμενο. Αν λες οτι σου ειπαν μεχρι και 900 μαλλον εχεις δυσκολο αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

....η καταχωρηση των παραστατικων ενος γιατρου ειναι αρκετα ευκολη οποτε τα 50 ευρω το μηνα ειναι υπεραρκετα για τον λογιστη.

Τα γ' κατηγοριας ειναι πολυ δυσκολοτερα.....

 

ήμουν σίγουρη για αυτό :evil: :evil: :evil: κι ο λογιστής είναι ξαδερφός του :lol: :lol: :lol:

 

κι εγώ έχω κάνει λογιστικά και δούλευα αρκετά χρόνια σε ΑΕ που είχε μόνιμο λογιστή, όχι γραφείο.

 

ξέρω τις διαφορές μεταξύ Β' και Γ' κατηγορίας βιβλίων και τις υποχρεώσεις τις κάθε μιας

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να ρωτήσω κάτι άλλο, οι τιμές αυτές είναι μεικτά (με ΦΠΑ και φόρους) ή καθαρά;

 

Δεν ξέρω τι αντικείμενο έχεις, αλλά έχω άμεση εμπειρία από τέτοιες περιπτώσεις με τιμές για Γ'κατηγορίας έως max. 500€ τώρα πλέον λόγω κρίσης. Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

αχ, αχ....κι εγώ θέλω συμβουλή λογιστή ...εχω φροντιστήριο - χώρο μελέτης. Θέλω να προσλάβω υπάλληλο για 4 ώρες ή για 6 . Θέλω να ξέρω πόσο θα μου στοιχίζει συνολο (μισθός, ασφάλισή του). Εγώ εκεί που δούλευα (σε ίδιο χώρο) η σύμβασή μου έγραφε επιμελήτρια και το πακέτο ασφάλισης 101 νομίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...