Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ + Κρατήσεις ΙΚΑ ασθενείας, γιατί αφού ήμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ;


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Είμαι μηχανικός, διορισμένη ως Αορίστου Χρόνου σε έναν οργανισμό ΝΠΙΔ. Ως τώρα, μου γινόντουσαν κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ καθώς και κρατήσεις ΙΚΑ Ασθενείας, οι οποίες είναι αρκετά μεγάλες όπως ξέρουμε όλοι.

Σκεφτήκαμε ότι, αφού πλέον ο κλάδος υγείας του ΤΣΜΕΔΕ έχει ενταχθεί στον ΕΟΠΥΥ μαζί με το ΙΚΑ, είναι παράλογο να έχουμε και επιπρόσθετες κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ. Ουσιαστικά, μας κρατάνε δύο φορές την ασθένεια...

Το θέσαμε στο λογιστήριο του οργανισμού και είπε ότι θα το ψάξει.

Ξέρει κανείς τίποτα; Μήπως να το ψάχναμε όλοι μαζί;; Υπάρχουν ομοιοπαθούντες, προκειμένου να ανακινηθεί το θέμα από διάφορες πλευρές;; Δεν τους τα χρωστάμε, στους καιρούς που ζούμε!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρις να ξέρω λεπτομέρειες, απλά επειδή ειχα μια παρόμοια συζήτηση πρόσφατα, οι εισφορές στο ΙΚΑ καλύπτουν την ασθένεια, κάτι που το ΤΣΜΕΔΕ επειδή έχει δομηθει για ελευθερους επαγγελματιες και όχι μισθωτους δεν το καλυπτει. Όμως επειδή ως μισθωτός πρέπει να καλύπτονται οι μέρες ασθένειας, γι'αυτο και οι μισθωτοι μηχανικοί πληρώνουν και ΙΚΑ. Ο κλάδος υγειας του ΤΣΜΕΔΕ από μόνος του νομιζω είναι μόνο για φάρμακα, εξετασεις κλπ. Όχι για απουσια από την εργασια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ίσχυε... αλλά, αφού πλέον ήμαστε στον ΕΟΠΥΥ, γιατί να μην είναι και για αυτό;;

Να θυμηθούμε ότι πλέον δεν μας δίνουνε τίποτα για οδοντιατρικά, ούτε τα 20? ανά επίσκεψη στον γιατρό, γιατί δεν προβλέπεται από τον ΕΟΠΥΥ. Γιατί, λοιπόν, μόνο αυτό να μείνει ίδιο;;

Εννοώ ότι, πλέον, ήμαστε όλοι στο ίδιο ταμείο, γιατί να έχουμε εμείς διπλές κρατήσεις;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα έχουμε 2πλές κρατησεις??? Ή το κομμάτι του ΙΚΑ απλά συμπληρώνει τις κρατησεις που θα έπρεπε να γίνονται αν είχαμε μόνο ΙΚΑ?

Και όσοι είναι ελευθεροι επαγγελματιες μηχανικοί τι εισφορές θα πρέπει να πληρώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες δεν ξέρω, γιατί δεν έχουνε ασθένεια ή τίποτα παραπάνω.

Από ότι ρώτησα, όμως, και από ότι έχω δει, ξέρω τα εξής:

- Συνολικά, οι δικές μου κρατήσεις (ασφαλιστικές ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ) είναι κατά πολύ μεγαλύτερες από συναδέλφους που έχουνε μόνο ΙΚΑ.

- Οι συνάδελφοι μηχανικοί του αμιγώς Δημοσίου (χωρίς ΙΚΑ) δεν πληρώνουν επιπλέον εισφορές εκτός αυτές του ΤΣΜΕΔΕ.

Το βασικό που τονίζω είναι ότι, πλέον, ήμαστε ενιαίο ταμείο. Δεν υπάρχει ΙΚΑ, δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ, υπάρχει ΕΟΠΥΥ στα ιατρικά-φαρμακευτικά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσυ θα πάρεις ίδια σύνταξη με τους συναδέλφους σου που έχουν μόνο ΙΚΑ? Βεβαια οι κρατησεις για τον κλαδο υγειας θα έπρεπε να είναι συνολικα ίδιες λόγω ΕΟΠΠΥ :confused:

Αυτό με τους μηχανικούς του δημοσίου δεν το καταλαβαινω γιατι έχουν μόνο ΤΣΜΕΔΕ :confused: Τους καλύπτει ασθένεια?

Μπέρδεμα ειναι τελικα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο λογιστήριο ξέρουν να σου πουν γιατι υπάρχει αυτη η διαφορά ανάμεσα στις δικές σου κρατήσεις και στις κρατησεις των άλλων μη-μηχανικών υπαλλήλων?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι οι κρατησεις του ΙΚΑ ειναι για παροχες σε χρημα. Πχ αν αρρωστησεις και λειψεις απο τη δουλεια σου απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα παρεις τιποτα. Θα παρεις απο το ιΚΑ οτι και οι υπολοιποι ασφαλισμενοι του ΙΚΑ. Το ταμειο ανεργειας επισεις ειναι μεσα απο τις κρατησεις του ΙΚΑ. Νομιζω οτι το ποσοστο του ΙΚΑ δεν ειναι τοσο οσο του ΤΣΜΕΔΕ. Πχ αν οι κρατησεις ειναι 25% το 20% ειναι προς το ΤΣΜΕΔΕ και το 5 στο ΙΚΑ. Αν ειναι το ιδιο και στα δυο ταμεια κατι γινεται λαθος (πχ εγω οταν αρχισα να δουλευω δεν ειχα ακομη ΤΣΜΕΔΕ και μπηκα στο ΙΚΑ, μετα ειχε μια διαδικασια για να περασω στο ΤΣΜΕΔΕ και να μην διπλωπληρωνω). Τωρα αν η ερωτηση ειναι αφου ειναι οι ιδιοι γιατροι γιατι χρειαζονται δυο ταμεια δεν ξερω.

Α! και οι κρατησεις ειναι περιπου το ιδιο ποσοστο σε οποιο κυριο ταμειο και να εισαι. Δηλαδη δεν θα εχει διαφορα στον μισθο αν πχ πεις δεν θελω ΤΣΜΕΔΕ αλλα μονο ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...