Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΓΚΥΟΥ


Recommended Posts

θα παρει πολυ καιρο.. αναβολη στην αναβολη, μεχρι εφετειο μπορει να φτασει (σαν την δικη μου αλλα για ασχετο λογο) απο τελος 2003 που κατεθεσα την καταγγελια ακομα περιμενω το εφετειο.. αααα και να ξερεις οσο καιρο περιμενεις εφοσον κερδισεις στο συνολικο ποσο θα παρεις θα προστεθουν και ΤΟΚΟΙ! με το καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ, Έλενα. Πάντως έχω ακούσει ότι για τα εργατικά δεν δίνουν συνήθως πάνω από μία αναβολή. Θα δείξει... Έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας... :cool:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα επειδή βιώνω μια αντίστοιχη περίπτωση, όπου ο εργοδότης μου με απέλυσε επειδή επικαλέστηκε ότι κλείνει την εταιρεία όπου εργαζόμουν (φροντιστήριο) και μάλιστα το έγραφε και στην καταγγελία της σύμβασης (ότι δηλαδή έχουν κινηθεί οι διαδικασίες λύσης της εταιρείας γι αυτό και δέχθηκα να υπογράψω κατόπιν σύμφωνης γνώμης και του δικηγόρου μου), ενώ τελικά μετά από ένα μήνα αποδεικνύεται ότι δεν την έχει κλέισει και δεν έχει απολύσει και την άλλη μια υπάλληλο που απασχολούσε θα ήθελα να ρωτήσω αν έγινε η δίκη και πιο ήταν το αποτέλεσμα.

Είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. Το κακό είναι ότι αυτό δεν αναφέρεται στην καταγγελία της σύμβασης που υπογράφτηκε πριν από ένα μήνα ακριβώς. Κι εμένα μου είχαν πει στην επιθεώρηση εργασίας, που πήγα πριν υπογράψω, ότι δεν έχει δικαίωμα να με απολύσει πριν κλείσει η εταιρεία και θα είμαι η τελευταία που θα μείνει στην εταιρεία πριν κλείσει οριστικά. Δυστυχώς τους πίστεψα ότι την κλείνουν μιας και το γράφουν και στην καταγγελία.

ευχαριστώ για όποια βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σας!

 

Βιώνω παρόμοια περίπτωση αυτόν τον καιρό, μόνο που δεν είμαι έγκυος, αλλά με το που τελείωσε η άδεια λοχείας με απέλυσαν. Και βέβαια δεν άφησαν να περάσει το 2010 και μου πληρώσουνε και 1,5 μισθό παραπάνω και έτσι απολύθηκα στις 30/12. Θα ήθελα να ξέρω τι απέγινε τελικά αυτή η περίπτωση της souzy? Στην καταγγελία αναφέρει λόγω έλλειψης αντικειμένου, όμως η εταιρεία δεν κλείνει και έχει ακίνητα στο όνομά της όμως κανέναν άλλο εργαζόμενο. Και υποτίθεται ότι το αφεντικό θεωρείτω και άψογος και από εμένα μέχρι πριν λίγους μήνες...

Εγώ πήγα στην επιθεώρηση εργασίας, έκανα καταγγελία και μας όρισαν ακρόαση όπου μου είπαν πως εκτός από εκπρόσωπο της εταιρείας, πιθανόν να είναι κάποιος παρόν και από τον συνήγορο του πολίτη. Μπήκα σε μεγάλη περιπέτεια από τη μια στιγμή στην άλλη και θέλω να ξέρω αν τουλάχιστον αξίζει τελικά τον κόπο. Και να σας πω, δεν είναι μόνο το χρηματικό, αλλά και το ψυχολογικό της υπόθεσης. Ας μην πω τα ίδια αλλά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

D5FUp3.png 85Tmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εργαζομαι σαν ορωμιστια!!!εαν μεινς εγκυοσ!!εχει το δικαιωμα να με απολυσει???δηλαδη οτι δικαιουτε μια οχταωρη,,,δικαιουμε και εγω??ξερετε να μου πειτε???[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

εργαζομαι σαν ορωμιστια!!!εαν μεινς εγκυοσ!!εχει το δικαιωμα να με απολυσει???δηλαδη οτι δικαιουτε μια οχταωρη,,,δικαιουμε και εγω??ξερετε να μου πειτε???[email protected]

 

Παρακαλώ ανέφερε πλήρη στοιχεία σύμβασης εργασίας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. θα ήθελα να σας ρωτήσω με τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου αν μπορεί να σ'απολύσει ο εργοδότης όταν μάθει οτι είσαι έγκυος.Γιατί μια κοπέλα από τη δουλειά, όταν του το είπε της απάντησε ότι δε θα της ανανεώσει τη σύμβαση άλλο.Δηλ.μονάχα όταν είσαι αορίστου έχεις δικαιώματα; Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις παιδιά με την τρομοκρατία της απόλυσης;:confused:

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. θα ήθελα να σας ρωτήσω με τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου αν μπορεί να σ'απολύσει ο εργοδότης όταν μάθει οτι είσαι έγκυος.Γιατί μια κοπέλα από τη δουλειά, όταν του το είπε της απάντησε ότι δε θα της ανανεώσει τη σύμβαση άλλο.Δηλ.μονάχα όταν είσαι αορίστου έχεις δικαιώματα; Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις παιδιά με την τρομοκρατία της απόλυσης;:confused:

Ευχαριστώ...

δυστυχως στην ορισμενου χρονου συμβαση εισαι απο εως τοτε...στο ενδιαμεσω αν μεινεις εγκυος δεν μπορει να παρεμβει στην συμβαση θα περιμενει να ληξει κι αν θελει οταν γεννησεις με το καλο στην ανανεωσει αλλιως....:(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...