Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιματοκριτης


Lia

Recommended Posts

Ίσως δε θα έπρεπε να ανοίξω νέο Θέμα αλλά δεν ήξερα που να το βάλω.

Ξέρετε πόσο πρέπει να είναι ο αιματοκρίτης στα μωρά; Στο νοσοκομείο που έκαναν στη μικρή γενική αίματος και βρήκαν αιματοκρίτη 30,9 μου είπαν ότι έχει αναιμία και πρέπει να πάρει σίδηρο. Ο παιδίατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έψαξα παντού και δε βρήκα τιμές για μωρά. μάλλον είναι κάτι σχετικό για να μην το γράφουν πουθενά συγκεκριμένα?

ή απλώς δεν το βρήκα! :)

βρήκα ένα αλλα δεν ήταν απο ιατρικό site οπότε δεν είναι αξιόπιστο.

 

Ρώτα και άλλον ένα παιδίατρο για σιγουριά. (κάποια απο τις μητέρες εδώ ίσως να ρωτήσει το δικό της?)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Και γω προσπάθησα να βρω κάτι στο internet αλλά δε βρήκα.

Ρώτησα και την κοπέλα στο μικροβιολογικό που πηγαίνω συνήθως αλλά ούτε κι αυτή ήξερε. Θα προσπαθήσω να βρω και την ίδια τη μικροβιολόγο.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβγαλα το παιδί απ' τη θερμοκοιτίδα με 20. Φυσικα επαιρνε σιδηρο. Τρεις μηνες μετα πηγε 34. Συνεχιζε το σιδηρο. 3 μηνες μετα 36. Παιρνει μεχρι σημερα. Δεν ξερω αν στα προωρα οι απαιτησεις αυξανουν αλλα το 30 μου φαινεται χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

http://tipbilimleri.turkiyeklinikleri.com/abstract_7249.html

 

μια έρευνα απο πολλές η οποία έχει αποδείξει ότι μωρά που εχουν αποκλειστικό θηλασμό, είναι μεγάλο το ποσοστό που στον 10 μήνα εμφανίζουν κάποια αναιμία.

(μέχρι τον 6ο δεν παρουσιάζουν άλλη διαφορά στα ποσοστά του αίματος)

 

μωρά που τρέφονται με γάλα του εμπορίου, (που έχει ήδη μέσα συμπλήρωμα σιδήρου) είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες να εμφανίσουν αναιμία.

 

για αυτό, εάν θηλάζετε αποκλειστικά τα παιδιά σας, οι γιατροί (σε αυτή την έρευνα) συνιστούν χορήγηση συμπληρώματος σιδήρου (μετά απο εξετάσεις αίματος φυσικά που συνιστούν να γίνονται στον 5-6ο μήνα).

 

θα έλεγα να ξαναπάς ή να ρωτήσεις στο νοσοκομείο εάν πιστεύουν ότι χρειάζεται συμπλήρωμα και ποιες είναι οι κανονικές τιμές.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
:P γεια σας κοριτσια,ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια κανει εξετασεις στο μωρο της για αιματοκριτη.ο δικος μου ειναι 2 μηνων και εχει 24,μου ειπαν οτι εχει αναιμια και χρειαζεται σιδηρο.αλλος γιατρος μου ειπε οτι ολα τα μωρα κατω των 4 μηνων εχουν κατω απο 30.αν γνωριζει καποια να μου απαντησει.ευχαριστω

λινα-βολος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

 

έλλειψη σιδήρου sos

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3461

ΗΛΕΚΤΡΟΦΟΡΗΣΗ-ΦΕΡΙΤΙΝΗ-ΣΙΔΗΡΟΣ ΟΡΟΥ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6873

Πότε ένα παιδί πρέπει να πάρει σίδηρο???

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12355

ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ 17...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8658&start=0

Εξετάσεις αίματος

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=631&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο μπεμπης μας 6μηνων,εδω και 20 μερες που αρχισε τις στερεες τροφες εχει φοβερη δυσκοιλιοτητα(κανει κακα μονο με υποθετα καθε 3 μερες. Μετα απο διαφορες αλλαγες (κοψαμε το ρυζαλευρο,περιορισαμε την μπανανα,προσθεσαμε δαμασκηνα),τον πηγαμε σε αλλον παιδιατρο,ο οποιος ειπε να κανουμε τεστ κοπρανων,γενικη αιματος ,να του δινουμε ντουφαλακ(καπως ετσι λεγεται) και αν δεν αλλαξει κατι να κανουμε κολωνοσκοπηση. Εμενα η εξεταση αιματος και η κολωνοσκοπηση μου ακουγονται υπερβολη. Σε εξαμηνο βρεφος?????πιστευω οτι με το σιροπι και την προσεγμενη διατροφη ισως δουμε αποτελεσματα. Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται υπερβολική ιδίως η κολονοσκόπηση!

Έχω ακούσει πολλά μωρά με δυσκοιλιότητα.

Για το ακτινίδιο τι είπε; Δεν επιτρέπεται ακόμα; Είναι το πιο βοηθητικό φρούτο.

Για αντιαναγωγικό γάλα;

Αυτό ξεκίνησε με τις στερεές τροφές;

Μάλλον θα σου έλεγα να πάρετε κι άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται υπερβολική ιδίως η κολονοσκόπηση!

Έχω ακούσει πολλά μωρά με δυσκοιλιότητα.

Για το ακτινίδιο τι είπε; Δεν επιτρέπεται ακόμα; Είναι το πιο βοηθητικό φρούτο.

Για αντιαναγωγικό γάλα;

Αυτό ξεκίνησε με τις στερεές τροφές;

Μάλλον θα σου έλεγα να πάρετε κι άλλη γνώμη.

 

Συμφωνώ...

Για όνομα του Θεού, τί άλλο θα ακούσουμε...

Να πάνε όλα καλά κι όταν με το καλό ξεμπερδέψετε, ενημέρωσέ μας...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακτινιδιο ξεκινησαμε σημερα.

για γαλα αλλο δεν το συζηταμε,αφου η γυναικα μου θηλαζει αποκλειστικα απο το πρωτο 5λεπτο της γεννησης του.

θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

(κανει κακα μονο με υποθετα καθε 3 μερες.

 

Aυτο ισχυει οπως το λες ακριβως? ή το λες για να καταλαβουμε ποσο εντονη δυσκοιλιοτητα εχει? Ρωταω γιατι αν το παιδι παει μονο με βοηθηματα τουαλετα και ποτε μονο του...δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο. Θα αδρανισει το αντερακι του (αν θυμαμαι καλα αυτο μας ειχαν πει)

 

Ο Βασιλης ηταν πολυ δυσκοιλιο παιδι. Ποτε δεν καναμε καμια εξεταση παντως γι αυτο αν σε βοηθαω.

 

Προσωπικα θα αλλαζα παιδιατρο. Τι περιοχη εισαι? Γιατι ο δικος μας ηταν πολυυυυυ χαλαρος με το θεμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα απο οταν γεννηθηκε μεχρι κ πριν να περπατησει εκανε κακα καθε 3-4μερες, πιο μπροστα με τιποτα, αλλα δεν φαινοτανε ανησυχος, μονο εκλαιγε οταν τα εκανε. Βεβαια εμεις δεν φαγαμε κ πολυ φρουτοκρεμα απο την αρχη, δεν του πολυ αρεσε κ ετσι το ριξαμε σε κατι επιδορπια γαλακτος που ειχαν φρουτα μεσα, μια χαρα τα ετρωγε αλλα δεν αλλαξε κατι στις μερες που εκανε κακα, παλι τα ιδια, καθε 3-4 μερες. Τωρα που περπατησε κανει κακα 3φορες τη μερα!!!!! Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το περπατημα. Παντως την κολονοσκοπηση μην τη δεχτεις, ειναι βρεφος ακομα, παρε κ μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!! Και μενα ο γιος μου ηταν δυσκιλιο παιδι αλλα τωρα με τα φρουτα αλλαξε η κατασταση αλλα δεν αλλαξε βιαστικα σιγα σιγα , για δειτε και με δαμασκηνα η ακτινιδια και λιγο τσαγκακι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπεμπης μας 6μηνων,εδω και 20 μερες που αρχισε τις στερεες τροφες εχει φοβερη δυσκοιλιοτητα(κανει κακα μονο με υποθετα καθε 3 μερες. Μετα απο διαφορες αλλαγες (κοψαμε το ρυζαλευρο,περιορισαμε την μπανανα,προσθεσαμε δαμασκηνα),τον πηγαμε σε αλλον παιδιατρο,ο οποιος ειπε να κανουμε τεστ κοπρανων,γενικη αιματος ,να του δινουμε ντουφαλακ(καπως ετσι λεγεται) και αν δεν αλλαξει κατι να κανουμε κολωνοσκοπηση. Εμενα η εξεταση αιματος και η κολωνοσκοπηση μου ακουγονται υπερβολη. Σε εξαμηνο βρεφος?????πιστευω οτι με το σιροπι και την προσεγμενη διατροφη ισως δουμε αποτελεσματα. Εσεις τι λετε?

 

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις φαίνεται σαν κάτι πολύ συνηθισμένο, το να δημιουργηθεί δυσκοιλιότητα σε ένα μωρό μετά από τις πρώτες ημέρες εισαγωγής στερεών τροφών. Από την άλλη για να μιλήσει ο γιατρός σας για κολονοσκόπηση δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή να έχει παρατηρήσει κάποιες ανησυχητικές ενδείξεις που δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις εσύ ως μη ειδικός ή να είναι πολύυυυυ απατεώνας και να προσπαθεί να σας τρομοκρατήσει για να σας αποσπάσει περισσότερα χρήματα.

 

Καταρχάς να τονίσω ότι δεν έχω σχέση με το ιατρικό επάγγελμα. Από αυτά που γνωρίζω όμως η κολονοσκόπηση δεν γίνεται με μοναδική ένδειξη τη δυσκοιλιότητα 20 ημερών. Και ποτέ δεν έχω ακούσει για κολονοσκόπηση σε βρέφος. Πιστεύω ότι αν ο γιατρός σας όντως σας σύστησε να κάνετε αυτή την εξέταση, θα πρέπει να σας αιτιολογήσει και τις ενδείξεις που τον οδήγησαν σ΄αυτή την εκτίμηση, καθώς και να σας αναλύσει τι είδους κινδύνους διατρέχει το μωρό αν δεν κάνει την εξέταση αυτή. Οπότε ρωτήστε τον ως προς αυτά το ταχύτερο δυνατό.

 

Επίσης, εννοείται ότι επιβάλεται να πάρετε και μια δεύτερη άποψη (κατά προτίμηση από κάποιο δημόσιο νοσοκομείο και χωρίς να αναφέρετε τη διάγνωση του προηγούμενου γιατρού :wink:).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο μου παιδια οταν ξεκινησαν φαγητο εκαναν δυσκοιλιοτητα αλλα ο παιδιατρος ηταν πολυ χαλαρος με το θεμα και πραγματι ηταν παροδικο. θυμαμαι μου ειχε πει να αυξησω το πορτοκαλι και να μειωσω το μηλο και ειχαμε αμεσα αποτελεσματα. λιγο υπερβολικες μου ακουγονται αυτες οι εξετασεις για μωρο 6 μηνων! αλλα παλι γιατρος δεν ειμαι...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΑΚΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ. ΤΙ ΥΠΟΘΕΤΑ ΤΙ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ ΤΖΑΙ ΓΛΥΚΑΝΙΣΣΟ.... ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΣΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ. ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΑ Κ.Λ.Π.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΑΘΗΚΕ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 2-3 ALL BRAN ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΡΕΜΑ ΤΟΥ (ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΛΙΓΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ.) ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡ. ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΡΑ ΤΑ ΚΛΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΘΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 2-3 ALL BRAN ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΚΟΨΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ Κ.Λ.Π) ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΑ ΠΑΛΙ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ....

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο γιος μου περασε απο αυτο το σταδιο οταν ηταν 5 μηνων και οτι και αν ειχαμε δοκιμασει ειτε φρουτα ειτε γαλατα τιποτα δεν βοηθησε.οποτε αλλαξαμε παιδιατρο και μας συστησε το γαλα μαγνησιας.με αυτο σωθηκαμε!!!τον βαζαμε λιγο στο γαλα του καθε μερα και σταδικα ελλατωναμε τις μερες.μεσα σε ενα μηνα βρηκε το ρυθμο του και απο τοτε κανει καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανιψιος μου δυο χρονων σημερα εξακολουθει και αντιμετωπιζει τρομερο προβλημα δυσκοιλιοτητας. Ο καημενος ενεργειται καθε 3-4 μερες και κλαιει τοσο δυνατα που δεν αντεχω να τον ακουω.

Οι εξετασεις αιματος μπορει να ανησυχουν εμας τους γονεις περισσοτερο γιατι το παιδι θα ταλαιπωρηθει. Οσον αφορα την κολονοσκοπηση (η οποια γινεται με ολικη ναρκωση στα παιδια) και η δικη μας παιδιατρος την προτεινε αλλά εφόσον εξαντληθούν ολα τα περιθωρια, οχι σε 20 ημερες δυσκοιλιοτητας. Βεβαια ο μικρος 1,5 χρονο μετα δεν εχει κανει την εξεταση και ακομη το παλευουν.

Λιγες συμβουλες που ισως βοηθησουν.

Στη φρουτοκρεμα περισσοτερο πορτοκαλι, λιγοτερη μπανανα-μηλο, να αποφευγεις οσο μπορεις τις ετοιμες, ουτε για το πηξιμο αλλά και τα μπισκοτακια. Επειδη το ακτινιδιο(οπως και η φραουλα ειναι απο τα πιο ενοχα φρουτα για αλλεργιες), μπορεις να χρησιμοποιεις περισσοτερο τα δαμασκηνα, ολοκληρα ή χυμο.

Οσον αφορά τις σουπίτσες, περισσοτερα κολοκυθάκια και καροτακια και ελάχιστη πατατούλα.

Ρωτα το παιδιατρο σου, αν μπορείτε να ξεκινησετε το σπανακι, επειδη κανονικα ξεκιναμε μετα το χρονο. Το σπανακορυζο θα κανει πολύ καλή δουλίτσα (και το λαχανορυζο αλλά ειναι πολύ βαρύ για 6 μηνων) και τέλος ο τραχανας. Αυτά ομως τα τελευταία με οδηγιες παιδιατρου.

Ο ανιψιος μου δεν εβαλε πολλές φορες υπόθετο, γιατι οπως ειπώθηκε και παραπάνω αδρανεί το εντεράκι του μωρού, ενα σιροπάκι επινε το οποίο δεν τον βοηθησε τρελά.

Επίσης, τα γιαουρτάκια νομιζω κανουν καλή δουλίτσα.

 

ΕΥχομαι σύντομα να ξεπερασετε το προβληματακι σας...

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σας μέχρι να αρχίσει τις κρέμες έκανε κακά κανονικά;

Γιατί όπως ειπώθηκε είναι αναμενόμενη η εμφάνιση δυσκοιλιότητας με την έναρξη των στερεών.

 

Έπρεπε να ρωτήσεις τον παιδίατρο τί ακριβώς υποψιάζεται και σκέφτεται την κολονοσκόπηση.

 

Κολονοσκόπηση,βαριούχος υποκλισμός και ακτινογραφίες με λήψη σκιαγραφικής ουσίας γίνονται σε βρέφη.

Τέτοιου είδους εξετάσεις όμως επιβάλλονται

οταν υπάρχει υποψία για προβλήματα στο έντερο όπως πχ συμφύσεις,ειλεός κλπ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως η δυσκοιλιότητα συνδιάζεται και με άλλα σοβαρά συμπτώματα,όπως πρησμένη κοιλιά ή το μωρό δεν παίρνει βάρος.

 

Βέβαια δεν είμαστε γιατροί για να σου πούμε υπεύθυνα ο,τιδήποτε,γι'αυτό καλύτερα να πάρεις και μια άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μας 6μηνων,εδω και 20 μερες που αρχισε τις στερεες τροφες εχει φοβερη δυσκοιλιοτητα(κανει κακα μονο με υποθετα καθε 3 μερες. Μετα απο διαφορες αλλαγες (κοψαμε το ρυζαλευρο,περιορισαμε την μπανανα,προσθεσαμε δαμασκηνα),τον πηγαμε σε αλλον παιδιατρο,ο οποιος ειπε να κανουμε τεστ κοπρανων,γενικη αιματος ,να του δινουμε ντουφαλακ(καπως ετσι λεγεται) και αν δεν αλλαξει κατι να κανουμε κολωνοσκοπηση. Εμενα η εξεταση αιματος και η κολωνοσκοπηση μου ακουγονται υπερβολη. Σε εξαμηνο βρεφος?????πιστευω οτι με το σιροπι και την προσεγμενη διατροφη ισως δουμε αποτελεσματα. Εσεις τι λετε?

 

εγω δεν θα τον αμφισβητουσα. τπολυ να παρεισ 2η γνωμη

Link to comment
Share on other sites

παιδια, κανει αρκετο καιρο να προσαρμοστει το εντερακι του μωρου σε καθε ειδους νεα εισαγωγη τροφης!!!! η δικια μου μετα απο μηνες, αρχισε να τα κανει κανονικα!!! ειχαμε μαρτυρησει!!!!

 

κανε υπομονη, εγω βρηκα λυση με λιγο μπροκολο στη σουπα της, που μου ειχαν πει τα κοριτσια εδω, ακτινιδιο το φοβομουν, μηπως της πεσει βαρυ....

 

ακομα και τωρα, ξερω πως αν φαει μηλο την αλλη μερα θα εχουμε θεμα...

 

θελει υπομονη....

και ψαξτο καλυτερα!! κολονοσκοπηση δεν θα προτιναν ουτε σε ενηλικο, τοσο ευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μας 6μηνων,εδω και 20 μερες που αρχισε τις στερεες τροφες εχει φοβερη δυσκοιλιοτητα(κανει κακα μονο με υποθετα καθε 3 μερες. Μετα απο διαφορες αλλαγες (κοψαμε το ρυζαλευρο,περιορισαμε την μπανανα,προσθεσαμε δαμασκηνα),τον πηγαμε σε αλλον παιδιατρο,ο οποιος ειπε να κανουμε τεστ κοπρανων,γενικη αιματος ,να του δινουμε ντουφαλακ(καπως ετσι λεγεται) και αν δεν αλλαξει κατι να κανουμε κολωνοσκοπηση. Εμενα η εξεταση αιματος και η κολωνοσκοπηση μου ακουγονται υπερβολη. Σε εξαμηνο βρεφος?????πιστευω οτι με το σιροπι και την προσεγμενη διατροφη ισως δουμε αποτελεσματα. Εσεις τι λετε?

 

Απ' οτι καταλαβα μιλαμε για βρεφος που θηλαζει αποκλειστικα και αρχισε τις στερεες τροφες.

Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι βρισκω τη συμβουλη του γιατρου ακρως υπερβολικη και πιστευω οτι πρεπει να πας και σε αλλον.

Γενικα όμως θα σου ελεγα οτι τα μωρα περνανε φασεις οπου αλλαζει η λειτουργια του εντερου τους και αλλοτε εχουν υδαρη κακα, αλλοτε δεν ενεργουνται 3 μερες συνεχομενες και αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο και διορθωνεται με το καιρο.

Σε καταλαβαινω, ειχα κι εγω αγχωθει οταν το εκανε και η κορη μου αυτο, αλλα το μονο που καναμε ήταν να της βαζουμε ενα παιδικο κλυσμα γλυκερινης και ολα διορθωθηκαν μονα τους.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...