Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Όχι βρε παιδιά αυτό είναι ακραία περίπτωση, δε συμβαίνει σε όλα τα σχολεία, μην τρελαθούμε.. Από όλα τα προβλήματα δε φεύγεις, αλλά από νοσηρές καταστάσεις φεύγεις τρέχοντας!

 

Συμφωνω με την άμυνα, απλώς λέω ότι είναι ψυχοφθόρο ένα παιδί να μπαίνει σ αυτή τη διαδικασία σε καθημερινή βάση. Φαντάσου κάθε μέρα να είσαι στην τσίτα από που θα σου ρθει, για να προλάβεις να δείρεις πρώτη εσύ. Και πες οτι πάνω στην άμυνα του δίνει μια σπρωξιά, χτυπάει το άλλο και παθαίνει μόνιμο κακό.. τι θα λέμε μετά σ αυτήν την κοπέλα; Δεν ξέρω, εγώ το ξύλο το φοβάμαι, ειδικά όταν έχει να κάνει με παιδιά..

 

Και αν τον χτυπήσει ο άλλος και πάθει μόνιμα κακό ο γιος της τι γίνεται ;;

Και μπορείς να εγγυήθεις ότι δεν θα υπάρχει μπουλινγκ σε άλλο σχολείο;;

 

Αν τον χτυπήσει και γίνει κάτι άσχημο στο άλλο παιδί, εκείνο το παιδί το έφερε πάνω του ... Δηλαδή αν εγώ είμαι έγγληματιας χτυπάω κόσμο κάθε μέρα και κάποιος από αυτοάμυνα με κάνει παράλυτο φταίει εκείνος; Να φοβόμαστε να αμυνομαστε;; Αν είσαι σίγουρος για αυτό που κανείς (και αν τις έχεις φάει ουκ ολίγες φορές) δεν νιώθεις άσχημα για το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν τον χτυπήσει και γίνει κάτι άσχημο στο άλλο παιδί, εκείνο το παιδί το έφερε πάνω του ... Δηλαδή αν εγώ είμαι έγγληματιας χτυπάω κόσμο κάθε μέρα και κάποιος από αυτοάμυνα με κάνει παράλυτο φταίει εκείνος; Να φοβόμαστε να αμυνομαστε;; Αν είσαι σίγουρος για αυτό που κανείς (και αν τις έχεις φάει ουκ ολίγες φορές) δεν νιώθεις άσχημα για το αποτέλεσμα

Δε διαφωνώ, απλώς λέω ότι είναι ψυχοφθόρο κι επικίνδυνο όταν αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να χτυπήσει κανένα παιδί, ούτε το άλλο να χτυπήσει σοβαρά θέλω......μόνο που το είπατε έχω πάθει σοκ......!!!!!! Να φύγει επίσης δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω, μου το είπε εμμέσως ο ντιρεκτερ "αν θέλετε, μπορείτε να απομακρύνετε το δικό σας σε άλλο τμήμα" είπε......δεν έχει δικαιοδοσία λέει εκείνος......με 6 χτυπημένα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Μια και ο συζυγος ειναι ανεργος δεν θα μπορουσε να τον πηγαινοφερνει εκεινος στο αλλο σχολειο? Εφοσον εξηντλησες ολες τις αλλες λυσεις νομιζω πως για να ηρεμησει το παιδι σου χρειαζεται η αλλαγη σχολειου. Για το παιδι σας προκειται αλλωστε, εφοσον οδηγεις ειτε στο επομενο τετραγωνο πας ειτε λιγο μακρυτερα το ιδιο ειναι. Αναλαβετε δραση και οι 2 γονεις λιγο πιο αποτελεσματικα για την ψυχικη ηρεμια του δικου σας παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και ο συζυγος ειναι ανεργος δεν θα μπορουσε να τον πηγαινοφερνει εκεινος στο αλλο σχολειο? Εφοσον εξηντλησες ολες τις αλλες λυσεις νομιζω πως για να ηρεμησει το παιδι σου χρειαζεται η αλλαγη σχολειου. Για το παιδι σας προκειται αλλωστε, εφοσον οδηγεις ειτε στο επομενο τετραγωνο πας ειτε λιγο μακρυτερα το ιδιο ειναι. Αναλαβετε δραση και οι 2 γονεις λιγο πιο αποτελεσματικα για την ψυχικη ηρεμια του δικου σας παιδιου.

 

Δε σκοπεύουμε ούτε μπορούμε να μείνει άνεργος για πάντα κοπέλα μου! Θα βρει δουλειά και θα πάρει το αυτοκίνητο...Επίσης έχω εξηγήσει με κάθε τρόπο ότι είμαι ΑΜΕΑ άρα και τα 5 βήματα μέσα στο προαύλιο για μένα είναι πρόβλημα. ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ. Για να παρκάρω κοντά στην πόρτα πηγαίνω τρία τέταρτα νωρίτερα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.......δεν έχω άλλα λόγια να σας το εξηγήσω......συγνώμη αλλά, τελικά αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν καταλαβαίνεις εύκολα.....δεν είναι καθόλου το ίδιο για μια μάνα με κινητικό πρόβλημα αν θα έχει και τα δυο παιδιά της στο διπλανό σχολείο, ή κάποια χιλιόμετρα πιο πέρα, όπου δεν υπάρχει ούτε πάρκινγκ ούτε δρόμος καλά καλά.....και στην τελική, δεν πείραξε κανέναν το παιδί μου για να εξοστρακιστεί..... και κερατάς και δαρμένος, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα,

1. καλά κάνατε κι είπατε στο παιδί να αμυνθεί. Εμένα η δικιά μου, αν και είναι ακόμη πολύ μικρή (κοντά στα 3), γύρω στα 1,5 όταν πηγαίναμε στην παιδική χαρά πλάκωνε όλα τα παιδιά στο ξύλο και της εξήγησα ότι δε χτυπάμε, κλπ., κλπ., κλπ. Σταμάτησε τελείως να βαράει. Ε, βρέθηκε στο βρεφικό ένα παιδάκι που την έκανε καθημερινά μαύρη στο ξύλο... όλο έκλαιγε η δικιά μου και τις έτρωγε, μέχρι που της εξήγησα ότι δε βαράμε ποτέ αν δε μας βαρέσουν, αλλά αν κάποιος μας βαρέσει και δε μας βοηθήσει μεγάλος τότε αμυνόμαστε. Ήταν πολύ μικρή, κι όμως κατάλαβε πολύ καλά και απλά σταμάτησε να τις τρώει...

2. πιάσε τους γονείς του. Βρες το τηλ. και παρτους τηλέφωνο και πες τους ότι η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη, ότι πραγματικά δε θες να φτάσεις στα άκρα, αλλά ότι έχεις ήδη μιλήσει με δικηγόρο και την επόμενη φορά που το παιδί σου δεχθεί βία θα έχουν να κάνουν οι ίδιοι με τη δικαιοσύνη, καθότι είναι υπεύθυνοι για το παιδί τους (δε θυμάμαι πως το λένε... υπάρχει νομικά κάτι με αμέλεια κηδεμόνα) και μπορεί να διωχθούν...

3. την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το παιδί σου... στείλτους εξώδικο...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να έχεις κινηθεί νομικά από πέρυσι.

Συμβουλεύσου κάποιον δικηγόρο (που να έχει ανάλογη ειδίκευση).

Αλλιώς δεν πρόκειται να λυθεί το θέμα και κάθε φορά θα συζητάμε για το νέο περιστατικό που προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα,

1. καλά κάνατε κι είπατε στο παιδί να αμυνθεί. Εμένα η δικιά μου, αν και είναι ακόμη πολύ μικρή (κοντά στα 3), γύρω στα 1,5 όταν πηγαίναμε στην παιδική χαρά πλάκωνε όλα τα παιδιά στο ξύλο και της εξήγησα ότι δε χτυπάμε, κλπ., κλπ., κλπ. Σταμάτησε τελείως να βαράει. Ε, βρέθηκε στο βρεφικό ένα παιδάκι που την έκανε καθημερινά μαύρη στο ξύλο... όλο έκλαιγε η δικιά μου και τις έτρωγε, μέχρι που της εξήγησα ότι δε βαράμε ποτέ αν δε μας βαρέσουν, αλλά αν κάποιος μας βαρέσει και δε μας βοηθήσει μεγάλος τότε αμυνόμαστε. Ήταν πολύ μικρή, κι όμως κατάλαβε πολύ καλά και απλά σταμάτησε να τις τρώει...

2. πιάσε τους γονείς του. Βρες το τηλ. και παρτους τηλέφωνο και πες τους ότι η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη, ότι πραγματικά δε θες να φτάσεις στα άκρα, αλλά ότι έχεις ήδη μιλήσει με δικηγόρο και την επόμενη φορά που το παιδί σου δεχθεί βία θα έχουν να κάνουν οι ίδιοι με τη δικαιοσύνη, καθότι είναι υπεύθυνοι για το παιδί τους (δε θυμάμαι πως το λένε... υπάρχει νομικά κάτι με αμέλεια κηδεμόνα) και μπορεί να διωχθούν...

3. την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το παιδί σου... στείλτους εξώδικο...

 

Ποιους να πιάσω? Που τους πήρα 25 φορές μετρημένες την άλλη φορά με τη μπουνιά και δεν το σηκώσανε ποτέ? Που η μάνα λέει ένα χαριτωμένο "παιδιά είναι, θα ωριμάσουν?" Που ανέφερα μπροστά της για το δόντι και είπε απλά ένα "όσο είναι εδώ τα παιδιά, ας κάνουν όοοοοοοοτι καταλαβαίνουν (οι δάσκαλοι)?"......δεν θα μου λύσουν τίποτα οι γονείς, ο μπαμπάς τσαμπουκαλεύεται κιόλας για το καμάρι του.......

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να έχεις κινηθεί νομικά από πέρυσι.

Συμβουλεύσου κάποιον δικηγόρο (που να έχει ανάλογη ειδίκευση).

Αλλιώς δεν πρόκειται να λυθεί το θέμα και κάθε φορά θα συζητάμε για το νέο περιστατικό που προέκυψε.

 

Φίλη μου καλή, στα λόγια εύκολα είναι όλα.......δικαστικά απέναντι στο σχολείο του παιδιού μου? Στο σχολείο που το παιδί μου θα είναι άλλα 4 χρόνια και έρχεται και το μικρό μου του χρόνου? Σε ποιά χώρα θα δικαιωθώ? Σε ποια χώρα δε θα περάσει κόλαση το παιδί μου αν τους κάνω εξώδικο? Με καταλαβαίνεις, νομίζω πως το εννοώ......Δε μπορεί να μην υπάρχει θεσμικά κάτι να κάνει ο διευθυντής, δε μπορεί.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου καλή, στα λόγια εύκολα είναι όλα.......δικαστικά απέναντι στο σχολείο του παιδιού μου? Στο σχολείο που το παιδί μου θα είναι άλλα 4 χρόνια και έρχεται και το μικρό μου του χρόνου? Σε ποιά χώρα θα δικαιωθώ? Σε ποια χώρα δε θα περάσει κόλαση το παιδί μου αν τους κάνω εξώδικο? Με καταλαβαίνεις, νομίζω πως το εννοώ......Δε μπορεί να μην υπάρχει θεσμικά κάτι να κάνει ο διευθυντής, δε μπορεί.......

 

Φυσικά και σε καταλαβαίνω. Γι΄αυτό καλύτερα να συμβουλευτείς δικηγόρο για το πως πρέπει να κινηθείς. Ίσως να μπορείς να στραφείς κατά των γονιών ή έστω να τους φοβίσεις.

Ή έστω να τρομάξεις τον διευθυντή ότι πλέον είσαι απελπισμένη και θα το τραβήξεις όσο δεν πάει. Όχι να τον απειλήσεις, αλλά του στυλ ότι "θα καταφύγω σε δικηγόρο να μου πει τι θα κάνω" και άστον να αναρωτιέται τι θα σου πει ο δικηγόρος.

 

Ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτα ψυχοφθόρο (κυρίως για το παιδί αλλά και για εσάς) να πηγαίνει φοβισμένο ή θυμωμένο κάθε μέρα στο σχολείο. Είναι ήδη η δεύτερη χρονιά που αντιμετωπίζετε την ίδια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πλέον το παιδί έχει θυμώσει.....δεν καταλαβαίνει γιατί κανείς δε μπορεί να τον σταματήσει......χτες μου έλεγε ότι μόνο η αστυνομία αν έρθει μπορεί να κάνει κάτι.......βλέπει τους δασκάλους να σφυρίζουν αδιάφοροι, βλέπει να μένουν ατιμώρητες όλες οι πράξεις βίας, έχει κατα συγχυστεί..... σήμερα ο μπαμπάς μας μίλησε στο παιδάκι, αλλά δε βλέπω φως......

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πλέον το παιδί έχει θυμώσει.....δεν καταλαβαίνει γιατί κανείς δε μπορεί να τον σταματήσει......χτες μου έλεγε ότι μόνο η αστυνομία αν έρθει μπορεί να κάνει κάτι.......βλέπει τους δασκάλους να σφυρίζουν αδιάφοροι, βλέπει να μένουν ατιμώρητες όλες οι πράξεις βίας, έχει κατα συγχυστεί..... σήμερα ο μπαμπάς μας μίλησε στο παιδάκι, αλλά δε βλέπω φως......

 

Έχει δίκιο ο γιος σου!:P

 

Να σου πω, σκέψου το λίγο αντίστροφα. Σκέψου να απηυδίσει μια μέρα ο γιος σου, να ανταποδώσει και να σπάσει πχ τη μύτη του άλλου παιδιού. Και να έρθουν τότε οι γονείς του άλλου και να σας κάνουν και μήνυση από πάνω...:shock: Από θρασείς ανθρώπους να περιμένεις κάτι τέτοια. Οπότε φρόντισε να καταγραφεί κάπου επισήμως όλη αυτή η κατάσταση που επικρατεί. Γιατί καλά τα προφορικά, αλλά δεν "μένουν". Τα γραπτά μένουν. Φρόντισε λοιπόν να κάνεις κάποια "γραπτή κίνηση" όπου θα καταγράφεις συγκεκριμένα περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο γιος σου!:P

 

Να σου πω, σκέψου το λίγο αντίστροφα. Σκέψου να απηυδίσει μια μέρα ο γιος σου, να ανταποδώσει και να σπάσει πχ τη μύτη του άλλου παιδιού. Και να έρθουν τότε οι γονείς του άλλου και να σας κάνουν και μήνυση από πάνω...:shock: Από θρασείς ανθρώπους να περιμένεις κάτι τέτοια. Οπότε φρόντισε να καταγραφεί κάπου επισήμως όλη αυτή η κατάσταση που επικρατεί. Γιατί καλά τα προφορικά, αλλά δεν "μένουν". Τα γραπτά μένουν. Φρόντισε λοιπόν να κάνεις κάποια "γραπτή κίνηση" όπου θα καταγράφεις συγκεκριμένα περιστατικά.

 

Θα πάρω το διευθυντή σε λίγο τηλέφωνο......

Link to comment
Share on other sites

.......συγνώμη αλλά, τελικά αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν καταλαβαίνεις εύκολα....!

 

Οσο γι αυτο δεν μπορεις να γνωριζεις, οποτε μην το λες. Παντως απο σας εξαρτωνται ολα, αν θελετε να εχετε ενα υγιες παιδι , σωματικα και ψυχολογικα, θα πρεπει ν αναλαβετε δραση ισως αυτο σας "ξεβολεψει" λιγο στην καθημερινοτητα σας, αλλα μετρειστε τι ειναι πιο σημαντικο για σας. Μιλαω παντα στον πληθυντικο γιατι θεωρω οτι και ο πατερας πρεπει να συναποφασιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο γι αυτο δεν μπορεις να γνωριζεις, οποτε μην το λες. Παντως απο σας εξαρτωνται ολα, αν θελετε να εχετε ενα υγιες παιδι , σωματικα και ψυχολογικα, θα πρεπει ν αναλαβετε δραση ισως αυτο σας "ξεβολεψει" λιγο στην καθημερινοτητα σας, αλλα μετρειστε τι ειναι πιο σημαντικο για σας. Μιλαω παντα στον πληθυντικο γιατι θεωρω οτι και ο πατερας πρεπει να συναποφασιζει.

 

Μelia κοπέλα μου, μετά από τόσες χιλιάδες μηνύματα εδώ μέσα, ξέρουν πια όλοι αν είμαι άτομο του βολέματος και αν έχω πρόβλημα και τι είναι αυτό... ο τρόπος που μιλάς συγνώμη και πάλι αλλά σαν μάνα με προσβάλλει.....τι είναι σημαντικό για μας πάνω από τα παιδιά μας δλδ? Αφήνεις υπονοούμενα που ειλικρινά μόνο κακό μου κάνουν τη δεδομένη στιγμή...ελευθερία λόγου έχουμε σαφώς, απλά περιμένει κανείς μια κάποια κατανόηση και όχι να τον στήσουν στον τοίχο με υπονοούμενα τέτοιου είδους. Ας το λήξουμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Οσο γι αυτο δεν μπορεις να γνωριζεις, οποτε μην το λες. Παντως απο σας εξαρτωνται ολα, αν θελετε να εχετε ενα υγιες παιδι , σωματικα και ψυχολογικα, θα πρεπει ν αναλαβετε δραση ισως αυτο σας "ξεβολεψει" λιγο στην καθημερινοτητα σας, αλλα μετρειστε τι ειναι πιο σημαντικο για σας. Μιλαω παντα στον πληθυντικο γιατι θεωρω οτι και ο πατερας πρεπει να συναποφασιζει.

 

Αφού σου λέει οτι δε γίνεται να αλλάξουν σχολείο, είναι αδύνατο. Δηλαδη να μην ψαχνει ο άντρας της δουλειά για να μπορεί να πηγαινει τα παιδιά σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα ελπίζω ο άντρας σου να του έτριξε λίγο τα δόντια του μικρού και να μην του είπε κατι του στιλ αγοράκι μου δεν είναι σωστό να χτυπάμε. Να πάρεις και τη μάνα του και να την ξεχέσεις κανονικά, όχι απλά να την ενημερώσεις... Να καταλάβει οτι δεν την παίρνει πια να κάνει την πάπια, απείλησέ την και με αστυνομία

Link to comment
Share on other sites

Μelia κοπέλα μου, μετά από τόσες χιλιάδες μηνύματα εδώ μέσα, ξέρουν πια όλοι αν είμαι άτομο του βολέματος και αν έχω πρόβλημα και τι είναι αυτό... ο τρόπος που μιλάς συγνώμη και πάλι αλλά σαν μάνα με προσβάλλει.....τι είναι σημαντικό για μας πάνω από τα παιδιά μας δλδ? Αφήνεις υπονοούμενα που ειλικρινά μόνο κακό μου κάνουν τη δεδομένη στιγμή...ελευθερία λόγου έχουμε σαφώς, απλά περιμένει κανείς μια κάποια κατανόηση και όχι να τον στήσουν στον τοίχο με υπονοούμενα τέτοιου είδους. Ας το λήξουμε καλύτερα...

 

Λυπαμαι αν νοιωθεις οτι σε προσεβαλλα γιατι δεν ειχα τετοιο σκοπο. αλλα δεν νομιζω πως εχεις τοσο αναγκη την κατανοηση μας, αυτη την εχεις απο περισυ αλλωστε, αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα "σπρωξιμο". Καθενας πραττει οτι νομιζει ομως.

 

Υ. γ. Δημοσιο φορουμ ειναι οπου ο καθενας γραφει την γνωμη του, δεν εχουμε κατι να ληξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, Μέλια. Σε ευχαριστώ για το σπρώξιμο, λοιπόν.

 

Πήρα τον διευθυντή. Μου είπε ότι θα κατέβει τώρα κιόλας να ενημερωθεί και θα καλέσει απ την πρωτοβάθμια ψυχολόγο να έρθει να παρέμβει στο τμήμα. Είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Λοιπόν, εκτός από όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασες, καθώς και την έγγραφη καταγγελία όλων των περιστατικών, θα μίλαγα πρόσωπο με πρόσωπο με τη μητέρα του παιδιού, λέγοντας "σας παρακαλώ συνετίστε το παιδί σας, αλλιώς θα το κάνω εγώ".και θα το έκανα.

 

Μάθε το παιδί σου να χτυπά πίσω όταν δέχεται επίθεση. Ο ταραξίας δεν θα τον ξανακουμπήσει, στανταράκι.

 

Δεν υπάρχουν σαβουάρ βιβρ όταν απειλείται η σωματική μας ακεραιότητα. Όταν δεχόμαστε επίθεση (για σχολείο μιλάω), την αντιμετωπίζουμε καταρχάς λεκτικά με έντονο τρόπο. Απλώνουμε τα χέρια μπροστά για να οριοθετήσουμε το χώρο μας και να απωθήσουμε φωνάζοντας δυνατά "ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΦΥΓΕ". Προειδοποιούμε ότι θα το πούμε στο δάσκαλο. Φωνάζουμε το δάσκαλο.Αν δεν σταματήσει αμυνόμαστε και αν χρειαστεί, ρίχνουμε και καμία ψιλή. Μαθαίνουμε πολεμικές τέχνες. Γενικά ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, Μέλια. Σε ευχαριστώ για το σπρώξιμο, λοιπόν.

 

Πήρα τον διευθυντή. Μου είπε ότι θα κατέβει τώρα κιόλας να ενημερωθεί και θα καλέσει απ την πρωτοβάθμια ψυχολόγο να έρθει να παρέμβει στο τμήμα. Είδωμεν....

 

νωρίς το θυμήθηκε! Μην τον αφήσεις να πάρει ανάσα, γιατί θα το ξεχάσει πάλι... Πίεσε όσο μπορείς να γίνει άμεσα η παρέμβαση και άσε τις πολλές ευγένιες

 

Και κοίτα το παιδάκι σου,αν και είμαι σίγουρη οτι το κάνεις. Έχει πληγωθεί απο αυτή την κατάσταση σίγουρα. Ρώτησέ τον πώς νιώθει, τι νομίζει οτι πρέπει να κάνει, τι θα ήθελε να κάνετε εσείς σα γονείς. Μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά εννοείται, είναι δύσκολη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Tα κάνω daisy........εννοείται......

Μου είπε ότι είναι θυμωμένος και δε θέλει να ακούει ούτε το όνομα του άλλου......ακόμα τον πονάει το σιδεράκι μες το στόμα, ακόμα δεν το συνήθισε και θα το φοράει τρία χρόνια.....για μια μπουνιά......δεν το ξεχνάει.......και τη δαγκωνιά χτες την κοιτούσε ως αργά τη νύχτα και περίμενε να φύγουν τα σημάδια απ τα δόντια απ το χέρι του......πρώτη φορά τον είδα τόσο μα τόσο θυμωμένο, απ τα νεύρα του έκλαιγε και έλεγε συνέχεια ότι πρέπει να έρθει στο σχολείο η αστυνομία......

Link to comment
Share on other sites

"ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΦΥΓΕ". Προειδοποιούμε ότι θα το πούμε στο δάσκαλο. Φωνάζουμε το δάσκαλο.Αν δεν σταματήσει αμυνόμαστε και αν χρειαστεί, ρίχνουμε και καμία ψιλή. Μαθαίνουμε πολεμικές τέχνες. Γενικά ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ.

 

Πόσες φορές τη μέρα να το πει αυτό ένα παιδί??? Οι δάσκαλοι απλά κοιτούν...Δεν μπορούν τόσοι εκπαιδευτικοί να κάνουν ζάφτι ένα εφτάχρονο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...