x
Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-01-17, 15:27   #1241
lenaki85

lenaki85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειμαι στον 7ο μηνα αλλα προσπαθώ σιγά σιγά να φτιάξω την βαλιτσούλα μου ! Θα γεννησω στο ΡΕΑ και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει γεννησει προσφατα τι παρεχουν απο τα αναλωσιμα. Πχ σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, αντισηπτικο ευαισθητης περιοχης, πετσετες, επιθεματα στηθους?

Στο τηλέφωνο μου ειπαν οτι παρεχονται δωρεαν τα εσωρουχα και οι σερβιετες. Επιθεματα και αφρολουτρα χρεωνονται. Απλα για επιβεβαιωση ρωταω. Επισης δεν δινουν οπως παλια βαλιτσακια οι εταιρειες πχ libero με κρεμες και πανες μωρου ε?
Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη! Ευχαριστώ!
Ο χρήστης lenaki85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Παλιά 10-01-17, 22:30   #1242
less_serious

less_serious ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.

Αυτά που σου είπαν αυτά προσφέρονται δωρεάν.
Βαλιτσακια διαφημιστικά γενικά δίνονται αλλα δεν μπορεις να ξέρεις τι θα σου δώσουν και γενικά μη στηρίζεσαι σε αυτά.

Τα του μωρού (πάνες κρέμες κοκ) για όσο καιρό εισαι στο μαιευτήριο τα αναλαμβάνουν αυτοί έτσι και αλλιως.

Εσυ θα φροντίσεις να εχεις για εσενα ενα αφρόλουτρο / σαμπουάν / γενικά οτι είδη προσωπικής υγιεινής χρησιμοποιείς (τύπου οδοντόβουρτσα οδοντόκρεμα κοκ). Σερβιέτες θα σου δώσουν αλλα σίγουρα θα χρειαστείς και επιπλέον για οταν γυρίσεις σπιτι καθώς τα λοχεια διαρκούν αρκετές μερες.
Επιθέματα αν θέλεις παρε ενα πακέτο, για να δεις αν θα σπυ χρειαστούν και αν θα σε βολέψουν. Εγω πχ δεν τα βουλευτικα καθόλου γιατι τις πρώτες μερες ειχα πληγές στο στήθος και κολλούσαν τα επιθέματα και γενικά ενα δραμα. Με βόλεψαν όμως πολυ τα κοχύλια που αφήνουν το στήθος να αερίζεται και συνεπώς να επουλώνεται πιο γρήγορα. Στα must για τις θηλάζουσες βάζω και την κεραληφη, εχω ειχα παρει της Medela που δυστυχώς δεν στη δίνουν και κοστίζει νομίζω 13 ευρώ το σωληνάριο.
Ο χρήστης less_serious δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-17, 00:00   #1243
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

Περιοχή: Χαλάνδρι
livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο less_serious Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα must για τις θηλάζουσες βάζω και την κεραληφη, εχω ειχα παρει της Medela που δυστυχώς δεν στη δίνουν και κοστίζει νομίζω 13 ευρώ το σωληνάριο.
Αυτην την ειχα παρει κι εγω και αν και στην αρχη μεχρι να μαθουμε και οι δυο μας (η κορη μου κι εγω εννοω) ειχα κανει κι εγω μικρο πληγες στις θηλες δεν με βολεψε η κρεμα. Βασικα με ειχε σωσει η συμβουλη μιας μαιας που μου ειχε πει να απλωνω πανω στη θηλη σταγονες απο το γαλα μου και να το αφηνω να παιρνει αερα και να στεγνωνει. Βεβαια εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν τοσο μεγαλο το προβλημα που ειχα εγω σε σχεση με αλλες θηλαζουσες οποτε μην σε παρω στο λαιμο μου...

Επιθεματα ειχα χρησιμοποιησει της chicco τα οποια ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Αλλα που μου ειχαν δωσει σε δειγμα (μεγαλη εταιρεια και γνωστη) οχι μονο κολλουσαν οπως περιγραφει η less_serious αλλα τριβοντουσαν κιολας και αφηναν ινες πανω στο στηθος! Ειχα πεταξει ολοκληρο το πακετο θυμαμαι.

Κατα τα αλλα κι εγω θα σου ελεγα να παρεις τα δικα σου αφρολουτρα, σαμπουαν κλπ. Επισης φροντισε να εχεις μαζι σου αρκετα σουτιεν θηλασμου και πιζαμες/νυχτικιες. Και τα δυο μπορει να λερωθουν ευκολα απο γαλατα ή λοχεια αντιστοιχα. Και μια ρομπα για να κανεις τις βολτες σου πιο ανετα. Α!! Παρε και ενα λιποζαν μαζι σου! Μπορει μετα τον τοκετο να εχουν ξεραθει τα χειλια σου απο τις ανασες. Με το καλο σου ευχομαι!
Παλιά 11-01-17, 09:52   #1244
osin

osin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lenaki85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειμαι στον 7ο μηνα αλλα προσπαθώ σιγά σιγά να φτιάξω την βαλιτσούλα μου ! Θα γεννησω στο ΡΕΑ και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει γεννησει προσφατα τι παρεχουν απο τα αναλωσιμα. Πχ σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, αντισηπτικο ευαισθητης περιοχης, πετσετες, επιθεματα στηθους?

Στο τηλέφωνο μου ειπαν οτι παρεχονται δωρεαν τα εσωρουχα και οι σερβιετες. Επιθεματα και αφρολουτρα χρεωνονται. Απλα για επιβεβαιωση ρωταω. Επισης δεν δινουν οπως παλια βαλιτσακια οι εταιρειες πχ libero με κρεμες και πανες μωρου ε?
Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη! Ευχαριστώ!
Πάνε 15 μήνες, βέβαια, που γέννησα στο ΡΕΑ, αλλά αναφορικά με αυτά που ρωτάς, τότε είχαν εσώρουχα μιας χρήσης, και αντισηπτικό αφρόλουτρο για την καθαριότητα της κάτω περιοχής μετά τον τοκετό. Πετσέτες, επιθέματα στήθους και "απλά" αφρόλουτρα ή σαμπουάν δεν εδιναν. Για το παιδί είχα πάρει πράγματα μόνο για την έξοδό μας. Όσο ήμασταν μέσα τα φορμάκια, οι πάνες (εννοώ τα "πάμπερς"), τα αφρόλουτρά του τα παρείχε το ΡΕΑ. Τέλος, ναι, όσο καιρό θα είστε μέσα θα περάσουν από διάφορες εταιρίες και θα σας αφήσουν δείγματα από αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος, πάνες, κλπ.
Νομίζω (αν θυμάμαι καλά) ότι δίνουν στο ΡΕΑ μία λίστα με πράγματα που θα πρέπει να πάρεις εσύ τόσο για τον εαυτό σου, όσο και για το μωρό (ρώτα ή το/η γιατρό σου, ή μίλα κατευθείαν με το μαιευτήριο)
Με το καλό να γεννήσεις!
Ο χρήστης osin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-17, 09:58   #1245
osin

osin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α, να πάρεις δικές σου πάνες αγκαλιάς για το μωρό και πανάκια για να σκουπίζετε το στοματάκι του. Για σένα να πάρεις όλα τα προσωπικά σου είδη περιποίησης (ό,τι θα έπαιρνες, δηλαδή, αν θα πήγαινες ταξίδι για 3 ημέρες). Σεντόνια δε χρειάζεται να πάρεις, έρχονται και τα αλλάζουν καθημερινά.
Παλιά 11-01-17, 18:00   #1246
Caramela_ki

Το avatar του χρήστη Caramela_ki

Caramela_ki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα, γενναω τον αλλο μηνα με καισαρικη εχω ειδη ετοιμασ το βαλιτσακι μου με 3 πιτζαμες, εσωρουχα, πετσετες, παντοφλες, τι αλλο χειαζετε
κ για τα μωρα τι πρεπει να παρω
Παλιά 11-01-17, 18:07   #1247
Caramela_ki

Προεπιλογή

θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη σε 5κλινο κ μου ειπαν 4500
σε εχει τυχει κατι παρομοιο
Παλιά 11-01-17, 19:21   #1248
Deena

Deena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Caramela_ki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα, γενναω τον αλλο μηνα με καισαρικη εχω ειδη ετοιμασ το βαλιτσακι μου με 3 πιτζαμες, εσωρουχα, πετσετες, παντοφλες, τι αλλο χειαζετε
κ για τα μωρα τι πρεπει να παρω
Για το μαιευτήριο λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, πάρε όμως να έχεις για το σπίτι μεγάλες αυτοκόλλητες γάζες (αδιάβροχες) για την τομή σου, καθώς και αποστειρωμένες γάζες που θα χρειαστείς για τις αλλαγές που θα κανεις στο σπίτι.

Παράθεση:
θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη σε 5κλινο κ μου ειπαν 4500
σε εχει τυχει κατι παρομοιο
Ακριβό μου φαίνεται. Αθήνα;
Ο χρήστης Deena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-17, 19:26   #1249
Deena

Deena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα είδα ότι είναι 3δυμα!!!!

Πήγαινε από τώρα φαρμακείο και πάρε πράγματα που θα χρειαστούν τα μωρά, όπως γάζες και οινόπνευμα για τον αφαλό, κρέμες για το άλλαγμα, μπόλικο γάλα, πάνες εννοείται κλπ. Όσο λιγότερες διαδρομές στο φαρμακείο χρειαστεί ο μπαμπάς τις πρώτες μέρες τόσο το καλύτερο, με τόσα μωρά!

Επίσης, αφού θα είσαι σε 5κλινο, δεν θα ήταν κακή ιδέα να πάρεις μαζί στο μαιευτήριο ωτοασπίδες και μάσκα συσκότισης για τα μάτια.

Για τα μωρά στο νοσοκομείο δεν χρειάζεσαι λογικά τίποτα, μόνο την ημέρα εξόδου τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ρούχα τους.
Ο χρήστης Deena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-17, 19:40   #1250
Caramela_ki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deena Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μαιευτήριο λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, πάρε όμως να έχεις για το σπίτι μεγάλες αυτοκόλλητες γάζες (αδιάβροχες) για την τομή σου, καθώς και αποστειρωμένες γάζες που θα χρειαστείς για τις αλλαγές που θα κανεις στο σπίτι.

Ακριβό μου φαίνεται. Αθήνα;
πολυ σωστα οι αυτοκ γαζες καλα που το αναφερες οσο για την κλινικη οχι Αθηνα σε νησι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deena Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είδα ότι είναι 3δυμα!!!!

Πήγαινε από τώρα φαρμακείο και πάρε πράγματα που θα χρειαστούν τα μωρά, όπως γάζες και οινόπνευμα για τον αφαλό, κρέμες για το άλλαγμα, μπόλικο γάλα, πάνες εννοείται κλπ. Όσο λιγότερες διαδρομές στο φαρμακείο χρειαστεί ο μπαμπάς τις πρώτες μέρες τόσο το καλύτερο, με τόσα μωρά!

Επίσης, αφού θα είσαι σε 5κλινο, δεν θα ήταν κακή ιδέα να πάρεις μαζί στο μαιευτήριο ωτοασπίδες και μάσκα συσκότισης για τα μάτια.

Για τα μωρά στο νοσοκομείο δεν χρειάζεσαι λογικά τίποτα, μόνο την ημέρα εξόδου τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ρούχα τους.
γαλα κ να θελω απο τωρα να αγορασω δεν ξερω πιο πρεπει λογικα θα μου πει ο παιδιατρος τα υπολοιπα τα εχω παρει αλλα θελω ποσοτητες γερα να ειναι
Παλιά 11-01-17, 22:45   #1251
sofakiii

Το avatar του χρήστη sofakiii

Περιοχή: Αθήνα
sofakiii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Caramelaki γεννησα πριν ενα χρονο τα διδυμα μου σε ιδιωτικο. Για τα παιδια -αφου ειναι ιδιωτικο- θα χρειαστεις μοναχα τα φορμακια εξοδου τους και πετσετακια για γουλιες και κουβερτακοα αγκαλιας για να μην ακουμπανε στα ρουχα σας. Γαλα αν χρειαστουν εχουν εκει.
Για σενα -κρινω απο εμενα- παρε εσωρουχα μιας χρησης να εχεις και στο σπιτι οταν επιστρεψεις με το καλο γιατι προσωπικα τα δικα μου εσωρουχα επεφταν πανω στην τομη κ με ενοχλουσαν. Προσωπικα σου ειδη παρε, ολα τ αλλα στα παρεχουν.ωτοασπιδες πολυ καλη ιδεα, εχει φασαρια και τη νυχτα εκει μεσα.
Με το καλο τα μωρα σου καλη δυναμη!
Μπες online να παραγγειλεις πανες να εχετε μποοοολικες, λανολινη για τις θηλες αν εχεις σκοπο να θηλασεις, και κατωσεντονα...ολο γουλιες βγαζουν τα γλυκουλια και λερωνεται το συμπαν!
Παλιά 12-01-17, 10:13   #1252
osin

osin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τη μαμά:
Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες
σουτιέν θηλασμού
Παντόφλες

Πετσέτες (αν δεν τις παρέχει το μαιευτήριο)
Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)
Επιθέματα στήθους
Εσώρουχα
Άνετα Ρούχα-παπούτσια για την επιστροφή στο σπίτι
Έγγραφα μαιευτηρίου, βιβλιάριο και ταυτότητες

Φορτιστής
(κάλυμμα λεκάνης μιας χρήσης, υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια)
Χρήματα

Για τα μωρά:
Πανάκια για τις γουλιές
Πάνες αγκαλιάς
Ρούχα εξόδου
Καλτσάκια

Αυτά θυμάμαι είχα πάρει εγώ πάνω-κάτω. Όμως γέννησα σε ιδιωτικό στην Αθήνα.
Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.
Με το καλό να γεννήσεις!!!

Παλιά 12-01-17, 12:59   #1253
Caramela_ki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο osin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη μαμά:
σουτιέν θηλασμού
Παντόφλες

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)
Επιθέματα στήθους
Εσώρουχα

Φορτιστής
Χρήματα

Για τα μωρά:
Πανάκια για τις γουλιές
Πάνες αγκαλιάς
Ρούχα εξόδου
Καλτσάκια

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.
Ευχαριστω!!!!!
Παλιά 12-01-17, 13:13   #1254
poulxeria

Το avatar του χρήστη poulxeria

poulxeria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο osin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη μαμά:
σουτιέν θηλασμού
Παντόφλες

Επιθέματα στήθους
Εσώρουχα

Φορτιστής
Χρήματα

Για τα μωρά:
Πανάκια για τις γουλιές
Πάνες αγκαλιάς
Ρούχα εξόδου
Καλτσάκια

Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

4500€ σε 5κλινο? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."
Ο χρήστης poulxeria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-17, 14:24   #1255
Caramela_ki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poulxeria Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

4500€ σε 5κλινο? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?
η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα
με το νυχτικο θα νιωθω αβολα να κυκλοφορισ
Παλιά 12-01-17, 14:28   #1256
osin

osin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα
Ίσως λόγω τριδυμων να είναι τόσο υψηλή η τιμή. Ρώτησέ τους, αν κάτι δε σου αρέσει, δεν είναι κακό!
Έχει δίκιο η poulxeria, εφόσον θα κάνεις καισαρική δε βολεύει η πιτζάμα. Το λάστιχο του παντελονιού της θα σε ενοχλεί στην τομή. Αν φορέσεις επάνω από το νυχτικό ρόμπα δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα. Άσε που όλες έτσι θα κυκλοφορούν, δε θα είσαι η μόνη!
Παλιά 12-01-17, 14:49   #1257
poulxeria

Το avatar του χρήστη poulxeria

poulxeria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σου φαίνονται πάρα πολλά γιατί είναι πάρα πολλά. Δηλαδή και έτσι όπως το λες, δίνεις 3450 για να μείνεις σε 5κλινο...Μη σου πω πόσα έδωσα για 2κλινο το '15, πολύ λιγότερα από αυτά που σας ζητούν...

Κι εγώ δεν είμαι του νυχτικού, αλλά παίζει να είσαι πολύ καλύτερα με αυτό. Στην τελική πάρε ένα μαζί κι ας μην το φορέσεις.

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."
Ο χρήστης poulxeria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-17, 15:06   #1258
kotsifikos

kotsifikos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαι όμως το νυχτικό είναι αυτό που βολεύει, θυμάμαι και εγώ δεν το ήθελα με τίποτα όμως δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω κάτι άλλο.
Καραμελάκι όντως πάρα πολλά λεφτά σου ζητούν...αν επιτρέπεται θα γεννήσεις εδώ αθήνα?
Παλιά 12-01-17, 16:30   #1259
sofakiii

Το avatar του χρήστη sofakiii

Περιοχή: Αθήνα
sofakiii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νυχτικο εννοειται, με μια μακρια ζακετα απο πανω. Μη σου πω βολευει και για οταν θελεις να πας τουαλετα. Αντε σκυψε να κατεβασεις το παντελονι και μετα αντε σκυψε να το σηκωσεις. Νυχτικο και παλι νυχτικο.
Μπορεις να παραγγειλεις ενα online για να μην τρεχεις στα καταστηματα...να φανταστεις εγω με τεραστια κοιλια με τα διδυμα πηρα ενα απο τα h&m (οχι εγκυμοσυνης) μεγεθος medium και ξεμπερδεψα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές