Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Μωράκια στην Θερμοκοιτίδα - ΜΕΝΝ

Notices

Μωράκια στην Θερμοκοιτίδα - ΜΕΝΝ Σε αυτή την ενότητα θα βρείτε θέματα που περιγράφουν τις εμπειρίες γονέων με μωράκια που χρειάστηκε να παραμείνουν για κάποιο χρονικό διάστημα σε θερμοκοιτίδα. Διατροφή του νεογνού, συναισθήματα του γονέα, τι μπορεί να απαιτήσει κατά τη διάρκεια της παραμονής του παιδιού του στην θερμοκοιτίδα και άλλα. Μονάδες Εντατικής Νοσηλείας Νεογνών.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-04-13, 01:16   #161
OLITSKA

Περιοχή: ATHENS
OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giotalatin Εμφάνιση μηνυμάτων
eimaste pleon spitaki mas 3.600 alla kolisame rinida den einai tipota tha perasei kai ayto tosa perase o maxitis moy se mia rinitida tha kolisoyme????? doksa to theo ola kala pigan kai me thn eykairia na eyxaristisw thn monada neognvn sto kratiko nikaias aytoi oi anthropoi me tis elipseis poy exoyn katabaloyn irwikh prospatheia gia ta paidakia mas poy einai h htan ekei ..ntropi sto kratos poy exei aplirwtoys tetoioys anthropoys
Μπράβο χάρηκα παρά πολυ !!! Τελικά σε βοήθησε η Παναγία . Εύχομαι να τα αφήσεις όλα πίσω και να συνεχίσετε μια φυσιολογική ζωη . Να ναι γερό το μωρακι σου . Και σε μερικά χρονια ούτε που θα το θυμάστε το συμβάν γιατι θα ζήσετε τόσα Ευχάριστα γεγονότα . Πίστεψε με τον έχω τωρα που ειναι 8,5 και ειναι πολυ ζωηρος και τον μαλωνω και μόνο τότε θυμάμαι τι περάσαμε και η αλήθεια ειναι πως το μετανιωνω που τον μαλωνω .

Ο χρήστης OLITSKA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Παλιά 18-08-13, 20:14   #162
MariaIsabel92

Περιοχή: πατρα
MariaIsabel92 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας!εγω γεννησα την κορη μου 34w+1d και το γιο μου 35w ακριβως.Αλλα απο βαρος ηταν οκ και τα δυο.o γιατρος μου ειχε πει οταν αν εφταναν 40w θα ηταν 4 κιλα και ισως πηγεναμε για καισαρικη...
Ο χρήστης MariaIsabel92 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-15, 02:46   #163
τιγρης

τιγρης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω γεννησα ενα γλυκο μπεμπουλη 25 εβδομαδα 800γρ!λογω χαλαρου τραχηλου κ λοιμωξης αγνοια γιατρου! τωρα ειμαστε 11 μηνων 7 διορθωμενη ειμαστε σουπερ!
Ο χρήστης τιγρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-15, 09:43   #164
Xristinaki91!

Xristinaki91! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο τιγρης Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω γεννησα ενα γλυκο μπεμπουλη 25 εβδομαδα 800γρ!λογω χαλαρου τραχηλου κ λοιμωξης αγνοια γιατρου! τωρα ειμαστε 11 μηνων 7 διορθωμενη ειμαστε σουπερ!

Να σας ζήσει!!!!
Τι λοίμωξη αν επιτρέπεις.;

Ο χρήστης Xristinaki91! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-15, 10:29   #165
τιγρης

τιγρης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!σε ευχαριστω κ εσυ οτι επιθημεις!η λοιμωξη ηταν κολπικη.συμβενει καμια φορα απο τα υγρα του σακου
Παλιά 16-07-15, 14:20   #166
τιγρης

τιγρης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 40+mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητές φίλες,
Δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει τεθεί παλαιότερα, αλλά έχοντας την εμειρία ανός πρόωρου τοκετού στις 29 εβομάδες και 2 ημέρες, θα ήθελα να δω αν υπάρχει άλλη σαν και εμάνα εδώ.
Ο γιός μου γεννήθηκε 1720gr μετά από αποκόλληση πλακούντα και έντονη αιμοραγία ,σχεδόν "νεκρός", του έγινε ανάνηψη, έμεινε στη θερμοκοιτίδα για 67 ημέρες, πέρασε από 40 κύματα και τώρα δεν πιστεύει κανείς πια ότι ήταν πρόωρος.
Ήταν το μεγαλύτερο δώρο του Θεού για μας.
Υπάρχει άλλο προωράκι στο forum;

40+mama
Ο δικος μου μπεμπουλης γεννηθηκε 25 εβδομαδων!800γρ!τωρα ειναι 11μηνων πανεξυπνος,ζωηρος,γεματος υγεια!
Παλιά 17-07-15, 14:15   #167
mama123

mama123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα τριδυμάκια μου 30 εβδομάδων, περίπου 1 κιλό το καθένα. Τώρα κοντεύουν τα 3 και δεν πιάνονται
Ο χρήστης mama123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-16, 04:02   #168
Sweet32

Sweet32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει καποια μαμα που το μωρακι της εμφανισε εγκεφαλικη αιμοραγια λογω προωροτητας να μου πει την εμπειριας της?
Εγω γεννησα 32 εβδομαδες και βαρος 2060. Ολα πηγαν καλα εκτος αυτου του προβληματος που μπορω να πω οτι με εχει αγχωσει.
Ο χρήστης Sweet32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-16, 21:21   #169
Stela1

Stela1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sweet32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει καποια μαμα που το μωρακι της εμφανισε εγκεφαλικη αιμοραγια λογω προωροτητας να μου πει την εμπειριας της?
Εγω γεννησα 32 εβδομαδες και βαρος 2060. Ολα πηγαν καλα εκτος αυτου του προβληματος που μπορω να πω οτι με εχει αγχωσει.
Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου.Να ξέρεις ότι τα μικρούλια είναι πολύ δυνατά αν και το δικό σου είναι μια χαρά στα κιλά του!
Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 23 εβδομάδες και ειχε αιμορραγία δεύτερου προς τρίτου βαθμού. Πολύ πριν βγει από τη ΜΕΝΝ είχε απορροφηθεί και η μαγνητικη του ήταν καθαρή.
Καλύτερα να ρωτάς τους γιατρούς. Μάθε τι βαθμου αιμορραγία είναι και πώς τον επηρεάζει. Πάντα θα σου πούνε το χειρότερο σενάριο το οποίο τις πιο πολλές φορές δεν επαληθεύεται. Πρεπει όμως να ξέρεις και αυτή τη πιθανότητα. Να είσαι δίπλα του όσο πιο πολύ μπορείς .Να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη γιατί τα μωράκια καταλάβαινουν τα πάντα!!
Με το καλό σπιτι!!
Ο χρήστης Stela1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-16, 03:06   #170
Sweet32

Sweet32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ Στελλα! Εχουμε γυρισει σπιτι 2 εβδομαδες! Και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου! Ποσο χρονων ειναι τωρα?
Ειναι εγκεφαλικη αιμορραγία τριτου βαθμου. Καναμε μαγνητικη και πηγαμε και σε παιδονευρολογο. Κλινικα τον βρηκε παρα πολυ καλα και μας ειπε να παμε ξανα για εξεταση σε 6 μηνες. Μας ειπε οτι απορροφαται αλλα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να αφησει καποιο καταλοιπο στο παιδι. Αυτο ειναι που αγχωνει πιο πολυ.
Ο χρήστης Sweet32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές