Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η Ευαγγελία είναι 27 μηνών και όταν ήταν 1 έτους ανακαλύψαμε με εξετάσεις αίματος ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Την θηλαζω ακόμα και καποια στιγμή ξεκινήσαμε το κατσικίσιο του ολύμπου. Μέσα με πολύ κακάο! Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Ευαγγελία είναι 27 μηνών και όταν ήταν 1 έτους ανακαλύψαμε με εξετάσεις αίματος ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Την θηλαζω ακόμα και καποια στιγμή ξεκινήσαμε το κατσικίσιο του ολύμπου. Μέσα με πολύ κακάο! Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?

Ξέρω ότι το κακάο μειώνει πολύ την απορροφηση ασβεστίου από τον οργανισμό. Στην ουσία είναι σα να μην πίνει γάλα.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ. ΜΕΧΡΙ 2 - 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΟΥΤΕ ΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΓΑΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ (ALMIRON PEPTI). ΑΠ'ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ. ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΣ ΣΤΑ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΑ 4. ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΥΓΕΙ ΠΟΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑΜΕ 5.5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΑΕΙ.

ΥΠΟΜΟΝΗ ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφικές αλλεργίες που εμφανίζονται σε παιδιά μικρής ηλικίας συνήθως υποχωρούν έως και εξαφανίζονται μέχρι την ηλικία των 8 ετών.Αν υποχωρήσει σχετικά νωρίς από τη στιγμή που την εμφάνισε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανίσει αργότερα αλλεργικό άσθμα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω....εμεις που το εχουμε ανακαλυψει απο τους εξι μηνες ....πιναμε τα υποαλλεργικα αλλα μας εκαναν ζημια ωσπου μας εγραψαν στο παιδων αντιαλλεργικο....τωρα ψαχνω και εγω κατσικισιο να της δοκιμασω αλλα δε θελω σκονη.....και μαλιστα απο τη Γερμανια....παντως για το κακαο...δε το πινει αλλιως????καλυτερα θα ητανε να μη της το εβαζες......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

....πιναμε τα υποαλλεργικα αλλα μας εκαναν ζημια ωσπου μας εγραψαν στο παιδων αντιαλλεργικο....

 

Τι ζημιά σας έκαναν yasemi?Και ποιο γάλα πίνατε?Με ενδιαφέρει να μάθω γιατί κι εμείς έχουμε αλλεργία και θέλω να αποφύγουμε άσχημες εξελίξεις.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που νομιζα οτι ειχα απαντησει.....το υποαλλεργικο γαλα επειδη εχψει υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος (αυτη που δημιουργει την αλλεργια αλλα σε εξευγενισμενη μορφη) εμας μας πειραζε σιγα σιγα...φουντωνε το εκζεμα με αποτελεσμα να εμφανιζετε σε ολο το σωμα της και να μολυνετε.....ο τοτε παιδιατρος που το το ελεγε οτι το εκζεμα παει χειροτερα ελεγε αρες μαρες κουκουναρες του τυπου θα περασει κλπ κλπ....μια αλοιφη μου ειχε δωσει μονο ενω το εκζεμα ειχε μολυνθει και εχριζε αλλη αντιμετωπιση....παραλληλα ειχαμε φαγουρες,.,ανησυχια κλπ κλπ ....πηγα στο παιδων καναμε εξετασεις και μου γραψανε ειδικο αντιαλλεργικο γαλα ...καθολου πρωτεϊνη αγελαδας μεσα....καθε εξαμηνο κανουμε επαναληπτικες για να σουμε αν πεφτουν οι τιμες αλλα εχουμε δρομο μπροστα μας....τωρα θα δουμε μαρτη....αν εχουν πεσει η παιδιατρος ειπε τοτε θα δουμε πιο και τι θα δωσουμε...αλλα μαλλον για κατσικισιο το κοβω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και εμείς έχουμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα :cry: Έχει απο την Παρασκευή που το μωράκι μας έχει βγάλει έκζεμα στο πρόσωπο και λίγο στο λαιμουδάκι της. Η παιδίατρος είπε ότι μάλλον είναι αλλεργία στο γάλα και έτσι ξεκινήσαμε υποαλλεργικό (frisolac AH). Το πρόβλημα είναι ατι δεν της αρέσει καθόλου και ενώ μέχρι τώρα έτρωγε πολύ καλά τώρα πια ζοριζόμαστε πολύ :cry: . Εσεις που έχετε δοκιμάσει και άλλα υποαλλεργικά έχετε να προτείνετε κάποιο καλυτερο σε γεύση;;; Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ... Είχαν και άλλα συμπτώματα τα μωράκια σας εκτός απο το έκζεμα πχ πολλά αέρια, πονάκια και δυσφορία;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και εμείς έχουμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα :cry: Έχει απο την Παρασκευή που το μωράκι μας έχει βγάλει έκζεμα στο πρόσωπο και λίγο στο λαιμουδάκι της. Η παιδίατρος είπε ότι μάλλον είναι αλλεργία στο γάλα και έτσι ξεκινήσαμε υποαλλεργικό (frisolac AH). Το πρόβλημα είναι ατι δεν της αρέσει καθόλου και ενώ μέχρι τώρα έτρωγε πολύ καλά τώρα πια ζοριζόμαστε πολύ :cry: . Εσεις που έχετε δοκιμάσει και άλλα υποαλλεργικά έχετε να προτείνετε κάποιο καλυτερο σε γεύση;;; Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ... Είχαν και άλλα συμπτώματα τα μωράκια σας εκτός απο το έκζεμα πχ πολλά αέρια, πονάκια και δυσφορία;;;

 

πονακια δεν ειχαμε αερια ναι δυσφορια ναι...πολυ φαγουρα,ατοπικη δερματιτδα κ.α.με αποτελεσμα ειδικα το βραδυ οταν επινε το γαλα μετα να εχει πολυ ανησυχο υπνο....τι να σου πω εμεις πιναμε στην αρχη το Almiron Pepti και αυτο εχει πικρη γευση αλλα επειδη ηταν το πρωτο μετα το θηλασμο που δοκιμασε μια δυο τρεις αναγκαστικα το ηπιε.....αυτο που πινουμε τωρα NEOCATE την ιδια χαλια γευση εχει....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονάκια, αέρια και δυσφορία είναι σύνηθη συμπτώματα δυσκοιλιότητας που από ότι γνωρίζω είναι σύμπτωμα αλλεργίας.Εμείς δεν παρουσιάσαμε δυσκοιλιότητα.Η αλλεργία μας παρουσιάστηκε με ελαφριά ατοπική δερματίτιδα.Σε όλο το πρόσωπο της κόρης μου εμφανίστηκαν σπυράκια που της προκαλούσαν φαγούρα και εξωτερικό πρήξιμο.Φοβήθηκαμε για πρήξιμο εσωτερικό με αποτέλεσμα πιθανό φραγμό της αναπνοής της και τρέχαμε σαν τους τρελλούς στο νοσοκομείο.

Τώρα όσον αφορά τη γεύση στα ειδικά γάλατα...άστα πονεμένη ιστορία!

Δοκιμάσαμε πρώτη φορά το pregomin που για την παιδοαλλεργιολόγο είχε μια πιο ευχάριστη γεύση σε σύγκριση με τα άλλα αλλά και αυτό μια γεύση αηδία είχε.Να πω την αλήθεια δεν έπινε με τίποτα το συγκεκριμένο γάλα...ήταν ήδη 15 μηνών δηλαδή σχετικά μεγάλη έτσι ώστε είχε δοκιμάσει αρκετές γεύσεις.Προσπάθησα πολύ για να το πιει αλλά ή το έφτυνε ή το έκανε εμετό.Και έτσι δοκίμασα με λίγη ζάχαρη :oops: Κακό μεν αλλά έτσι το δέχτηκε.Σιγά σιγά η ζάχαρη έγινε μέλι.Εδώ και αρκετό καιρό το πίνουμε σκέτο.Δε σου προτείνω σε καμιά περίπτωση να βάλεις ζάχαρη στο γάλα του παιδιού σου...εννοείται αυτό, μην παρεξηγηθώ κιόλας απλά σου λέω τα δικά μας.Τώρα πίνουμε το Almiron pepti επίσης χάλια γεύση και σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί όπως διάβασα από τη yasemi μπορεί να μας κάνει και ζημιά.Θα συμβουλευτώ τη γιατρό μας και βλέπουμε.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Υasemi για να καταλάβω, με το Αlmiron Pepti δεν σας έφυγε καθόλου το εκζεμα και απλά ο παιδίατρος σας είπε να συνεχίσετε με τις αλοιφές μέχρι να περάσει;;;

Το neocate και το pregomin είναι άλλου είδους υποαλλεργικό γάλα απο τα κοινά βρεφικά γάλατα με κατάληξη ΗΑ;;; Είναι μήπως αυτά που λένε γάλατα για διεγνωσμένες αλλεργίες;;;

Τι είδους εξέταση κάνουμε για να διαγνώσουμε την αλλεργία στο αγελαδινο γάλα, αίματος;;;

Τα νέα μας τώρα ... το εκζεμα έχει εξαφανιστεί τελείως, της έβαλα μονο δυο φορές χθες την αλοιφή elocon και το δερματάκι της είναι μια χαρά πια. Τώρα όσον αφορά τη γεύση του γάλατος, σήμερα σαν να τα πήγαμε λίγο καλύτερα. Ενώ χθες όλα τα γεύματα ήταν μια απελπισία κλάμα με ουρλιαχτά, άρνηση, τεντώμα σαν τόξο ... σήμερα τολμώ να πω ότι έφαγε χωρίς ιδιαίτερο ζόρισμα, θα δούμε βέβαια τι μας επιφυλάσει απο εδώ και πέρα μεχρι το βράδυ που είναι πάντα πιο δύσκολα ...

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω ... απο χθες η μικρή δεν έκανε κακα της, μονο μια φορά και ήταν υδαρρη ... έχει καμιά σχέση αυτό με το υπολλεαργικό γάλα;;;

Σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου ... αλλα προσπαθώ και εγω η έρμη να βγάλω μια ακρη ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι σε καμιά περίπτωση δε μας ζαλίζεις..Κι εγώ έτσι ήμουν στην αρχή γεμάτη απορίες και ερωτηματκά και άγχος δε σου κρύβω...πολύ άγχος.

Τώρα να σου απαντήσω όσον αφορά τι εξετάσεις γίνονται.

Οι εξετάσεις που γίνονται σε αυτές τις ηλικίες (με επιφύλαξη μέχρι 6 χρονών πάνω κάτω) για να διεγνωστεί η αλλεργία είναι εξετάσεις αίματος(Rast test).Εμείς έτσι καταλάβαμε οτι η αλλεργία της οφειλόταν στο γάλα της αγελάδας.

Επίσης ξέρω οτι τα υποαλλεργικά γάλατα είναι επίφοβα για δυσκοιλιότητα.Έτσι δηλαδή μας είπε η γιατρός μας δε σου γράφω κάτι αόριστο. Σε μας είχε αλλάξει και το χρώμα των κοπράνων της.Είχε σκουρήνει λίγο.Ρώτησε το γιατρό σου όμως για να ξέρεις σίγουρα.

Αυτό με τα γάλατα που ρώτησες στην αρχή (με ΑΗ) δυστηχώς δε το γνωρίζω για να σου απαντήσω.Ελπίζω να σε βοήθησα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

το neocate ειναι γαλα που στο δινουν οταν πια τα απλα υποαλλεργικα δε κανουν καμια δουλεια.....ειναι αντιαλλεργικο δεν εχει καθολου πρωτεϊνη γαλακτος μεσα.....

τωρα για το αλλο που λες δε το ξερω....αυτο που δινουμε εμεις εινια πανακριβο αλλα ευτυχως καποια τα κλαυπτει το ΙΚΑ>

 

οσο για το αλλο που ρωτηθηκε συγνωμη εχω ααρωστη και τη μικρη και δεν εχω χρονο να κανω quote στη καθεμια :lol: ναι δυστυχως εκεινος ο παιδιατρος μας ελεγε να συνεχισουμε το υποαλλεργικο γαλα παρολο που το εκζεμα φουντωνε γιατι ητανε απλα ηλιθιος να το πω δε ξερω.....ειχαμε αρχισει και τις στερεες τροφες και ελεγε οτι απλα ητανε πολυαλλεργικη....μια κρεμα μου ειχε δωσει να της βαζω στο εκζεμα οταν γινοτανε πολυ ασχημο...κορτζονουχα...αλλα που να πρωτοβαλω....μεχρι και ψαρι μου ειπε να της δωσω εκει καπου στο 10ο μηνα για αυτο τα πηρα συνολικα....εκανα στο Παιδων εξετασεις παραλληλα απο δικη μου πρωτοβουλια και με τη συσταση τους για αλλαγη γαλακτος πηγα σε αυτη που εχω τωρα η οποια μου ειπε τα εξης και εσωθηκαμε....

εκοψα τα παντα απο φαγητο στη μικρη και ξεκινησαμε με τα πολυ απλα σαν να ξεκινουσαμε εκεινη τη στιγμη τις στερεες.....παραλληλα μου εδωσε και κρεμα κορτιζονουχα και αντισταμινικο σιροπι και αντιβιωση γιατι ειχε μολυνθει το εκζεμα (την αντιβιωση μου με βαρια καρδια την εδωσε αλλα δε γινοτανε αλλιως) και καναμε θεραπεια για μια βδομαδα....συνολικα εκανε κανα μηνα να ηρεμησει το εκζεμα και κατι ....αλλα αρχισαν να φεγουν ολα αφου εκοψε το υποαλλεργικο γαλα οποτε αρχισαν να υποχωρουν τα συμπτωματα και να καθαριζει λιγο ο οργανισμος.,...η χαζομαρα ειχε γινει απο την αρχη με το θηλασμο που η πρωτη παιδιατρος οταν της ελεγα τα σημαδια αλλεργιες ελεγε αλλανταλλων και δεν εκοψα τα γαλακτοκομικα .....τεσπα...τωρα μολις συνελθει απο την ιωση θα της δοκιμασω κατσικισιο γαλα μιας και το τραχανα απο κατσικισιο και προβειο γαλα μια χαρα το τρωει και δεν βγαζει κατι...θελει απλα μεγαλη υπομονη αυτο το θεμα των αλλεργιων....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, είναι μεγάλη βοήθεια ...

 

Κiknaki μου και εμάς τα κακά μας έχουν σκουρύνει και σίγουρα οφείλεται στην αλλαγή γάλατος αυτό. Τώρα σχετικά με την δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι να υποθέσω, έκανε τελικά σήμερα το πρωί και είχε να κάνει απο προχτές το μεσημέρι. Οι παιδίατροι βέβαια λένε ότι δυσκοιλια δεν είναι τα παιδιά που κάνουν μέρες να ενεργηθούν αλλά αυτά που κάνουν σκληρά κακά, εμάς όμως ήταν σκούρα και υδαρρή (συγγνώμη για την περιγραφή :oops: ).

 

Όσον αφορά τη γεύση του γάλατος, μια έτσι μια αλλιώς ... άλλοτε το πίνει σχετικά εύκολα και άλλοτε ουρλιάζει και χτυπιέται ... υπομονή τι άλλο....

 

Θα τα συζητήσω όλα αυτά και με την παιδίατρο το Σάββατο που θα πάω τη μικρή για εμβόλιο να δούμε τι έχει να προτείνει και αυτή ...

Βασικά θέλω να την ρωτήσω αν θα κάνουμε και τις εξετάσεις αίματος για να διαγνώσουμε την αλλεργία.

 

Υasemi περαστικά στην ομορφούλα σου!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολγάκι χαίρομαι που σε βοήθησα..Για ότι χρειαστείς περί αλλεργίας(και γνωρίζω εννοείται) με χαρά να σου απαντήσω πάλι. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά είχαμε εξελίξεις ... μέσα στο Σ/Κ το μωρό άρχισε πάλι να φουντώνει (μικρά σπινθουράκια και έντονες κοκκινίλες, αυτή τη φορά σε διαφορετικά σημεία, στο πίσω μέρος του λαιμού και μέσα στο τριχωτό της κεφαλής). Η παιδίατρος είπε να το παρατηρήσουμε και βλέπουμε απο Δευτέρα, αφήνουμε και το γάλα όπως έχει, δεν θα πάθει τίποτα με μια δυο μέρες, ήταν η απάντησή της. Αν δω ότι φουντώνει πολυ να της βάλω την κορτιζονούχα αλοιφή που μου είχε συστήσει. Εμένα βέβαια δεν μου άρεσε όλη αυτή η αντιμετώπιση αλλα και ποιον να βρω Σαββατιάτικα ... το ένστικτό μου όμως δεν με αφηνε να ησυχάσω ... Δυστυχώς επαληθεύτηκα ... Κυριακή βράδυ την ώρα που την ξεντύνω για μπανάκι βλέπω το ένα της χεράκι απο την παλάμη μέχρι το μπράτσο ήταν γεμάτο έντονα κόκκινα στίγματα, σαν αιματωματάκια ... Παίρνω την παιδίατρο τλφ, τίποτα δεν το σηκώνει.... Η επόμενη σκέψη μας ήταν το νοσοκομείο, είπαμε όμως να κρατηθούμε και να μην ταλαιπωρήσουμε άδικα το μωρό αφού δεν έδειχνε κανένα σημάδι ανησυχίας, είμασταν φυσικά σε επιφυλακή όλο το βράδυ με το που δούμε το παραμικρό να πάμε.

Τελικά σήμερα πρωι πρωί παίρνω το μωρό και πάω στην παιδίατρο ... και τι μου λέει ρε παιδιά... λάθος ώρα και μέρα ήρθες, δεν είδες έξω στην αίθουσα αναμονής που γίνεται χαμός :shock::shock::shock: . Συγγνώμη της απαντάω αλλα δεν ήρθα για να πιούμε καφέ, το μωρό φούντωσε απο την αλλεργία και για αυτό το έφερα!!! Καλά μου λέει, περιμένετε έξω και θα σε φωνάξω ... Δεν χρειάζεται της λέω και φεύγω ... εννοείτε πως έφυγα πακέτο σε άλλον παιδίατρο (σοφή κίνηση όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων).

Ευτυχώς ο άνθρωπος ήταν πολύ εντάξει, παρόλο που είχε κόσμο στην αίθουσα αναμονής μόλις του είπα τι συμβαίνει μας πήρε αμέσως ... εξέτασε το μωρό, μας είπε να κάνουμε μια καλλιέργεια κοπράνων και βλέπουμε πως θα προχωρήσουμε. Μας αλλαξε και το γάλα σε frisolac AC που είναι για μωρά με διεγνωσμένη αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

Αυτά ... περιμένουμε αύριο λοιπόν με αγωνία να βγούνε τα αποτελέσματα των εξετάσεων ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος είπε να το παρατηρήσουμε και βλέπουμε απο Δευτέρα, αφήνουμε και το γάλα όπως έχει, δεν θα πάθει τίποτα με μια δυο μέρες, ήταν η απάντησή της. Αν δω ότι φουντώνει πολυ να της βάλω την κορτιζονούχα αλοιφή που μου είχε συστήσει.

 

:shock::shock::shock:

Πλάκα μας κάνεις ρε γιατρέ????Δε γνωρίζεις περί αλλεργικού σοκ????

Όταν κάποιος πάσχει από αλλεργία τροφική και ο οργανισμός του εκτείθεται στην αλλεργιογόνο τροφή τότε μπορεί η αλλεργική αντίδραση να γίνει χωρίς εμφανή συμπτώματα(κοκκινίλες, σπυνθουράκια, βήχας κτλ) αλλά να δημιουργηθεί πρήξιμο εσωτερικό,να φράξει την αναπνευστική οδό και μη χειρότερα δηλαδή.....Το αλλεργικό σοκ είναι ύπουλο γι'αυτό ακριβώς οτί δε μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει γιατί τίποτα δε φαίνεται εξωτερικά.Το αλλεργικό σοκ μπορεί να προκληθεί και από λίγα ml γάλακτος(στη συγκεκριμένη περίπτωση).Άκου εκεί να σας πει με 2~3 μέρες λήψης της αλλεργιογόνου τροφής δε θα πάθει τίποτα!!!!!!Ακόμα και σίγουρος να μην είσαι από που προέρχεται η αλλεργία αποφεύγεις τις τροφές τις "επικίνδυνες" μέχρι να βγουν τα αποτελεσματα των εξετάσεων.Εμάς έτσι μας συμβούλεψε ο παιδοαλλεργιολόγος.

Πόσο μάλλον σε ένα μωρό που δε μπορεί να μιλήσει να δυσανασχετίσει και στη τελική να δώσει στους άλλους να καταλάβουν οτι κάτι συμβαίνει.

Πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε παιδίατρο.Το καλύτερο βέβαια κατά τη γνώμη μου θα ήταν να βρείτε έναν καλό παιδοαλλεργιολόγο ο οποίος είναι και ο πλέον κατάλληλος γιατρός για τη διάγνωση και τη κατάλληλη αγωγή για την αλλεργία.Ελπίζω όμως να μη σας χρειαστεί και να έχετε καλά αποτελέσματα. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ βρε κορίτσια ...

Κiknaki περιμένω τα αυριανά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάμε με αυτό το γάλα και σίγουρα θα δούμε κάποιον παιδιοαλλεριολόγο. Εχεις κάποιον να μου συστήσεις;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το θεμα και απανταω στην Αλεξανδρα που ειπε οτι ακομη θηλαζει, για δες λιγο εδω

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&highlight=%E1%EB%EB%E5%F1%E3%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%E6%E5%E9

Τωρα που ειναι τοσο μεγαλη, δεν εχτε δει καθολου βελτιωση στο θεμα, σε σχεση με οταν ηταν 1 έτους? Η δικιά μου νομιζω οτι πλεον την εχει ξεπερασει τελειως κ θελω να ελπιζω οτι δεν θα ακολουθησουν άλλες αλλεργιες.

Παντως κατσικισιο αν πας νωρις στον Βασιλοπουλο μπορει να πετυχεις το ΒΕΡΟ κρητικο. Τυχαια σημερα ειδα και στον Σκλαβενιστη και το ΕΒΟΛ κατσικισιο επισης. Νομιζω κ τα δυο ειναι βιολογικα.

 

Σχετικα με τα υποαλλεργικα βρεφικά γαλατα υπαρχουν τα ΗΑ, που ειναι για προληψη αλλεργιων, δηλαδη δεν ειναι καταληλα για παιδια με διαγνωσσμενη αλλεργια. Τα δινουν σε μωρα που οι γονεις ή τα αδερφια εχουν ιστορικο αλλεργιων.

Μετα υπαρχουν αυτα με την υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (almiron pepti κ frisolac, ισως και αλλες μαρκες) και τελος το neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο κ δινεται σε πιο βαριες περιπτωσεις αλλεργιων. Το ΗΑ, λιγο πολύ εχει γευση σαν τα υπολοιπα γαλατα του εμποριου, τα αλλα δυο προσωπικα μου βρωμανε παρα πολυ.

 

Τα συμπτωματα των αλλεργιων στα μωρα ειναι πολλα (δε σημαινει οτι αν δειτε καποιο απο αυτα ειναι αλλεργια, απλα προσεξτε το και συνδιαστε το μια καποια τροφή ή καποια εκθεση του μωρου σε αλλεργιογονο περιβαλλον, πχ σκόνη):

Εντονοι κολικοι (στα πολύ μωράκια), αιμα στα κακα, εκζεμα, μπιμπικακια, εντονο συγκαμα, δυσκοιλιότητα, μαυροι κυκλοι, επίμονη φαγουρα στη μυτη (αλλεργικος χαιρετισμός), πολυ συχνος λοξυγκας και ρουθουνισμα. Φυσικα φαντάζομαι ότι θα υπαρχουν κα αλλα...

 

Οι αλλεργιες ειναι δυο τυπων: η IgE που μπορει να διαγνωστει με εξετασεις αιματος και οι non-IgE που μπορει οι εξετασεις να βγουν αρνητικες, αλλα η αλλεργια να υπαρχει. Απο την γενικη αιματος παντως φαινονται τα ηωσινοφιλα, που οι αυξημενες τιμες δηλωνουν προδιαθεση για αλλεργια.

 

Τελος, απο προσωπικη εμπειρια σα λεω οτι μας βοηθησε πολυ ο χρονος που πέρασε με αποχη απο τις αλλεργιογονες τροφες (δικη μου γιατι θηλαζω, αλλα κ της μικρης μου καθως μπηκαν τα στερεα) καθως επισης κ η ομοιοπαθητικη (που ηταν η τελευταια λυση που ειχα κ δε μετανιωσα που δοκιμασα). Δυστυχως οσοι παιδατροι ειδαμε, δεν ειχαν γνωσεις στις αλλεργιες. Πήγαμε κ σε "ονομα" παιδοαλλεργιολογο και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενη (γνωριζα πιο πολλα απο αυτον κ η αδιαφορια του ηταν προκλητική). τελος ειδαμε κ δυο παιδογαστρεντερολογους που ευτυχως η μια εκ των οποιωνμας ειπε καποια σωστα πραγματα για τις αλλεργιες.

 

Υπομονη, το καλο ειναι οτι οι περισσοτερες αλλεργιες περνανε με τον χρόνο!

Σορι για το μεγαλο ποστ!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το θεμα και απανταω στην Αλεξανδρα που ειπε οτι ακομη θηλαζει, για δες λιγο εδω

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&highlight=%E1%EB%EB%E5%F1%E3%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%E6%E5%E9

Τωρα που ειναι τοσο μεγαλη, δεν εχτε δει καθολου βελτιωση στο θεμα, σε σχεση με οταν ηταν 1 έτους? Η δικιά μου νομιζω οτι πλεον την εχει ξεπερασει τελειως κ θελω να ελπιζω οτι δεν θα ακολουθησουν άλλες αλλεργιες.

Παντως κατσικισιο αν πας νωρις στον Βασιλοπουλο μπορει να πετυχεις το ΒΕΡΟ κρητικο. Τυχαια σημερα ειδα και στον Σκλαβενιστη και το ΕΒΟΛ κατσικισιο επισης. Νομιζω κ τα δυο ειναι βιολογικα.

 

Σχετικα με τα υποαλλεργικα βρεφικά γαλατα υπαρχουν τα ΗΑ, που ειναι για προληψη αλλεργιων, δηλαδη δεν ειναι καταληλα για παιδια με διαγνωσσμενη αλλεργια. Τα δινουν σε μωρα που οι γονεις ή τα αδερφια εχουν ιστορικο αλλεργιων.

Μετα υπαρχουν αυτα με την υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (almiron pepti κ frisolac, ισως και αλλες μαρκες) και τελος το neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο κ δινεται σε πιο βαριες περιπτωσεις αλλεργιων. Το ΗΑ, λιγο πολύ εχει γευση σαν τα υπολοιπα γαλατα του εμποριου, τα αλλα δυο προσωπικα μου βρωμανε παρα πολυ.

 

Τα συμπτωματα των αλλεργιων στα μωρα ειναι πολλα (δε σημαινει οτι αν δειτε καποιο απο αυτα ειναι αλλεργια, απλα προσεξτε το και συνδιαστε το μια καποια τροφή ή καποια εκθεση του μωρου σε αλλεργιογονο περιβαλλον, πχ σκόνη):

Εντονοι κολικοι (στα πολύ μωράκια), αιμα στα κακα, εκζεμα, μπιμπικακια, εντονο συγκαμα, δυσκοιλιότητα, μαυροι κυκλοι, επίμονη φαγουρα στη μυτη (αλλεργικος χαιρετισμός), πολυ συχνος λοξυγκας και ρουθουνισμα. Φυσικα φαντάζομαι ότι θα υπαρχουν κα αλλα...

 

Οι αλλεργιες ειναι δυο τυπων: η IgE που μπορει να διαγνωστει με εξετασεις αιματος και οι non-IgE που μπορει οι εξετασεις να βγουν αρνητικες, αλλα η αλλεργια να υπαρχει. Απο την γενικη αιματος παντως φαινονται τα ηωσινοφιλα, που οι αυξημενες τιμες δηλωνουν προδιαθεση για αλλεργια.

 

Τελος, απο προσωπικη εμπειρια σα λεω οτι μας βοηθησε πολυ ο χρονος που πέρασε με αποχη απο τις αλλεργιογονες τροφες (δικη μου γιατι θηλαζω, αλλα κ της μικρης μου καθως μπηκαν τα στερεα) καθως επισης κ η ομοιοπαθητικη (που ηταν η τελευταια λυση που ειχα κ δε μετανιωσα που δοκιμασα). Δυστυχως οσοι παιδατροι ειδαμε, δεν ειχαν γνωσεις στις αλλεργιες. Πήγαμε κ σε "ονομα" παιδοαλλεργιολογο και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενη (γνωριζα πιο πολλα απο αυτον κ η αδιαφορια του ηταν προκλητική). τελος ειδαμε κ δυο παιδογαστρεντερολογους που ευτυχως η μια εκ των οποιωνμας ειπε καποια σωστα πραγματα για τις αλλεργιες.

 

Υπομονη, το καλο ειναι οτι οι περισσοτερες αλλεργιες περνανε με τον χρόνο!

Σορι για το μεγαλο ποστ!

 

μια μικρη ενσταση to neocate δεν εχει πληρως υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτεϊνη γαλακτος.....καπου εχω γραψει τα συστατικα του θα το βρω και θα το παραθεσω.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ βρε κορίτσια ...

Κiknaki περιμένω τα αυριανά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάμε με αυτό το γάλα και σίγουρα θα δούμε κάποιον παιδιοαλλεριολόγο. Εχεις κάποιον να μου συστήσεις;;;

 

 

 

 

 

 

 

 

εχμ.....βασικα ηταν απλα εγκληματικο αυτο που σου ειπε η πρωτη παιδιατρος.....σε τετοιες περιπτωσεις κανονικα χορηγουν αντισταμινικο σιροπι για ναμετριασει και να αλλαξει το ειδος του τροπου ....σε οποιαδηποτε αλλεργια πρεπει να ειμαστε αμεσοι και επιφυλακτικοι...να ακους το ενστικτο σου αλλη φορα....και ναι να το πας στο παιδων......ησουν τυχερη που δεν εκανε κατι παραπανω.....εγω αλλαξα 2 μεχρι να καταληξω σε αυτη που εχω τωρα....οσο για τον αλλεργιολογο δε ξερω κανεναν...δεν εχω παει ποτε....δε χρειαστηκε μιας και δεν εχει κανα αλλεργικο ασθμα ή κατι αντιστοιχο....ακομη...βλεπουμε .....

 

υπομονη....παντως εμενα προχτες ηπιε 50 μλ κατσικισιο γαλα ΕΒΟΛ και σημερα το βραδυ της εδωσα κανονικα ηπιε 200 και δεν εχει κανει κατι .....λετε επιτελους να πιουμε κανονικο γαλα???να σταματησουμε το NEOCATE??εγω ματι δε θα κλεισω ολη νυχτα σε επιφυλακη....στα 50 δεν εκανε κατι...τιποτα...ουτε καν να φουντωσει λιγο ...ουτε μια κοκκινιλα...αντε να δουμε....

 

υπομονη και ευχομαι ολα να πανε καλα...και εδω ειμαστε να τα λεμε...ειμαστε πολλες παθουσες....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα υποαλλεργικα βρεφικά γαλατα υπαρχουν τα ΗΑ, που ειναι για προληψη αλλεργιων, δηλαδη δεν ειναι καταληλα για παιδια με διαγνωσσμενη αλλεργια. Τα δινουν σε μωρα που οι γονεις ή τα αδερφια εχουν ιστορικο αλλεργιων.

Μετα υπαρχουν αυτα με την υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος (almiron pepti κ frisolac, ισως και αλλες μαρκες) και τελος το neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο κ δινεται σε πιο βαριες περιπτωσεις αλλεργιων. Το ΗΑ, λιγο πολύ εχει γευση σαν τα υπολοιπα γαλατα του εμποριου, τα αλλα δυο προσωπικα μου βρωμανε παρα πολυ.

 

μια μικρη ενσταση to neocate δεν εχει πληρως υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτεϊνη γαλακτος.....καπου εχω γραψει τα συστατικα του θα το βρω και θα το παραθεσω.....

Εχεις δικιο, δεν το εγραψα καλα :oops: . Το neocate, δεν εχει καθολου πρωτεινες (οχι μονο γαλακτος), ειναι πληρως υδρολυμενο σε αμινοξεα, γιαυτο κ ειναι καταλληλο κ για αλλεργιες περα του αγελαδινου. Εδω εχει καποιες πληροφοριες.

http://www.neocate.co.uk/aaa_neocate/12330-what-is-neocate.html

 

Α, επισης για να μην αγχωνεστε (πολυ), οι non-IgE αλλεργιες δεν συνηθιζεται να προκαλουν σοκ (ποτε βεβαια δεν μπορεις να εισαι ησυχος). Δεν το λεω να δικαιολογισω τον παιδιατρο, ηταν απαραδεκτος και απο οτι φαινεται και ασχετος ο τυπος, οπως δυστυχως η περισσοτεροι παιδιατροι στα θεματα αλλεργιων.

Το μονο που μπορω να προτεινω σχετικα με παιδοαλλεργιολογο ειναι το εξης: Μακρια απο τα νοσοκομεια των βορειων προαστιων!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite και yasemi σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Εγω σήμερα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, περιμενω πως και πως τα αποτελέσματα ...

Ο παιδίατρος που την παρακολουθεί τώρα μου ειπε οτι η απόλυτη ένδειξη για αλλεργία στο γάλα είναι οι βλέννες και το αίμα στα κακά και οι εξετάσεις αίματος εννοείται. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο ισχύει αυτο.

Το θέμα με τους γιατρούς είναι μεγάλο ... πρέπει να είσαι τυχερος και να πέσεις σε σωστό επιστήμονα και άνθρωπο ... για αυτο ρωτάω αν έχετε να συστήσετε κάποιον γιατί μόνο οι τίτλοι και οι περγαμηνές δεν μου λένε κάτι ... την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν απο άλλη προσωπική ιστορία.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...