Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική Τομή και ράμματα


Recommended Posts

Αλήθεια, εσείς που κάνατε καισαρική τομή, τι ράμματα κάνατε?

 

Κάνατε και πλαστική? (το έχω ακούσει και αυτό)

 

Εγώ (χωρίς να κανονίσω τίποτα, αφού για ΦΤ πήγαινα και καισαρική μου βγήκε στο τέλος) έκαν πλαστικά ράμματα.

 

Δηλαδή, δεν μεέραψε με κλωστή και βελόνα, απλά κατά μήκος της τομής μου έβαλε εσωτερικά κάτι πλαστικές κλωστές σαν πετονιά. Έτσι δεν μου έβγαλε ράμματα. Η μία κλωστή βγήκε από μόνη της γιατί είχε βγεί σε ένα σημείο, οπότε όταν πηγα επίσκεψη στο ιατρείο του, μου την τράβηξε.

 

Την άλλη την έχω ακόμα (την νιώθω όταν πιάνω το σημείο)

 

κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι δεν φαίνεται η τομή. Απλά είναι χαμηλά, οπότε δεν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ μαράκι μου δεν ξέρω τι ράμματα μου έβαλε ακριβώς..πάντως ερχόταν ο γιατρός κάθε μέρα και μου έκανε αλλαγές.... φαίνεται και μένα η τομή... βέβαια είναι πολύ χαμηλά... τώρα την δεύτερη τομή να δω που θα την κάνει...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα πια τα ραματα ειναι τετοια που δεν χρειαζεται να τα βγαλεις.εγω εκανα και πλαστικη (προγραμματισμενη ηταν η καισαρικη)και δεν φαινεται σχεδον τιποτα.επειδη ραβουν 7 στρωματα κοιλιας κλπ.ολα τα υπολοιπα τα εραψε ο γυναικολογοςκαι το τελευταιο π πλαστικος χειρουργος.καλη δουλεια εκανε.

σε 2 καισαρικη σου ξαναανοιγουν το ιδιο ακριβως σημειο ,την ιδια γραμμη ..το ρωτησα αυτο πολλες φορες και ειναι τσεκαρισμενο.....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έκανα ράματα εσωτερικά και δεν μου τα αφέρεσε, πλαστική χειρουργική... δεν φαίνεται τίποτα πλέον...

 

Τι θυμήθηκα τώρα...εκείνες τις 4 ημέρες στο μαιευτήριο που έχεις τα πονάκια της καισαρικής και δεν μπορείς καν να γελάσεις....αχχχ εμενα με κυνηγάγανε οι νοσηλευτρίες και με ρωτάγανε αν πήγα τουαλέτα.. τι κόλλημα και αυτό...με είχαν ταράξει στα υπόθετα απο την δεύτερη μέρα και δεν άντεξα μετά ζήτησα να μου κάνουν ενέσεις για παυσίπονο...τελευταίο βράδυ έφαγα ένα κλίσμα και ένα υπόθετο και περίμεναν οι νοσοκόμες....πολύ γέλιο μου έλεγαν χαρακτηριστικά "the night is long"..Τώρα τα σκέφτομαι και γελάω αλλά τότε πόναγα και δεν μπορούσα να κουνηθώ

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου καισσαρικη ηταν τελειως απρογραμματιστη και κατεπειγουσα οποτε δεν εγινε πλαστικη.Παρολαυτα τα ραμματα ηταν εσωτερικα που απορροφηθηκαν απο μονα τους και ετσι δεν αφαιρεθηκαν!

Παντως σημαδι δεν υπαρχει ιδιαιτερο!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα κορίτσια στη δεύτερη καισαρική που ήταν προγραμματισμένη ο γιατρός μου είπε, αφού έβγαλε το μωρό και έραψε το εσωτερικό : "και τώρα θα κάνουμε την πλαστική", αλλά ήμουν τόσο σε υπερένταση που δεν τον ρώτησα τι πλαστική είναι αυτή. Για να μη φαίνεται η τομή ή επεμβαίνουν και στην κοιλιά κάπως; Πάντως η τομή μου τη δεύτερη φορά είναι πολύ σικ, φαίνεται μόνο μια κόκκινη γραμμούλα. Και βέβαια γίνεται ακριβώς πάνω στην πρώτη τομή.

Σχετικά με τα ράμματα, και μένα απορροφήθηκαν μόνα τους, αλλά η απορρόφησή τους πονούσε πολύ κάποιες φορές μέχρι να σαραντήσω. Κάποιες φορές δεν μπορούσα ούτε να κουνηθώ από τον πόνο, σουβλιές απίστευτες σαν να με σφάζανε. αλλά σε λίγη ώρα περνούσε... Τέλος πάντων, περασμένα ξεχασμένα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Και μένα κορίτσια στη δεύτερη καισαρική που ήταν προγραμματισμένη ο γιατρός μου είπε, αφού έβγαλε το μωρό και έραψε το εσωτερικό : "και τώρα θα κάνουμε την πλαστική", αλλά ήμουν τόσο σε υπερένταση που δεν τον ρώτησα τι πλαστική είναι αυτή. Για να μη φαίνεται η τομή ή επεμβαίνουν και στην κοιλιά κάπως; Πάντως η τομή μου τη δεύτερη φορά είναι πολύ σικ, φαίνεται μόνο μια κόκκινη γραμμούλα. Και βέβαια γίνεται ακριβώς πάνω στην πρώτη τομή.

Σχετικά με τα ράμματα, και μένα απορροφήθηκαν μόνα τους, αλλά η απορρόφησή τους πονούσε πολύ κάποιες φορές μέχρι να σαραντήσω. Κάποιες φορές δεν μπορούσα ούτε να κουνηθώ από τον πόνο, σουβλιές απίστευτες σαν να με σφάζανε. αλλά σε λίγη ώρα περνούσε... Τέλος πάντων, περασμένα ξεχασμένα... :)

 

Θα ηθελα να ρωτησω σε ποια βδομαδα κυησης γινεται η δευτερη προγραμματισμενη καισαρικη? Υπαρχει καποιο στανταρ ή αναλογα με το παιδι κ την εγκυο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μου εβαλε κατι ραμματακια σαν πετονια.. παντως σε 2 αισθητικους που εχω παει και σε ενα αλλο γιατρο για υπερηχο και οι 3 μου ειπαν "καλα αστερι ο γιατρος σου σχεδον δε φαινεται τιποτα" αρα μαλλον εκανε καλη δουλεια..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε κορίτσια η πρώτη ήταν σούπερ. Κέντημα μιλάμε. Η δεύτερη κακοραμένη και στη άκρη κάνει δίπλα. Χάλια τα νεύρα μου. Ελπίζω οταν με το καλό η τρίτη να γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου τομή άν και μεγαλούτσικη είναι χαμηλά και μετά απο 10 μήνες φαίνετε μόνο μια αχνή γραμμή.

Ενώ η αδερφή μου που υποτήθετε έκανε κ αυτή πλαστική είναι έτσι μετά απο δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν και είμαι σε διακοπές, έχω φάει απίστευτη καμπανιά.... Είδα την καισαρική μιας κοπέλας και σχεδόν δεν φαίνεται, (βέβαια την έκανε πριν 10 χρόνια) και είναι και μικρή, δηλαδή μου φάνηκε μικρότερη από 10 εκατοστά. Η δική μου καισαρική (την έκανα πριν 6 μήνες) είναι αρκετά μεγάλη... αρκετά εκατοστά δηλαδή, μεγάλη η διαφορά της από της κοπέλας που είδα. Κοντεύω να σκάσω, γιατί είναι τόσο μεγάλη η τομή μου? Είναι ακριβώς 16 εκατοστά... Εσάς? (Η μπέμπα μου γεννήθηκε 3 κιλά, δεν ήταν μεγάλο μωρό....)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

αχχ βρε magia-melissa με εβαλες να μετριεμαι βραδιατικα:lol::lol: Θα ξυπνησει και ο αντρας μου και θα παθει!! Τα εχει δει ολα βεβαια αλλα και αυτο!!

Λοιπον εμενα ειναι 14εκ. και την εχω κανει πριν 6 μηνες και εγω. Βεβαια νομιζω θα ηταν μικροτερη αλλα ο μπεμπης ηταν μεγαλος και σφηνωμενος στην λεκανη μου! Ακουσα τον γιατρο μου να λεει "κοψε και αλλο δεν θαβγει, ειναι πολυ σφηνωμενος" (μπρρρρρ τωρα που το σκεφτομαι)

Ετσι απο δεξια που ηταν σφηνωμενος ειναι μεγαλητερη! Αλλα παρολο που ηταν απρογραμματιστη η καισαρικη μου εκαναν πλαστικη και τωρα ειναι ροζ γραμμουλα. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα φαινετε λιγοτερο απο τωρα σε λιγους μηνες!

Μην ανησυχεις βρε!!;);) Θα φυγει και δεν θα φαινετε σε λιγο!;)

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

xiaouita μου σε ευχαριστώ για την απάντηση και λυπάμαι για την νυχτερινή ταλαιπωρία, αλλά να, τώρα ησύχασα από τη μικρή και είπα να γράψω τον πόνο μου.... Παρόλα αυτά η δική μου τομή εξακολουθεί να είναι μεγαλύτερη (16 εκατοστά!!!!) και με μικρή μπέμπα.... Γιατί άραγε....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΕ καλα και εσυ! 2 εκ. μικροτερη ειναι... μπορει να ετυχε... Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα μεινει ετσι...

και γιατο μετρημα μην ανησυχεις, πλακα κανω... ειμαι νυχτοπουλι και ολα βραδυ τα κανω, αλλα και αυτο:shock: δεν το ειχα σκεφτει!

Η τομη σου εχει ξεμουδιασει εντελως??? Εμενα οχι ακομα!!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Την αισθάνομαι ακόμη μουδιασμένη! Και νόμιζα πως κάτι φταίει...! Άντε, να κάνω υπομονή τουλάχιστο, να δώ πότε θα φύγει το έντονο ροζ χρώμα... :wink: Και σε μένα πλαστική έκανε ο γιατρός.

Όσο για τα σουβενίρ, είναι 3! Η τομή της καισαρικής, οι 3 ουλές από λαπαροσκόπηση που είχε προηγηθεί και τέλος, οι ραγάδες! Πίκρα... αλλά η μπέμπα τα αξίζει όλα! :):)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ηθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχουν κάνει 2η καισαρική, αφαιρούν την παλιά τομή;; Και πότε σας έκαναν την πρώτη αλλαγή;;;

 

Αναρωτιέμαι γιατί έτσι είπε ο γιατρός μου, ότι θα την αφαιρέσει επειδή είναι χηλοειδής. Ηθελα λοιπόν να ξέρω αν συνηθίζεται αυτό.

Επίσης ξέρω (επειδή έβαλε τις φωνές στη μαία του) ότι "ξέχασαν να μου κάνουν αλλαγή". Ηρθε και με είδε την 4η ημέρα της καισαρικής και έβγαλε τους αυτοκόλητους επιδέσμους. Κανονικά πότε θα έπρεπε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Την αισθάνομαι ακόμη μουδιασμένη! Και νόμιζα πως κάτι φταίει...! Άντε, να κάνω υπομονή τουλάχιστο, να δώ πότε θα φύγει το έντονο ροζ χρώμα... :wink: Και σε μένα πλαστική έκανε ο γιατρός.

Όσο για τα σουβενίρ, είναι 3! Η τομή της καισαρικής, οι 3 ουλές από λαπαροσκόπηση που είχε προηγηθεί και τέλος, οι ραγάδες! Πίκρα... αλλά η μπέμπα τα αξίζει όλα! :):)

πότε έκανες καισαρική;σε ρωτάω γιατί το μούδιασμα θα το έχεις για μήνες, έχουν κοπεί νεύρα στην περιοχή και είναι λογικό να μην την αισθάνεσαι, απλά με τον καιρό θα το συνηθίσεις.εγω τωρα είμαι καλά που πέρασαν μήνες..

μην ανυσηχείς πάντως φυσιολογικά είναι αυτά που περιγραφεις.

και εγώ έχω 3 σημαδάκια απο την λαπαροσκόπηση.ευτυχως η τομή είναι παρα πολύ χαμηλά και πιστευτα μικρή, το μεγεθος εξαρταται απο τον γιατρό συνήθως τις κάνουν μεγάλες για να μην δυσκολεύονται να βγάλουν το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Κ ΘΕΛΩ Ν ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩς ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΠΡΙΝ Κ ΜΕΤΑ Μ Τ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Τ ΜΩΡΑΚΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΘΕΙ ΛΙΓΟ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Κ ΘΕΛΩ Ν ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩς ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΠΡΙΝ Κ ΜΕΤΑ Μ Τ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Τ ΜΩΡΑΚΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΘΕΙ ΛΙΓΟ

 

Καλησπέρα. εγώ γέννησα με καισαρική και ολική ναρκωση (για ιατρικους λόγους) πριν 3 χρόνια, οπότε δεν έχω ιδέα τί γίνεται κατά τη διάρκεια. Όταν ξύπνησα δεν πόναγα, σου δίνουν παυσίπονα, δεν παύει όμως να είναι τομή. Γενικά αντέχω τον πόνο και σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα, ακόμα για 24 ώρες έχει ορό και καθετήρα. Όσο περνάει το παυσίπονο έχεις πόνους αλλά σου δίνουν και άλλα. την επόμενη μέρα βγαίνει ο ορός και ο καθετήρας και είναι πολύ καλό να καταφέρεις να σηκωθείς και να περπατήσεις. Βοηθάει σε όλα, στην ψυχολογία, στην ανάρρωση αλλά και στη φοβία της τομής που είναι μόνο στο μυαλό μας. Το δύσκολο είναι ότι μπαίνουν και καινούρια πράγματα, το μωρό, ο θηλασμός... τις 2 πρώτες μέρες είναι κουραστικο όμως ξεπερνιέται γρήγορα να πεισμώσεις λίγο. Είναι καλό να δίνεις το μώρό στις μαίες ανάμεσα στους θηλασμούς ειδικά το βάδυ για να ξεκουράζεσαι. Μη φοβάσαι ξεχνιούνται όλα τοσο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία με το καλό και να μη φοβάσαι καθόλου, αρκεί να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου.

 

Γέννησα με καισαρική το καλοκαίρι που πέρασε, με επισκληρίδιο. Το πιο τρομακτικό για μένα ήταν που ένιωσα πώς είναι να μην μπορείς να κουνήσεις τα πόδια σου. Κατά τα άλλα, ένιωθες την πίεση, κάτι σαν γαργάλημα κτλ κατά τη διάρκεια, αλλά δεν είναι κάτι δυσάρεστο. Εμένα μ' έπιασε και υπνηλία, φοβόμουν μην κοιμηθώ και δε δω το μωρό μου!! :P

 

Κατά τ' άλλα μετά είσαι με καθετήρα, ορό και τη συσκευή που σου ρίχνει λίγο παυσίπονο μεσω επισκληριδίου για την επόμενη μέρα. Δεν πονάς πια τόσο, εγω τη δεύτερη μέρα έκοβα βόλτες με συγγενεις και φίλους στους διαδρόμους. Αργά και προσεκτικά, αλλά ήμουν όρθια.

 

Στο σπίτι δε χρειάστηκα ουσιαστικά βοήθεια παρά με τις βαριές δουλειές, κατά τ αλλα το μωρό το είχα αναλάβει απ' την αρχή μονη μου.

 

Δεν παύει να είναι μια ιατρική πράξη με τους κινδύνους της, αλλά λογικά όλα θα πάνε καλά, δεν χρειάζεται ανησυχία, αν επιβάλλεται να κάνεις καισαρική!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Η διαδικασία της γέννας ή οι πόνοι μετά? Με επισκληρίδιο που έκανα εγώ πονάς προς το τέλος της πρώτης μέρας που περνάει η έντονη επίδραση της επισκληριδίου και κυρίως τη δεύτερη μέρα. Από την τρίτη και μετά πονάς όλο και λιγότερο. Το βασικό είναι να επιλέξεις: θα είσαι εγχειρισμένη ή λεχώνα? Αν θες να είσαι λεχώνα θα σηκωθείς από το κρεββάτι θα δαγκωθείς λιγάκι και θα χαρείς το μωρό σου!!! Μην ανησυχείς και στο φ.τ. πονάς και στην κ.τ. πονάς αλλά τα ξεχνάς αμέσως. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...