Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπέρδεμα ομφάλιου λώρου στον όγδοο


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είμαι στον όγδοο μήνα και εχτές έκανα τον υπέρηχο Doppler.

Ο γιατρός μου είπε ότι τα αμνιακά υγρά είναι στο κατώτερο όριο και πρέπει να πίνω πολλά υγρά. Γενικά έγω πίνω πολύ νερό.

Επίσης, ο γιατρός μου είπε ότι ο ομφάλιος λώρος έχει τυλιχτεί στον αυχένα του μωρού.

Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο κια ακούσαν την καρδιά του μωρού κια μου είπαν ότι το 80 % των γυναικών το παθαίνουν.

 

Κοντεύω να τρελαθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπα μην τρελενεσαι γιατι κ εμενα ηταν μπλεγμενος ο μικρος με τον λωρο κ μαλιστα στο λαιμο,κ γεννησα φυσιολογικα,δεν ειναι τιποτα απολυτως, απλα την ωρα που τον βγαζει ο γιατρος τον ξετυλιγει.

κ εγω ειχα τρομαξει οταν μου το ειπε,αλλα τελικα δεν ηταν ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπαρχει μωράκι που κατά τη διάρκεια της εμβρυικής του ζωής να μη βρέθηκε μπλεγμένο με τον ομφάλιο λώρο. Και λογικό ειναι, αν σκεφτείς ότι τραβολογάει ένα κορδόνι μαζί του κάθε φορά που πάει πέρα-δωθε, ε κάποια στιγμή θα μπλεχτεί. Ο δικός μου είχε τον ομφάλιο λώρο στο λαιμό του απ' οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια και ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, ετσι θα μπλεκεται και θα ξεμπλεκεται μεχρι να γεννηθει. Πραγματι οταν γεννηθηκε ειχε τυλιχθει μια φορα ο λωρος γυρω απ τον λαιμο του και ομως ολα ηταν καλα. Τους κομπους φοβουνται περισσοτερο οι γιατροι, οχι τις περιτυλιξεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο και στο τριτο παιδακι μου ειδαμε στον 7ο μηνα οτι ειχα μπλεχτει με τον λωρο

Γεννησα και τα δυο με φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα το μωρο ειχε τρεις φορες τον λωρο γυρο απο τον λαιμο του

Το μονο που εκανα ηταν να εχω στο νου μου να τον "ακουω" καθε μερα και αν καποια μερα δεν πηγαινα στο κεντρο υγειας και ακουγαμε τους παλμους του

Ολα θα πανε καλα

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανυσηχεις καθολου.Κι εμένα ήταν τυλιγμένος ο λώρος τρείς φορες γύρω απ τον λαιμο του και φαινότανε απ τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης.Γεννησα κ εγω φυσιολογικά αλλα θυμάμαι όταν βγήκε το σκαθαράκι μου που τον ξετύλιγε ο ιατρός.

Συμφωνώ με την Ηλιάννα να έχεις το νου σου να το ακόυς κάθε μέρα γιατι τώρα περιορίζονται οι κινήσεις του εμβρύου.Με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά και μ εναν πονο σου εύχομαι!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στο 8ο με 9ο μήνα λέω στο γιατρό μου. "Γιατρέ μία φίλη μου έγκυος έκανε υπέρηχο και ο γιατρός της της είπε και αν το μωρό είναι μπλεγμένο με το λώρο, μπορούμε να το δούμε και εμέις;" Αυτός ήρεμα μου απάντησε ότι τα μωρά συνέχεια μπλέκονται και ξεμπλέκονται με το λώρο και δεν έχει κανένα νόημα σε κάθε υπέρηχο να μου λέει για το λώρο και να με αχχώνει άδικα. Δε ξέρω αλλά σε συνδιασμό αυτών που σου είπε (λώρο και υγρά, σε λίγο θα σου πει ότι γέρασε και ο πλακούντας) μήπως σε πάει για καισαρική και στο φέρνει "απόξω-απόξω;" Γεννάς και καλοκαίρι... Μακάρι να βγω ψευτρα. Πάντως να ξέρεις ( στο λέω γιατί έχω κάνει Φ.Τ. στο πρώτο παιδί Κ.Τ. στο δευτερο) ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τους κομπους φοβουνται περισσοτερο οι γιατροι, οχι τις περιτυλιξεις.

 

 

τι εννοας ακριβως ζουζουνελ για τους κομπους? εμενα ο ομφαλιος λωρος ηταν πολυ μεγαλος. ο γιατρος μου,μου ειπε πως δεν εχει ξαναδει τετοιο μεγεθος στα τοσα χρονια της καριερας του και ηταν πολυ πυκνο οικομποι του! ισως γιαυτο εχασα το μωρο μου. μπορει ο υπερηχος να εδειξε οτι μια χαρα τρεφεται μωρο, πως ολα λειτουργουν αψογα αλλα τελικα ο ομφαλιος λωρος οχι μονο προκαλεσε ασφυξια στο μωρο μου αλλα δεν το αφηνε να τραφει φυσιολογικα γιαυτο και δεν μεγαλωνε κανονικα αλλα ηταν πολυ αργη η αναπτυξη του!

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν γεννησα ειδε ο γιατρος οτι ο λωρος ειχε 2 κομπους. επειδη στην αρχη δεν εσπρωχνα πολυ ετοιμαστηκε ο γιατρος να βαλει βεντουζα. τελικα εδωσα 2 καλες εξωθησεις κ τον εβγαλα μονη μου χωρις βεντουζα. μολις ο γιατρος ειδε τους κομπους λεει " πωωωω τι θα παθαιναμε! καλα που εσπρωξες εσυ γιατι αμα ειχα βαλει βεντουζα κ με τους 2 κομπους που εχει θα ειχαμε θεμα" ποτε δεν καταλαβα τι εννοουσε μια κ ολα ειχαν παει καλα κ εκεινη τη στιγμη ηταν το τελευταιο που ηθελα να ρωτησω.

κ εξαλλου την μεσα στη κοιλια οι κομποι δεν ειναι σφιχτοι, την ωρα που βγαινει το μωρο τραβιεται ο λωρος κ μπορει να σφιξουν.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η μικρή είχε τυλιγμένο το λαιμουδάκι της και το χεράκι της με τον λώρο και γιαυτό δεν κατάφερα τελικά να γεννήσω με ΦΤ.αλλά είχα πάρει όλο τον 9ο προσπάθησα και τελικά καταλήξαμε σε καισαρική.¨Οτι το μωρό είναι τυλιγμένο δεν σημαίνει τίποτα .Εδώ έχω ακούσει περιπτωσεις που πήγαν στο γιατρό για εξέταση τους είπε ότι εντάξει το μωράκι είναι τυλιγμένο στο λώρο ακόμα είναι ψηλά και κατά την επιστροφή στο σπίτι άρχισαν οι πόνοι της γέννας και μέχρι το βραδάκυ το μωρό ειχε γεννηθεί με φυσιολογικό και υγιέστατο .Μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και με το καλό.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Επίσης, μια περιτύλιξη μπορεί κάλλιστα να λυθεί. Εμένα είχε περιτύλιξη χαλαρή στις αρχές του όγδοου, και κλείνοντας τις 40 εβδομάδες-οπότε και το ξανακοίταξα με υπέρηχο- είχε λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λιγες εβδομαδες πριν γεννησω στον τυπικο υπερηχο μου λεει ο γιατρος μου: το μωρακι σου εχει 2πλη περιτυλιξη γυρω απο τον λαιμο!!! Εγω οπως ηταν φυσικο σοκαριστηκα και πριν καλα καλα αρχισω τι ερωτησεις-αποριες μου στον γιατρο, μου εξηγει: ειναι περιτυλιγμενο αλλα την επομενη στιγμη ειτε μπορει να τυλιχθει περισσοτερες φορες ειτε να ξετυλιχθει, απλα το παρακολουθουμε!!! Την ημερα που πηγα να γεννησω το ανεφερα στους νοσοκομειακους γιατρους ωστε να το λαβουν υποψιν τους. Ε, λιγα λεπτα αφου γεννησα με πιανει ο γιατρος και μου λεει: το μωρακι σου ειχε συνολικα 4πλη περιτυλιξη :shock::shock::shock:, 3 φορες γυρω απο το λαιμο και 1 φορα γυρω απο τους προσαγωγους, ακρως επικυνδυνο, αλλα τα καταφερατε και γλυτωσατε την καισαρικη γιατι ειχες μακρυ ομφαλιο λωρο!!!

 

Παρεπιπτοντως: οι γιατροι απεφανθησαν πως η 4πλη περιτυλιξη ηταν η αιτια που προκληθηκε οριακα προωρη ρηξη υμενων (37+5)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...