Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΗΠΙΑ ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΗΣ ΣΤΑ 10,3mm.ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΕΙΧΑΙ ΒΓΕΙ ΠΡΙΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ PAPP-A KAΙ B-HCG ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ!ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΣΤΗΛΕ ΓΙΑ ΑΜΝΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ,ΤΑ ΛΟΙΜΩΔΕΙ ΒΓΗΚΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Η ΑΜΝΙΟ ΑΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ Β- ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΝΗ ΟΜΦΑΛΙΚΗ ΑΡΤΗΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

 

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΗΣΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ

ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ Μ.........ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΧΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΜΟΓΓΟΛΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ..................................

ΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ 500 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΚΑΝΤΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ

ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. :D

Link to comment
Share on other sites

Εlda μου, ρε γμτ, τωρα το ειδα και βιαζομαι...

Σου λεω εν ταχει να μην ανηχυχεις τοσο, η ηπια διαταση κοιλιων εγκεφαλου δεν σημαινει απαραιτητως κατι, συνηθως υποχωρει μεχρι των 8ο μηνα μετα τη γεννηση του παιδιου.

Εμενα ειχε διαταση στις κοιλιες του εγκεφαλου (ειχε παθει εγκεφαλική αιμορραγια μετα τη γεννα λογω προωροτητας). Η αληθεια ειναι πως τρομοκρατηθηκαμε μην κανει υδροκεφαλο αλλα η γιατρος που το ανελαβε μετα μας ειπε πως συνηθως υποχωρει γυρω στον 8ο. Ειναι 14 μηνων το παιδι, εξακολουθει να εχει μια πολυ ηπια διαταση αλλα ολα ειναι φυσιολογικα. Απλα θα θελει συχνο υπερηχογραφικο ελεγχο. Αλλα και στη χειροτερη των περιπτωσεων που η διαταση αυξηθει λυσεις υπαρχουν πολλες. ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. Αυτο να θυμασαι. Θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ!! :D:D

 

Μπράβο κοριτσάρα μου! Να' σαι καλα να της παίρνεις ρουχαλάκια μια ζωή!! Καλο υπολοιπο εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητηρια elda !!!

Πολυ ευχάριστα νέα :)

 

Κι εγώ οταν μου είπαν οτι η ηπια διαταση στα νεφράκια δεν είναι ανησυχητικό αγορασα απο τη χαρά μου 2 φορμάκια και 1 κουβερτούλα :oops:

 

Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης . :D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

elda συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα. Εγώ έκανα σήμερα Β' επιπέδου και διαγνώσθηκε μονή ομφαλική αρτηρία και κύστη χορειόδους πλέγματος αριστερά. Δεδομένου ότι η αμνιοπαρακέντηση ήταν φυσιολογική θα κάνω τη Δευτέρα υπερηχοκαρδιογράφημα εμβρύου(γιατί δε γύριζε με τίποτα ο μπέμπης για να δούμε την καρδιά του). Ο γιατρός είπε ότι ο συνδυασμός των δύο αυτών πραγμάτων δείχνει πιθανότητα τρισωμίας 18 κυρίως, αλλά αφού αυτό αποκλείεται με την άμνιο το ξεχνάμε και ότι συνήθως αυτές οι κύστες απορροφούνται μέχρι τον τοκετό. Διάβασα σχετικά ότι οι εγκυμοσύνες με μονή ομφαλική αρτηρία είναι υψηλού κινδύνου και ότι πρέπει να παρακολουθείται υπερηχογραφικά το έμβρυο(κυρίως από την 30η εβδομάδα), γιατί συνήθως δεν παίρνει βάρος. Τζούτζα, αν κατάλαβα καλά έχεις κι εσύ μονή αρτηρία?

.png.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νεραϊδομαμά ναι καλα ειδες και εγω εχω μονη ομφαλικη αρτηρια.

Περασα μεγαλο αγχος αλλα ολα καλα. Εκανα το υπερηχοκαρδιογραφημα

στο εμβρυο και ειναι μια χαρα το ζουζουνι μου. το υπερηχο κρατησε περιπου μια ωρα και εμενα η αγωνια μου ηταν πολυ μεγαλη μεχρι να μου πει το αποτελεσμα. Απο οτι μου ειχαν πει και εμενα αν βγει καλη η αμνιο

και βγει καλο και το υπερηχο καρδιας συνηθως περιμενουμε εναν φυσιολογικο τοκετο. Το βαρος του μωρου ειναι φυσιολογικο προς το παρον

οποτε μια χαρα. και εσυ μην αγχωνεσε θα δεις οτι ολα θα πανε καλα και

θα τα θυμομαστε σαν μια κακη εμπειρια που περασε. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχετικά ότι οι εγκυμοσύνες με μονή ομφαλική αρτηρία είναι υψηλού κινδύνου και ότι πρέπει να παρακολουθείται υπερηχογραφικά το έμβρυο(κυρίως από την 30η εβδομάδα), γιατί συνήθως δεν παίρνει βάρος. Τζούτζα, αν κατάλαβα καλά έχεις κι εσύ μονή αρτηρία?

 

KI ΕΣΥ ΒΡΕ ΝΕΡΑΙΔΟΜΑΜΑ ΤΑ ΙΔΙΑ? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΣΕΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Loreen δεν έχω καταλάβει, έχεις κι εσύ μονήρη ομφαλική αρτηρία? Έχεις κάνει άμνιο? Γιατί από ότι κατάλαβα το πιο σύνηθες είναι να σε στέλνουν για άμνιο για να αποκλειστεί η τρισωμία 18. Τώρα εμένα δεν ελέγθηκε καθόλου η καρδιά γιατί το μωρό δεν ήταν σε σωστή θέση και δε γύριζε με τίποτα(μάλλον τα "πήρε" ο μπέμπης που τον ταλαιπωρούσε τόση ώρα ο γιατρός!). Ούτως ή άλλως ο γιατρός θεωρεί ότι με το καρδιογράφημα του εμβρύου γίνεται καλύτερος καρδιακός έλεγχος, και δεν έχω και τίποτα να χάσω...Ελπίζω να πάνε ολα καλά για όλα τα μωρά μας...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΝΕΡΑΙΔΟΜΑΜΑ, ΚΙ ΕΓΩ.

ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΦΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ.

ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ. Μ΄ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΑ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΣΠΡΗ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΝΙ.

ΑΣΤΑ!

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΗ Η ΜΟΝΗΡΗΣ ΟΜΦΑΛΙΚΗ ΑΡΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑς ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΟΙΛΙΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ.;ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΡΥΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΤΑΣΗ ΔΕΞΙΑΣ ΚΟΙΛΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία. Η μπέμπα μου είναι τώρα στον έβδομο μήνα και γύρω στον Σεπτέμβριο ανακαλύψαμε ότι έχει μια μικρή ασυμμετρία στην μία κοιλία του εγκεφάλου. Ξεκινήσαμε να ψάχνουμε τους λόγους που έχει υποτονία και όταν κάναμε τον υπέρηχο εγκεφάλου βρήκαμε αυτό. Μετά από έναν μήνα ξανακάναμε υπέρηχο και ευτυχώς παρέμεινε στα ίδια και είναι πολύ καλό το γεγονός αυτό. Στον χρόνο μας είπανε να της κάνουμε και μια μαγνητική για να είμαστε πιο ήσυχοι. Το μωρό είναι πολύ καλά, δεν έχει κανένα πρόβλημα όσον αφορά την υγεία του, την συμπεριφορά κια την ανάπτυξη του. Πάντως μου είπανε ότι και να υπήρχε η ανάγκη να βγει το υγρό δεν είναι κάτι δύσκολο και δεν θα έπρεπε να με τρομάζει τόσο. Πιστεύω λοιπόν ότι είναι θέμα πρώτα από όλα σε τι βαθμό υπάρχει αυτή η διάταση..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΔΙΑΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΑΓΩΝΙΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΙΣΩς ΤΟ ΜΑΖΕΨΕΙ .ΑΝ ΟΧΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΤΑΣΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΥΠΟΤΟΝΙΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;ΑΥΤΗ Η ΑΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΔΕ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΩΣ ΕΜΒΡΥΟ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν φαινόταν κάτι. Εκτός τι να πω, να το είδε η γιατρός και να μην μου είπε τίποτα. Της έχω πολλή εμπιστοσύνη και πιστεύω ότι αν έβρισκε κάτι θα μου το έλεγε, όπως έπειτα θα φαινόταν και στους μεγάλους υπέρηχους που έκανα. Η υποτονία μου είπανε ότι δεν έχει καμιά σχέση με την διάταση από την στιγμή που είναι τόσο μικρή η ασυμμετρία. Υποτονία είναι που δεν έχει πολλή δύναμη στα χεράκια και γενικά στις κινήσεις της. Αυτό μπορεί να προκύψει από πολλούς λόγους που δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά. Τώρα της κάνουμε φυσικοθεραπείες αφού δεν οφείλεται σε κάποιο οργανικό πρόβλημα και με αυτό θα το ξεπεράσει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΟΜΩΣ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΕ ΤΗ ΝΙΝΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΜΝΙΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ(ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ DOWN)ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ?ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ Η ΝΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΑ Η ΔΙΑΤΑΣΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΟΧΩΡΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...