Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΛΩΡΙΝΗ


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί σήμερα όλη μέρα; Χρησιμοποιώ χλωρίνη μια φορά την βδομάδα για να καθαρίσω το μπανιο, πάντα φοράω γάντια αλλά μήπως έκανα ζημιά στο μωρό που το αναπνέω.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΧΛΩΡΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ :D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν εβαζα χλωρινη.ξερω οτι κανει κακο.βαζε τον συζυγο να βαζει στην λεκανη.εγω χρησιμοποιουσα το ζιφ.μια χαρα καθαριζε και εξακολουθω να το βαζω

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαζα σπάνια λίγο στη λεκάνη γύρω γύρω αλλά ούτε να την μυρίσω ούτε να την πιάσω ποτέ με γυμνό χέρι. Την θεωρώ πολύ βλαβερή γενικότερα κι ας έχω μεγαλώσει σε σπίτι που μονο στο σαλόνι δεν την βάζανε να την προσκυνάνε η μαμα μου και η γιαγιά μου! Δεν χρειάζονται τα σπίτια μας τόσο απολύμανση εκτός κι αν μιλάμε για κάτι extreme!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

exw trello erwta me th xlwrinh... sto mpanio, sto patwma, na ka8arisw sfouggaria kai wettex, sta piata mazi me to aporypantiko ... pantou.. apla twra to mpanio to ka8arizei o antroulhs mou!

 

στα πιάτα?????το δηλητήριο??? :shock::shock::shock:

πως ακριβώς το κάνεις αυτό?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

epeidh ta pothria mou brwmane kai ta ladia niw8w oti den ka8arizoun kala, bazw sthn lekanh fairy me ligo svelto kai zesto neraki kai ginontai loukoumi.... me kalo ksebgalma!

 

ναι αλλα εδώ δεν λες ότι βάζεις χλωρίνη! μόνο fairy και svelto...μπερδευτηκα... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nai sorry ennousa fairy me xlwrinh... ta apporypantika einai monimws sto myalo mou!

 

Απαγορεύεται να συνδυάζεις το χλώριο μέ αλλα απορρυπαντικά και ειδικά σε ζεστο νερό!!!!

Πρόσεχε κοπέλα μου και τα σκεύη του μωρού (μπιμπερό κλτ) μακρυά απο τη Χλωρίνη, ειναι δηλητήριο!

Link to comment
Share on other sites

otan stamathsa thn aposteirwsh -pinoume me pothri edw kai polyyy kairo- ekana sapounada me mia stagona xlwrinh gia na ta ka8arisw. mou'xan pei -kai to pistebw- oti h xlwrinh skotwnei ola ta mikrobia... ok, dhmiourgountai ana8ymiaseis alla pio poly me xhmika opws viakal ktl... akoma kai to nero pou pinoume exei mesa xlwrio...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός δε μου ανέφερε κάτι σχετικό με τα απορρυπαντικά αλλά τα πολύ ισχυρά με έντονες οσμές καλό είναι να μην τα χρησιμοποιείς γενικώς ασχέτως εγκυμοσύνης, μπορεί να παθεις αλλεργίες στο δέρμα, αναπνευστικά κλπ. Κι εγώ στην αρχή έβαζα Cif για το μπάνιο αλλά το έκοψα τώρα. Μπορείς να βάλεις νερό με λίγο απορρυπαντικό ρούχων ή πιάτων!!! (το έκανε μια γνωστή μου μανιακή με την καθαριότητα και γίνονται τα είδη υγιεινής τέλεια, συγκεκριμένα έβαζε το καλσικό παλίο Rol)!!

Το Dettol που είναι αντιμικροβιοκτόνο αλήθεια δεν βγαίνει σε απορρυπαντικό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Dettol που είναι αντιμικροβιοκτόνο αλήθεια δεν βγαίνει σε απορρυπαντικό;

Καλημέρα! :)

Το dettol νομίζω πως βγαίνει σε μπουκάλι για χρήση παντού. Πάντως εγώ παίρνω το ανταλλακτικό του σαπουνιού για τα χέρια και το χρησιμοποιώ σε σφουγγαράκι για τους πάγκους της κουζίνας και για όλα τα είδη υγειηνής.

Αναγκαστικά χρησιμοποιώ και το viakal γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να εξαφανήσω τα άλατα. Χλωρίνη ΜΟΝΟ στη λεκάνη της τουαλέτας και πολύ σπάνια στα συφώνια, αλλά πολύ λίγη ποσότητα.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει κακό αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου στον 4ο μήνα περίπου είχαμε μετακόμιση και έκανα μια χοντρή καθαριότητα, το βράδυ ένιωθα λές και είχα πάθει δηλητηριάσει απο τις αναθυμιάσεις τις χλωρίνης. Απαίσια, ζαλιζόμουν κτλ. δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά η κόρη μου γεννήθηκε με ατοπική δερματίτιδα, τροφικές αλλεργίες, άσθμα και παθαίνει συνέχεια βρογχίτιδες. Ένας ξάδερφος μου είναι εναλλακτικός γιατρός στην Γερμανία και λέει πως το τι τρώμε και εισπέουμε στην εγκυμοσύνη επιρρεάζει πολύ.

Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα μην σας πιάσει πανικός απλά λέω τι συνέβει σε εμένα προσωπικά. Πάντως τώρα την αποφεύγω για καλό και για κακό.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

an kai egw eixa tetoia symptwmata sigoura den 8a th xrhsimopoiousa... th xlwrinh thn xrhsimopoiousa panta... kai an kamoia fra mperdebotan me kati allo sto mpanio, ok ekei me enoxlouse gia ligo... omws den exw parathrhsei kati asynh8isto sto 8ema ygeias se kanenan mas...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρελό κόλλημα με το καθάρισμα του μπάνιου και σε όλες μου τις εγκυμοσύνες καθαρίζω τα είδη υγιεινής με χλωρίνη σε σφουγγάρι χωρίς γάντια γιατί με ενοχλούν. Αποφεύγω βέβαια να το ανακατέψω με άλλα απορρυπαντικά ή με ζεστό νερό.

Ο γιος μου, μετά από τόση χλωρίνη θα έπρεπε να είχε ευαισθησία, δεν έχει όμως. Και σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω συνεχίσει να κάνω τα πάντα κανονικά ~ όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Τον άντρα μου δεν τον βάζω να πλύνει το μπάνιο γιατί μετά θα χρειστούμε σωσίβιο, ο καημένος προσπαθεί να με βοηθήσει αλλά τα κάνει χειρότερα και νευριάζω. Σήμερα που το σκέφτομαι πιο λογικά το θέμα σαφώς και η χλωρίνη δεν κάνει καλό , αλλά νομίζω μόνο αν την χρησιμοποιούμε κάθε μέρα και παντού. Τώρα μια φορά που ρίχνουμε στην λεκάνη δεν νομίζω να πάθουμε και καμιά τεράστια ζημιά.Έτσι κι αλλιώς για μένα δεν με ενδιαφέρει το παιδί μη πάθει τίποτα. Εγώ πάντως ρίχνω και στον νεροχύτη μόνο όταν πλένω τα κρέατα γιατί φοβάμαι τα αίματα. Εκεί εναλλακτικά τι μπορώ να βάζω,όχι μόνο για να καθαρίσει ο νεροχύτης αλλά για να απολυμανθεί κιόλας. Το ίδιο και ο πάγκος. Γιατί αν απλά τον σκουπίσω και βάλω οτιδήποτε αλλο εκτος από την χλωρίνη φοβάμαι μετά να ακουμπήσω κάτι πάνω γιατί σκέφτομαι ότι εκεί ακούμπησαν τα κρέτα με τα αιματά τους. Τί μπορώ να βάλω εκεί λοιπόν;Το dettol το πάιρνουμε από το σούπερ; Αυτό κάνει για τον νεροχύτη και τον πάγκο;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γιατι δεν βαζετε dettol που δεν ειναι τοσο ερεθιστικο σαν την χλωρινη και εχει μεγαλυτερο αντιμικροβιακο φασμα?η χλωρινη επειδη υπερχρεισιμοποιειται δημιουργει ανθεκτικα στελεχη μικροβιων και γενικα κανει μεγαλη ζημια στο αναπνευστικο.δηλ ειδικα για σπιτι με παιδια ειναι οτι χειροτερο φανταστητε οτι ουτε σε νοσοκομεια δεν την βαζουν πια γιατι κανει αλλεργιες και ερεθισμο στο δερμα των καθαριστριων και δημιουργει αναπνευστικα σε ολους. :shock: η γνωμη μου ειναι να μην την θεωρειτε αθωα το χλωριο ειναι πολυ τοξικο δηλητηριο και δεν πρεπει να ερχομαστε σε συνεχη επαφη με αυτο.αυτα που λεω τα λεω σαν μανουλα αλλα και σαν εποπτης δημοσιας υγειηνης,δεν ξερω να παραθεσω στοιχεια απο τα βιβλια μου αλλα οποια κανει ενα πιο διεξοδικο ελεγχο θα δει οτι εχω δικιο.οσο για την κοπελια που εκανε το ποστ δεν νομιζω οτι με μια φορα να επαθε κατι το μωρακι της μην υπερβαλουμε κιολας απλα καλο ειναι να αποφευγεις να καθαριζεις το μπανιο σου γιατι ειναι παντα ενας μικρος χωρος που οτι απορυπαντικο και να βαλεις κανει αν αναθυμιασεις που μπορει να σου δημιουργησουν προβλημα.βαλε την μαμα σου η τον αντρουλη σου οσο εισαι εγκυος να το καθαριζουν.εγω να σου πω την αμαρτια μου επειδη εχω αναπνευστικο το μπανιο το κανει παντα ο αντρας μου ειτε ειμαι εγκυος ειτε οχι :D

Link to comment
Share on other sites

το dettol το περνεις στο φαρμακειο και το εχουν και καποια σουπερ μπορεις να το χρεισιμοποιησεις παντου βαζεις σε ενα λεκανακι και αραιωνεις την αναλογη δοσολογια (γραφει πανω στην συσκευσια ποσα καπακια σε ποσο νερο)μπορεις να περασεις μεχρι και παιδικα επιπλα :lol: απλα μετα θελει καλο αερισμο αλλα φευγει γρηγορα η μυρωδια του.το καλο (για μενα)ειναι οτι δεν κανει πολυ σαπουναδα ουτε γλιστραει πολυ οποτε ξεπλενετε ευκολα.δεν θελει ομως υπερβολη λιγη ποσοτητα, γενικα αυτο ειναι το σωστο για την χρηση οποιουδηποτε απορρυπαντικου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι τρελλή και παλαβή με τη χλωρίνη.

Αλλα συμφωνώ στο ότι πρέπει να υπάρχει λογική στη χρήση της.

Τη χρησιμοποιώ κάθε 2 βδομάδες στο μπάνιο, στο νεροχύτη για τα κρέατα όπως είπε και η stiliani και στα σιφώνια μια φορά το μήνα. Πάντα με γάντια και αποφεύγοντας τις εισπνοές. Τώρα με την εγκυμοσύνη δεν κάνω ταρζανιές, έρχεται μια κοπέλα κάθε 10 μέρες περίπου και μου καθαρίζει, έτσι έχω γλυτώσει από πολλά. :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑχΧχΧχ ..

Χλωρίνη + Αθηνά = L.F.E.A.E.A.E. :!::!::!::!::!::!::!:

Την έχω σε ΟΛΕΣ τις μόρφές .. ρευστή, παχύρευστη, σε λευκό μπουκάλι ψεκασμού για ίνοξ επιφάνειες, σε μπλέ για το μπάνιο .. τη χρησιμοποιώ σε ΚΑΘΕ χρήση του μπάνιου .. ακόμα και μετά όταν πλένω τα δόντια μου!!

 

Επίσης έχω να σας πώ ότι επειδή έχω καθαριστήριο, τα χημικά που χρησιμοποιούμε είναι ακόμα πιο ισχυρά απο τη χλωρίνη, και η γιατρός μου το μόνο που μου είπε είναι απλά να μην εκτίθομαι πολλές ώρες στις αναθυμιάσεις .. εγώ ντάξ, δεν μπορούσα να αποφύγω τα καθαριστικά των ρούχων, απλά όταν τελείωνε το στεγνό καθάρισμα έβγαινα για 5 λεπτάκια έξω απο το μαγαζί μέχρι να αεριστούν λίγο τα ρούχα για καθαρα προληπτικούς λόγους ..

η κόρη μου δεν μου έχει παρουσιάσει ΚΑΝΕΝΑ ίχνος άσθματος ή ευαισθησίας σε καθαριστικά οπότε δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας ..

 

Τώρα για το dettol .. ο φαρμακοποιός μου μου είπε ότι είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απο χλωρίνη!! μπορεί λέει να μην έχει αναθυμιάσεις αλλά σκοτώνει λέει τα μικρόβια πολύ περισσότερο απο τη χλωρίνη με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πιο πολλά και πιο ισχυρά :roll::roll: .. δεν ξέρω τι να σας πώ ρε κορίτσια .. εγώ βασικά dettol έχω μόνο στην κουζίνα μου (καθαριστικό για τα χέρια) μιας και δεν μπορώ να εγκαταλείψω το νεροχύτη μου εάν δεν έχω πλύνει τα χεράκια μου με σαπούνι :D

 

Μπορεί να μη συμμαζεύω το σπίτι μου τόσο συχνά όσο θα έπρεπε αλλά το πάτωμα το μπάνιο και ο νεροχύτης μυρίζουν χλωρίνη!! :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο ειναι ολες τις εντονες μυρωδιες και πασης φυσεως χημικα να τα αποφευγουμε οχι μονο για ενδεχομενη βλαβη προς το εμβρυο που ειναι και το πιο σημαντικο αλλα ακομα και για εμας τις ιδιες γιατι προκαλει δυσφορια η εντονη μυρωδια απο οτιδηποτε ποσο μαλλον απο χλωρινη!Τουλαχιστον ετσι παθαινα εγω!Και μετα δεν μπορουσα να παρω αναπνοη και να κουνηθω!Ποιος ο λογος να το υποστουμε και εμεις και το μωρακι ολο αυτο αν μπορουμε να το αποφυγουμε!Ασε που μας βγαινει και σε καλο!!Λιγοτες δουλειες!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...