Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι χρησιμοποιείτε για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής


Recommended Posts

Δεν ξερω,μπορει να φανει ανοητη η ερωτηση μου,αλλα θα την κανω...

Οταν κανετε μπανιο,τι χρησιμοποιειτε για τον καθαρισμο της ευαισθητης περιοχης?

Απλο αφρολουτρο,ηπιο σαπουνι,ειδικο αφρολουτρο,απλες πλυσεις με χαμομηλι?

Εγω χρησιμοποιω το Intim Area της Frezyderm,μετα απο προτροπη της γιατρου μου αλλα θα προτιμουσα αν εβρισκα κατι πιο ηπιο και φυσικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω,μπορει να φανει ανοητη η ερωτηση μου,αλλα θα την κανω...

Οταν κανετε μπανιο,τι χρησιμοποιειτε για τον καθαρισμο της ευαισθητης περιοχης?

Απλο αφρολουτρο,ηπιο σαπουνι,ειδικο αφρολουτρο,απλες πλυσεις με χαμομηλι?

Εγω χρησιμοποιω το Intim Area της Frezyderm,μετα απο προτροπη της γιατρου μου αλλα θα προτιμουσα αν εβρισκα κατι πιο ηπιο και φυσικο.

 

Δεν μου έχει συστήσει ο γιατρός μου τίποτα ιδιαίτερο, οπότε το αφρόλουτρο που είχα πάντα. Μάλλον έχει να κάνει με το pH σου. Ξέρω σίγουρα πάντως ότι ό,τι χρησιμοποιείς δεν πρέπει να το αλλάζεις συχνά γιατί το διαταράσσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει συστήσει ο γιατρός μου τίποτα ιδιαίτερο, οπότε το αφρόλουτρο που είχα πάντα.....

 

 

Και γω!

 

Και γω.. ! Και πιο πολύ σκέτο νεράκι. Δεν νομίζω να χρειάζεται οπωσδήποτε κάτι ιδιαίτερο αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος. Ο γιατρός μου π.χ. είναι αντίθετος με όλα αυτά. Λέει ότι το σημείο είναι ούτως ή άλλως αυτοκαθαριζόμενο, οπότε καλύτερα με απλό νεράκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω πως πάντοτε είναι καλό να μην χρησιμοποιείτε το απλό αφρόλουτρο για την ευαίσθητη περιοχή...το συστήνει κάθε γυναικολόγος είτε είσαι έγκος ή όχι. Εγώ χρησιμοποιώ κάποιο ειδικό προιόν που είναι μόνο για την ευαίσθητη περιοχή.

Δυστυχώς δεν υπάρχει εδώ...το έχω από την Γερμανία, αλλά κι εδώ υπάρχουν εξίσου καλά προιόντα!γ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μου ειπε να χρησιμοποιω ειδικο σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη και οχι αφρολουτρο...γιατι αλλιως ειναι σαν να πλενεις τα δοντια σου με αφρολουτρο..

 

 

και εχω αγορασει το sanex.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το Sanex χρησιμοποιώ... Αν και έχω ακούσει ότι καλύτερα έιναι να μη βάζεις τίποτα, σκέτο νεράκι, αλλά αισθάνομαι πιο ωράια να χρησιμοποιώ το σαπόυνι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης μου αλλά ακόμα και τώρα 5+ χρόνια χρησιμοποιώ την σειρά σαπουνιών της Fresh Line, που έχει για μωρά, είναι το Ηλέκτρα για τα κορίτσια και με τη σειρά Ορέστης έπλενα και τον μικρούλη μου για αρκετό διάστημα ... (Σημείωση : κάνει και για το πρόσωπο για ντεμακιγιάζ είναι απαλό υπέροχο άρωμα και φυσικά ελληνικότατο προϊόν.) για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μπείτε και στην ιστοσελίδα της εταιρίας για να πάρετε μια γεύση (οπτική) http://www.freshline.gr αν και θα σας συμβούλευα να πάτε από κάποιο κατάστημά τους και να γευτείτε (οσφρηστείτε καλύτερα) όλα τα σαπούνια - αρώματα - γαλακτώματα κλπ. που έχουν.....

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα χρησιμοποιούσα ένα απλό βρεφικό σαπουνάκι το Fissan που είναι χωρίς πολλά πρόσθετα.Από τη σχολή ακόμη θυμάμαι μας είχανε πει οτι δεν είναι απαραίτητα τα αντισηπτικά.

Τώρα στην εγκυμοσύνη είπα να πάρω κάτι πιο ειδικευμένο και αγόρασα το "Eva" δεν θυμάμαι μάρκα είναι φαρμακευτικό.Είπα για καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν έκανα καλά και σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να ξαναγυρίσω στο βρεφικό σαπούνι,που το χρησιμοποιώ χρόνια και δεν είχα ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε κολπίτιδες ούτε τίποτα άλλο.

Το πρόβλημα είναι το καλοκαίρι που κάνουμε 2-3-4 φορές τη μέρα ντουζάκι κι εκεί δεν κάνει κάθε φορά σαπούνια και αντισηπτικά.

Πάντως κι εγώ έχω ακούσει οτι το απλό αφρόλουτρο δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως χρησιμοποιώ από το σουπερ μαρκετ ειδικό σαπούνι, δηλ, το incosept, ή το everyday...

καλό είναι να μην βάζουμε κανονικό σαπούνι εκεί. :)

 

Μια απο τα ιδια με την Νικη incocept απο το SM

Link to comment
Share on other sites

και εγω οχι κατι συγκεκριμενο με πολυ νερακι και 1 φορα την εβδομαδα με χαμομηλι και εμενα μου εχουν πει οτι το σκετο νερο ειναι καλυτερο

απο το να βαζεις οτιδηποτε. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιούσα το lactacyd ( δεν είμαι σίγουρη αν γράφεται έτσι) κ ο γιατρός είπε να μην χρησιμοποιώ τίποτα. Μετά την εγκυμοσύνη θα πάρω ένα προιόν με ουδέτερο ph. Επίσης μου είχε πει ότι καλό είναι από καμιά φορά να κάνουμε κολπικές πλύσεις (όχι στην εγκυμοσύνη).

Link to comment
Share on other sites

Χρισημοποιω το ANFO 3 LIQUIDO το οποιο ειναι αμφοτερικο δερμοκαθαριστικο με χαμομηλι.Ειναι για την καθημερινη υγιεινη του σωματος κ της ευαισθητης περιοχης. Κανει ακομα κ για το μπανακι του μωρου. Μου το συστησαν στο μαιευτηριο απο οταν γεννησα τον πρωτο μου γιο κ εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη χρονια τωρα.

Ειναι φαρμακευτικο κοστιζει γυρω στα 15 ευρω τα 200ml (ειναι λιγο ακριβο :roll: ) αλλα ειναι καταπληκτικο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιουσα για χρονια το incosept αλλα σχεδον παντα μου προκαλουσε φαγουρα...οποτε αρχισα να χρησιμοποιω ενα απλο σαπουνακι χαμομηλιου που αγορασα απο το φαρμακειο και βρηκα την υγεια μου!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...