Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κορίτσια, αν υπάρχει και αλλού ίδιο θέμα ειδοποιήστε με. Έχω το εξής θεματάκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου ένιωσα πρώτη φορά το μωρό, σαν ένα εσωτερικό γαργάλημα χαμηλά στη κοιλιά, μόλις μπήκα στο 4 μήνα. Μετά από 20 μέρες περίπου το άκουσε καιο μπαμπά. Δηλαδή είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν ιδέα μου ή εντεράκι... Τώρα πάλι που μπαίνω στον 4 μήνα κάτι νιώθω ίδιο, κάτι το οποίο αν ήταν έντερο θα το είχα ξανανιώσει και όσο δεν ήμουν έγκυος. Ο γιατρός μου όμως επιμένει ότι είναι αδύνατον αν ακούσεις το παιδί πριν την 20 βδομάδα στο πρώτο παιδί και πριν την 16 για το δεύτερο. Τι να πω...Περιμένω τα σχόλιά σας.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Εγώ rosalita, το άκουσα για πρώτη φορά στην 15η βδομάδα (πρώτη εγκυμοσύνη)..ο γιατρός μου είπε αποκλείεται αλλά εγώ είμαι σίγουρη ότι ήταν το μωρό..Αντιλαμβάνομαι οτιδήποτε συμβαίνει μέσα μου, και το ένστικτό μου δε με γελά...Αν εσύ νοιώθεις ότι το ακους και είσαι σίγουρη τότε είναι το μωρό...Ειδικός δεν είμαι αλλά εμπιστεύομαι το ένστικτο της κάθε μάνας πόσο μάλλον αν αυτή είναι δευτερότοκη... :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν υπάρχει και αλλού ίδιο θέμα ειδοποιήστε με. Έχω το εξής θεματάκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου ένιωσα πρώτη φορά το μωρό, σαν ένα εσωτερικό γαργάλημα χαμηλά στη κοιλιά, μόλις μπήκα στο 4 μήνα. Μετά από 20 μέρες περίπου το άκουσε καιο μπαμπά. Δηλαδή είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν ιδέα μου ή εντεράκι... Τώρα πάλι που μπαίνω στον 4 μήνα κάτι νιώθω ίδιο, κάτι το οποίο αν ήταν έντερο θα το είχα ξανανιώσει και όσο δεν ήμουν έγκυος. Ο γιατρός μου όμως επιμένει ότι είναι αδύνατον αν ακούσεις το παιδί πριν την 20 βδομάδα στο πρώτο παιδί και πριν την 16 για το δεύτερο. Τι να πω...Περιμένω τα σχόλιά σας.

 

 

 

 

εγω στον πεμπτο μηνα και με δυσκολια γιατι δεν το καταλαβαινα νομιζα πως γουργουριζε η κοιλια μου..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ πριν καμια εβδομάδα ένιωσα ένα διαφορετικό " αντεράκι"!!! :o χωρίς θόρυβο, και έντονο, όταν ήμουν ξαπλωμένη στον καναπέ!

 

και μετά πάλι προχθές. Δηλαδή στο ενδιάμεσο τίποτα, κι είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι!

 

Άλλοι μου είπαν ότι αποκλείεται τόσο νωρίς, ενώ άλλοι ότι είναι φυσιολογικό από την ώρα που μπήκα στον 4 μήνα... :?

 

Και στην εγκυκλοπαίδεια διάβασα ότι εάν ήσουν αδύνατη πριν την εγκυμοσύνη είναι πιο εύκολο να το ακούσεις ...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άργησα σχετικά να το νιώσω (22η εβδομάδα) και είχα απογοητευτεί.. αλλά από κει και πέρα...τί παφλασμοί, τί ταμπούρλα, τι επαναληπτικά χτυπήματα, τί αναπηδήσεις! αφού αναρωτιέμαι τί ακριβώς κάνει όταν δημιουργείται όλη αυτή αναταραχή και μερικές φορές επειδή είναι ήδη αρκετά χαμηλά, αισθάνομαι σα να παραμερίζει όργανα με το χεράκι της και περιμένω να δω κανένα χέρι να ξεπροβάλλει από κάτω!. ΟΚ πολύ alien το 'κανα.

 

Αυτό που θα ήθελα να πω για να μου πείτε κι εσείς αν το έχετε νιώσει είναι ότι τον τελευταίο καιρό, μετά τη 32η εβδομάδα, της μιλάω και ανταποκρίνεται! χωρίς να αγγίζω την κοιλιά ή να κάνω οτιδήποτε άλλο, λέω τρυφερά λογάκια και η μπέμπα κάνει τούμπες..σοβαρά τώρα σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; γιατί ο άντρας μου έχει αρχίσει να με κοιτάζει σαν την Αστέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, βρε, παιδιά! Γιατί τελικά θα με βγάλω τρελή! Και εντάξει πες, στο πρώτο ήταν ιδέα μου! Αλλά και του μπαμπά ιδέα του? Και τώρα ιδέα μου...?!! Τώρα νιώθω που και που ένα γαργαλητό! Δεν έχει ξεκινήσει δυναμικά ακόμα! Βέβαια έτσι που ζορίζω το καημενούλη ...και ο αδερφός του επίσης...μάλλον σύντομα θα αρχίσει το πυξ λαξ!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ Η ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ Η ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ :cry:

 

Κι εγώ χαμηλά το ακούω και είμαι κι εγω 22 εβδομάδων.

Νομίζω οτι είναι φυσιολογικό.

Όταν είμαι ξαπλωμένη ίσως πάει λιγο πιο πάνω, κοντά στον αφαλό, αλλά κατά τα άλλα κυρίως χαμηλά, εκεί που είχα τους πόνους όταν είνα περίοδο.

 

Πάντως εγώ που τώρα άρχισα ουσιαστικά να το αντιλαμβάνομαι έχω ξετρελαθεί. :lol::lol:

Χθές μάλιστα το ένιωσε και ο μπαμπάς μας!!! :lol:

 

Πλάκα δεν έχει ιδίως όταν είσαι ξαπλωμένη που το νιώθεις πιο έντονα?

έχουμε χαζέψει ήδη!! :oops:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ Η ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ :cry:

 

Μια απο τα ιδια και εδω :D

Οπως ειπε και η Αθηνά,μονο οταν ξαπλωνω ανεβαινει προς τον αφαλο.

Εχω την εντυπωση οταν ξαπλωνω και χαιδευω συγκεκριμενα σημεια στην κοιλια μου,ανταποκρινεται σε αυτα τα σημεια :D:roll: Συμβαινει και σε εσας ή ονειρευομαι? :lol::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...