Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη-Εκρήξεις θυμού


Recommended Posts

Γενικά είμαι ευέξαπτη, αλλά παράλληλα και άνθρωπος που ξέρει να τηρεί τα προσχήματα και να αποφεύγει όποτε χρειάζεται τις αντιπαραθέσεις.

 

Από τη στιγμή που μπήκα όμως στην 30η εβδομάδα είχα δύο εκρήξεις θυμού (και οι δύο σχετικές με το ίδιο θέμα, την αλλαξιέρα που θ' αγοράσουμε για τον μπέμπη, αν είναι δυνατόν...). Ειδικά η πρώτη που έγινε και παρουσία των πεθερικών μου, κι ενώ θεωρώ πως είχα δίκιο και μου το αναγνώρισε και ο άντρας μου, μ' έφερε σε πολύ δύσκολη θέση. :oops:

 

Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; Λογικά είναι οι ορμόνες που κάνουν πάρτυ...;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν είσαι γενικά ευέξαπτη, δεν είναι να απορείς που όσο πλησιάζει η γέννα χειροτερεύεις. Κι εγώ όλο νεύρα ήμουν τον τελευταίο καιρό πριν γεννήσω.

 

Όσο για την αλλαξιέρα, είναι από τις πιο άχρηστες αγορές. Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να σου πει ότι τον βόλεψε. Το σίγουρο είναι πως δεν αξίζει να αγχώνεσαι για χάρη της. Καλή συνέχεια και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου και να ηρεμήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

ουφ...τι να σου πω μετα τη γεννα τι παρτυ θα κανουν οι ορμονες..επισης ευεξαπτη κ ομοιοπαθουσα.ειδικα σε συνδυασμο με το νεογεννητο και την κουραση εγω προσωπικα τα ειδα ολα.ευχομαι να ηρεμησεις κ σκεψου οτι ειναι τελευταιες πιο "ξενοιαστες" εβδομαδες!μην της χαλας με νευρα.

 

υ.γ. κοιμησου οσο μπορεις να μαζευεις δυναμεις!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ότι το έχω ακούσει από πάαααρα πολλές έγκυες και λεχώνες ειδικά. Νομίζω πως όλα αυτά οφείλονται στις ορμόνες και μόνο.

 

Εγώ προσωπικά είχα το αντίθετο. Από την πρώτη στιγμή που έμεινα για πρώτη φορά έγκυος με διακατέχει τρομερή ηρεμία. Μεγάλη υπομονή και ψυχραιμία, ακόμη και μετά τις γεννήσεις, στα τρελά ξενύχτια, κούραση, γκρίνιες παιδιών κλπ.

 

ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ? Εγώ δεν ζω χωρίς αλλαξιέρα. Λατρεύω αλλαξιέρα. Ολα τακτοποιημένα και έτοιμα εκεί, μωρομάντηλα, πάνες, πετσετάκια, κρέμες, οινόπνευμα κλπ κλπ. στη θέση τους και άμεσα διαθέσιμα αλλά και τακτοποιημένα.

Τα μωρά μαθαίνουν την ρουτίνα αυτή και είναι ήσυχα κατά την αλλαγή, ντύσιμο, γδύσιμο κλπ. Η μέση μου δεν με πονάει και ειδικά για όσες κοπέλες έχουν καισαρική, για τις πρώτες ημέρες είναι σωτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μες στα νεύρα ήμουνα! Και στα τρία!Συνήρθα κανένα μήνα αφού γέννησα. Πάρτυ οι ορμόνες λέμε! Πες στον άντρα σου να οπλιστεί με υπομονή! Όσο για την αλλαξιέρα θα συμφωνήσω ότι είναι μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως τώρα την εγκυμοσύνη την έβγαλα πολύ χαλαρά, χωρίς νεύρα και άγχη ή φοβίες, γι' αυτό και μου φάνηκαν αυτές οι εκρήξεις περίεργες... ;)

 

Και δεν ήταν και το θέμα σοβαρό, άγνωσται αι βουλαί των ορμονών....

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...