Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς "βλέπει" ο σύντροφός σας τις αλλαγές στο σώμα σας;


Recommended Posts

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το σώμα μας αλλάζει σημαντικά. Η κοιλιά γίνεται με τον καιρό τεράστια, το στήθος επίσης, κιλά φορτώνονται στα "χειρότερα" συνήθως σημεία...

 

Τι στάση κρατάει απέναντι σε όλα αυτά ο σύζυγος/σύντροφός σας; Του αρέσουν; Τα ανέχεται αφού δε γίνεται αλλιώς; Δυσανασχετεί και ανυπομονεί να "έχει τη γυναίκα του πίσω";

 

 

Προσωπικά νιώθω πολύ τυχερή, γιατί ο καλός μου με κάθε ευκαιρία μου λέει πόσο όμορφη και σέξι (...;) είμαι. Να σημειωθεί πως προ εγκυμοσύνης ήμουν αρκετά γυμνασμένη, όμως έχω πάρει (στην 29η εβδομάδα) ήδη 13 κιλά, τα οποία ευτυχώς δεν πολυφαίνονται. Απ' ό,τι ακούω είμαι μια κομψή έγκυος.. :D

 

Θέλω να πιστεύω πάντως πως εννοεί όσα λέει και δεν το κάνει μόνο για να νιώθω εγώ όμορφα, μιας και πάντα ήταν ιδιαίτερα .... ειλικρινής όσον αφορά τα κακώς κείμενα και δε χάριζε κάστανα! :P

 

Οι δικοί σας τι στάση κρατάνε;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μου λεει πως ειμαι σαν χελωνα κ γελαμε βεβαια...το λεει τελειως στην πλακα.δεν τον πειρααζειτο σωμα μου.εγω απο πριν ημουν στρουμπουλη οποτε δεν ειχε κανενα προβλημα..και σιγα βρε κοριτσια μην υπαρχει αντρας που να μην του αρεσει η γυναικα του εγκυος..παιδι θα του κανει...το σωμα θα κοιτει????? Εγω το θεωρω χαζο κ ισως αυτο να το σκευτομαστε μονο εμεις οι γυναικες λογο ανασφαλιας το πως μας βλεπουν..εξελου το καταλαβαινεις και σε ποιο ιδιετερες στιγμες αυτο.......... Εγω ειμαι 28 εβδομαδον κ εχω παρει 4 κιλα. Εχω ομως τεραστια κοιλια,ολοι μου λενε κοντευεις ε???Λεω οχι εχω 3 μηνες ακομη μπροστα.....αλλα οπως ειπα ημουν γεματουλα απο πριν κ ειμαι κ ψιλη..αυτα..κοριτσιζ μην στεναχωριεστε παντως για τα κιλα που περνετε...υπαρχουν χειροτερα... Φιλια..

Link to comment
Share on other sites

Τι στάση να κρατάνε βρε κοριτσάκι μου; θα πρέπει κάποιος να είναι τρελός για να πει κάτι στραβό για την εγκυμοσύνη της γυναίκας του.

Ασε που ο καθένας το βλέπει περισσότερο συναισθηματικά. Εξάλλου κυρίως στην πρώτη εγκυμοσύνη, εκτός εξαιρέσεων, απλά φουσκώνει λίγο η κοιλίτσα και το στήθος, τα υπόλοιπα ίδια μένουν πάνω-κάτω.

Κι εγώ δεν είχα πάρει πολλά κιλά, 11,5 στο πρώτο (καλογυμνασμένη κι εγώ τότε) και 8,5 στο δεύτερο.

 

Το πρόβλημα δεν είναι στην εγκυμοσύνη... Το μετά είναι κάπως... εκεί είναι τα δύσκολα... Αλλά ποιος να σου πει κουβέντα; μία ολόκληρη ζωούλα φέρνεις στον κόσμο.

 

Προσωπικά θεωρώ κακοήθεια αν όχι αν@μαλία να κρίνει κανείς έγκυες και φρέσκες μανούλες για το σώμα τους. Οσο και να προσπαθήσεις τον πρώτο καιρό είναι πολύ δύσκολο να βρεις την φόρμα σου. Προτεραιότητα είναι να θηλάσεις, να φροντίσεις το μωρό σου ή τα μωρά σου και μετά όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δε νομιζω να υπαρχει αντρας να κρατα περιεργη σταση.. και αν υπαρχει ειναι λαθος!!! εμενα το μονο που μου επισημαινει αμα φαω καμια βλακεια ειναι πχ μη φαω πολλα γλυκα ή πολυ junk κι αυτο επειδη ειναι οδηγιες του γιατρου.. κατα τ'αλλα αμα με βλεπει τσιτσιδη εγω του λεω "πωπω κοιτα εχω γινει μποχλαδω" και εκεινος τρεχει και μου χαϊδευει την κοιλια και μου λεει "δεν εισαι μποχλαδω, εχεις μπεμπη εκει μεσα!!!" βεβαια ειναι η 2η εγκυμοσυνη και ειδε οτι και στην πρωτη δεν πηρα ιδιαιτερα κιλα, ασε που τα εχασα σε 7-10 μερες ολα, συν οτι καμαρωνε που ολοι του ελεγαν οτι φαινομαι σα να μην εχω γεννησει. στην πρωτη εγκυμοσυνη καμιιιιια επαφη με τετοια ζητηματα, στον κοσμο του!!!!!! με την καλη εννοια!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ δεν με έχει σχολιάσει αρνητικά! Μου έχουν μείνει κιλά από τις εξωσωματικές και τις εγκυμοσύνες αλλά ποτέ δεν το έχει σχολιάσει. Πολύ απλά του αρέσω όπως και να είμαι, βαμμένη ή όχι, χτενισμένη ή όχι, με πυζάμες ή ρούχα?

Αφού καμιά φορά αναρωτιέμαι τόοοοοοοσο πολύ πια του αρέσω, δεν υπάρχει στιγμή να που σχολιάσει κάτι?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...