Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βόλος- Σκιαθος 350 ευρώ!!!


alphae

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι πως θα δουλέψουν τα νησιά με τέτοιες τιμές στα ακτοπλοϊκά! Είμαστε οικογένεια από Θεσσαλονίκη και θέλουμε να πάμε 3 μέρες το καλοκαίρι Σκιάθο (μια που η Σκιάθος είναι από τα κοντινότερα στη Θεσσαλονίκη νησιά). Γι’ αυτό το ταξίδι πρέπει να ξοδέψουμε 90 ευρώ για βενζίνες και διόδια πήγαινε έλα μέχρι το Βόλο και από εκεί άλλα 350 !!! στο πλοίο της γραμμής για τους 4 μας και το αυτοκίνητο!!! Δηλαδή 440 ευρώ μόνο για τη μεταφορά. Θέλω πολύ να πάμε όμως οι τιμές των ακτοπλοϊκών είναι φωτιά. Πλοίο από Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αν και να υπήρχε η τιμή θα ήταν υψηλότερη! Τι τιμές είναι αυτές βρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αστο μην το ψάχνεις .Εμεις θα πάμε Σκόπελο και τα μεταφορικα είναι όσο η διαμονή μας εκεί 10 μέρες.Μάλλον κάποιοι ζούν στην κοσμάρα τους ακόμα.Παραπονιούνται οι νησιώτες αλλά σε λάθος φορείς.Εχουν όλη την καλή διάθεση να κόψουν σημαντικά το ποσά της διαμονής αλλά τα ακτοπλοικά ειναι τσουχτερά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

εκτος κ αν πατε απο θεσνικη αλλα χωρις το αυτοκινητο:rolleyes::rolleyes::rolleyes: σιγουρα θα ναι πολυ πιο φτηνα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Τόσο είναι, δυστυχώς. Το έψαχνα κι εγώ για Σκόπελο και μου πέσανε τα μαλλιά.

 

Μία λύση, αν τα παιδιά σου δεν είναι πολύ μικρά, είναι να πάτε χωρίς το αυτοκίνητο και ή να νοικιάσετε εκεί (δεν ξέρω από τιμές όμως) ή να μετακινείστε εκεί με το ΚΤΕΛ (έχει καλό δίκτυο με συχνές γραμμές). Τουλάχιστον εγώ, 2 φορές που είχα πάει πριν παντρευτώ, έτσι είχα κάνει. Τότε βέβαια ήταν ακριβή η διαμονή, το φαγητό, οι ξαπλώστρες κλπ σε σύγκριση με άλλα νησιά, αλλά υπήρχαν και οικονομικές επιλογές, αν έψαχνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς είναι. Το είχα ψάξει και εγώ και είναι πανάκριβα για Σποράδες. Πέρισυ πήγαμε Κρήτη με 500 ευρώ αλλά είχαμε καμπίνα. Για Ζάκυνθο, Κέρκυρα είναι περίπου 200 ευρώ νομίζω ή και λιγότερο οπότε για Σποράδες είναι απαράδεκτο και απαγορευτικό για οικογένειες. Νόμιζα μάλιστα ότι από Βόλο που είναι πιο κοντά από Άγιο Κων/νο θα είναι πιο φθηνά αλλά διαψεύστηκα. Και χωρίς αυτοκίνητο για οικογένεια είναι μαρτύριο. Που να κουβαλάς τόσα πράγματα; Απορώ οι νησιώτες πως το δέχονται για τις δικές τους μετακινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

A! ρε κορίτσια καλά μας είπε κάποιος φίλος πως στις σποράδες παίζει κάποιο μονοπώλειο και είναι τόσα ακριβά, σε σχέση με άλλες μετακινήσεις με πλοίο στην Ν. Ελλάδα! Καλά τι τιμές είναι αυτές! Η τοπική κοινωνία δε λέει τίποτα!!! Οι τουριστικές επιχειρήσεις; Το να νοικιάσεις αυτοκίνητο πάλι το ίδιο θα σου βγεί αν υπολογίσεις και τα ΚΤΕΛ για Βόλο. Άσε με δύο παιδιά και τόσα τσιμπραγκαλα δεν μπορώ !

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε και Κέρκυρα ή Λευκάδα, μπορεί να είναι μακριά χιλιομετρικά, αλλά με την Εγνατία Οδό πλέον, που την έχουν φτιάξει πολύ καλά, φτάνεις γρήγορα Ηγουμενίτσα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λετε για σποραδες να σας πω οτι για Σκυρο ειναι πολυ φτηνα τα εισητηρια σε σχεση με σκιαθο-σκοπελο (Επιβάτης 9,30?

Παιδιά έως 4 ετών δωρεάν

Παιδιά από 5 έως 10 4,70?

Μικρά αυτοκίνητα 27,90?

Μεγάλα αυτοκίνητα 41,40?)

 

http://www.eviaportal.gr/ferry.asp

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει λύση για Σκιάθο αν θέλετε οπωσδήποτε. Από Κατηγιώργη Πηλίου απέναντι από Σκιάθο πάνε water taxis για Σκιάθο σε 15' αλλά χωρίς αμάξι. Δηλ. θα αφήσετε το αμάξι στον Κατηγιώργη να σας το προσέχουν. Φαντάζομαι με ένα 50άρικο θα σας πάει και με ένα τηλ. θα έρθει να σας πάρει μετά από 2-3 μέρες. Στη Σκιάθο έχει συγκοινωνία με ΚΤΕΛ τακτική για τις παραλίες και με πλοιάρια για Λαλάρια, κλπ. Εμείς πήγαμε Σκιάθο από Πλατανιά Πηλίου πάλι χωρίς αμάξι με την Αφρικάνα ημερήσια εκδρομή με 25 ευρώ το άτομο αλλά αυτό δεν σας συμφέρει γιατί βγαίνει το ίδιο με το πλοίο.

 

Aυτό είναι το νόμιμο http://www.skiathoswatertaxi.gr/el/skaithos-water-taxi Υπάρχουν και off the record που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Στη Χίο και Λέσβο θέλεις 500 ευρώ περίπου να πας και να έρθεις (για μία τετραμελή οικογένεια με αυτοκίνητο και καμπίνα. σημ. τα παιδιά μέχρι 5 ετών δεν πληρώνουν). Οι ξενοδόχοι είναι έξαλλοι, απ' όσον ξέρω, αλλά τί να κάνουν? Ρίχνουν τις τιμές στα δωμάτια (με 30 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό χώρο πια), κάνουν πακέρα προσφορών, αλλά υπάρχει μείωση 20% στον τουρισμό στα νησιά του Β. Αιγαίου όπως είδα στην τηλεόραση. Η πρόσφατη σκέψη είναι να 'φέρνουν' τουρίστες μέσω του αεροδρομίου της Σμύρνης. Έρχεται πολύ πιο οικονομικά. Να το δω κι αυτό..... και να δω ποιος θα τολμήσει να τους κατηγορήσει.....

Link to comment
Share on other sites

Στη Χίο και Λέσβο θέλεις 500 ευρώ περίπου να πας και να έρθεις (για μία τετραμελή οικογένεια με αυτοκίνητο και καμπίνα. σημ. τα παιδιά μέχρι 5 ετών δεν πληρώνουν). Οι ξενοδόχοι είναι έξαλλοι, απ' όσον ξέρω, αλλά τί να κάνουν? Ρίχνουν τις τιμές στα δωμάτια (με 30 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό χώρο πια), κάνουν πακέρα προσφορών, αλλά υπάρχει μείωση 20% στον τουρισμό στα νησιά του Β. Αιγαίου όπως είδα στην τηλεόραση. Η πρόσφατη σκέψη είναι να 'φέρνουν' τουρίστες μέσω του αεροδρομίου της Σμύρνης. Έρχεται πολύ πιο οικονομικά. Να το δω κι αυτό..... και να δω ποιος θα τολμήσει να τους κατηγορήσει.....

 

Λέσβο-Χίο-Σάμο, συμφέρουν πολύ περισσότερο τα προγράμματα Fly and Drive, που περιλαμβάνουν αεροπορικά εισιτήρια, διαμονή στο ξενοδοχείο και ενοικίαση αυτοκινήτου εκεί. Ειδικά αν φεύγεις από Θεσσαλονίκη, που τα πλοία κάνουν 14 ώρες και βάλε, να πιάσουν Μυτιλήνη. :shock::shock: Εμείς, αν θα πάμε εκεί φέτος, που συζητάμε, τέτοιο πακέτο θα κλείσουμε. Αν ενδιαφέρεται κάποια γι' αυτά τα νησιά, που είναι πραγματικά υπέροχα και πολύ αδικημένα, λόγω των συγκοινωνιών, ας κάνει μια αναζήτηση. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέσβο-Χίο-Σάμο, συμφέρουν πολύ περισσότερο τα προγράμματα Fly and Drive, που περιλαμβάνουν αεροπορικά εισιτήρια, διαμονή στο ξενοδοχείο και ενοικίαση αυτοκινήτου εκεί. Ειδικά αν φεύγεις από Θεσσαλονίκη, που τα πλοία κάνουν 14 ώρες και βάλε, να πιάσουν Μυτιλήνη. :shock::shock: Εμείς, αν θα πάμε εκεί φέτος, που συζητάμε, τέτοιο πακέτο θα κλείσουμε. Αν ενδιαφέρεται κάποια γι' αυτά τα νησιά, που είναι πραγματικά υπέροχα και πολύ αδικημένα, λόγω των συγκοινωνιών, ας κάνει μια αναζήτηση. :wink:

 

Δεν περιλαμβάνει ενοικίαση αυτοκινήτου, έτσι λέει. Οι τιμές που είδα, επομένως δεν είναι συμφέρουσες. Για χίο πχ, προσφέρει εισητήρια και 5 μέρες περίπου 340 το άτομο και πρέπει να πληρώσεις επιπλέον για το αυτοκίνητο, που είναι απαραίτητο. Δηλαδή μία οικογένεια χρειάζεται 700 ευρώ το ζευγάρι, για τα παιδιά κάτι περισσότερο. Βάλε και κόστος αυτοκινήτου.

Με το πλοίο της γραμμής, χωρίς αυτοκίνητο έρχεται 350 τα εισιτήρια +300 ευρώ ένα πολύ αξιοπρέπες ξενοδοχείο για 4 διανυκτερεύσεις. Από Αθήνα πάντα γιατί από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιλαμβάνει ενοικίαση αυτοκινήτου, έτσι λέει. Οι τιμές που είδα, επομένως δεν είναι συμφέρουσες. Για χίο πχ, προσφέρει εισητήρια και 5 μέρες περίπου 340 το άτομο και πρέπει να πληρώσεις επιπλέον για το αυτοκίνητο, που είναι απαραίτητο. Δηλαδή μία οικογένεια χρειάζεται 700 ευρώ το ζευγάρι, για τα παιδιά κάτι περισσότερο. Βάλε και κόστος αυτοκινήτου.

Με το πλοίο της γραμμής, χωρίς αυτοκίνητο έρχεται 350 τα εισιτήρια +300 ευρώ ένα πολύ αξιοπρέπες ξενοδοχείο για 4 διανυκτερεύσεις. Από Αθήνα πάντα γιατί από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

 

kyra μου, η έννοια "συμφέρον" είναι σχετική, γιατί ο καθένας αξιολογεί τα πράγματα διαφορετικά, κάποιος δίνει βαρύτητα στο Α, άλλος στο Β. Δεν αναφερόμουν καθαρά στο οικονομικό, αλλά γενικότερα, όταν μιλάμε για διακοπές με 2 παιδιά.

 

Για μένα, ας πούμε, που ταξιδεύω από Θεσσαλονίκη και που έχω φάει αυτά τα σαπιοκάραβα που κάνουν την εν λόγω γραμμή με το κουτάλι, για χρόνια, η απόλυτη προτεραιότητά μου είναι να ΜΗΝ βάλω μέσα τα παιδιά μου για ένα 14ωρο (για Μυτιλήνη, για Χίο πολύ περισσότερο). Κι όταν, εκτός πακέτου, τα αεροπορικά μόνο για την οικογένειά μας είναι 600 ευρώ, ενώ τα ακτοπλοϊκά με το αυτοκίνητο, 640 ευρώ, τότε το πακέτο αεροπορικά+αυτοκίνητο όλες τις ημέρες+ 5 βράδια διαμονή σε πολύ καλό ξενοδοχείο με όλα όσα θέλω (οικογενειακό δωμάτιο με κουζίνα, μπροστά στη θάλασσα, με κήπο-παιδική χαρά-παιδική πισίνα-εστιατόριο), περίοδο 19-24 Ιουλίου=1.100 ευρώ, προσωπικά, το βρίσκω μια χαρά.

 

Για άλλον, που δεν τον χαλάει το κατάστρωμα πχ (εγώ παθαίνω ναυτία και με 4 μποφόρ), μπορεί να είναι υπερβολική η τιμή. Εμένα μου έχει τυχει να ταξιδεύω με το "Θεόφιλος" και να μείνουμε μεσοπέλαγα από βλάβη μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα και να περιμένουμε ακινητοποιημένοι 6 ώρες. Άλλη φορά, λόγω ισχυρών ανέμων, προσπαθούσαμε τουλάχιστον 1 ώρα να δέσουμε στο λιμάνι της Μυτιλήνης, μπρος-πίσω, μπρος-πίσω. Αυτές είναι εμπειρίες που δε ρισκάρω με την καμία να ξαναζήσω με 2 μικρά παιδιά. Οπότε η επιλογή που προανέφερα, είναι μονόδρομος, για μένα.

 

Το να επισκεφθείς αυτά τα νησιά χωρίς αυτοκίνητο, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Το να επισκεφθείς αυτά τα νησιά χωρίς αυτοκίνητο, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

 

Συμφωνώ, απλά παρατήρησα ότι οι τιμές τoυ πακέτου είναι χωρίς αυτοκίνητο, οπότε πρέπει να υπολογίσει κανείς και το κόστος του αυτοκινήτου, αν θέλει να κάνει σύγκριση με τα εκτός πακέτου. Κατά τα άλλα συμφωνώ.

 

Γενικά το βρίσκω τραγικό να πληρώνει κανείς 1000 ευρώ διακοπές και τα μισά να είναι στη μετακίνηση ΠΡΟΣ τον προορισμό του, που είναι τόσο κοντά (δεν υπολογίζω το κόστος μεταφοράς εκεί). Κατά τα άλλα εγώ μένω πιστή στο Β. Αιγαίο, δεν το αλλάζω με τίποτα και να μην ξεχνάμε την υπέροχη Λήμνο!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το βρίσκω τραγικό να πληρώνει κανείς 1000 ευρώ διακοπές και τα μισά να είναι στη μετακίνηση ΠΡΟΣ τον προορισμό του, που είναι τόσο κοντά (δεν υπολογίζω το κόστος μεταφοράς εκεί). Κατά τα άλλα εγώ μένω πιστή στο Β. Αιγαίο, δεν το αλλάζω με τίποτα και να μην ξεχνάμε την υπέροχη Λήμνο!

 

Πόσο συμφωνώ, δε φαντάζεσαι...σε όλα! Τα έχω γυρίσει πολλάκις, πλην Σάμου και δεν τα αλλάζω ούτε με Κυκλάδες, ούτε με Δωδεκάνησα, ούτε με Μαλδίβες (που μας διαφημίζει και το φόρουμ). :lol: Είναι πολύ ωραίο πάντως να το ακούς αυτό από μια Αθηναία! :D

 

Φέτος πάω Μυτιλήνη για το τάμα μου, αλλά του χρόνου στανταράκι η Λήμνος!

 

Μία ερώτηση, αν γνωρίζει κανείς, γιατί το έχω απορία: κάποτε ταξίδευε από Θεσσαλονίκη για Β. Αιγαίο το "Αίολος Κεντέρης" και είχαμε δει κι εμείς οι καψεροί Θεού πρόσωπο. Έφτανες στο 1/3 του χρόνου, μες στην πάστρα και τη χλιδή. Δυστυχώς, το όνειρο κράτησε λίγο...ταξιδεύει από Πειραιά τώρα;

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια για το off topic...η θεματοθέτρια κατέληξε τελικά πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λετε για σποραδες να σας πω οτι για Σκυρο ειναι πολυ φτηνα τα εισητηρια σε σχεση με σκιαθο-σκοπελο (Επιβάτης 9,30?

Παιδιά έως 4 ετών δωρεάν

Παιδιά από 5 έως 10 4,70?

Μικρά αυτοκίνητα 27,90?

Μεγάλα αυτοκίνητα 41,40?)

 

http://www.eviaportal.gr/ferry.asp

κορίτσι μήπως ξέρεις και άλλες πληροφορίες για Σκύρο? πχ είδα ότι έχει δελφίνι από ¨Αγιο Κων/νο, rent a car? (γιατί είναι πανάκριβα τα αυτο στο πλοίο), διαμονή, παραλίες γενικά σε σχέση με αέρα, κύμα κλπ. Ευπρόσδεκτες πληροφορίες απ' όποια έχει πάει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκλεισα εισητηρια για Σκυρο πριν κανενα μηνα αεροπορικα γιατι το airticket μου εστειλε προσφορα με επιστροφη 2 ενηλικες 38 ευρω!!! τωρα που μπηκα κι ειδα εχουν 56 παλι πολυ φτηνα και απο το ξενοδοχειο μου ειπαν για τον αυγουστο οτι για ενοικιαση αυτοκινητου ειναι περιπου 35 ευρω την ημερα αλλα δεν εχω ακομα αποφασησει αν θα νοικιασουμε. αυτες ειναι οι μονες πληροφοριες που εχω για την Σκυρο, ελπιζω να ειναι περασουμε καλα!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμια ιδέα για παρκαρισμα του σαραβαλακίου στο λιμάνι του Βόλου για μια εβδομάδα? (Για να παρουμε το καράβι πεζή)

Τα πάρκινγκ ζητάνε 20+ Ευρώ την ημέρα...

Ή ας μην είναι και μπροστά στο λιμάνι αν δεν έχει, κάποιος απο Βόλο μπορει να ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...