Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρή περίμετρος κεφαλής.. Help..! :(


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια,

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τα τελευταία γεγονότα μήπως κάποια μπορεί να βοηθήσει... :(

Πριν λίγες μέρες έκανα ντόπλερ (31η εβδομάδα) το οποίο ήταν μια χαρά εκτός από την περίμετρο κεφαλής του μωρού. Μου είπε η γιατρός εκεί ότι το κεφαλάκι της είναι μικρό "περί την 10η εκατοστιαία θέση" όπως έγραψε μάλιστα και να ξαναπάω λέει σε 2 εβδομάδες να με δει για να δούμε τον ρυθμό ανάπτυξης. Σημειωτέον, 10 μέρες πριν είχαμε πάει στο γιατρό μας ο οποίος μας είπε ότι το κεφαλάκι είναι μικρό αλλά το μωράκι μας είναι καλά και ότι αυτό δε σημαίνει κάτι αφού είναι μέσα στα όρια και αφού κ οι δυο μας έχουμε σχετικά μικρά κεφάλια. Όπως καταλαβαίνετε όμως η υπερηχολόγος με έχει κανει να χάσω τον ύπνο μου. Στο γιατρό μου έχω ραντεβου σε μια βδομάδα. Από προχθές δε μπορώ να ηρεμήσω από τη σταναχώρια μου..:( :( Σας παρακαλώ όποια μπορεί να βοηθήσει έστω κ λίγο να ανέβω ψυχολογικά... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν έχω ακούσει ξανά τέτοια περίπτωση, όμως σου προτεινω να μιλήσεις άμεσα με το γιατρό σου να εκφράσεις τις ανησυχίες σου για να σου δώσει κάποιες απαντήσεις, γιατί η ψυχολογία σου είναι σημαντική και για σένα και για το μωρό σου και είναι κρίμα να είσαι αγχωμενη χωρίς να υπάρχει ουσιαστική αιτία... πάντως κάποιες μικρές αποκλίσεις νομιζω δεν είναι και τόσο ανησυχητικές... εγω πχ θυμάμαι στην αυχενική βρήκαν μία μέτρηση λίγο πάνω από το φυσιολογικό αλλά αφού όλα τα άλλα ήταν εντάξει δεν έδωσαν σημασία και δόξα τω Θεώ είμαστε μια χαρά!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίζει να είναι κληρονομικό όντως, κι εμάς η μικρή μας το ίδιο είχε, μικρή περίμετρο κεφαλής, διαπιστώθηκε αφού γεννήθηκε και δεν δημιούργησε ποτέ κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα. :-) Ήταν καθαρά κληρονομικό το θέμα, αφού κι εγώ έχω συγκριτικά μικρό σχετικά κεφάλι. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και να μην ανησυχείς άδικα.

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα πως ειναι?? συμφωνα με τον υπερηχο, υψος και βαρος σε τι κλιμακα εισαστε???

Παντως μην αχωνεσαι ....οι υπερηχοι σπανια ειναι ακριβεις...και επισης οτι ειναι μεσα στις καμπυλες ειναι φυσιολογικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα υπόλοιπα μας βγαίνουν πάνω στο μέσο όρο. Πολύ φυσιολογικά. 31+5 και βάρος 1746 και μηριαίο οστό (fl 59,7). Δεν ξέρω τι να πω κορίτσια. Το μυαλό μου έχει καεί πραγματικά. Ο γιατρός μου που τον πήρα ήταν καθησυχαστικός αλλά δε μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου και στεναχωριέμαι που στεναχωρώ και το μωράκι μου... Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσπάθησε να ηρεμήσεις και να βγάλεις τις αρνητικές σκέψεις από το μυαλό σου. Αν δεν μπορείς να το κάνεις σηκω και πηγενε τώρα στο γιατρό σου!!!Θα σου κάνει και εναν υπερηχο και θα ηρεμήσεις. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μη στρεσάρις περισσότερο τον εαυτό σου και το μωρό σου!!!!!!!!Να δεις που όλα καλά θα πάνε και θα είναι τυχαίο. Αλλωστε να θυμάσαι πως κάθε μηχάνημα και κάθε γιατρός δεν είναι το ίδιο. Στην δική μας περίπτωση μεχρι και το ντοπλερ ολα τελεια, μετά έβγαινε 2 εβδομαδες μικρότερο. Αλλο μηχάνημα, άλλος γιατρός , άλλες μετρήσεις!!!!!!Ολα θα πάνε καλα΄!!!!!!!!!!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. Περιμένω να περάσουν οι μέρες ελπίζοντας πως όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια.

Είμαι στην 24η εβδομάδα και όταν πήγαμε για την β επιπέδου μας είπαν ότι το μωρό ειναι 2 εβδομάδες πιο μικρό στο κεφάλι και στην κοιλιά και ότι πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση.

Εμείς όπως καταλαβαίνετε τρελάθηκαμε και πήγαμε κατευθείαν στο γιατρό μας.

Ο γιατρός μας έστειλε σε έναν δικό του να κάνουμε ξανά την β επιπέδου για να πάρουμε μια 2η γνώμη. Πήγαμε στον 2ο γιατρο και μας είπε πως όντως το μωρό ειναι πιο μικρό αλλα δεν πρέπει να ανησυχούμε. Απλά θέλει παρακολούθηση και να πάμε σε 3εβδομαδες να το ξαναδούμε και ότι για αυτό το λόγο δεν θα έπρεπε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση. Επίσης η αυχενική είχε βγει πολύ καλή και δεν υπάρχει στοιχείο ότι το παιδί μπορεί να εχει σύνδρομο down.

Θα ήθελα την γνώμη σας. Εσάς σε ανάλογη περίπτωση σας είχαν πει να κάνετε αμνιοπαρακέντηση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Κική. Το ίδιο πρόβλημα βγήκε και στο δικό μου μωράκι στο μεγάλο υπέρηχο που έκανα τον Μάιο. 2 εβδομάδες μικρότερο το έμβρυο αλλά είχε και μέτρια ραιβοποδία στο αριστερό της πόδι. Μου σύστησαν αμνιοπαρακέντηση την οποία και έκανα και δόξα το Θεό πήγαν όλα καλά. Προφανώς έχω μικρό μωράκι. Και ο γιος μου είχε γεννηθεί στις 38 εβδομάδες 2500κιλά.. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!!! Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα θυμάμαι ότι η μεγάλη μου ήταν πάντα μικρούλα στις μετρήσεις αλλά γεννήθηκε 3 κιλά στην 40ή βδομάδα. Και τώρα, που πάει σχεδόν 6 χρονών, είναι πάντα αδυνατούλα! Το έχει το μωρό. Μακάρι να πάνε όλα καλά και με το δικό σας νινί, ξέρω ότι είναι μεγάλο άγχος, αλλά πιθανόν το μωράκι να είναι μια χαρά και απλά να είναι ο σωματότυπός του τέτοιος.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν ειναι ξαφνικα δυο εβδομαδες πισω.Ο γυναικολογος σου δεν το εβλεπε τοσο καιρο?στην αυχενικη ποσο ηταν το μωρο με βαση τον υπερηχο κ με βαση την ημερομηνια.σου εδωσαν δυο ημερομηνιες.αν ηταν απο τοτε μικρο δεν υπαρχει προβλημα αν ξαφνικα σταματησε η αναπτυξη κατι τρεχει.στην αυχενικη που εκανες τι ποσοστο ειχε βγει για υπολοιπομενη απαπτυξη πριν την 37η εβδομαδα?Ο γιατρος σου γιατι σε εστειλεσε αλλον να κ=ξανακανεις β επιπέδου?αυτος που σου εκανε β δεν ειναι πιστοποιημενος?

Τα μωρα που ξαφνικα σταματαει η αναπτυξη τους κατι δεν παει καλα.τα μωρα δεν τρεφονται αν δεν εχουν καλη αιματοση γινεται αυτο.

αν θελεις διαβασε κ ψαξε http://www.pzarganis.com/%CE%93%CE%B9%CE%B1%20%CE%A4%CE%B7%CE%BD%20%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BF/%CE%95%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%20%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%A4%CE%B7%CF%82%20%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%82.html#prenataldiagnosisIUGR

οπως θα δεις ειναι μια επικινδυνη κατασταση :idea: και θελει παρακολούθηση απο εξειδικευμενους ιατρους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα  ο γιατρός μου λείπει και πήγα να κάνω υπέρηχο σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι το μωρό έχει μικρό κεφάλι ότι είναι 2 εβδομάδες πίσω από τις εβδομάδες τς κυησης ειμαι στην 28εβδομσδα . Καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακεντηση λέει γιατί δεν είναι καλό που το κεφάλι είναι μικρότερο μου είπε επισεις ότι τα ποδαράκια είναι μακριά και ότι θα βγει ψηλό. Να πω ότι όλες μα Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες!!! Οταν  μίλησα  με τον γιατρό μου,  μου είπε να μν αγχώνεσαι και σε 3 εβδομάδες θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε.  Σας παρακαλώ αν Έχετε ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζετε Κατι σχετικό θα με βοηθούσε να μου το πείτε Χρόνια προσπαθουσαμρ για μωράκι Και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φρουφρουδιτσα είπε:

Καλησπερα  ο γιατρός μου λείπει και πήγα να κάνω υπέρηχο σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι το μωρό έχει μικρό κεφάλι ότι είναι 2 εβδομάδες πίσω από τις εβδομάδες τς κυησης ειμαι στην 28εβδομσδα . Καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακεντηση λέει γιατί δεν είναι καλό που το κεφάλι είναι μικρότερο μου είπε επισεις ότι τα ποδαράκια είναι μακριά και ότι θα βγει ψηλό. Να πω ότι όλες μα Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες!!! Οταν  μίλησα  με τον γιατρό μου,  μου είπε να μν αγχώνεσαι και σε 3 εβδομάδες θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε.  Σας παρακαλώ αν Έχετε ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζετε Κατι σχετικό θα με βοηθούσε να μου το πείτε Χρόνια προσπαθουσαμρ για μωράκι Και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

Αν ο άλλος γιατρός δεν είναι γενετιστής μην αγχώνεσαι καθόλου.β επιπέδου έχεις κάνει;Αν θες να είσαι σίγουρη να πας σε κάποιον πιστοποιημένο γιατρό.Και μένα κάποια στιγμή ο γιατρός μου κάτι έβλεπε στον πλακούντα και με είχε ανησυχήσει και ξαναπηγα εκεί που είχα κάνει τον μεγάλο υπέρηχο και με είχε καθησυχάσει..Οπότε μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Φρουφρουδιτσα είπε:

Καλησπερα  ο γιατρός μου λείπει και πήγα να κάνω υπέρηχο σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι το μωρό έχει μικρό κεφάλι ότι είναι 2 εβδομάδες πίσω από τις εβδομάδες τς κυησης ειμαι στην 28εβδομσδα . Καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακεντηση λέει γιατί δεν είναι καλό που το κεφάλι είναι μικρότερο μου είπε επισεις ότι τα ποδαράκια είναι μακριά και ότι θα βγει ψηλό. Να πω ότι όλες μα Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες!!! Οταν  μίλησα  με τον γιατρό μου,  μου είπε να μν αγχώνεσαι και σε 3 εβδομάδες θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε.  Σας παρακαλώ αν Έχετε ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζετε Κατι σχετικό θα με βοηθούσε να μου το πείτε Χρόνια προσπαθουσαμρ για μωράκι Και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

Να ρωτήσω κάτι; Ειδικός δεν είμαι δε ξέρω και πολλά από μετρήσεις, αλλά αποκλείεται να παίζει διαφορά στα μηχανήματα των δύο γιατρών; Άλλαξα γυναικολόγο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και μου έβγαζε το μωρό μια εβδομάδα μεγαλύτερο . Το αστείο είναι ότι εμένα η καινούργια γυναικολόγος μου είχε πει ότι το μωρό είναι πολύ μεγάλο και μου έδωσε εξετάσεις για σάκχαρο και επιπλέον μου είχε πει να κάνουμε την εξέταση ντοπλερ σε πιστοποιημένο κέντρο , όπου εκεί μου έβγαλαν το μωρό τρεις εβδομάδες μεγαλύτερο!!! Εκεί που είχα ένα φυσιολογικό μωρό, μιλούσαμε ξαφνικά  για μακροσωμια.Παρόλ αυτά, επειδή οι εξετάσεις βγήκαν καλές  , αποδόθηκε σε κληρονομικότητα και στο τέλος γεννήθηκε μια μπουμπού 4.200 . Και μένα ψηλή είναι. Απλώς ήθελα να επισημάνω τις διαφορές στα δύο μηχανήματα ( τρία με αυτό του κέντρου). Δεν είναι ότι ξαφνικά στο ίδιο μηχάνημα είδατε ότι δεν αυξήθηκε η περίμετρος κεφαλής. Τώρα επειδή δυστυχώς γνωρίζω από άγχος στην εγκυμοσύνη , καλό θα ήταν όπως σου είπε και η @Thean να πας να το δεις σε κάποιον πιστοποιημένο γιατρό απλώς και μόνο για να σου φύγει η υποψία και να μην είσαι τρεις εβδομάδες στην πρίζα. Με όλες τις προηγούμενες εξετάσεις σου μαζί. Απλώς και μόνο για αυτό, για την υποψία ,να ηρεμήσεις και να είσαι ήσυχη μέσα σου ότι το είδες. Αλλά είδες ο γιατρός σου δε σε αγχωσε, άρα ίσως έχει λάβει υπόψη τις διαφορές στα μηχανήματα. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις, με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Φρουφρουδιτσα είπε:

Καλησπερα  ο γιατρός μου λείπει και πήγα να κάνω υπέρηχο σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι το μωρό έχει μικρό κεφάλι ότι είναι 2 εβδομάδες πίσω από τις εβδομάδες τς κυησης ειμαι στην 28εβδομσδα . Καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακεντηση λέει γιατί δεν είναι καλό που το κεφάλι είναι μικρότερο μου είπε επισεις ότι τα ποδαράκια είναι μακριά και ότι θα βγει ψηλό. Να πω ότι όλες μα Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες!!! Οταν  μίλησα  με τον γιατρό μου,  μου είπε να μν αγχώνεσαι και σε 3 εβδομάδες θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε.  Σας παρακαλώ αν Έχετε ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζετε Κατι σχετικό θα με βοηθούσε να μου το πείτε Χρόνια προσπαθουσαμρ για μωράκι Και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

 

Προσωπικά θα έκλεινα ραντεβού σε κάποιον που ειδικεύεται σε προγεννητικό έλεγχο. Δεν υπάρχει λόγος να μένεις με την αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 28/7/2020 at 4:22 ΠΜ, Φρουφρουδιτσα είπε:

Καλησπερα  ο γιατρός μου λείπει και πήγα να κάνω υπέρηχο σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι το μωρό έχει μικρό κεφάλι ότι είναι 2 εβδομάδες πίσω από τις εβδομάδες τς κυησης ειμαι στην 28εβδομσδα . Καλό θα ήταν να κάνω αμνιοπαρακεντηση λέει γιατί δεν είναι καλό που το κεφάλι είναι μικρότερο μου είπε επισεις ότι τα ποδαράκια είναι μακριά και ότι θα βγει ψηλό. Να πω ότι όλες μα Όλες μου οι εξετάσεις είναι τέλειες!!! Οταν  μίλησα  με τον γιατρό μου,  μου είπε να μν αγχώνεσαι και σε 3 εβδομάδες θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε.  Σας παρακαλώ αν Έχετε ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζετε Κατι σχετικό θα με βοηθούσε να μου το πείτε Χρόνια προσπαθουσαμρ για μωράκι Και τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

Καλησπέρα, ως καινούργια στο φόρουμ, διαβάζοντας και ψάχνοντας τις ιστορίες σας και επειδή μου συμβαίνει το ίδιο τώρα θα ήθελα να μου πεις αν δεν γίνομαι αδιακριτη αν πήγαν όλα καλά με το μωρό σου..κ εμάς για αμνιοπαρακεντηση μας μίλησε και αν βγουν όλα καλά τότε μιλάμε λέει για οικογενης κατάσταση, δλδ κληρονομικό από εμένα, επειδή έχω μικρο κεφάλι. Εχω τρελαθεί, το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να ηρεμήσω.Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...