Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σιδεράκια στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.Ειμαι εγκυος στην 6 βδομαδα και φοραω σιδερακια εδω και 2 χρονια και κατι.θα παω σε μια βδομαδα περιπου για τον πρωτο υπεριχο και για να δουμε αν ολα πανε καλα και γενικα να συζητησουμε με τη γυναικολογο μου.εχω ραντεβου με τον ορθοδοντικο στις 1 σεπτεμβριου για τον τυπικο 2μηνο ελεγχο.πριν κατι μηνες που τον ειχα ρωτησει ποτε θα τα βγαλω μου ειπε μαλλον μεσα στη χρονια.το εψαξα λιγο στο internet και απ'οτι διαβασα δε συνισταται η ορθοδοντικη θεραπεια στην εγκυμοσυνη και αγχωθηκα παρα πολυ!!υπαρχει μηπως καποια που να ξερει κατι πανω στο θεμα???

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Σκέφτομαι πολύ σοβαρά εδώ και λίγο διάστημα ότι θα ήθελα να φορέσω σιδεράκια .. ως έφηβη όταν προσπαθούσαν να με πείσουν οι γονείς το αρνιόμουν κατηγορηματικά και πριν 2 χρόνια που άρχισα να βγάζω φρονιμίτες τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο και τα δόντια στράβωσαν παρά πάνω ... του επάνω τους έχω αφαιρέσει τους κάτω όχι ... το θέμα μου είναι αν συνδυάζονται τα σιδεράκια με την εγκυμοσύνη και με τον θηλασμό ..γιατί έχω ακούσει πολλά. Γνωρίζεται κάτι πάνω σε αυτό ; Επειδή θηλάζω και θα ήθελα σε λίγο καιρό να αρχίσουμε προσπάθειες και για άλλο ένα μωράκι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

το θέμα μου είναι αν συνδυάζονται τα σιδεράκια με την εγκυμοσύνη και με τον θηλασμό ..γιατί έχω ακούσει πολλά. Γνωρίζεται κάτι πάνω σε αυτό ;

Τι πληροφορία κυκλοφορεί σχετικά με τις ορθοδοντικές θεραπείες σχετικά; Δεν γνωρίζω. Αφορά στην έναρξη τους την περίοδο της κύησης-γαλουχίας ή γενικά στην ύπαρξη ορθοδοντικών παρεμβάσεων;

Εγώ έχω μόνιμη συγκράτηση (fixed retainer) η οποία τοποθετήθηκε σχεδόν προ 20ετίας. Τα τελευταία χρόνια γέννησα και θήλασα δύο παιδιά. Δεν τέθηκε ποτέ κάποιο ζήτημα ούτε από τον οδοντίατρο, ούτε από τον περιοδοντολόγο, ούτε από τους γυναικολόγους που επισκέφθηκα κατά καιρούς, ούτε από την παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σκέφτομαι πολύ σοβαρά εδώ και λίγο διάστημα ότι θα ήθελα να φορέσω σιδεράκια .. ως έφηβη όταν προσπαθούσαν να με πείσουν οι γονείς το αρνιόμουν κατηγορηματικά και πριν 2 χρόνια που άρχισα να βγάζω φρονιμίτες τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο και τα δόντια στράβωσαν παρά πάνω ... του επάνω τους έχω αφαιρέσει τους κάτω όχι ... το θέμα μου είναι αν συνδυάζονται τα σιδεράκια με την εγκυμοσύνη και με τον θηλασμό ..γιατί έχω ακούσει πολλά. Γνωρίζεται κάτι πάνω σε αυτό ; Επειδή θηλάζω και θα ήθελα σε λίγο καιρό να αρχίσουμε προσπάθειες και για άλλο ένα μωράκι. 

Δεν έχω ακούσει ποτέ ότι υπάρχει κάποια αντένδειξη για ορθοδοντική θεραπεία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή της γαλουχίας. Γνωρίζοντας τη διαδικασία, θα έλεγα ότι δεν ενέχει συνήθως κάποιο κίνδυνο (εκτός αν χρειαστεί για τη θεραπεία κάποια αφαίρεση δοντιού, χειρουργική επέμβαση κλπ). Το λέω με μια επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ορθοδοντικός, αλλά γενικός οδοντίατρος.

Αυτά που μπορώ βέβαια να σκεφτώ είναι το εξής:

1ον) οι ορμονικές αλλαγές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας είναι πολύ σημαντικές και αποδεδειγμένα επηρεάζουν τα ούλα της γυναίκας (ουλίτιδα κύησης, επουλιδα κύησης κλπ). Τα σιδεράκια είναι μόνιμη εστία κατακράτησης μικροβίων και θέλουν τεράστια επιμονή και υπομονή όσον αφορά το βούρτσισμα ώστε να μη μένουν τροφές γύρω από αυτά. Κατά συνέπεια, ίσως αυξάνεται ακόμη περισσότερο η πιθανότητα για παθήσεις των ούλων κατά την ορθοδοντική θεραπεία.

2ον) η τοποθέτησή τους πάνω στα δόντια περιλαμβάνει χρήση λάμπας πολυμερισμού (αυτό το μπλε φως που χρησιμοποιούμε και για τα απλά σφραγίσματα) κι από όσο ξέρω, καλό είναι να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τουλάχιστον, ο γυναικολόγος μου αυτή την οδηγία δίνει. Σαφώς εάν είναι ανάγκη, θα χρησιμοποιηθεί αλλά με φειδώ. Τώρα, εάν η τοποθέτηση γίνει πριν από τη νέα εγκυμοσύνη κι έπειτα γίνεται μια απλή παρακολούθηση, δε νομίζω ότι υπάρχει σχετικό πρόβλημα. 

Αν σκεφτώ ή μάθω κάτι άλλο θα σου γράψω εδώ :)

Να σου ζήσουν τα μικρούλια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...