Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΛΩΡΙΝΗ


Recommended Posts

Έτσι όπως έχετε μαζευτεί όλες εγω οι Χλωρινόφιλες μού' ρχεται να σας καταγγείλω στην Greenpeace :lol::lol::lol::lol::lol:

Υπάρχει νομίζω στα γενικά θέματα ένα τόπικ "ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ" καλό θα ειναι να το διαβάσετε γιατι κάπου αναφέρει τις επιπτώσεις της Χλωρίνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως φοβάμαι να το διαβάσω αυτό το τόπικ. Καλύτερα στην αγνοιά μου, γιατί θα πανικοβληθώ πάλι. Λοιπόν την χλωρίνη την κόβω μέχρι να γεννήσω και στέλνω τον άντρα μου να μου πάρει dettol.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαργαρίτα με μέτρο π.χ. αν γεμίζεις μία λεκάνη με νερό και σαπούνι προσθέτεις 1κγ ξύδι όχι το μπουκαλάκι :D αν και το ανέφερα για τις επιφάνειες αντί για χλωρίνη :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

λιγο εταιροχρονισμενα, ομως θελω να ρωτησω κατι...

 

ποιος εχει διαβασει την ετικετα της χλωρινης??? δλδ εχεις διαβασει οτι:

-προκαλει εγκαυματα

-πολυ τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους

-φορατε καταλληλη προστατευτικη ενδυμασια, γαντια και συσκευη προστασιας ματιων/προσωπου

-αποφυγετε την ελευθερωση του στο περιβαλλον!

-φυλαξτε το κλειδωμενο και μακρυα απο παιδια...

 

και ακομη βαζετε σπιτι σας αυτο το δηλητηριο??? φριττω και μονο που το ακουω οτι το βαζετε στα πιατα!!!

 

υπαρχουν καλυτερα καθαριστικα και απολυμαντικα χωρις να προκαλουν μια οικολογικη καταστροφη...οπως το ξυδι που ειναι εξαιρετικο απολυμαντικο (καλυτερο απο την χλωρινη) ή η μαγειρικη σοδα και το οξυζενε που ειναι λευκαντικα επισης και τοσα τοσα αλλα!!!

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ 'ΚΑΘΑΡΟ' ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΟΞΙΚΕΣ ΜΑΣ ΒΡΩΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι φαν, την βαζω πολυ σπανια στην λεκανη της τουαλετας και ακομα πιο σπανια στην μπανιερα για λευκανση. Γενικα καθαριζω με Αζαξ για τα αλατα που επισης βρωμαει, αλλα οχι τοσο οσο η χλωρινη. Φοραω χειρουργικα γαντια (που δεν ειναι τελειως αδιαβροχα βεβαια και ερχεται σε επαφη το δερμα μου με τα νερα, ομως τα πλενω σχετικα αμεσα). Μερικες φορες βαζω και μασκα, ομως ακομα και τοτε μου μυριζει το απορρυπαντικο και δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει.

Η κουζινα μου δεν εχει ποτε "αιματα" απο κρεατα στους παγκους, παντα ανοιγω τα κρεατα στο χαρτι τους και ειτε τα ριχνω απευθειας στην κατσαρολα ή τα βαζω σε ταψι και μετα πεταω το χαρτι. Το υγρο αυτο δεν ειναι καν αιμα τις περισσοτερες φορες, αλλα υγρα των μυων του κρεατος οποτε το βαζω κανονικα στο φαγητο, εκτος και αν ειναι πολυ (σπανιο) που το χυνω στον νεροχυτη και ξεπλενω με νερο και υγρο πιατων.

Τους παγκους τους καθαριζω με σφουγγαρακι και υγρο πιατων και μετα ξεπλενω με βετεξ. Μια φορα στα τοσα τους ψεκαζω με το διαφανο dettol και σκουπιζω με χαρτι κουζινας.

Το πατωμα το κανω με ενα καπακι Αζαξ, αλλα στην εγκυμοσυνη πηρα Πλανετ και Ντετολ. Τα τζαμια τα κανω με Αζαξ ή μερικες φορες με υαλοκαθαριστηρα και σαπουναδα υγρου πιατων γιατι το Αζαξ μου βρωμαει αρκετα.

Αυτα ειναι και τα καθαριστικα που χρησιμοποιω συχνα στο σπιτι, ενα για τα πιατα, ενα για τα αλατα, ενα για το πατωμα και ενα για τα τζαμια. Συν το διαφανο ντετολ σπρει που εχω για καθισμα τουαλετας και μερη που πιανονται συχνα (τηλεφωνο, πληκρολογιο, πομολα, κλπ)

Πιστευω οτι κανει κακο να βαζεις βαρια καθαριστικα συχνα (χλωρινη, ακουαφορτε, κλπ) και φυσικα ποτε δεν τα ανακατευεις μεταξυ τους ή με ζεστο νερο, εκτος κι αν θελεις να πας νοσοκομειο.

Να σημειωσω πως θεωρω την χλωρινη πολυ καλο λευκαντικο και απολυμαντικο, σε καμια περιπτωση ομως για συχνη χρηση και ειδικα σε σπιτι με παιδι. Καλυτερα το παιδι να μπουσουλησει σε λιγα μικροβια παρα σε υπολλειματα χλωρινης.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην τρελενεστε. Οποιαδηποτε καταχρηση κανει κακο στην εγκυμοσυνη. Τωρα αν καθαρισετε το μπανιο μια φορα την βδομαδα με λιγο χλωρινη κ με ανοιχτο το παραθυρο δεν παθαινετε κ τιποτα! Ολα με μετρο! Κ εγω εχω ακουσει πως βαζουν χλωρινι στα πιατα για να μην μυριζουν..π.χ οταν τρωνε αυγο που μυριζουν μετα τα ποτυρια!

Link to comment
Share on other sites

Μιας γνωστής μου το παιδάκι παρουσίασε άσμα στα 4 και ο λόγος που χρησιμοποιούσε τέτοια πολυ συχνά!! Όπως είπαν και τα κορίτσια καλύτερα βρώμικο σπίτι παρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να μην βαλεις χλωρινη δεν σημαινει βρωμικο σπιτι, μην τρελαθουμε! Ο,τι και να κανεις παντα θα υπαρχουν μικροβια, αν αυτο εννοεις.

Στα πιατα και τα ποτηρια που μυριζουν αβγο μπορεις να βαλεις ελληνικο καφε (σε κοκκους με λιγο νερο και να το αφησεις μερικα λεπτα να μουλιασει). Μετα τα πλενεις κανονικα με υγρο πιατων και δεν μυριζει τιποτα. Το ειχα μαθει οταν δουλευα σε εστιατοριο. Επισης αν τα πλυνεις 2 φορες με καλο υγρο (εμενα μου αρεσει το Αβα περλε) και ζεστο νερο, παλι δεν μυριζουν (δηλαδη να βαλεις υγρο στο σφουγγαρι, να τα τριψεις, να τα ξεβγαλεις και παλι το ιδιο).

Αναπνευστικα προβληματα μπορει να εχει ενα παιδακι απο χιλιους λογους, κληρονομικοτητα, προωροτητα, κλπ, δεν σημαινει πως εφταιξε ενα απορρυπαντικο. Συμφωνω ομως πως δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιουμε χλωρινη συχνα, υπαρχουν πιο ηπια εναλλακτικα που καθαριζουν μια χαρα και δεν βρωμανε τοσο. Ουτε ειναι τοσο καυστικα σε επαφη με το δερμα, ουτε καταστρεφουν τα ρουχα αν κατα λαθος τα πιτσιλισεις πανω σου.

Link to comment
Share on other sites

Το να μην βαλεις χλωρινη δεν σημαινει βρωμικο σπιτι, μην τρελαθουμε! Ο,τι και να κανεις παντα θα υπαρχουν μικροβια, αν αυτο εννοεις.

Το κατάλαβες οτι αυτο που είπα ηταν σχήμα λόγου, ε; :roll:

Link to comment
Share on other sites

υπερβολικο ομως! Εχω μπει σε σπιτι με πεταμενες χρησιμοποιημενες πανες στο σαλονι και λιγδα στο πατωμα οπου μου ειπαν να βγαλω τα παπουτσια μου και φυσικα "καθαριζαν" μονο με φυσικα προϊόντα. Ε οχι, δεν ειναι καλυτερο γιατι ηταν πραγματικα βρωμικο και δεν θα το επετρεπα για τα δικα μου παιδια, εκει θα προτιμουσα την φανατικη με την χλωρινη.

Link to comment
Share on other sites

Εβαζα κι εγω. Μεχρι που με ενα περιστατικο, απο τις αναθυμιασεις (ειχα ανοικτο παραθυρο, δεν την ανεμειξα με αλλα απορρ), πηγα στα επειγοντα.

Το εχω ψαξει παααααρα πολυ, εχω ρωτησει γιατρους, μικροβιολογους....η χλωρινη δεν ειναι το μονο καθαριστικο για να εχεις "καθαρο" σπιτι. Και δεν ειναι αναγκη βρε παιδια να παμε στο αλλο ακρο, στους...κοκκους καφε!

Εχω παει πιο παλια σε χωρες, που σε σειρα διαδρομων, δεν εβρισκες χλωρινη (ελληνιδα, το εψαχνα για τη λεκανη στο ξενοδοχειο) και η πωλητρια μου ειπε οτι δεν εχουν πουθενα.

 

Εγω πια την εχω μεν, αλλα για επειγουσες καταστασεις πχ ερχεται πολυς κοσμος σπιτι, να καθαρισω μετα τη λεκανη. Στα ποτηρια ομως, με τιποτα!

Δεν εχω χρονο να δημοσιευω σεντονια, διαβαστε, γκουγκλαρετε, σκεφτειτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω χλωρινη μονο στη λεκανη μια φορα την εβδομαδα οχι συχνοτερα(τις υπολοιπες κοινο καθαριστικο)και στον νεροχυτη της κουζινα για απολυμανση...σε πιατα με τιποτα.το θεωρω υπερβολικο!ασε που καλο ειναι να μην ειναι και αποστειρωμενος ο χωρος...μια φιλη εριχνε καθε μερα στη λεκανη της χλωρινη για τα μικροβια .οποτε πηγαινε σε αλλο σπιτι η για καφε παθαινε ουρολοιμωξεις...τη ψιλιαζεται ο γιατρος και τη ρωταει με τι καθαριζει λεει αυτη καθε μερα χλωρινη .της ειπε λοιπον οτι γιαυτο τα παθαινει αυτα και οντως οταν σταματησε τις υπερβολες ανεπτυξε ο οργανισμος της αντισωματα και σιγα σιγα το ξεπερασε

τωρα οκ μην φτασουμε στο αλλο ακρο το σπιτι θελει συντηρηση για να ειναι ασφαλες περιβαλλον.....εχει γβει και ενα καινουριο αζαξ που λεει απολυμανση χωρις χλωριο...το εχει δοκιμασει καμια να μας πει?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

 

Καλησπέρα σήμερα έπλυνα τον νιπτήρα μου με χλωρίνη και είχε γεμίσει με νερό και χλωρίνη και έπεσε μέσα η οδοντόκρεμα μου και την πήρα και την έπλυνα απ' έξω. Μετά που πήγα να πλυνω τα δόντια μου είδα ότι είχε κρατήσει νερό στο καπάκι, έβγαλα λίγο οδοντόκρεμα και τη πέταξα και μετά τα έπλυνα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει απορροφήσει κάτι η οδοντόκρεμα και να έχω κάνει κακό στο μωρό?

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 1:42 ΠΜ, dwraran είπε:

 

Καλησπέρα σήμερα έπλυνα τον νιπτήρα μου με χλωρίνη και είχε γεμίσει με νερό και χλωρίνη και έπεσε μέσα η οδοντόκρεμα μου και την πήρα και την έπλυνα απ' έξω. Μετά που πήγα να πλυνω τα δόντια μου είδα ότι είχε κρατήσει νερό στο καπάκι, έβγαλα λίγο οδοντόκρεμα και τη πέταξα και μετά τα έπλυνα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει απορροφήσει κάτι η οδοντόκρεμα και να έχω κάνει κακό στο μωρό?

Όχι μην αγχώνεσαι, απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Τπτ δεν επαθε το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει απορροφήσει κάτι η οδοντόκρεμα, αλλά αν δεν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος (πχ ιατρικά απόβλητα, δουλειά εργαστηρίου κλπ), καλό είναι γενικά να μην καθαρίζεις με χλωρίνη. Ούτε τώρα που είσαι έγκυος, ούτε όταν γεννήσεις, ούτε ποτέ. Τα απορρυπαντικά του εμπορίου κάνουν μια χαρά δουλειά. Σε ένα μέσο σπίτι που καθαρίζεται τακτικά δεν υπάρχει τόσο πολλή βρωμιά ώστε να χρειάζεται χλωρίνη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...