Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Εγώ όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου έκανα 2 επαγγελματικά ταξίδια στην Ευρώπη μέχρι τον 4ο και μετά στον 6ο πήγαμε και τουρισμό με τον άντρα μου. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και έχεις μια φυσιολογική εγκυμοσύνη γιατί να μην πας.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vasdeli

    vasdeli 16 δημοσιεύσεις

  • True

    True 4 δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 4 δημοσιεύσεις

  • eirini

    eirini 3 δημοσιεύσεις

σε ευχαριστώ κατερινάκι μου για την άμεση απάντηση σου... φυσικά και θα μιλήσω με τον γιατρό μου το απόγευμα... αλλά από τη στιγμή που το έμαθα... καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη δεν υπαρχει προβλημα...το πολυ πολυ να κουραστεις λιγακι εσυ.Το προβλημα ειναι τους τελευταιους μηνες.Εκει σου απαγορευουν τα ταξιδια γιατι φοβουνται μη σπασουν τα νερα απο την πιεση στο αεροπλανο.Που και παλι δεν θελεις να κανεις υπερατλαντικο.

Εγω ηθελα να παω Νεα Υορκη στον εκτο(μηνα του μελιτος) και συζητησα αρκετα με το γιατρο το θεμα.Φυσικα δε με αφηνει.Του ειπα να με αφησει να πηγαινα εστω στον τριτο...δε μου το απαγορευε αλλα μου ελεγε ειναι 10 ωρες ταξιδι θα κουραστεις.Ε το ακυρωσαμε τελειως.Αλλα αν ηταν για ευρωπη θα με αφηνε μου ειπε.Δεν υπαρχει προβλημα.Απλα θα προσπαθησεις να μη κουραστεις και μια χαρα θα περασεις.

 

Βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις μια καλη εγκυμοσυνη χωρις αιμοραγιες,αποκολλησεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν εγκυος οταν παντρευτικα και δεν το ηξερα-την επομενη του γαμου πηγαμε μαϊαμι!!(αθηνα - ζυριχη - μαϊαμι)απο μαϊαμι πηγαμε βοστωνη και μετα νεα υορκη!!!γυρισαμε παλι πισω μαϊαμι και επιστροφη ελλαδα(φυσικα μεσω ζυριχης)και ολες αυτες τις πτησεις τις εκανα ενω ημουν 6 εβδομαδων και δεν ηξερα τιποτα!!!!ο θεος εβαλε το χερι του...εχω να πω!ειμαι τεσσαρων μηνων και ολα βαινουν καλως!μην αγχωνεσαι παντα να κανεις το σταυρο σου και ολα καλα θα πανε.........

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μόνο μια σκέψη μου που αξίζει ίσως να συζητήσεις; Στο αεροδρόμιο στον έλεγχο πρέπει να περάσεις από το κλασσικό μηχάνημα το οποίο από όσο ξέρω έχει αρκετή ακτινοβολία. Ωστόσο μπορεί αν δηλώνεις την κατάσταση σου να μην χρειάζεται να περάσεις από μέσα. Αν γνωρίζει κάποια κάτι περισσότερο ας της πει, απλά μου πέρασε από το μυαλό και είπα να το θέσω για σκέψη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ταξίδεψα με αεροπλάνο όταν ήμουνα 4 μηνών έγκυος.. στον έλεγχο τους το είπα και με άφησαν να περάσω απ'έξω και απλά μου έκαναν σωματικό έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου. θα κοιτάξω μήπως δεν περάσω κι εγώ από τον έλεγχο... για την Έλλάδα είμαι σίγουρη.... στην Γερμανία δεν ξέρω....

πάντως που μίλησα με τον Γιατρό μου είπε πως το ταξίδι δεν είναι μακρινό και δεν υπάρχει πρόβλημα.... αλλά μου άλλαξε το ραντεβού και θα με δει πριν πεταξω για σιγουριά...

Δεν σας κρύβω ότι εξακολουθώ να αγχόνομαι.... ακόμα και μετά τα λόγια του γιατρού...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι αφού στο είπε ο γιατρός όλα καλά απλά κοίταξε αν μπορέσεις να περάσεις έξω από τις ακτίνες πιστεύω αυτό είναι περισσότερο σημαντικό όσο για την Γερμανία συνήθως οι ξένοι είναι πιο σωστοί και ανθρώπινοι από ότι εμείς σε αυτά τα θέματα που κολλάμε και δεν παρακαμπτουμε κανόνες. Να πας και να περάσεις καλά!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είναι κακή ιδέα να έχεις και ένα χαρτί από τον γιατρό σου που να δηλώνει ότι είσαι 2 μηνών έγκυος και να το δείξεις στον έλεγχο στο αεροδρόμιο. Γνώμη μου να απαιτήσεις να περάσεις απέξω αν υπάρχει πιθανότητα να είναι βλαβερο για το εμβρυο. Δεν είναι τίποτα για αυτούς να κάνουν σωματικό έλεγχο όπως έκαναν με την Christina και θα νιώσεις κ ΕΣΥ πιο σίγουρη. Όσο για την πτήση νομίζω πως δεν έχεις τίποτα να ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!εμενα ο γιατροσ μου με ειχε συμβουλεψει να μην ταξιδεψω με αεροπλανο μεχρι τον 3μηνα!!!μια φιλη μου που ειμασταν μαζι εγκυοσ ο γιατροσ τησ ειπε οκ και πηγε αμστερνταμ!μεσα στην επομενη βδομαδα απο τη στιγμη που γυρισε απεβαλλε και ηταν στην 11βδομαδα!!!δεν ξερω εαν σχετιζεται με το ταξιδι αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα και δεν ειμαι γενικα φοβιτσιαρα!ειμαι στην 33βδομαδα και οδηγω,,,εκανα ταξιδι...κολυμπαω!!!αλλα στην αρχη προσεχα αρκετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη δεν υπαρχει προβλημα...το πολυ πολυ να κουραστεις λιγακι εσυ.Το προβλημα ειναι τους τελευταιους μηνες.Εκει σου απαγορευουν τα ταξιδια γιατι φοβουνται μη σπασουν τα νερα απο την πιεση στο αεροπλανο.Που και παλι δεν θελεις να κανεις υπερατλαντικο.

 

Έτσι ακριβώς είναι και μάλιστα οι περισσότερες εταιρείες μόλις σε δουν με την κοιλίτσα σου ζητούν χαρτί από τον γιατρό αλλιώς δεν σε αφήνουν να πετάξεις. Στην αρχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις μια καλη εγκυμοσυνη χωρις αιμοραγιες,αποκολλησεις κλπ.
:wink:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και πάλι!

Τι γίνεται με τα ταξίδια στην εγκυμοσύνη; Ο άντρας μου είναι ξένος και θα πρέπει να κάνουμε κάποια ταξίδια στην χώρα του καθώς και ένα μεγάλο ταξίδι στην Αμερική. Τι λένε οι γιατροί για αυτά; Θα ρωτήσω κι εγώ αλλά έτσι είπα να ρωτήσω κι εσάς να ακούσω διάφορες απόψεις.

Εγώ έχω ακούσει ότι το πρώτο τρίμηνο καλό είναι να αποφεύγονται τα ταξίδια με αεροπλάνο.

Παρακαλώ διαφωτείστε με!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα νομιζω - νομιζω οτι οι πτησεις μεγαλου υψομετρου και μεγαλης διαρκειας καλο ειναι να αποφευγονται σιγουρα το 1 3μηνο

αλλα αυτο επειδη ειναι λεπτο το θεμα και επειδη εχει να κανει με την πορεια της καθε εγκυμονουσας μονο ο γιατρος σου θα μπορεσει να σε συμβουλεψει σωστα

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινοερχομαι Αθηνα με αεροπλανο απο τον πρωτο μηνα...ο γιατρος μου πε πως ειναι οκ

βαβαια η πτηση διαρκει 15 λεπτα και σιγουρα το υψομετρο στις εσωτερικες πτησεις ειναι διαφορετικο απο τα μεγαλα ταξιδια.

Καλυτερα πριν το επιχειρησεις να ρωτησεις το γιατρο σου..νομιζω παντως πως αν δεν εχεις προβλημα υγειας επιτρεπεται εκτος αν εισαι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα zuzunaki, σου εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Αρμόδιος να σου απαντήσει αυτό το ερώτημα είναι ο γιατρός σου, καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Βέβαια αν ψάξεις λίγο στην ενότητα αυτή θα βρεις θέμα που αναφέρεται στα υπερατλαντικά ταξίδια. Κάποια κορίτσια έχουνε κανει, αναμεσά τους κι εγώ. Έμεινα έγκυος στην Αμερική και 5 περίπου εβδομάδων ταξίδεψα για να γυρίσω Ελλάδα.Αν δεν έχεις κανένα πρόβλημα, και αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου, δεν είναι απαγορευτικό. Τους τελευταίους μήνες δεν επιτρέπουν οι αεροπορικές εταιρίες στις εγκυους να ταξιδευουν, για ευνόητους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμείς πετάξαμε τον 3ο μήνα για Γερμανία, και δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα.Είχα και χαρτί απο το γιατρό για να μην περάσω από το μηχάνημα, κι όλα καλά.. Την άλλη βδομάδα θα ξαναπεταξουμε, αυτή τη φορά σε πιο κοντινό προορισμό, και ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...

στο γυρισμό θα έχω μπει στην 32η βδομάδα, και σίγουρα αυτό θα είναι το τελευταίο μου ταξίδι για πολύυυυυυ καιρό :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει πολλά ταξίδια λόγω δουλειάς, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά για να είναι κανείς πιο ήσυχος μπορεί να ζητήσει να μην περάσει από μηχάνημα αλλά να γίνει σωματικός έλεγχος και να ζητήσει θέση στο διάδρομο και όχι στο παράθυρο για λιγότερη έκθεση στην κοσμική ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και μονο η γυναικα και ο γιατρος της ειναι αρμοδιοι να αποφασισουν... Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα αρκετα ταξιδακια... Εκανα σπερματεγχυση στο Βελγιο και το τεστ βγηκε θετικο ενω ημουν στην Αθηνα. Αμεσως μετα ξαναγυρισα στο Βελγιο. Πριν κλεισω το 1ο τρημινο πηγα στην Πραγα γυρισα και 3 μερες μετα ξαναπηγα στην Αθηνα. Μετα ξαναταξιδεψα στον 6ο μηνα.. Δεν μου ειπε ο γιατρος μου οχι. Ουτε η γιατρος που μου εκανε την σπερματεγυση...

Στην δευτερη εγκυμοσυνη ταξιδεψα μονο μια φορα στο 1ο τριμηνο μονη μου με το παιδι και ολα τα παρελκομενα... Και καλα στην Αθηνα με αφησαν να βγαλω το μικρο εξω και να γυρισω για τις βαλιτσες. Εδω στις Βρυξελλες τα κραταγα ολα αγκαλια και το παιδι γιατι δεν μας εδωσα το καοτσι..

Γενικα δεν ειχα προβλημα και ουτε τα ταξιδια με πειραξαν..

ΟΜΩΣ.. Στο 1ο τριμηνο ειναι λιγο πιο αυξημενες οι πιθανοτητες αποβολης και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους, είμαι σχεδόν 8 εβδομάδων και θέλω να ταξιδέψω με αυτοκίνητο , ταξίδι είναι περίπου 500 χιλιόμετρα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω , μήπως είναι ρίσκο να ταξιδέψω τόσο μακριά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. το καλύτερο είναι να ρωτήσεισ το γιατρό σου να σου πει που ξερει πωσ ειναι η εγκυμοσύνη σου. εγώ για παράδειγμα που είχα χαμηλό πλακούντα μου χε πει να κανω ταξίδια αλλα να αποφεύγω τα κτελ. νομίζω όμως πως αν πας με δικό σου αμαξι που συμαίνει ότι θα σταματάς όποτε κουράζεσαι και με προσοχή δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

 

είναι το πρώτο Ποστ μας εδώ αλλά απο ότι φαίνεται θα σας επισκεφτόμαστε καθημερινά.

 

Είμαστε 33 Χρονών παντρεμένοι ένα χρόνο και μόλις εχθές γίναμε ευτυχιμένοι υποψήφιοι γονείς αφού η σύζυγος είναι έγκυος. Το πρόβλημα μας είναι πως μένουμε στο εξωτερικό και σε 2 εβδομάδες είχαμε κανονίσει να έρθουμε για 3 εβδομάδες διακοπές στην Ελλάδα. Ψαχνουμε το παρόν Γιατρό αλλά το άλλο πρόβλημα είναι πως οι Γιατροί ή είναι σε διακοπές ή μας κλείνουν ραντεβού μέσα Αυγούστου που δεν θα είμαστε εδώ και πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον έαν μπορούμε να πετάξουμε με το αεροπλάνο στο πρώτο τρίμηνο αφού είμαστε 2 εβδομάδων κιόλας.

 

Θα εκτιμούσαμε ιδιαίτερα μια συμβουλή.

 

Με εκτίμηση,

Αρταλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

είναι το πρώτο Ποστ μας εδώ αλλά απο ότι φαίνεται θα σας επισκεφτόμαστε καθημερινά.

 

Είμαστε 33 Χρονών παντρεμένοι ένα χρόνο και μόλις εχθές γίναμε ευτυχιμένοι υποψήφιοι γονείς αφού η σύζυγος είναι έγκυος. Το πρόβλημα μας είναι πως μένουμε στο εξωτερικό και σε 2 εβδομάδες είχαμε κανονίσει να έρθουμε για 3 εβδομάδες διακοπές στην Ελλάδα. Ψαχνουμε το παρόν Γιατρό αλλά το άλλο πρόβλημα είναι πως οι Γιατροί ή είναι σε διακοπές ή μας κλείνουν ραντεβού μέσα Αυγούστου που δεν θα είμαστε εδώ και πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον έαν μπορούμε να πετάξουμε με το αεροπλάνο στο πρώτο τρίμηνο αφού είμαστε 2 εβδομάδων κιόλας.

 

Θα εκτιμούσαμε ιδιαίτερα μια συμβουλή.

 

Με εκτίμηση,

Αρταλι[/quote

 

Εύχομαι με το καλο το μωράκι κ ολα να πανε κατ ευχήν ! Ειμαι κ εγω εγκυος στο πρώτο μας παιδάκι κ εχω τα ιδια άγχη με εσάς ! Εγω ειμαι 17 εβδομάδων περίπου κ εχω ταξιδέψει αρκετά μεχρι τωρα κ με αεροπλάνο κ με αυτοκινητο . Ο γιατρος μου λέει οτι αν εχω καλη εγκυμοσυνη θα συνεχίζω την ζωή μου κανονικά . Οταν ταξίδεψα με αεροπλάνο ήμουν 12 εβδομάδων κ απλα ζήτησα να μην περάσω κάτω απο το μηχάνημα ελέγχου λογω της ακτινοβολίας που εκπέμπει, μου έκαναν σωματικό έλεγχο κ πολλά οκ. Αν το ταξίδι σας διαρκεί πολλές ώρες απλα η σύζυγος να πίνει πολλά υγρά κ να σηκώνεται συχνά να κάνει μια βόλτα στο αεροπλάνο γιατί ειναι καλό για τα πόδια της . Με το καλό το bebe σας !!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι με το καλο το μωράκι κ ολα να πανε κατ ευχήν ! Ειμαι κ εγω εγκυος στο πρώτο μας παιδάκι κ εχω τα ιδια άγχη με εσάς ! Εγω ειμαι 17 εβδομάδων περίπου κ εχω ταξιδέψει αρκετά μεχρι τωρα κ με αεροπλάνο κ με αυτοκινητο . Ο γιατρος μου λέει οτι αν εχω καλη εγκυμοσυνη θα συνεχίζω την ζωή μου κανονικά . Οταν ταξίδεψα με αεροπλάνο ήμουν 12 εβδομάδων κ απλα ζήτησα να μην περάσω κάτω απο το μηχάνημα ελέγχου λογω της ακτινοβολίας που εκπέμπει, μου έκαναν σωματικό έλεγχο κ πολλά οκ. Αν το ταξίδι σας διαρκεί πολλές ώρες απλα η σύζυγος να πίνει πολλά υγρά κ να σηκώνεται συχνά να κάνει μια βόλτα στο αεροπλάνο γιατί ειναι καλό για τα πόδια της . Με το καλό το bebe σας !!

 

Καλησπέρα Gioulina,

 

άμεση η απάντηση και σε ευχαριστούμε πολύ για την συμβούλή. Θα επισκεφτούμε βεβαίως και έναν γιατρό αλλά εάν τελικά δεν ακυρώσουμε τις πτήσεις αυτό με το μηχάνημα δεν το είχα σκεφτεί οπότε πρέπει να το προσέξουμε.

 

Και σε σένα ευχόμαστε όλα καλα να πάνε με το μωράκι σας:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!! Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο σωστός τρόπος  δημοσίευσης ερώτησης ή αν γράφω στην απάντηση κάποιου μέλους. Λοιπόν! Η απορία μου είναι! Είμαι 15 βδομαδων και την επόμενη βδομάδα θέλω να πάω στη Λευκάδα με κτελ. Είναι 4 ώρες ταξίδι με ενδιάμεση στάση. Φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα έτσι; Ειδικά απ'τη στιγμή που βρίσκομαι στο δεύτερο τρίμηνο! Η κύηση μου μέχρι στιγμής είναι φυσιολογικη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...