Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και μπάνιο στη θάλασσα


Sagapo

Recommended Posts

Εγω παλι πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση!

 

Εννοειται οτι οι θαλασσες (ολες) ειναι πανεμορφες,αλλα βρωμικες δυστυχως ,χωρις καν να μπει μεσα ουτε ενας ανθρωπος!Δεν πιστευω οτι το να μπει καποια με περιοδο ειναι το χειριστο που μπορεις να συναντησεις σε μια παραλια•εχω δει καποιους να φτυνουν , να φυσανε τη μυτη τους , να κανουν εμετο(μετα απο χανγκοβερ σε μπιτς μπαρ???) μεσα στο νερο.

 

Ομως ρε παιδια , οκ , ας μην τα βροντοφωναζουμε και τα επιβραβευουμε τα παραπανω...Ειναι σιχαμα και δεν ειναι προς τιμην μας!

 

Δηλαδη μ αυτο το σκεπτικο , αφου ολα τα αποβλητα καταληγουν στη θαλασσα ,τοτε ας χ?$©√~ε ολοι μαζι στην ακτη!

Σορυ κιολας , αλλα ελεος!

 

Επισης ,το θεμα στραφηκε σε ενα συγκεκριμενο μονο ζητημα και δεν ειδα πουθενα να αναφερεται το ποσο επικινδυνο ειναι , να κανει μια γυναικα με περιοδο μπανιο στη θαλασσα , για την υγεια της!Για την ιδια πρωτα απ ολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιχειρηματολογειτε και σε λιγο βλεπω να μας λετε κ ρατσιστριες

Αφελεις εμμεσως μας ειπατε ηδη

Εχω κανει μπανιο σε απιστευτες ακτες του Ειρηνικου κ ηταν κρυσταλλινες

Εδω τι συζηταμε ακριβως

Οτι η μολυνση του πλανητη δικαιολογει το να μπει μια γυναικα με περιοδο διπλα στα παιδακια

 

Δλδ να υπαρχει τροπος να προστατευτεις κ να προστατευσεις αλλα να προτιμας να μπεις με τα αιματα

SPEECHLESS

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση!

 

Εννοειται οτι οι θαλασσες (ολες) ειναι πανεμορφες,αλλα βρωμικες δυστυχως ,χωρις καν να μπει μεσα ουτε ενας ανθρωπος!Δεν πιστευω οτι το να μπει καποια με περιοδο ειναι το χειριστο που μπορεις να συναντησεις σε μια παραλια•εχω δει καποιους να φτυνουν , να φυσανε τη μυτη τους , να κανουν εμετο(μετα απο χανγκοβερ σε μπιτς μπαρ???) μεσα στο νερο.

 

Ομως ρε παιδια , οκ , ας μην τα βροντοφωναζουμε και τα επιβραβευουμε τα παραπανω...Ειναι σιχαμα και δεν ειναι προς τιμην μας!

 

Δηλαδη μ αυτο το σκεπτικο , αφου ολα τα αποβλητα καταληγουν στη θαλασσα ,τοτε ας χ?$©√~ε ολοι μαζι στην ακτη!

Σορυ κιολας , αλλα ελεος!

 

 

Kαι εσύ και τα παιδιά σου αφήνετε σίελο όταν κάνετε βουτιές και αποβάλλετε το νερό που ήπιατε , ίδιο με αυτόν που έφτυνε. Τα παιδιά μας αποβάλλουν νερό θαλάσσης από το στόμα ή τη μύτη μετά τις βουτιές ανακατωμένα (πώς αλλιώς?) με σάλιο ή άλλα εκκρίματα . Άλλο να μιλάμε για savoir vivre ( ο κος αυτός δεν έπρεπε να φτύνει για λόγους ευγενείας ) και άλλο για μόλυνση! της θάλασσας. Υπάρχουν ένα σωρό έμβιοι οργανισμοί μέσα στη θάλασσα που ζουν, τραυματίζονται , αιμορραγούν , αφήνουν περιττώματα , πεθαίνουν και αποσυντίθενται . Δεν είναι αυτά , φυσικά, τα αίτια μόλυνσης της θάλασσας!

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, εδώ λιώνουν οι πάγοι στην Ανταρκτική και απελευθερώνουν τόνους σκουπιδιών, που? στα παρθένα , απάτητα εδάφη της Ανταρκτικής και νομίζεις ότι η Καραιβική είναι καθαρή. Πλανάσαι πλάνην οικτράν. Παντού μεταφέρεται η μόλυνση με τα θαλάσσια ρεύματα...

 

Σορυ κοριτσι ολο τον κοςμο εχω γυριςει και ποτε δεν έπαθα τιποτα όπου και αν κολύμπησα παρα μονο ελλαδα.. Αν όλοι σκέφτονται όπως εσένα τωρα καταλαβα γιατι!!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ κοριτσι ολο τον κοςμο εχω γυριςει και ποτε δεν έπαθα τιποτα όπου και αν κολύμπησα παρα μονο ελλαδα.. Αν όλοι σκέφτονται όπως εσένα τωρα καταλαβα γιατι!!

 

Καλά , όταν τα επιχειρήματα όσο πάνε γίνονται και πιο απάλευτα , τύπου παγκοσμίως τα νερά είναι καθαρά , πλην Ελλάδας, τι επιχειρήματα να πεις εσύ. Να το πεις και στους επιστήμονες να χαρούνε γιατι μέχρι τώρα νόμιζαν ότι η οικολογική καταστροφή ήταν παγκόσμια υπόθεση.

 

Τώρα αν" μονο στην Ελλάδα έπαθες κάτι" "αν και έχεις πάει σε θάλασσες σε όλο τον κόσμο" , επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι ανάλογο να ρωτήσεις κάποιο γιατρό τι ήταν αυτό που έπαθες και πώς το έπαθες , αν ξέφυγε σε καμία καμιά σταγόνα περιόδου μεσα στη θάλασσα και σου δημιουργήθηκε πρόβλημα να βγάλουμε ιατρικό ανακοινωθέν, Να μάθουμε και εμείς οι απολίτιστοι οι Ελληνες που υγιεινομικά είμαστε πιο πίσω και από τις πιο τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής . ( Αλήθεια , έκανες και κολπική εξέταση στις λουόμενες της Καραιβικής του μαζικου τουρισμού πριν μπεις για να δεις μπας και καμια είχε περίοδο ?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά , όταν τα επιχειρήματα όσο πάνε γίνονται και πιο απάλευτα , τύπου παγκοσμίως τα νερά είναι καθαρά , πλην Ελλάδας, τι επιχειρήματα να πεις εσύ. Να το πεις και στους επιστήμονες να χαρούνε γιατι μέχρι τώρα νόμιζαν ότι η οικολογική καταστροφή ήταν παγκόσμια υπόθεση.

 

Τώρα αν" μονο στην Ελλάδα έπαθες κάτι" "αν και έχεις πάει σε θάλασσες σε όλο τον κόσμο" , επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι ανάλογο να ρωτήσεις κάποιο γιατρό τι ήταν αυτό που έπαθες και πώς το έπαθες , αν ξέφυγε σε καμία καμιά σταγόνα περιόδου μεσα στη θάλασσα και σου δημιουργήθηκε πρόβλημα να βγάλουμε ιατρικό ανακοινωθέν, Να μάθουμε και εμείς οι απολίτιστοι οι Ελληνες που υγιεινομικά είμαστε πιο πίσω και από τις πιο τριτοκοσμικές χώρες της Αφρικής . ( Αλήθεια , έκανες και κολπική εξέταση στις λουόμενες της Καραιβικής του μαζικου τουρισμού πριν μπεις για να δεις μπας και καμια είχε περίοδο ?)

 

Καλα μας προσβάλεις όλες που λέμε οτι δεν θελουμε τα μωρα μας να μπαίνουν μεςα οταν ο άλλος εχει πληγή η άλλη δεν εχει σέρβιετ και πας να βγεις απο πανω με σαρκαστικά σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Καλα μας προσβάλεις όλες που λέμε οτι δεν θελουμε τα μωρα μας να μπαίνουν μεςα οταν ο άλλος εχει πληγή η άλλη δεν εχει σέρβιετ και πας να βγεις απο πανω με σαρκαστικά σχόλια;

 

 

 

Αν θέλεις να συμβάλλεις στη συζήτηση με "δράκους" , έπαθες "κάτι" ( τι είναι αυτό? ιατρικά δεν έχει όνομα? από τι αίτιο προήλθε ? ) " μόνο στην Ελλάδα το έπαθες αυτό" {έχοντας ταξιδέψει σαν το Σεβάχ το Θαλασσινό στις 7 θάλασσες} μόνο αναλόγως μπορώ να απαντήσω. Σοβαρά μπορώ να απαντήσω στα σοβαρά. Αλλιώς, παραμύθια μπορώ να πω και εγώ πολλά με μεγαλύτερη φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να συμβάλλεις στη συζήτηση με "δράκους" , έπαθες "κάτι" ( τι είναι αυτό? ιατρικά δεν έχει όνομα? από τι αίτιο προήλθε ? ) " μόνο στην Ελλάδα το έπαθες αυτό" {έχοντας ταξιδέψει σαν το Σεβάχ το Θαλασσινό στις 7 θάλασσες} μόνο αναλόγως μπορώ να απαντήσω. Σοβαρά μπορώ να απαντήσω στα σοβαρά. Αλλιώς, παραμύθια μπορώ να πω και εγώ πολλά με μεγαλύτερη φαντασία.

 

Καλα δεν εχεις πάθει ευαισθησία απο κατω ποτε στις καθαρές μας θάλασσες;

 

Και ναι μονο στην ελλαδα!!

 

Κατα τα αλλα ειςαι αγενεστατη, απαράδεκτη και δεν μιλάω σε ανθρώπους τέτοιου επιπέδου οπότε μιλα σε καποιον άλλον!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν εχεις πάθει ευαισθησία απο κατω ποτε στις καθαρές μας θάλασσες;

 

Και ναι μονο στην ελλαδα!!

 

Κατα τα αλλα ειςαι αγενεστατη, απαράδεκτη και δεν μιλάω σε ανθρώπους τέτοιου επιπέδου οπότε μιλα σε καποιον άλλον!

 

 

 

Αν υπήρχε όρος στην ιατρική για το "ευασθησία από κάτω" , ίσως και να ήξερα τι ήταν, οπότε να μπορούσα να σου απαντήσω . Επειδή, όμως, δεν υπάρχει το " ευαισθησία από κάτω" μου είναι ακατάληπτο. Ίσως , όμως , επειδή το ¨ευαισθησία από κάτω ¨παρατηρείται μόνο στην Ελλάδα, οι Έλληνες επιδημιολόγοι να μην το έχουν καταγράψει. Θα πρέπει να ενημερώσεις για το καλό της Δημόσιας Υγείας μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε όρος στην ιατρική για το "ευασθησία από κάτω" , ίσως και να ήξερα τι ήταν, οπότε να μπορούσα να σου απαντήσω . Επειδή, όμως, δεν υπάρχει το " ευαισθησία από κάτω" μου είναι ακατάληπτο. Ίσως , όμως , επειδή το ¨ευαισθησία από κάτω ¨παρατηρείται μόνο στην Ελλάδα, οι Έλληνες επιδημιολόγοι να μην το έχουν καταγράψει. Θα πρέπει να ενημερώσεις για το καλό της Δημόσιας Υγείας μας.

 

Χαχα ειςαι πολυ αστεία!

Δεν ξερω κοπελια εσυ σε τι ειςαι συνηθισμένη εγω αυτά δεν τα περνάω πολυ συχνά! Το χαμόμιλακι του γιατρού εκανε την δουλειά του!!

Μπορει να ηταν καμία με περίοδο δίπλα μου τωρα καταλαβα οτι ειναι αρκετα συχνό και ξερω και απο ποιους!!

 

Λοιπόν αυτη η επιθετικότητα δεν ειναι του γούστου η του επιπέδου μου.... Μιλά μονη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχα ειςαι πολυ αστεία!

Δεν ξερω κοπελια εσυ σε τι ειςαι συνηθισμένη εγω αυτά δεν τα περνάω πολυ συχνά! Το χαμόμιλακι του γιατρού εκανε την δουλειά του!!

Μπορει να ηταν καμία με περίοδο δίπλα μου τωρα καταλαβα οτι ειναι αρκετα συχνό και ξερω και απο ποιους!!

 

Λοιπόν αυτη η επιθετικότητα δεν ειναι του γούστου η του επιπέδου μου.... Μιλά μονη σου!

 

Kαλά και εγώ που νόμιζα η αδαής ότι το χαμομηλάκι είναι για τον καθημερινό καθαρισμό της περιοχής ! Σου είπε ο γιατρός να το χρησιμοποιείς μόνο τις μέρες που έχεις "ευαισθησία από κάτω" ? Και μόνο στην Ελλάδα , στην Καραιβική όχι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ένα σωρό έμβιοι οργανισμοί μέσα στη θάλασσα που ζουν, τραυματίζονται , αιμορραγούν , αφήνουν περιττώματα , πεθαίνουν και αποσυντίθενται .

 

Αυτοι οι οργανισμοι ΖΟΥΝ μεσα στη θαλασσα.

Εσυ συνεχιζεις να ζεις εκτος αυτης , ακομα και αν δεν κανεις μπανιο τις 5 αυτες μερουλες που εχεις περιοδο , ετσι δεν ειναι;

Ή τουλαχιστον αν δεν κανεις μπανιο με σερβιετα και βαλεις ταμπον;;;

Να μη συγκρινουμε λοιπον την ,πολυτιμη για την τροφικη αλυσιδα, χλωριδα και πανιδα της θαλασσας με το αιμα της καθε αδιαθετης......

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι οργανισμοι ΖΟΥΝ μεσα στη θαλασσα.

Εσυ συνεχιζεις να ζεις εκτος αυτης , ακομα και αν δεν κανεις μπανιο τις 5 αυτες μερουλες που εχεις περιοδο , ετσι δεν ειναι;

Ή τουλαχιστον αν δεν κανεις μπανιο με σερβιετα και βαλεις ταμπον;;;

Να μη συγκρινουμε λοιπον την ,πολυτιμη για την τροφικη αλυσιδα, χλωριδα και πανιδα της θαλασσας με το αιμα της καθε αδιαθετης......

 

Eγω , Χαρούλα, δεν έχω δει κάποιον με βαριά αιμορραγία να μπαίνει στη θάλασσα, είτε από περίοδο( γιατί θα γινόταν ρεζίλι , όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω ) είτε από τραύμα. Επίσης , δεν έχω δει κανένα να κάνει εμετό στη θάλασσα ή να αφοδεύει!!!. Οπότε επειδή δεν έχω δει, δεν με έχει απασχολήσει μέχρι τώρα.

Αν κάποια κοπέλα μπει στη θάλασσα τις τελευταίες μέρες της περιόδου και ΑΝ υπήρξε κάποια έκκριση την ώρα αυτή , γιατί δεν είναι και απαραίτητο, δεν το θεωρώ σημαντικό. Κι αν δω τα παιδιά όλων σας να βγάζουν μύξες την ώρα που είναι στη θάλασσα, που θα τα δω, επίσης δεν το θεωρώ σημαντικό. Θεωρώ άλλα τα πιο σημαντικά, αλλά πολύ πιο σημαντικά που βρωμίζουν τις θάλασσες.

 

Φυσικά για όποιον θέλει να κανει τις διακοπές του ξέγνοιαστος ή προγραμματίζει να μην συμπίπτει η άδεια του με αυτές τις μέρες- τα τελευταία χρόνια τα έχω καταφέρει - ή υπάρχουν και τα ταμπόν, για να απαντήσω -επιτέλους - και στη θεματοθέτρια...

Link to comment
Share on other sites

Aπλά ταμπόν κι όλα μια χαρά. Γενικά με βολεύει περισσότερο το ταμπόν. Σε καμιά περίπτωση δε θα έμπαινα χωρίς τίποτε στη θάλασσα, και για προστασία της υγείας μου και γιατί κι εγώ θα σιχαινόμουν αν κάποια άλλη το έκανε κι επειδή θα υπήρχε ο κίνδυνος να γίνω ρεζίλι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και νωρίτερα, αν είναι για μπει μια κοπέλα στη θάλασσα η άποψή μου είναι να χρησιμοποιήσει ταμπόν. Προχθές διάβαζα την άποψη ενός γυναικολόγου ότι ακόμα καλύτερη είναι η χρήση mooncup, το οποίο μάλιστα δεν χρειάζεται να αλλαχτεί μόλις βγει η γυναίκα από το νερό.

 

Όσον αφορά τυχόν μολύνσεις, αν και προσωπικά σιχαίνομαι απίστευτα και με την ιδέα μόνο ότι κάποια θα μπει στη θάλασσα χωρίς ταμπόν και δεν θα το έκανα ποτέ, τα στοιχεία λένε ότι περισσότερο κινδυνεύει η γυναίκα που δε φοράει ταμπόν να εισέλθει στον κόλπο της κάποιο ανεπιθύμητο μικρόβιο, παρά οι κολυμβητές από τις κολπικές της εκκρίσεις. Όπως και να έχει, νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα τυπικό, όπως δε θα άφηνα το υγιές παιδί μου να κατουρήσει μέσα στη θάλασσα, έτσι θα επιθυμούσα να κάνουν και οι υπόλοιποι το ίδιο. Δυστυχώς όμως δεν έχουν όλοι την ίδιες αντιλήψεις με εμένα. Έτσι προτιμώ να επισκέπτομαι παραλίες με ελάχιστο κόσμο, αν αυτό είναι εφικτό. Προτιμώ να καθίσω σπίτι μου παρά να πάω π.χ. το Σ/Κ στη πλαζ της Βάρκιζας.

 

Να μη ξεχνάμε ότι απείρως μεγαλύτερος είναι ο κίνδυνος μυκητιάσεων από την επαφή με την άμμο και τη μη αλλαγή βρεγμένου μαγιώ και ότι όσο πιο πολυσύχναστη είναι μία παραλία, ακόμα και αν αυτή θεωρείται καθαρή, τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να κυκλοφορούν μεταδοτικές ασθένειες.

 

Μία ενδιαφέρουσα σχετική μελέτη από το ΚΕΕΛΠΝΟ σχετικά με τις μεταδοτικές λειμώξεις και τη θάλασσα μπορείτε να βρείτε εδω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρηνη υμιν! :)

Δεν προλαβα να τα διαβασω ολα αλλα συμφωνω με αριετα σε γενικες γραμμες.

1) αλλο η μολυνση και αλλο η ρυπανση. Η θαλασσα δεν μολυνεται με τα ουρα, τα κοπρανα, με το να κολυμπαει σκυλος, με το να ριχνει ροχαλες ο καθε γυφτος διπλα μου, γενικοτερα με ΤΙΠΟΤΑ που διασπαται βιολογικα και στην τελικη γινεται τροφη για τα ψαρια.

Ειναι ομως ΣΙΧΑΜΕΡΟ να συμβαινει και να ττο βλεπεις... Επισης αν εχει πολυυυυ κοσμο ειναι πιο ΄βρωμικη ΄ σαφως. Αλλα σε μια ανοιχτη θαλασσα οσοι και να κατουρησουν η να αφοδευσουν, δεν μαζευονται εντεροβακτηρια.

2) η θαλασσα ρυπαινεται απο πετρελαιοκηλιδες και αλλα βαρεα μεταλλα και ειδικα αν αυτα ΄καθονται ΄ στον πυθμενα και δεν αφηνουν το πλαγκτον να αναπτυχθει και να συντελεσει στο φυσιολογικο φλιτραρισμα της θαλασσας.

3) ρυπαινεται απο λυμματα πλοιων, βιομηχανικων αγωγων , σκουπιδιων, πλαστικων κλπ , επειδη μονο και μονο δεν τηρουνται οι κανονισμοι. Γιατι νομοθεσια υπαρχει αλλα υπαρχουν και αχαιρευτοι!! Αν η νομοθεσια τηρειται δεν κινδυνρυουμε!

4) τα πιο επικινδυνα ρυπαρα στοιχεια ειναι τα χημικα... Αυτα δηλαδη που με το ματι δεν ειναι τοσο ΄σιχαμερα ΄. Αν καποιος δει μια σκατουλα συη θαλασσα θα φριξει αλλα κανονικα θα επρεπε να φριττει με τα χημικα πιυ δεν φαινονται με το ματι ;)

5) η περιοδος μπορει να σας κανει να σιχαινεστε, προσωπικα οχι, αλλα δεν εγκυμονει κινδυνους

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...