Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aνανέωση διαβατηρίου


andigo

Recommended Posts

Εαν ταξιδεψετε εντος Ευρωπης κτλ...να μην βγαλετε διαβατηριο..

 

Εντος σεγκεν εννοεις, οχι ευρωπη γενικα. Πχ αγγλια, θελει.

http://www.diplomatie.gouv.fr/en/france/coming-to-france/getting-a-visa/article/list-of-schengen-area-member

 

Επισης μου εχει τυχει στα συνορα Γερμανια, πολλες φορες να μας κουρασουν αν δεν εχουμε διαβατηρια, τα ελεγχουν πολλη ωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η Αγγλία απο τέλος ιουνίου χρειάζεται διαβατηριο,αναγκαστηκαμε να τα ανανεωσουμε.Διαδικτυακα υπάρχουν όλα τα παράβολα εκτός του διαβατηρίου οπότε η εφορία είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλία απο τέλος ιουνίου χρειάζεται διαβατηριο,αναγκαστηκαμε να τα ανανεωσουμε.Διαδικτυακα υπάρχουν όλα τα παράβολα εκτός του διαβατηρίου οπότε η εφορία είναι μονόδρομος.

 

Οχι η Αγγλία δεν θέλει διαβατήριο σιγουρα πας και με ταυτότητα

Που το ακούσες αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι η Αγγλία δεν θέλει διαβατήριο σιγουρα πας και με ταυτότητα

Που το ακούσες αυτο;

 

Πριν απο 20 μέρες ταξίδεψε ο άντρας μου με ταυτότητα και του είπαν ότι οι εταιρείες θα ζητούν διαβατηριο απο εδώ και στο εξής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος του το είπε?? Στην επίσημη ιστοσελίδα του βρετανικού κράτους λέει:

 

You can enter the UK with either a valid passport or national identity card issued by a EEA country. It must be valid throughout your stay.

 

https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 20 μέρες ταξίδεψε ο άντρας μου με ταυτότητα και του είπαν ότι οι εταιρείες θα ζητούν διαβατηριο απο εδώ και στο εξής.

 

Υποθέτω οτι οι έλληνες travel agents ακούσανε κάτι και αμεςως είπαν σε πελάτη οτι θα γίνει.... Μπορει και να γίνει στο μέλλον αλλα επίσημα δεν ξερει κανεις τιποτα ειδικά για τόσο νωρίς αν μιλάμε για Ιούνη!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι οι έλληνες travel agents ακούσανε κάτι και αμεςως είπαν σε πελάτη οτι θα γίνει.... Μπορει και να γίνει στο μέλλον αλλα επίσημα δεν ξερει κανεις τιποτα ειδικά για τόσο νωρίς αν μιλάμε για Ιούνη!!

 

Προφανώς βαριουνται οι security στο αεροδρόμιο να περνάνε τα στοιχεία της ταυτότητας ενώ το διαβατηριο περνάει ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Θελει διαβατηριο πλεον παιδια. Εχει γινει θεμα. Αν αλλαξουν παλι τα δεδομενα, θα το πουν πιστευω.

 

Στη θεση σας δεν θα το ρισκαρα. Δεν ειναι εισιτηριο λεωφορειου το αεροπορικο να το πεταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θελει διαβατηριο πλεον παιδια. Εχει γινει θεμα. Αν αλλαξουν παλι τα δεδομενα, θα το πουν πιστευω.

 

Στη θεση σας δεν θα το ρισκαρα. Δεν ειναι εισιτηριο λεωφορειου το αεροπορικο να το πεταξεις.

 

Τι εννοείς; Οτι αλλα λένε οι αεροπορικές εταιρίες και άλλη ειναι η αλήθεια; Δηλαδη σου λένε οτι μπορεις να ταξιδέψεις με ταυτότητα και αυτο ειναι ψέμα; Δηλαδη πας αεροδρόμιο και δεν το δέχονται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς; Οτι αλλα λένε οι αεροπορικές εταιρίες και άλλη ειναι η αλήθεια; Δηλαδη σου λένε οτι μπορεις να ταξιδέψεις με ταυτότητα και αυτο ειναι ψέμα; Δηλαδη πας αεροδρόμιο και δεν το δέχονται;

Αυτό δεν γίνεται. Αν η αεροπορική εταιρία σου επιτρέψει να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο και όταν φτάσεις στη χώρα προορισμού δεν σε δεχτούν επειδή δεν έχεις τα κατάλληλα έγγραφα, η αεροπορική εταιρία είναι υποχρεωμένη να σε επαναπατρίσει free of charge. Συνεπώς καμία αεροπορική εταιρία δεν το ρισκάρει και όλες είναι ενήμερες για τις αλλαγές σε τέτοια θέματα.

 

Κάποτε που είχα πάει στην Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο να ανανεώσω το διαβατήριο για να πάω Ελλάδα και δεν προλάβαινα την προθεσμία, μου είπαν να πάρω την αεροπορική εταιρία να τσεκάρω ότι θα με αφήσουν να ταξιδέψω με το ληγμένο. Δηλαδή ακόμα και η Πρεσβεία στην αεροπορική εταιρία με παρέπεμψε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται. Αν η αεροπορική εταιρία σου επιτρέψει να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο και όταν φτάσεις στη χώρα προορισμού δεν σε δεχτούν επειδή δεν έχεις τα κατάλληλα έγγραφα, η αεροπορική εταιρία είναι υποχρεωμένη να σε επαναπατρίσει free of charge. Συνεπώς καμία αεροπορική εταιρία δεν το ρισκάρει και όλες είναι ενήμερες για τις αλλαγές σε τέτοια θέματα.

 

Κάποτε που είχα πάει στην Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο να ανανεώσω το διαβατήριο για να πάω Ελλάδα και δεν προλάβαινα την προθεσμία, μου είπαν να πάρω την αεροπορική εταιρία να τσεκάρω ότι θα με αφήσουν να ταξιδέψω με το ληγμένο. Δηλαδή ακόμα και η Πρεσβεία στην αεροπορική εταιρία με παρέπεμψε.

 

Εμενα το λες; Δεν σου είπα που δουλεύω :-)

Εγω ενδιαφέρομαι να μάθω τι εννοούσε η Ελισα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και αγορια εγω δεν μπορω να ταξιδεψω με ταυτοτητα γιατι δεν την εχω αλλαξει οποτε εχει ελληνικους χαρακτηρες. Παρολαυτα αν πετας με AEGEAN (γιατι δεν υπαρχει αλλη ελληνικη) και τυχει να ειναι ελληνας στο check - in και στο gate μπορει (αλλα δεν το εχω δοκιμασει) να φυγεις με παλια ταυτοτητα (αρκει να μην ειναι κομμενη).

Τα παιδια χρειαζονται διαβατηριο για να ταξιδεψουν ή ειδικα ταξιδιοτικα εγραφα απο το δημο (εδω στο Βελγιο). Εχω φιλους (γαλλο-ιταλο-αυστραλους) που εχασαν την πτηση γιατι δεν ειχε το παιδι καταλληλα εγραφα.

Το θεμα ειναι αν μπορουμε να ταξιδεψουμε πχ με την αδεια παραμονης που εχει τα ιδια στοιχεια με την βελγικη ταυτοτητα (με την οποια μπορεις να ταξιδεψεις).

 

Αληθια και στο UK ειναι πλεον δυσκολα τα ραντευου στο προξενιο για διαβατηριο? Εδω μεχρι να κλεισεις ραντευου και να ερθει το διαβτηριο χρειαζεσαι 3-4 μηνες (αν εξκριθει με την πρωτη)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και αγορια εγω δεν μπορω να ταξιδεψω με ταυτοτητα γιατι δεν την εχω αλλαξει οποτε εχει ελληνικους χαρακτηρες.

Όταν λέμε ότι μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα εννοούμε αυτή που έχει λατινικούς χαρακτήρες. Με ταυτότητα προπολεμική εννοείται ότι δεν μπορείς να ταξιδέψεις, ειδικά από και προς τη Βρετανία όπου γίνεται συνοριακός έλεγχος.

 

Αληθια και στο UK ειναι πλεον δυσκολα τα ραντευου στο προξενιο για διαβατηριο? Εδω μεχρι να κλεισεις ραντευου και να ερθει το διαβτηριο χρειαζεσαι 3-4 μηνες (αν εξκριθει με την πρωτη)..

Πάντα δύσκολα ήταν τα ραντεβού. Η αναμονή για το διαβατήριο οφείλεται στο ότι οι αιτήσεις και τα πιστοποιητικά στέλνονται στην Ελλάδα και μετά πρέπει να επιστρέψουν από την Ελλάδα - με προξενικό ταχυδρομείο πάντα, που φυσικά αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το λες; Δεν σου είπα που δουλεύω :-)

Εγω ενδιαφέρομαι να μάθω τι εννοούσε η Ελισα

 

Προφανως, εννοουσα οτι αν δεν εχεις ρωτησει την εταιρεια για τη συγκεκριμενη ημ/νια που θελεις να ταξιδεψεις, και πας ετσι χωρις διαβατηριο, μπορει και να μην σε αφησουν να ταξιδεψεις γιατι αυτη τη στιγμη, μερικες εταιρειες ηδη, ζητουν διαβατηριο απο καποια ημ/νια μεσα στον Ιουνη. Πριν ξεκινησεις, εννοειται στο λενε. Δεν περιμενουν να φτασεις στην Αγγλια να στο πουν.

Εσυ, τι καταλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...