Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σοβαρά προβλήματα από σκεύασμα σιδήρου


Recommended Posts

Είμαι στη 10η εβδομάδα και πέρνω διπλή δόση φολικού οξέως και μία πολυβιταμίνη. Χαμηλό αιματοκρίτη έχω και γω αλλά προς το παρόν δεν μου έδωσε σίδηρο. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπερνα σίδηρο σε όλη την εγκυμοσύνη (Μαλτοφερ σιρόπι) χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα.

 

Όσο για τα ψάρια, και γω αποφεύγω τον τόνο αλλά τρώω πολύ συχνά σολομό (είτε καπνιστό είτε ψητό) αλλά προσέχω τι θα ψωνίσω. Λόγω του ότι είμαι χορτοφάγος ο γιατρός επιμένει να τρώω ψάρια τα οποία θα διαλέξω, πλύνω, ψήσω με πολλή προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Ειμαι εγκυος 5 εβδομαδων, μίλησα με τον γιατρό μου στο τηλ και λόγω αναιμίας μου είπε να πάρω ferofolic απο τωρα 2 χαπακια την ημερα. Εγω διαβασα στις οδηγειες οτι η δοση είναι 1 χαπακι την ημερα.Θα παω την παρασκευη για υπερηχο αλλα επειδη εχω λίγο αγχωθει οσες απο εσας πήρατε αυτο το σκευασμα ποσα χαπακια την ημερα παιρνατε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και απο μενα! Η ιστορία με τα συμπληρωματα σιδήρου ξεκινουν πριν ακομα μείνω εγκυος.. Πάντα ειχα χαμηλό σιδηρο κ φεριτινη.  Ολοι οι παθολογοι μου γραφανε και απο ενα διαφορετικό σκευάσμα διότι μου προκαλουσε διαρροιες τυμπανισμο σπαστικη κολλιτιδα και απειρες αφθες στο στόμα ασε που δεν ειδα να ανεβαινει η τιμη. Κανενας δεν με έπαιρνε στα σοβαρά μέχρι που πήρα ενδοφλεβια σιδηρο και βρηκα την υγεία μου(αυτό βέβαια δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσυνη). Τωρα που ειμαι έγκυος μου εδωσαν το ferrobival ως τωρα κανενα πρόβλημα παραδόξως. Πρέπει να πω οτι ολα τα σκευασματα που προαναφερθηκαν σε προηγούμενα ποστ τα εχω δοκιμάσει στο παρελθόν και ολα μου δημιουργουσαν πρόβλημα. Απλα ειναι απαράδεκτο να μην σε παιρνουν στα σοβαρα οταν τους λες οτι σε ενοχλούν τα σκευασματα σιδηρου και να σου πασαρουν με μεγαλη ευκολία οτι προωθουν!!! 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που γράφετε θα ήθελα να σχολιάσω ότι είναι λογικό όταν ένας γιατρός ακούει ότι μια ασθενής έχει πρόβλημα με τα σκευάσματα α και β να δοκιμάζει το σκεύασμα γ. Το αν ένας γιατρός θα φτάσει να συστήσει το σκεύασμα δ ή ε σε κάποιον που είχε ήδη πρόβλημα με πολλά σκευάσματα στο παρελθόν είναι στην ευχέρεια του γιατρού, αλλά βασίζεται και στις επιθυμίες του ασθενούς, ειδικά τώρα που - όπως αναφέρετε- υπάρχει η δυνατότητα του ενδοφλέβιου σιδήρου που ευτυχώς έχει γίνει πολύ πιο προσιτός συγκριτικά με τα σκευάσματα που υπήρχαν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Παρ' όλ' αυτά, ο ενδοφλέβιος σίδηρος δεν παύει να είναι ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟΣ (δηλαδή πιο δύσκολος από το να καταπίνει κανείς χάπια ή αμπούλες) και άρα να απαιτεί και εισαγωγή σε νοσοκομείο με την ταλαιπωρία και τα έξοδα που αυτή συνεπάγεται. Άρα κανείς γιατρός δεν θεωρεί τον ενδοφλέβιο σίδηρο ως θεραπεία πρώτης γραμμής, παρά μόνο σαν λύση ανάγκης σε ασθενείς που δεν αντέχουν ή δεν ανταποκρίνονται στα σκευάσματα από του στόματος.

 

Για τον ενδοφλέβιο σίδηρο, επίσης, θα επισημάνω ότι δεν απαγορεύεται στην κύηση. Απαγορεύεται στο 1ο τρίμηνο, έχει σχετική αντένδειξη στο 2ο τρίμηνο και επιτρέπεται στο 3ο τρίμηνο.

 

Σχετικά με το σχόλιο που αναφέρει συγκεκριμένο σκεύασμα και λέει ότι προκαλεί προβλήματα, θα πω ότι είναι ατυχές σε ένα δημόσιο φόρουμ να γράφονται τέτοιες γενικότητες και να επηρεάζονται γυναίκες. Το ότι ένα σκεύασμα προκάλεσε πρόβλημα σε ένα ασθενή δεν σημαίνει ότι θα προκαλέσει οπωσδήποτε πρόβλημα σε άλλους (το αντίθετο μάλιστα) και αναρτήσεις τέτοιου τύπου κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν σαν δυσφημιστικές.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία "εμπορική" σχέση με σκευάσματα και βασίζω τις επιλογές μου κατά κύριο λόγο στην περιεκτικότητά τους σε σίδηρο, στη φαρμακοτεχνική μορφή (δισθενής έναντι τρισθενούς) και στο ιστορικό αλλά και τις επιθυμίες του ασθενούς. Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους συναδέλφους και είναι κακό να γράφεται ότι το κριτήριο είναι "ποιο σκεύασμα προωθούν", κάτι που θεωρώ ότι αντιπροσωπεύει λίγους και κακούς συναδέλφους τους οποίους είναι στο χέρι σας να αποφύγετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Σε αυτά που γράφετε θα ήθελα να σχολιάσω ότι είναι λογικό όταν ένας γιατρός ακούει ότι μια ασθενής έχει πρόβλημα με τα σκευάσματα α και β να δοκιμάζει το σκεύασμα γ. Το αν ένας γιατρός θα φτάσει να συστήσει το σκεύασμα δ ή ε σε κάποιον που είχε ήδη πρόβλημα με πολλά σκευάσματα στο παρελθόν είναι στην ευχέρεια του γιατρού, αλλά βασίζεται και στις επιθυμίες του ασθενούς, ειδικά τώρα που - όπως αναφέρετε- υπάρχει η δυνατότητα του ενδοφλέβιου σιδήρου που ευτυχώς έχει γίνει πολύ πιο προσιτός συγκριτικά με τα σκευάσματα που υπήρχαν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Παρ' όλ' αυτά, ο ενδοφλέβιος σίδηρος δεν παύει να είναι ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟΣ (δηλαδή πιο δύσκολος από το να καταπίνει κανείς χάπια ή αμπούλες) και άρα να απαιτεί και εισαγωγή σε νοσοκομείο με την ταλαιπωρία και τα έξοδα που αυτή συνεπάγεται. Άρα κανείς γιατρός δεν θεωρεί τον ενδοφλέβιο σίδηρο ως θεραπεία πρώτης γραμμής, παρά μόνο σαν λύση ανάγκης σε ασθενείς που δεν αντέχουν ή δεν ανταποκρίνονται στα σκευάσματα από του στόματος.

 

Για τον ενδοφλέβιο σίδηρο, επίσης, θα επισημάνω ότι δεν απαγορεύεται στην κύηση. Απαγορεύεται στο 1ο τρίμηνο, έχει σχετική αντένδειξη στο 2ο τρίμηνο και επιτρέπεται στο 3ο τρίμηνο.

 

Σχετικά με το σχόλιο που αναφέρει συγκεκριμένο σκεύασμα και λέει ότι προκαλεί προβλήματα, θα πω ότι είναι ατυχές σε ένα δημόσιο φόρουμ να γράφονται τέτοιες γενικότητες και να επηρεάζονται γυναίκες. Το ότι ένα σκεύασμα προκάλεσε πρόβλημα σε ένα ασθενή δεν σημαίνει ότι θα προκαλέσει οπωσδήποτε πρόβλημα σε άλλους (το αντίθετο μάλιστα) και αναρτήσεις τέτοιου τύπου κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν σαν δυσφημιστικές.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία "εμπορική" σχέση με σκευάσματα και βασίζω τις επιλογές μου κατά κύριο λόγο στην περιεκτικότητά τους σε σίδηρο, στη φαρμακοτεχνική μορφή (δισθενής έναντι τρισθενούς) και στο ιστορικό αλλά και τις επιθυμίες του ασθενούς. Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους συναδέλφους και είναι κακό να γράφεται ότι το κριτήριο είναι "ποιο σκεύασμα προωθούν", κάτι που θεωρώ ότι αντιπροσωπεύει λίγους και κακούς συναδέλφους τους οποίους είναι στο χέρι σας να αποφύγετε!

 

δυστυχως δεν ισχυει για ολους τους συναδελφους σας. αν σκεφτει κανεις οτι εχω δεχτει ως απαντηση την εξης: ε θα κανεις λιγο υπομονη με τα συμπτωματα για να ανεβει ο σιδηρος. Ε οχι δεν κανω υπομονη με τα συμπτωματα αφου υπαρχουν και αλλες λυσεις που δεν δημιουργουν αυτα τα συμπτωματα. περιτο να σας πω πως επειδη εκανα καποτε υπομονη με τα συμπτωματα και επαιρνα το σκευασμα που μου προτειναν κατεληξα να παρω αγωγη και για το εντερο για την σπαστικη κολιτιδα και για τον απιστευτο τυμπανισμο που μου προκαλεσε αυτη  η υπομονη. Δεν ειναι κακο να λεμε οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις και οταν καποιος εχει ενοχλητικα συμπτωματα να μην δεχεται ως απαντηση αυτη που δεχτηκα εγω 

Επεξεργάστηκαν by Γεωργία Β
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
16 ώρες πρίν, Αννα23 είπε:

Κορίτσια μήπως ξέρει καμία για το σίδηρο fero folic  500 δηλαδή όταν το πάρω μπορώ να φάω μετά? 

 

Για όλους τους σιδήρους ισχύει ότι πρέπει να λαμβάνονται με άδειο στομάχι. Δηλαδή τουλάχιστον μία ώρα πριν ή 2 ώρες μετά το φαγητό, κατά προτίμηση ακόμα περισσότερες αν γίνεται.

Αυτό διευκολύνει τόσο την απορρόφηση του σιδήρου, όσο και την αποφυγή παρενεργειών (δυσπεψία κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Αν και δεν είναι κάτι σοβαρό, είπα να το γράψω εδώ ως παρενέργεια του σιδήρου. Εμένα λοιπόν μου μαύρισαν τα δόντια ξαφνικά! Δύο οδοντίατροι που ρώτησα μου είπαν ότι είναι από τον σίδηρο. Δεν χάλασαν, βάφτηκαν απλώς. Μου τα καθάρισε και έγιναν καινούργια, αλλά μου είπε ότι μπορεί να ξαναμαυρίσουν οπότε να ξαναπάω μια και καλή αφού γεννήσω. Καλού κακού άρχισα να πίνω τον σίδηρο με καλαμάκι! :-D

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, little lamb said:

Γεια σας! Αν και δεν είναι κάτι σοβαρό, είπα να το γράψω εδώ ως παρενέργεια του σιδήρου. Εμένα λοιπόν μου μαύρισαν τα δόντια ξαφνικά! Δύο οδοντίατροι που ρώτησα μου είπαν ότι είναι από τον σίδηρο. Δεν χάλασαν, βάφτηκαν απλώς. Μου τα καθάρισε και έγιναν καινούργια, αλλά μου είπε ότι μπορεί να ξαναμαυρίσουν οπότε να ξαναπάω μια και καλή αφού γεννήσω. Καλού κακού άρχισα να πίνω τον σίδηρο με καλαμάκι! :-D

χαχα αυτό πρώτη φορά το ακούω, εγώ το έπαιρνα σε χάπι και δεν είχα τέτοιο θέμα.

Με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...