Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρομη κυηση;


Melitaki

Recommended Posts

Γεια σας,

Βρισκομαι στη δυσαρεστη θεση να περιμενω αυριο τα αποτελεσματα της τεταρτης χοριακης μου, αλλα με παρα πολλες πιθανοτητες για παλινδρομιση της κυησης. Η τριτη χοριακη ανεβηκε αλεχιστα σε σχεση με τη δευτερη. Συγκεκριμενα απο 200 πηγε 270 μετα απο τρεις ημερες. Ειμαι στην πεμπτη εβδομαδα. Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κι εγινε μετα απο εξωσωματικη... Δεδομενου οτι και τα συμπτωματα που ενιωθα εχουν αρχισει και υποχωρουν...δεν ελπιζω και πολυ... Ειμαι συντετριμμενη...

Εσεις τι λετε απο την εμπειρια σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

Βρισκομαι στη δυσαρεστη θεση να περιμενω αυριο τα αποτελεσματα της τεταρτης χοριακης μου, αλλα με παρα πολλες πιθανοτητες για παλινδρομιση της κυησης. Η τριτη χοριακη ανεβηκε αλεχιστα σε σχεση με τη δευτερη. Συγκεκριμενα απο 200 πηγε 270 μετα απο τρεις ημερες. Ειμαι στην πεμπτη εβδομαδα. Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κι εγινε μετα απο εξωσωματικη... Δεδομενου οτι και τα συμπτωματα που ενιωθα εχουν αρχισει και υποχωρουν...δεν ελπιζω και πολυ... Ειμαι συντετριμμενη...

Εσεις τι λετε απο την εμπειρια σας;

 

Melitaki μου, είναι αλήθεια ότι τα σημάδια δεν είναι και τόσο ευοίωνα...ειδικά η ελάχιστη αύξηση της χοριακής...ενημέρωσες όμως το γιατρό σου; Αν ναι, τι σου είπε;

Εγώ σου εύχομαι να είναι ένα κακόγουστο "αστειάκι" που σου κάνει το εμβρυάκι σου, και στο μέλλον να εξελιχθούν όλα καλά!!!Μην προδικάζεις τίποτα και μην απελπίζεσαι από τώρα!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi μου, δυστυχως κι εγω το ιδιο πιστευω. Ο γιατρος λεει οτι με μια χοριακη πανω απο 500 μπορουμε να ελπιζουμε. Ειναι πιο αισιοδοξος απο μενα...

Εγω απο προχθες που το εμαθα, ειμαι χαλια, αλλα τουλαχιστον ξεπερασα το πρωτο σοκ. Ηταν σαν να εφυγε η γη κατω απ'τα ποδια μου οταν το εμαθα..Εκλαψα τοσο πολυ...

Τωρα αισθανομαι απογοητευμενη και κουρασμενη...Παλεψα πολυ γι'αυτην τη εγκυμοσυνη και νομισα οτι σταθηκα τυχερη. Προλαβα να ειμαι εγκυος μονο για 6 μερες..Ηταν υπεροχο συναισθημα...ημουν ευτυχισμενη...

Link to comment
Share on other sites

melitaki ελπιζω να πανε ολα καλα! κ εγω σε μια εβδομαδα θα ξερω εαν η κυηση θα προχωρησει η θα χρειαστει να σταματησει εδω...δεν τον ακουσα τον γιατρο μου πολυ αισιοδοξο. πρωτη αποπειρα κοριτσια κ δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καλα...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mousoudi μου, δυστυχως κι εγω το ιδιο πιστευω. Ο γιατρος λεει οτι με μια χοριακη πανω απο 500 μπορουμε να ελπιζουμε. Ειναι πιο αισιοδοξος απο μενα...

Εγω απο προχθες που το εμαθα, ειμαι χαλια, αλλα τουλαχιστον ξεπερασα το πρωτο σοκ. Ηταν σαν να εφυγε η γη κατω απ'τα ποδια μου οταν το εμαθα..Εκλαψα τοσο πολυ...

Τωρα αισθανομαι απογοητευμενη και κουρασμενη...Παλεψα πολυ γι'αυτην τη εγκυμοσυνη και νομισα οτι σταθηκα τυχερη. Προλαβα να ειμαι εγκυος μονο για 6 μερες..Ηταν υπεροχο συναισθημα...ημουν ευτυχισμενη...

 

Ακόμη δεν έχει τελειώσει τίποτα όμως. Το ξέρω ότι τέτοιες στιγμές όλα ακούγονται ως "κούφια λόγια", αλλά καλό είναι να είσαι έτοιμη για όλα, και για τα άσχημα και για τα ευχάριστα.

Εγώ ειλικρινά σου εύχομαι να νικήσει η αισιοδοξία του γιατρού σου και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Όπως και να έρθουν όμως τα πράγματα, τίποτα δεν τελειώνει εδώ...

 

melitaki ελπιζω να πανε ολα καλα! κ εγω σε μια εβδομαδα θα ξερω εαν η κυηση θα προχωρησει η θα χρειαστει να σταματησει εδω...δεν τον ακουσα τον γιατρο μου πολυ αισιοδοξο. πρωτη αποπειρα κοριτσια κ δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καλα...:confused:

 

Μακάρι να προχωρήσει ακάθεκτη και να ολοκληρωθεί με κάθε επιτυχία. Ισχύει όμως ό,τι είπα και στο melitaki...τίποτα δεν τελειώνει εδώ! Έχω περάσει κι εγώ και άπειρες άλλες κοπέλες αντίστοιχες κακοτυχίες, αλλά πιστεύω ότι τελικά θα το πετύχουμε το μωράκι...δυσκολότερα από άλλες γυναίκες, αλλά θα το πετύχουμε.

 

Έχετε και οι δύο τις καλύτερες ευχές μου κορίτσια!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

δυστυχως για μενα το ταξιδι τελειωσε...Μολις 210 σημερα. Παλιδρομη... Ημουν ετοιμη ευτυχως. Τι ενιωσα κιολας...Τα συμπτωματα απλα υποχωρησαν... Αυτες οι τρεις μερες ηταν εφιαλτης...

Τωρα μαζευω τα κομματια μου και συνεχιζω...Επομενη εξωσωματικη.

τατιανα ευχομαι εσυ να εχει καλα νεα...

Link to comment
Share on other sites

Melitaki μου λυπαμαι πολυ κοπελα μου,ευχομαι την επομενη φορα να πανε ολα καλα,κι ετσι θα γινει θα το δεις.

Τατιανα καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσι μου,θα περιμενουμε νεα σου.

fc01f465d2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

δυστυχως για μενα το ταξιδι τελειωσε...Μολις 210 σημερα. Παλιδρομη... Ημουν ετοιμη ευτυχως. Τι ενιωσα κιολας...Τα συμπτωματα απλα υποχωρησαν... Αυτες οι τρεις μερες ηταν εφιαλτης...

Τωρα μαζευω τα κομματια μου και συνεχιζω...Επομενη εξωσωματικη.

τατιανα ευχομαι εσυ να εχει καλα νεα...

 

Κρίμα....:-(:-(:-(.

Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε....μόνο να τα αποδεχτούμε....

Καλή συνέχεια σου εύχομαι, κουράγιο και καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια. Πάρε το χρόνο σου για να συνέλθεις και όταν νιώσεις έτοιμη, ξαναξεκίνα. Και όποτε θέλεις κάποιον να μιλήσεις, εδώ είμαστε...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ πραγματικα για τη συμπαρασταση...

Εχετε παρομοιες εμπειριες;

Η δικη μου περιπτωση ηταν μετα απο τη πρωτη ολοκληρομενη προσπαθεια με εξωσωματικη (μικρογονιμοποιηση), λογω αδυναμου σπερματος. Η πρωτη που ειχα κανει δεν εφτασε ποτε στο σταδιο της εμβρυομεταφορας για λογους που δεν διευκρινιστηκαν απο το κεντρο. Αλλαξαμε κι εμεις κεντρο...και ολα πηγαν καλα μεχρι την επιβεβαιωση της εγκυμοσυνης 27 ημερες μετα την περιοδο. Μια εβομαδα μετα η χοριακη εδειξε πιθανη παλινδρομηση που επιβεβαιωθηκε μετα τρεις ημερες, δηλαδη σημερα. Τι εφταιξε; Η ηλικια μου;(37) χρωμοσωμιακη ανωμαλια στο εμβρυο; Εχουμε κανει και οι δυο εξετασεις καρυοτυπου και ολα ειναι καλα. Τυχαιο γεγονος;

Φοβαμαι παρα πολυ για την επομενη προσπαθεια...

Υπαρχει καποια με παρομοια εμπειρια; Τι μπορω να κανω που ισως δεν εχω κανει ακομα;

Και κατι ακομα κοριτσια...Δεδομενου οτι δε θα χρειαστει αποξεση, ποτε να περιμενω περιοδο; Ο κυκλος μετα ειναο κανονικος ή μεγαλωνει συνηθως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηληκρηνα ληπαμαι πολλη γι αυτο που σου σηνεβη παρε δηνα μη και προχωρα οσο ποιο ληγο το σκευτεσαι τοσο καλητερα τωρα θα μου πεις πως ? ολες αυτο πρωσπαθουμαι ομως . Με το κεντρο εξωσωματηκης μηλησες αυτοι τη σου ειπανε μην δησταζης να τους παρης τηλ κανενας δεν μπορη να αμφησβητηση τον πονο σου και ειναι ηποχρεωμενοι να σου λησουν ολες σου της αποριες ..Απο οσο ξερω αυτες οι εγκημοσηνες ονομαζωνται βιοχημηκες το οτη εμηνες με την πρωτη εξωσωματηκη εγκυος αυτο ειναι πολλη καλο σημενη οτη ο οργανησμος εκανε το κληκ οσο για την περιοδο δεν ξερω γηατη εγω κανω αποξεση και κανη περηπου 40 μερες αν αργηση παω για ηπερηχω και μετα δηνουν σηκλακουρ ..ΚΟΥΡΑΓΗΟ :lol:

Link to comment
Share on other sites

μελιτακι μου , καλησπερα!πολυ λυπαμαι για τα νεα σου.. δεν ξερω τι να πω δεν ειχα ακουσει ποτε για παλινδρομη κυηση..μα ποτε ουτε απο το φιλικο ουτε απο το συγγενικο μου περιβαλλον! μην σου πω οτι ειμαι η πρωτη που μπηκα στο χορο!

μεχρι που πηγα στο ιασω προχθες γιατι με επιασαν στο γραφειο πονοι περιοδου (οχι δυνατοι) κ ειχα ελαχιστο καφε σαν υγρο.. εκανα υπερηχο και ο σακος φαινοταν αλλα τιποτα αλλο.. ο γιατρος μου εδωσε περιθωριο μια εβδομαδα.. την ερχομενη πεμπτη θα παω στο ιατρειο του για εναν τελευταιο υπερηχο και εαν δεν δειξει τιποτα θα χρειαστω αποξεση.. και φοβαμαι το μετα πιο πολυ! ρε γαμωτο δεν ξερω τι να πω και εγω.. σε νιωθω να ξερεις γιατι οπως και να το κανουμε ειναι απωλεια,, θελει κουραγιο.. αυριο θα κανω την χοριακη μου κ περιμενω αν και απο διαισθηση θεωρω οτι ειναι τελειωμενη κατασταση κ ψυχολογικα δεν νιωθω οπως ενιωθα κατα τη διαρκεια.. μην νομιζεις κ εγω καπου 6 εβδομαδες πρεπει να ειμαι εγκυος..:(

Link to comment
Share on other sites

Goutsounaki σ'ευχαριστω πολυ για τα ενθαρυντικα και γλυκα σου λογια...

Τατιανα μου, ευχομαι να πανε ολα καλα...Μειναμε εγκυες ακριβως την ιδια περιοδο...

Σιγουρα πρεπει να κρατας μια πισινη για την περιπτωση που τα πραγματα δεν πανε καλα, αλλα μη χασεις και την ελπιδα...

Εγω κοριτσια δεν ειμαι πολυ καλα... αλλες φορες κλαιω, αλλες φορες σκεφτομαι την επομενη προσπαθεια...ειναι και ο οικονομικος παραγοντας στη μεση. Το χειροτερο ομως ειναι οταν σκεφτομαι αν θα μπορουσα να εχω κανει κατι και για να αποφυγω αυτο που εγινε. Πχ να μην πηγαινω στη δουλεια. Κουραζομουνα αυτες τις μερες. Ο γιατρος λεει οτι δεν εχει να κανει, αλλα εγω καθε φορα που κουραζομουνα ή αγχονωμουν ειχα πονακια χαμηλα... Οι ενοχες, αυτες ειναι το χειροτερο... :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Melitaki, μη νιώθεις τύψεις. Η κούραση προκαλεί αποκόληση ίσως, αλλά δεν ευθύνεται για παλίνδρομες. Εγώ έπαθα παλίνδρομη χωρίς να πηγαίνω στη δουλειά. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Melitaki άδικα κατηγορείς τον εαυτό σου. Ήταν να γίνει κι έγινε! Εγώ είχα μια βιοχημική (παλινδρόμηση στην 5η εβδομάδα, δεν πρόλαβα καν να πάω στο γυναικολόγο) και έναν ενδομήτριο θάνατο 17ης εβδομάδας, με αποκόλληση στη 12η. Σαφείς απαντήσεις για το τι έφταιξε δεν έχω πάρει. Μόνο πιθανές αιτίες για την αποκόλληση....

Πρόσεξα πολύ, ήμουν υποδειγματική έγκυος, αλλά δεν τα κατάφερα...άλλες γυναίκες δεν προσέχουν καθόλου και έχουν μια χαρά εγκυμοσύνες... γι΄αυτό σου λέω, κάποια πράγματα απλά γίνονται, χωρίς να φταίμε εμείς ή να τα προκαλούμε...κοίτα τώρα να ξαναβρείς τις ισορροπίες σου και να προχωρήσεις παρακάτω...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

manoutita σε μια εβδομαδα θα ξερω αλλα θεωρω οτι ειναι τελειωμενη ιστορια!

 

Μην προδικάζεις τίποτα...ακόμη τίποτε δεν τελείωσε...δε χρειάζεται ούτε υπεραισιοδοξία, ούτε όμως απαισιοδοξία...θα δείξει

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

melitaki μου , καλημερα.. μετα απο 2 μερες ηρθα στο γραφειο σημερα.. το πρωι πηγα και εκανα μια χοριακη και το απογευμα θα παρω τα αποτελεσματα.. δεν νιωθω τιποτα πλεον! ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης που ενιωθα υποχωρουν..

και εγω ολες αυτες τις μερες κανω τις ιδιες σκεψεις.. επειδη ειμαι και γυμναστρια και γυμναζομαι σκεφτηκα μηπως εγω ευθυνομαι για αυτο που συνεβη.. κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα παω στο γιατρο.. και εγω εχω μια διαθεση κυκλοθημικοτητας.. μια πανω μια κατω.. πριν καλα καλα συνειδητοποιησω τι γινεται εφαγα γερο χαστουκι.. και σημειωσε δεν ειχα ποτε κανενα γυναικολογικο προβλημα.. ευελπιστω να σταθουμε ποιο τυχερες την επομενη φορα.. ευτυχως που υπαρχει αυτο το site καικανουμε ομαδικη ψυχοθεραπεια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mousoudi μου εσυ καλα τα λες αλλα εχω μια διαισθηση πολυ ασχημη παντως.. ας ειμαι προετοιμασμενη για το χειροτερο και εαν ειναι να πανε ολα καλα θα πανε,,

Link to comment
Share on other sites

mousoudi μου εσυ καλα τα λες αλλα εχω μια διαισθηση πολυ ασχημη παντως.. ας ειμαι προετοιμασμενη για το χειροτερο και εαν ειναι να πανε ολα καλα θα πανε,,

 

Σωστά σκέφτεσαι, δεν μπορώ να πω...πάντως από προσωπική πείρα λέω ότι καλύτερα αν πρόκειται να στραβώσει κάτι, καλύτερα να γίνει στην αρχή, παρά στη μέση...κι ακόμη χειρότερα στο τέλος!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σκέφτεσαι, δεν μπορώ να πω...πάντως από προσωπική πείρα λέω ότι καλύτερα αν πρόκειται να στραβώσει κάτι, καλύτερα να γίνει στην αρχή, παρά στη μέση...κι ακόμη χειρότερα στο τέλος!

 

σιγουρα ,,,, ας ειμαστε ρεαλιστες!οτι ειναι να γινει θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...