Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πανικός!(καισαρική στην 31η εβδομαδα )


Recommended Posts

Μολις γύρισα απο τον γιατρο.

Ειμαι 31 εβδομαδων. 1100 γραμμαρια μονο.

το μωρο δε μεγαλωνει αλλο.

αυριο μεθαυριο μου το παιρνουν με καισαρική.

Θα ζήσει?Θα εχει νοητικα προβληματα? Θεε μου δεν μπορω, δεν θελω ενα παιδι με προβλημα.

Το ξερω μεγαλη αμαρτια αλλα μονο το κακο σκεφτομαι.

παω με μια ψυχολογια σκατα! :(

Θα ζησει; τωρα που γραφω με κλοτσάει. Εχθες του πήρα το πρώτο του φορμάκι...`

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!η ξαδερφη μου εκανε δυδιμα στην 32η εβδ! το ενα ηταν 900 γρ κ το αλλο 1100!εμεναν 2 μηνες στο νοσοκομειο στη θεσσαλονικη.περασε αρκετα ετρεξε σε λογοθεραπειες σε εργοθεραπειες.δεν ειχαν νοητικα προβληματα εννοειται!σημερα τα παιδια ειναι 8 ετων πηγαινουν 2α ταξη κ ειναι πανεξυπνα!χειριζονται υπολογιστη κ ιντερνετ! τα παιδακια γενικα ειναι φυσιολογικοτατα!απλα στην αρχη τθα ειναι σχετικα '''πισω'' στην αναπτυξη στην κινηση κ στην ομιλια σε σχεση με αλλα παιδια της ηλικιας του!αλλα το παιδι δε θα εχει προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

ακου,

και γω στην ιδια εβδομαδα με σενα ειχα υψηλη πιεση.. και γω ειχα προβλημα με μητριαια αρτηρια.... γιατι στο παιρνουν τοσο νωρις? εγω επαιρνα ενα χαπακι για την πιεση, και ετσι μπορεσα κι εφτασα μεχρι τον 9ο..

 

παντως, το βαρος του εμβρυου ειναι κατα προσεγγιση, ακομα κι αν χρειαστει να γεννηθει το μωρακι νωρις, ειναι πολυ πιθανο το βαρος του να ειναι μεγαλυτερο!!

 

εχεις κανει ενεσεις για τους πνευμονες? ειναι σιγουρο οτι θα μπεις για καισαρικη αμεσα?

Link to comment
Share on other sites

ειχε φτασει 15 η πιεση και μου ειχε πει ο γιατρος στο 16 να παρω χαπι. δεν προλαβα να φτασει 16. Μου ειπε οτι το παιδι τροφοδοτειται ελαχιστα πλεον. Πρεπει να βγει για να το τροφοδοτησουν εκτος. Εκανα την πρωτη δοση σημερα και αυριο την δευτερη. Ναι ειναι σιγουρο. Κυριακη η δευτερα πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα 32η εβδομαδα και ο Μαριος ειναι τωρα 19 μηνων και αψογος στην υγεια του. Περπατησε 11 μηνων και απο αντιληψη μας πουλαει και μας αγοραζει. Ψυχραιμια, ξερω οτι φοβασαι πολυ και εγω ετρεμα στην πιθανοτητα το παιδι να μην ειναι καλα αλλα ολα περασανε.

 

Κανε τις ενεσεις κορτιζονης να βοηθηθει το παιδι και ολα θα πανε καλα. Το βαρος μπορει να ειναι και περισσοτερο. Σε παρακαλω προσπαθησε να κρατησεις την ψυχραιμια σου για να βοηθησεις το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!

 

Μεσα απο την ψυχη μου να σου πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάερχει κάποιος λόγος που δε τροφοδοτείται σωστά;;;;;;;;;;;

 

σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!!!

 

να είσαι θετική και να σκέφτεσαι μόνο τα καλά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 30 ΕΤΩΝ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΤΟΤΕ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΤΑΝ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 1100 γραμμαρια δεν ειναι κ τοσο τραγικα γλυκεια μου για την 31 εβδομαδα.Δεν μας ειπες για ποιο λογο ομως δεν τρεφετε σωστα...

Προσπαθησε να χαλαρωσεις.Ολες μας τρελλαινομαστε για το βαρος του εμβρυου μας.Αλλα η καθε μια μας παντα θα ξερει μια ιστορια για προωρα παιδακια να σου πει ειλικρινα και με ακομα χαμηλοτερο βαρος!Συν οπως σου ειπαν κ τ αλλα κοριτσια υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να ειναι κ μεγαλυτερο το βαρος του και να μην φαινεται στον υπερηχο.

Ηρεμισε μολις ερθει το μωρακι σου στον κοσμο θα σου περασουν ολα οτι κ να γινει.Η ψυχικη σου δυναμη θα γινει πελωρια κ θα κανεις οτι περναει απ το χερι σου!

Κ οσον αφορα την νοηση του παιδιου καλη μου αν κατι δεν πηγαινε καλα θα ειχε φανει στην Β' επιπεδου σου.

Οσα προωρα παιδακια γνωριζω ως σημερα τα χουν 400!!

Χαλαρωσε κ ενημερωνε μας ειμαστε ολες εδω οτι χρειαστεις

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω να τα εξηγήσω με λεπτομέρειες αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο πλακούντας είναι μικρός και δεν τροφοδοτεί το μωρό σωστά. Απ'οτι κατάλαβα φταίει η υπέρταση κύησης που παρουσίασα. το μωρό πλέον μεγαλώνει τόσο αργά που μόνο γραμμάρια μπορεί να κερδίσει. Η φύση λέει έχει ήδη προνοήσει και τις τελευταίες ημέρες μεγαλώνει το κεφάλι του έναντι του σώματος, για να σώσει την εγκυμοσύνη. Με καθυσήχασαν λιγάκι, λέγοντας μου ότι το μωρό είναι καλα τώρα. ότι αν ειχε ανωμαλία θα είχε ήδη φανεί. Είναι πολυ κρίσιμη όμως η γέννα για 2 λόγους. 1ον επειδη είναι μικρό υπάρχει περίπτωση πνευμονικής ανεπάρκειας, γιαυτό και μου έκαναν τις ενέσεις. 2ον είναι κρίσιμο να οξυγονωθεί σωστά το μωρό κατα την καισαρική για να μην έχουμε άλλα. Ξέρω ότι έχουν ζήσει και μεγαλώσει μωρά πολυ μικρότερα. Έχω ακούσει για τρίδυμα 450 γρ το ένα και όλα πήγαν καλά. Καταλαβαίνετε όμως ότι δεν μπορω να σταματήσω να στεναχωριέμαι και νοιώθω πολλές τύψεις που βλέπω τουσ γύρω μου να ανυπομονούν να δούν το μπέμπη.. ένα συναίσθημα που είχα μέχρι προχθές τόσο έντονα και τώρα νοιώθω απλά μουδιασμένη. Η σημερινή εξέταση (κάτι αρχικά είναι, σαν καρδιογράφημα του μωρού και κράτησε 1 ώρα) ήταν καλή και γιαυτό κέρδισα και την σημερινλή ημέρα. Αύριο το πρωι θα πάρω το βαλιτσάκι μου, θα επαναλάβω την ίδια εξέταση και απο αυτή εξαρτάται αν θα γεννήσω αύριο ή Δευτέρα ξημέρωματα. Ευχαριστώ για τα λόγια σας και εύχομαι να πάνε όλα ανέλπιστα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καρδιοτοκογραφημα ονομαζεται η εξεταση που εκανες η αλλιως ΚΤΓ ή NST....

Μ'αυτο βλεπουν τους παλμους του εμβρυου σε συνδυασμο με τη δραστηριοτητα της μητρας και την κινητικοτητα του εμβρυου..Παντως μην αγχωνεσαι καθολου, εμβρυα πανω απο 28 εβδομαδες ειναι βιωσιμα και εφοσον εκανες τα ζευγαρακια της κορτιζονης για τους πνευμονες, ολα ειναι ετοιμα! Απλως θα χρειαστει να μεινει το μικρο σε θερμοκοιτιδα μεχρι να φτασει τα 2 κιλα και πανω και μετα θα το παρεις σπιτι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι, προχθες ακουσα μια ιστορια για διδυμα που γεννηθηκαν με ενα μηνα διαφορα το ενα απο το αλλο... το πρωτο βγηκε αρχες οκτωβρη 800gr και το δευτερο τελη (25 μερες διαφορα) 1000gr...Τωρα ειναι και τα 2 σπιτι τους και μια χαρα.... Χαλαρωσε ομως αν μπορεις και ξεκουρασου- βοηθαει παρα πολυ!Εγω ετσι τη γλιτωσα στη μικρουλα γιατι ανεβαζα κατι τρελλες πιεσεις και μου ειχαν πει οτι αν συνεχιζα θα επρεπε να παω για καισαρικη γιατι κινδυνευα για προεκλαμψια αλλα τελικα εκοψα πολυ τους ρυθμους μου, το εριξα λιγο στην τρελη και δουλεψε....τελικα γεννησα με τεχνητους πονους μολις μπηκα 41 εβδομαδα.... Σου ευχομαι οτι καλυτερο ;)και οτι και να σου πουν πηγαινε σκεπτομενη θετικα!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω μια κοπελα με ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα. Ενω ειχε τελεια εγκυμοσυνη, ξαφνικα το μωρο σταματησε να τρεφεται σωστα απο τον πλακουντα και σταματησε η ενδομητρια αναπτυξη του. Ηταν τοσο επειγον να βγει απο την κοιλια που δεν προλαβαν καν να κανουν τις ενεσεις κορτιζονης, εισαι πολυ τυχερη που τις κανεις, θα βοηθησουν πολυ το μωρο.

 

γεννησε με καισαρικη, το μωρο μπηκε θερμοκοιτιδα αρκετο διαστημα, σχεδον 1.5-2 μηνες. Τωρα ειναι 5 μηνων χωρις κανενα θεμα υγειας, απλως ειναι πιο μικροκαμωμενο απο τα συνομηλικα του, και ειναι λογικο..

 

ευχομαι καλη επιτυχια, ολα να πανε καλα. Ξεκουρασου αυτες τις μερες, να κοιμασαι απο την αριστερη πλευρα (της καρδιας), εχω διαβασει οτι το εμβρυο τροφοδοτειται καλυτερα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ αισιοδοξη κ ευχομαι μεσα απ την καρδια μου οοοοοολα να πανε καλα!! Θα δεις το μπεμπεδακι σου θα ναι μια χαρουλα κ θα παρει τα πανω του γρηγορα.

Θα περιμενουμε με αγωνια τα νεα και των 2 σας;)

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην στεναχωριεσαι καθολου.η 31 εβδομαδα που εισαι ειναι μια χαρα.και με τις ενεσεις κορτιζονης ολα θα πανε καλα.μην αγχωνεις το μωρακι σου.τα μεσα πλεον ειναι πολλα και τα προωρα μωρακια ειναι υγιεστατα.εγω να φανταστεις παρακαλω να φτασω στην εβδομαδα σου.ειμαι 26 και μου εχουν πει για 28 οποτε καταλαβαινεις.ευχομαι μια ευκολη γεννα κι ενα γερο μωρα.

Njq1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά :P!!!!!!!!

Μη στενοχωριέσαι για τίποτα, αφού κάνεις ενέσεις κορτιζόνης όλα θα είναι οκ!!!!!!!!!!

Περιμένουμε νέα σου!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι!!! Το μωρακι νιωθει την ανησυχια σου. Μια φιλη μου γεννησε 5,5 μηνων και το μωρακι της ειναι υγιεστατο. Να εισαι ηρεμη και να σκεφτεσαι τι ομορφα που θα νιωσεις οταν κρατησεις αγκαλιτσα το μωρακι σου.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχε η ξαδέρφη μου και δεν το είχε πάρει χαμπάρι ο γιατρός ότι το παιδί δεν τρεφόταν σωστά. Την έβαλαν άρον άρον για καισαρική στον 6ο μήνα χωρίς να προλάβει να κάνει τις ενέσεις. Γέννησε ένα υγιέστατο κοριτσάκι που κάθησε στην θερμοκοιτίδα 3-4 μήνες. Τώρα είναι 4 ετών είναι μικροκαμωμένη αλλά ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ. Σε στέλνει αδιάβαστη !!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σκέφτεσαι θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την κυριακή ένα αγοράκι 1200 γραμμάρια:) Έκλαψε μόλις βγήκε και έκανε αισθητή την παρουσία του. Σήμερα βγήκα από το μαιευτήριο και αργά το βράδυ θα πάω να το δω για πρώτη φορά μετά από το φευγαλαίο δευτερόλεπτο που τον είδα. Ήταν τρεις μέρες μαρτυρικές μέσα στην υποκρισία και το χαμόγελο απο μέρους μου ότι είμαι καλα κλπ κλπ. Ανυπομονώ να τον δω και να ξεσπάσω επιτέλους! Το μωράκι μου μεταφέρθηκε αμέσως στο Παίδων. Οι γιατροί λένε ότι είναι πολυ δυνατό και αναπνέει σχεεδόν μόνο του. Όλες οι εξετάσεις και οι μεχρι τώρα υπέρηχοι είναι καλοί. Έχασε 100 γραμμάρια αλλά είναι φυσικό μου είπαν. Τρέφεται παρεντερικα, τώρα δεν ξέρω με τι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τον πάρω αγκαλίτσα σύντομα και σπίτι όσο πιο σύντομα γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρακι σου!!!ειδες τελικα που ολα πηγαν καλα?αληθεια με τι τρεφονται τα μωρα σε τετοιες περιπτωσεις?τωρα που το ειπες μου δημιουργηθηκε η απορια!γαλα δεν εβγαλες ωστε να το αντλεις και να τρωει το μωρο?

ευχομαι συντομα να τον παρεις σπιτι!αν και πιστευω οτι σε 15-20 μερες θα εχει γινει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι γρήγορα να πάρει βάρος και να τον πάρεις κοντά σου το συντομότερο. Όλα καλά θα πάνε, να σου ζήσει, να είναι γερό και καλότυχο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...