Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά σταμάτησε να κλωτσάει! κουνιέται μόνο πολύ λίγο!


Recommended Posts

ειμαι στην 25 εβδομαδα και το παιδι μου κλωτσαει αρκετα και δυνατα τον τελευταιο καιρο,εχει ομως 1μιση μερα που ησυχασε εντελως μονο κατι ανεπαισθητα κουνηματα.επακολουθησε αγχος κλαμα αγχος....πηρα την γιατρο μου και θα παω σημερα το βραδυ να το δω...σας παρακαλω πειτε μου αν περασατε κατι παρομοιο θα τρελαθω...σας ευχαριστω..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιοκάστη εγώ πάντως...το πέρασα... Έτυχε μέρες να είναι πολύ πολύ ζωηρή και να διπλώνομαι στα δύο από τον πόνο και άλλες πάλι απλά να κάνει σκιρτήματα.. Μην ανησυχείς αφού το νιώθεις το μωρό έστω και απλά να κινείται... Θα δεις και το βράδυ που θα πας στη γιατρό ότι όλα θα πάνε καλά

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

φάε κάτι γλυκό να δεις αν θα κουνηθεί περισσότερο. Μπορεί απλώς να κοιμάται περισσότερο από άλλες φορές. Κι εγώ κάποιες στιγμές παρατηρούσα ότι δεν το είχα νιώσει πολλή ώρα ή και μέρα ακόμη, αλλά όταν ξεχνιόμουν λίγο κλωτσούσε πάλι. Ο γιατρός μου πάντως μου είχε πει αν παρατηρήσω κάτι τέτοιο να βάλω σε ένα χυμό πορτοκάλι μια κουταλιά ζάχαρη και να το πιω, κι ότι το πιθανότερο είναι να το νιώσω μετά. Κάντο για να ηρεμήσεις, αλλά πήγαινε βέβαια και στο γιατρό σου για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου μην ανησυχεις ολα ειναι καλα!

Ειναι συνηθισμενο καπου καπου να μην κλωτσανε τα μωρακια, κι εμενα μου ειχε τυχει στην εγκυμοσυνη.Απο την στιγμη που νοιωθεις σκιρτηματα ειναι ολα καλα...θα στο πιστοποιησει και ο γιατρος σου,θα δεις!

Υπομονη μεχρι το βραδυ!!Περιμενουμε τα νεα σου!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

επακολουθησε αγχος κλαμα αγχος....

 

 

Γιατι βρε πουλακι μου τετοιο πραγμα?Εννοειται οτι καποιοες φορες μπορει να μην κλωτσαει τοσο οσο αλλες η και καθολου.Ειναι και νωρις ακομα στην εγκυμοσυνη σου οποτε αν ειναι λιγο πιο ησυχο μπορει να μη νιωθεις και τα κουνηματα του καποιες φορες. Κι εμενα τυχαινε να μην τον ενιωθα και για μερα ολοκληρη παρ'ολο που ηταν γενικα παρα πολυ ζωηρος.Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα ειναι!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

IOKASTH μην αγχώνεσαι γιατί κάνεις κακό και σε σένα και στο μωρό...

Ποιος σου είπε ότι το μωρό κινείται συνέχεια με την ίδια ένταση και συχνότητα;;; Καταρχήν αν είχε συμβεί κάτι δεν θα κουνιόταν καθόλου!!!

Εσύ νιώθεις κάποια κουνηματάκια. Όλα είναι εντάξει... Μην ανησυχείς.

Και στο μέλλον να ξέρεις... Άλλες μέρες δεν θα μπορείς να ησυχάσεις από τις κλωτσιές και άλλες μέρες θα λές "καλά έχω εγώ μωρό στην κοιλιά μου;;".

Μόνο κορίτσι μου μην αγχώνεσαι και μην βάζεις με το παραμικρό το κακό στο μυαλό σου...

Περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου (για να σου φύγει και το άγχος)

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην σας ευχαριστω ολους παρα μα παρα πολυ για το ενδιαφερον σας.....ο μπεμπης μου μετα απο εξεταση στον γιατρο μας χαιρει ακρας υγειας(δοξα το θεο),εχει ξαπλωθει οριζοντιως στην περιοχη του αφαλου σαν πασας και ρεμβαζει!!!!!!!!!!ειναι 833 γραμμαρια και φερνει στον μπαμπα του.

 

περασα 2 τρομακτικες μερες κ νυχτες μεχρι να παω στην γιατρο,φοβηθηκα παρα πολυ και συνειδητοποιησα τον ρολο μου,μια ζωη αγχος...ειμαι ευτυχισμενη και παραλληλα φοβαμαι,ξερω ομως πως οτι κι αν ερθει θα το αντιμετωπισω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

φάε κάτι γλυκό να δεις αν θα κουνηθεί περισσότερο. Μπορεί απλώς να κοιμάται περισσότερο από άλλες φορές. Κι εγώ κάποιες στιγμές παρατηρούσα ότι δεν το είχα νιώσει πολλή ώρα ή και μέρα ακόμη, αλλά όταν ξεχνιόμουν λίγο κλωτσούσε πάλι. Ο γιατρός μου πάντως μου είχε πει αν παρατηρήσω κάτι τέτοιο να βάλω σε ένα χυμό πορτοκάλι μια κουταλιά ζάχαρη και να το πιω, κι ότι το πιθανότερο είναι να το νιώσω μετά. Κάντο για να ηρεμήσεις, αλλά πήγαινε βέβαια και στο γιατρό σου για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά.

 

 

 

 

 

ακριβως τα ιδια μου ειχε πει η γιατρος μου να πιω ενα χυμο να φαω κατι γλυκο..το εκανα και απλα ενιωθα πατηματα χαμηλα,ανεπαισθητα.φαντασου οτι πηγα χτες το πρωι για να κανω καμπυλη ζαχαρου και μετα απο τοση γλυκοζη τιποτε...η το εχω μουρλανει στα γλυκα το παιδι μου και εχει συνηθισει η ειναι γαιδουρι και θελει να με κοψοχολιαζει...πρωτα ο θεος ειναι καλα κι αυτο εχει σημασια...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που ηταν ολα καλα τελικα?Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι,εχεις πολυ δρομο μπροστα σου και τα δυσκολα ερχονται!Κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου κι ολα καλα θα πανε!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που ηταν ολα καλα τελικα?Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι,εχεις πολυ δρομο μπροστα σου και τα δυσκολα ερχονται!Κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου κι ολα καλα θα πανε!

 

 

rena μου καταλαβαινεις ομως το αγχος μου ετσι δεν ειναι?ξερω πως απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα και χαιρομαι γιατι γιαυτο τοπαιδι θα δωσω και την ζωη μου αρκει εκεινο να ειναι καλα.εχουμε τοσα αποθεματα δυναμης και αγαπης ολοι εμεις οι γονεις,οι

ανθρωποι γενικοτερα που μπορουμε να καταφερουμε τα παντα,μονο που μπροστα σε ενα τοσο δα πλασματακι σηκωνουμε τα χερια ψηλα γινομαστε τοση δα μικροι...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου πολυ χαιρομαι που ολα ειναι καλα με το μωρακι σου!!!

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να ανησυχεις και να αγχωνεσαι......ολες μας το ιδιο καναμε και κανουμε....

Τωρα ομως που βεβαιωθηκες οτι ειναι καλα εισαι και εσυ καλυτερα!

Συνεχισε με αισιοδοξια και ευτυχια!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ξερω πως απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα

 

δε λες τίποτα! Από άγχος και αγωνίες για το παραμικρό άλλο τίποτα! Αν είναι το πρώτο σου ετοιμάσου και οπλίσου με ψυχραιμία. Πριν να κάνεις παιδί δεν ξέρεις τι σημαίνει ανησυχία και άγχος. Ευτυχώς οι στιγμές ευτυχίας δεν είναι λίγες και σε αποζημιώνουν!

Link to comment
Share on other sites

κι από πριν, κι από πριν. Από τη στιγμή που μαθαίνεις ότι είσαι έγκυος. Ειδικά αν είσαι κάποιας ηλικίας και έχεις σκοπό να κάνεις πολλά παιδιά :wink:

 

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΟΣΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΟΥΣΕ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 25 ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 39.ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΣΤΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΝΑΙ ΓΕΡΑ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

μονο που μπροστα σε ενα τοσο δα πλασματακι σηκωνουμε τα χερια ψηλα γινομαστε τοση δα μικροι...

 

Αυτο ειναι αληθεια...Ολα τα υπολοιπα πια φαινονται ασημαντα...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Χαχα! Ειχα να το ακουσω ολη μερα κ μπηκα στο φορουμ να δω τι γραφουν αλλες μαμαδες σε αυτες τις περιπτωσεις. Διαβασα για τον χυμο με τη ζαχαρη, τον εστυψα κ τωρα εχουμε τρελλαθει στη κλωτσια! Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Ειχα να το ακουσω ολη μερα κ μπηκα στο φορουμ να δω τι γραφουν αλλες μαμαδες σε αυτες τις περιπτωσεις. Διαβασα για τον χυμο με τη ζαχαρη, τον εστυψα κ τωρα εχουμε τρελλαθει στη κλωτσια! Σας ευχαριστω!

 

Κι εμένα μου τυγχαίνει να είναι πολύ ήσυχη μια δυο μέρες και μετά να ξανακάνει είσοδο δυναμικά. Όταν αγχωθώ πολύ τρώω ένα μεγάλο κομμάτι μαύρη σοκολάτα και αρχίζει τις κλωτσιές.

Επίσης πρόσεξα ότι δεν έχει πρόγραμμα ακολμη στον ύπνο. Είμαι 26 εβδομάδων και κάποτε ξυπνά το μεσημέρι, κάποτε απόγευμα και σπάνια βράδυ. Μετά τις 28 εβδομάδες αποκτούν πρόγραμμ ύπνου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου τυγχαίνει να είναι πολύ ήσυχη μια δυο μέρες και μετά να ξανακάνει είσοδο δυναμικά. Όταν αγχωθώ πολύ τρώω ένα μεγάλο κομμάτι μαύρη σοκολάτα και αρχίζει τις κλωτσιές.

Επίσης πρόσεξα ότι δεν έχει πρόγραμμα ακολμη στον ύπνο. Είμαι 26 εβδομάδων και κάποτε ξυπνά το μεσημέρι, κάποτε απόγευμα και σπάνια βράδυ. Μετά τις 28 εβδομάδες αποκτούν πρόγραμμ ύπνου...

 

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σήμερα...Το βράδυ είχαν οργιάσει (είναι δίδυμα)... Σηκώθηκα το πρωί κι απλά είχα χτυπήματα φτερουγίσματα. Μερικές φορές νόμιζα ότι είναι ιδέα μου. Φαντάσου ότι ανέβηκα στον 2ο όροφο με τις σκάλες κι αυτές κυρίες!!!! Μόνο αν σηκωνόμουν ένιωθα βάρος ή κάτι περίεργες κινήσεις... Ξάπλωσα το απόγευμα και πείραζα την κοιλιά μου και η μία κουνληθηκε αρκετά. Σημειωτεόν έφαγα και μία πανακότα, αλλά χαλαρά!!! Τελικά μόλις έκατσα στον Η/Υ στο γραφείο κουνήθηκαν κι οι δύο!!!!! Δεν το κάνουν και πολύ κέφι το γραφείο ή εγώ παραχαλαρώνω οπότε δίνουν το παρών!!! :):):)

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ανασυρω το θεμα και να πω ... αχχχ κοριτσια με κατατρομαζει το μπεμπεκι μου!

 

Κρατω ημερολογιο..μετα αοο 6 μερες υπερδραστηριοτητας εχει πεσει σε λυθαργο τωρα. Παρασκευη αποφευμα και σαββατο πρωι κουραστηκα πολυ,σουπερ μαρκετ κ δουλειες στο σπιτι, μετα τεζα η μπεμπα. Τι κλαμα, τι αγχος, τι γλυκα εφαγα...σχεδον να κανω εμετο..και τσουπ εκανε κανα δυο κινησεις του τυπου "εδω ειμαι , μην ενοχλεις".μετα παλι τα ιδια.. τωρα εφαγα οτι πιο ενισχυμενο μποριυσα , κουνηθηκε και ξαπλωσε παλι...

 

Ειναι με τα ποδια κατω, εκει την νιωθω δηλαδη, αναταραζεται ολο το τριχωτο, σε εκεινο το σημειο εννοω, αλλα να ανησυχησω;; χθες εκανε και δυο ωρες να αισθανθω δυνατο χτυπημα, μονο η κοιλια ετρεμε σαν κυμα εαν την κοιτουσα, χωρις να την νιωθω. Πλακουντας προσθιος.ειμαι 27 εβδομαδων ακριβως.

 

Να προσθεσω οτι στις 03:00 τα ξημερωματα με ξυπνησε απτο κλωτσιδι..μηπως ειναι ξενυχτισσα; γιαυτο δεν πηρα τηλ τον γιατρο ακομα, λογω νυχτερινης δραστηριοτητας. Θα περιμενω κι αυριο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...