Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυες με περίδεση τραχήλου στο τρίτο τρίμηνο


Recommended Posts

Αγαπητές μανούλες καλησπέρα,

Διανύω την 24η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης στην οποία κάναμε περίδεση στη 14η, λόγω προηγούμενου χειρουργείου το οποίο άφησε τον τράχηλο ανοικτό.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας όσες είχατε κάνει περίδεση και πως ήταν το τρίτο τρίμηνο. Πότε σας έκοψαν το ράμματα της περίδεσης και πότε γεννήσαμε.

Καλό υπόλοιπο και καλή δύναμη σε όλες σας!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ! Αλλά δεν έχω γεννήσει ακόμα και έχω τις ίδιες απορίες μαζί σου.

 

Όσον αφορά στο τρίτο τρίμηνο, εγώ είμαι στο κρεβάτι. Αλλά έχω δίδυμα και έκανα και επείγουσα περίδεση επειδή ο τράχηλος μίκρυνε πολύ απότομα.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Xrysa82 με το καλό τα μωράκια σου! Κι εγώ στο σπίτι είμαι μετά την περίδεση και ο γιατρός δεν με αφήνει να βγαίνω, για να μην ταλαιπωρούμε τον τράχηλο. Παίρνω και χάπι για τις συσπάσεις από την 20η εβδομάδα. Εσύ είσαι συνέχεια στο κρεβάτι; Καλή δύναμη.... Είσαι κοντά!!:)))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.και εγω με περιδεση απο την 20η βδομαδα.αυριο κλεινω την 36 και μπαινω στο μηνα μου.τη δευτερα το απογευμα εχω ραντεβου με το γιατρο να πουμε ποτε θα λυθει η περιδεση.θα σας ενημερωσω.εσεις σε ποια εβδομαδα ειστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xrysa82 με το καλό τα μωράκια σου! Κι εγώ στο σπίτι είμαι μετά την περίδεση και ο γιατρός δεν με αφήνει να βγαίνω, για να μην ταλαιπωρούμε τον τράχηλο. Παίρνω και χάπι για τις συσπάσεις από την 20η εβδομάδα. Εσύ είσαι συνέχεια στο κρεβάτι; Καλή δύναμη.... Είσαι κοντά!!:)))

 

 

Τι χαπι παιρνεις για τις συσπασεις;κανεις απο νωρις;και εγω παιρνω,αλλα προληπτηκα.χθες εκανα τις πρωτες.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαπι παιρνεις για τις συσπασεις;κανεις απο νωρις;και εγω παιρνω,αλλα προληπτηκα.χθες εκανα τις πρωτες.

 

Καλημέρα. Παίρνω medolin μισό κάθε οκτώ ώρες. Είμαι στην 25η εβδομάδα και έχω 3-4 πετρώματα τη μέρα το πολύ. Ο γιατρός λέει είναι φυσιολογικά φτάνει να μην πονάνε.

Πότε θα κόψετε το ράμμα; Εμάς μας είπε στις 37 εβδομάδες... Έχουμε ακόμη δρόμο. Και θα κάνουμε καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί ο τράχηλος. Εσύ; Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα περίδεση την 14η εβδομάδα λόγω προηγούμενης απώλειας στον 6ο μήνα. Έμεινα 6 μήνες στο κρεβάτι γιατί παρά την περίδεση, ο τράχηλος δεν ανταποκρινόταν καλά. Κόνταινε σταθερά και παρουσίασε και χοανοποίηση μεγάλου βαθμού (άνοιγμα πάνω από το ράμμα, τύπου U). Ο γυναικολόγος μου δεν πίστευε ότι θα έφτανα στον 9ο και απλά ελπίζαμε να κλείσω τουλάχιστον τον 7ο. Με ακινησία και τεράστια προσοχή, τα καταφέραμε και γέννησα στιες 37 και 5 με καισαρική (για λόγους άσχετους με τον τράχηλο). Την περίδεση την έβγαλαν πριν ξεκινήσει η καισαρική, μου είχαν ήδη κάνει επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα τίποτα.

Το τρίτο τρίμηνο ήταν ευκολότερο από το δεύτερο κι ας είχα βαρύνει. Δεν είχα πια τόσους πόνους και συσπάσεις, πετρώματα κλπ. Αυτό που με κούρασε ήταν η 6μηνη ακινησία αλλά όλα πήγαν καλά και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 10 μηνών που κανείς (ούτε εγώ) δεν πίστευε ότι θα είναι τελειόμηνο. Καλή δύναμη και καλή τύχη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα περίδεση την 14η εβδομάδα λόγω προηγούμενης απώλειας στον 6ο μήνα. Έμεινα 6 μήνες στο κρεβάτι γιατί παρά την περίδεση, ο τράχηλος δεν ανταποκρινόταν καλά. Κόνταινε σταθερά και παρουσίασε και χοανοποίηση μεγάλου βαθμού (άνοιγμα πάνω από το ράμμα, τύπου U). Ο γυναικολόγος μου δεν πίστευε ότι θα έφτανα στον 9ο και απλά ελπίζαμε να κλείσω τουλάχιστον τον 7ο. Με ακινησία και τεράστια προσοχή, τα καταφέραμε και γέννησα στιες 37 και 5 με καισαρική (για λόγους άσχετους με τον τράχηλο). Την περίδεση την έβγαλαν πριν ξεκινήσει η καισαρική, μου είχαν ήδη κάνει επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα τίποτα.

Το τρίτο τρίμηνο ήταν ευκολότερο από το δεύτερο κι ας είχα βαρύνει. Δεν είχα πια τόσους πόνους και συσπάσεις, πετρώματα κλπ. Αυτό που με κούρασε ήταν η 6μηνη ακινησία αλλά όλα πήγαν καλά και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 10 μηνών που κανείς (ούτε εγώ) δεν πίστευε ότι θα είναι τελειόμηνο. Καλή δύναμη και καλή τύχη σε όλες!

 

 

 

Σ΄ευχαριςτώ για την απάντησή σου :)

Να σου ζήσει, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου.. Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο και δύναμη. Κι εμείς την περίδεση την κάναμε λόγω τραυματισμού του τραχήλου από προηγούμενο χειρουργείο, αλλά και λόγω προηγούμενης απώλειας στον 5ο μήνα. Ευτυχώς μέχρι στιγμής φαίνεται κλειστός και μακρύς. Προσέχω πάρα πολύ, την περισσότερη ώρα καναπέ και ησυχία χωρίς να κάνω δουλειές. Έχω τη μαμά μου γι αυτό.

Ελπίζω το τρίτο τρίμηνο να μην είναι πολύ δύσκολο. Μέχρι στιγμής με πονάει πολύ η λεκάνη μου και το ισχίο μου, κυρίως τα βράδια που κοιμάμαι κ γυρνάω μες το κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Υπομονή! Εγώ στις 24 εβδομάδες είχα ήδη αξιολύπητο τράχηλο, 1.5 cm. Aφού από ένα σημείο και μετά απλά σταματήσαμε να τον μετράμε, δεν είχε νόημα. Μόνο άγχος μου δημιουργούσε η εικόνα ενός ανύπαρκτου τραχήλου στον υπέρηχο συν την τεράστια χοάνη από πάνω και τα ποδαράκια του μωρού μέσα στη χοάνη! Και όμως όλα πήγαν καλά.

Κουράγιο!

Κι εμένα με πονούσε η λεκάνη και το ισχίο, όπως λες. Και θα κάνεις λίγο καιρό να επανέλθεις (ακόμη έχω κάποια πονάκια αλλά φταίω κι εγώ που δεν κάνω γυμναστική) αλλά όλα θα στρώσουν. Εγώ έπαθα και έλλειψη βιταμίνης D από την κλεισούρα/έλλειψη ήλιου αλλά και αυτό διορθώθηκε με συμπληρώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω με περιδεση από την 20η εβδομαδα. Ο τράχηλος είχε διαστολή 3 εκ. και ο σάκος ήταν στον τραχηλο. Ο γιατρος μου λεγε ότι θα φτασω το πολύ μεχρι 29η εβδομαδα και ευχαριστημενη να είμαι. Όμως διαψευστηκε ευτυχως. Αυριο μπαινω στην 36η. Το καλό είναι ότι δεν έχω συσπασεις ή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Εκανα και προληπτικες κορτιζόνες σε περιπτωση πρόωρου τοκετού που ευτυχως δεν ήρθε. Από φαρμακα μονο ουτροζεσταν (1 την ημερα) ή βασκλορ. Και από μόνη μου καμια φορα παιρνω και κανενα μαγνήσιο αλλα δεν κανει τίποτα. Κατά τα άλλα, συχνες εξετασεις CRP και καλλιέργεια κολπικου υγρου για τυχον μόλυνση.

Από ξαπλα, ναι μεν τις περισσοτερες ώρες αλλα μαγειρευω κιόλας, κανω μικροδουλειές, οδηγω, παω S/M kai κανα καφε αλλα για λιγη ωρα γιατι κουράζομαι μιας και το μωρό είναι χαμηλα και πιέζει πολύ τον τραχηλο και δημιουργει συχνοουρία. Ευελπιστώ να φτασω στις 38 εβδομάδες!!!!!

Θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρική και τα ραμματα της περιδεσης θα βγουν κατά τη διάρκειά της.

Υπομονη joa. Όλα καλα θα πανε. Είσαι προστατευμενη με την περιδεση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω με περιδεση από την 20η εβδομαδα. Ο τράχηλος είχε διαστολή 3 εκ. και ο σάκος ήταν στον τραχηλο. Ο γιατρος μου λεγε ότι θα φτασω το πολύ μεχρι 29η εβδομαδα και ευχαριστημενη να είμαι. Όμως διαψευστηκε ευτυχως. Αυριο μπαινω στην 36η. Το καλό είναι ότι δεν έχω συσπασεις ή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Εκανα και προληπτικες κορτιζόνες σε περιπτωση πρόωρου τοκετού που ευτυχως δεν ήρθε. Από φαρμακα μονο ουτροζεσταν (1 την ημερα) ή βασκλορ. Και από μόνη μου καμια φορα παιρνω και κανενα μαγνήσιο αλλα δεν κανει τίποτα. Κατά τα άλλα, συχνες εξετασεις CRP και καλλιέργεια κολπικου υγρου για τυχον μόλυνση.

Από ξαπλα, ναι μεν τις περισσοτερες ώρες αλλα μαγειρευω κιόλας, κανω μικροδουλειές, οδηγω, παω S/M kai κανα καφε αλλα για λιγη ωρα γιατι κουράζομαι μιας και το μωρό είναι χαμηλα και πιέζει πολύ τον τραχηλο και δημιουργει συχνοουρία. Ευελπιστώ να φτασω στις 38 εβδομάδες!!!!!

Θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρική και τα ραμματα της περιδεσης θα βγουν κατά τη διάρκειά της.

Υπομονη joa. Όλα καλα θα πανε. Είσαι προστατευμενη με την περιδεση.

 

 

 

Πόσο χαίρομαι για σένα Sunty!!! Με το καλό το μωράκι σου. Κι εγώ κάθε μήνα ζητούσα από το γιατρό να κάνουμε καλλιέργεια, με crp, λευκά, ερυθρά, ουρεόπλασμα κι ότι άλλο επικίνδυνο είχε να ελέγξουμε. Τελευταία φορά κάναμε στις 22 εβδομάδες και θα ξανακάνουμε στις 27. Όσο για τη συχνοουρία, είχα κι εγώ πολύ συχνά αυτή την αίσθηση και ήταν ιδιαίτερα ενοχλητική. Τώρα το μωρό είναι με τα πόδια κάτω και είναι στιγμές που μου πατάει την κύστη απίστευτα. Νιώθω ότι θα μου φύγουν ούρα, αλλά τίποτα!!

Καλώς να δεχτείς το μωράκι σου...!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Υπομονή! Εγώ στις 24 εβδομάδες είχα ήδη αξιολύπητο τράχηλο, 1.5 cm. Aφού από ένα σημείο και μετά απλά σταματήσαμε να τον μετράμε, δεν είχε νόημα. Μόνο άγχος μου δημιουργούσε η εικόνα ενός ανύπαρκτου τραχήλου στον υπέρηχο συν την τεράστια χοάνη από πάνω και τα ποδαράκια του μωρού μέσα στη χοάνη! Και όμως όλα πήγαν καλά.

Κουράγιο!

Κι εμένα με πονούσε η λεκάνη και το ισχίο, όπως λες. Και θα κάνεις λίγο καιρό να επανέλθεις (ακόμη έχω κάποια πονάκια αλλά φταίω κι εγώ που δεν κάνω γυμναστική) αλλά όλα θα στρώσουν. Εγώ έπαθα και έλλειψη βιταμίνης D από την κλεισούρα/έλλειψη ήλιου αλλά και αυτό διορθώθηκε με συμπληρώματα.

 

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι είναι απ' την κλεισούρα, τον πολύ καναπέ και την ακινησία που έχω τόσο νωρίς πόνους στα πόδια. Αν και πάρα πολλές γυναίκες το παθαίνουν απ΄ τον πέμπτο μήνα. Ανυπομονώ να περάσουμε τις 30 εβδομάδες, να είμαστε εκτός κινδύνου για να με αφήσει μα βγω λιγάκι έξω. Αν και ο γιατρός μου με πειράζει ότι πάλι στο σπίτι θα με αφήσει...

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μην απογοητευεσαι

εγω με εκτακτη περιδεση την 24η εβδομαδα γιατι ο τραχηλος 1,3 εκ και με χοανη.....αστα....

Εμεινα μεσα στην κλινικη για μια εβδομαδα μετα την περιδεση με παπια ακινητη στο κρεβατι και

μετα στο σπιτι απολυτη πειθαρχημενη ξαπλα και σηκωμα μονο για τουαλεττα και για μπανιο μια

φορα ανα τρεις μερες.Γεννησα ενα κουκλο μπεμπαρο 3840 γρ στις 38 και 2. Να φανταστεις οτι η

περιδεση εγινε 19 Ιουνη και γεννησα 27 Σεπτέμβρη. Ενα καλοκαιρι μες στην αγωνια και στο κρεβατι

με ενα μεγαλυτερο αγορακι 10 χρονων να ζει ολη αυτη τη κατασταση(αυτο ηταν και το χειρότερο).

Πολλα φαρμακα πολλες συσπασεις απο την 30η εβδομαδα και μετα ,13 μερες με εναν ανυποφορο ιλιγγο

ναυτια και εμετους και καουρες μεχρι τελους αλλα με Ιωβια υπομονή ολα περασαν .......Τραγικα δυσκολα

αλλα περαστικα....Γι αυτο οπλισου με δυναμη και προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μην απογοητευεσαι

εγω με εκτακτη περιδεση την 24η εβδομαδα γιατι ο τραχηλος 1,3 εκ και με χοανη.....αστα....

Εμεινα μεσα στην κλινικη για μια εβδομαδα μετα την περιδεση με παπια ακινητη στο κρεβατι και

μετα στο σπιτι απολυτη πειθαρχημενη ξαπλα και σηκωμα μονο για τουαλεττα και για μπανιο μια

φορα ανα τρεις μερες.Γεννησα ενα κουκλο μπεμπαρο 3840 γρ στις 38 και 2. Να φανταστεις οτι η

περιδεση εγινε 19 Ιουνη και γεννησα 27 Σεπτέμβρη. Ενα καλοκαιρι μες στην αγωνια και στο κρεβατι

με ενα μεγαλυτερο αγορακι 10 χρονων να ζει ολη αυτη τη κατασταση(αυτο ηταν και το χειρότερο).

Πολλα φαρμακα πολλες συσπασεις απο την 30η εβδομαδα και μετα ,13 μερες με εναν ανυποφορο ιλιγγο

ναυτια και εμετους και καουρες μεχρι τελους αλλα με Ιωβια υπομονή ολα περασαν .......Τραγικα δυσκολα

αλλα περαστικα....Γι αυτο οπλισου με δυναμη και προχωρα.

 

Ποτε ελυσες την περιδεση;ταυτοχρονα με τη γεννα η νωριτερα;;;σε ποια βδομαδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, μην απογοητευεσαι

εγω με εκτακτη περιδεση την 24η εβδομαδα γιατι ο τραχηλος 1,3 εκ και με χοανη.....αστα....

Εμεινα μεσα στην κλινικη για μια εβδομαδα μετα την περιδεση με παπια ακινητη στο κρεβατι και

μετα στο σπιτι απολυτη πειθαρχημενη ξαπλα και σηκωμα μονο για τουαλεττα και για μπανιο μια

φορα ανα τρεις μερες.Γεννησα ενα κουκλο μπεμπαρο 3840 γρ στις 38 και 2. Να φανταστεις οτι η

περιδεση εγινε 19 Ιουνη και γεννησα 27 Σεπτέμβρη. Ενα καλοκαιρι μες στην αγωνια και στο κρεβατι

με ενα μεγαλυτερο αγορακι 10 χρονων να ζει ολη αυτη τη κατασταση(αυτο ηταν και το χειρότερο).

Πολλα φαρμακα πολλες συσπασεις απο την 30η εβδομαδα και μετα ,13 μερες με εναν ανυποφορο ιλιγγο

ναυτια και εμετους και καουρες μεχρι τελους αλλα με Ιωβια υπομονή ολα περασαν .......Τραγικα δυσκολα

αλλα περαστικα....Γι αυτο οπλισου με δυναμη και προχωρα.

 

 

 

 

 

Μπράβο σου για κάθε μέρα που την έβγαζες ξαπλωτή. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι με ακόμη ένα αγοράκι!!

Ο τράχηλος μεγάλωσε με την ακινησία; Ή έμεινε σταθερός;

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καισαρικη γιατι και η πρωτη μου γεννα ηταν καισαρικη και το ραμμα βγηκε τοτε. Ο τραχηλος

εφτασε αμεσως μετα την περιδεση 2,4 εκ και μεχρι το τελος εφτασε 2 εκ. Απο φαρμακα επερνα 3 ουτροτζεσταν την μερα ενδοκολπικα, 4 μαγνησια και μισο γιουτοπαρ καθε 4 ωρες δηλ 3 την μερα.

Link to comment
Share on other sites

Xrysa82 με το καλό τα μωράκια σου! Κι εγώ στο σπίτι είμαι μετά την περίδεση και ο γιατρός δεν με αφήνει να βγαίνω, για να μην ταλαιπωρούμε τον τράχηλο. Παίρνω και χάπι για τις συσπάσεις από την 20η εβδομάδα. Εσύ είσαι συνέχεια στο κρεβάτι; Καλή δύναμη.... Είσαι κοντά!!:)))

 

 

Σε ευχαριστώ!

Είμαι σπό τότε, 21η εβδομάδα, κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα (ευτυχώς!!) και γιατρό. Αυστηρά. Ούτε μέχρι τη κουζίνα δεν έχω πάει. Συσπάσεις ΄έχω συνέχεια, πολλές παραπάνω από 10 τη μέρα, τις έχω συνηθίσει πια!! Παίρνω μισό yutopar/4ωρο, 4 μαγνήσια και 4 utrogestan τη μέρα. Αλλά αφού έφτασα την 32η που δεν το πίστευε άνθρωπος, δε φοβάμαι τίποτα!

 

Μου είχανε πει, ξάπλα μέχρι την 32 για να είναι βιώσιμα.. αλλά τώρα που έφτασα έχω βαρύνει τόσο που κάνω μπάνιο και μετά κοιμαμαι από την εξάντληση! Που να κάνω τίποτα περισσότερο. Στο μόνο που ξεθάρρεψα είναι οτι είμαι πιο πολλές ώρες καθιστή στον καναπέ. Όχι συνέχεια ξάπλα.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Είμαι σπό τότε, 21η εβδομάδα, κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα (ευτυχώς!!) και γιατρό. Αυστηρά. Ούτε μέχρι τη κουζίνα δεν έχω πάει. Συσπάσεις ΄έχω συνέχεια, πολλές παραπάνω από 10 τη μέρα, τις έχω συνηθίσει πια!! Παίρνω μισό yutopar/4ωρο, 4 μαγνήσια και 4 utrogestan τη μέρα. Αλλά αφού έφτασα την 32η που δεν το πίστευε άνθρωπος, δε φοβάμαι τίποτα!

 

Μου είχανε πει, ξάπλα μέχρι την 32 για να είναι βιώσιμα.. αλλά τώρα που έφτασα έχω βαρύνει τόσο που κάνω μπάνιο και μετά κοιμαμαι από την εξάντληση! Που να κάνω τίποτα περισσότερο. Στο μόνο που ξεθάρρεψα είναι οτι είμαι πιο πολλές ώρες καθιστή στον καναπέ. Όχι συνέχεια ξάπλα.

 

Εδώ εγώ 25 εβδομάδων και κάθε φορά που κάνω μπάνιο κουράζομαι τρελά! Πόσο μάλλον με δίδυμα και 32 εβδομάδων. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη... Εσύ έκανες τον υπέρηχο γ; Το doppler το γνωστό; Κι αν ναι πότε το κάνατε; Διαβάζω ότι είναι πολύ σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στις 30 και κάτι και θα ξανακάνω και μεθαύριο, δηλαδη στις 33 εβδομάδες. Βασικά είναι ένας υπέηχος , απλά κρατάει πιο πολύ ώρα γιατί βλέπουν περισσότερα πράγματα ( αν έχω καταλάβει καλά!). Θα σου πω την Τετάρτη το απόγευμα περισσότερα!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλησπερα, υπαρχει πιθανοτητα φυσιολογικης γεννας μετα απο περιδεση τραχηλου? ετυχε σε καποια κοπελα?

εννοειται.βγαζουν το ραμμα και γεννας φυσιολογικα και τις περισσοτερες φορες πολυ γρηγορα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Ειναι όλες οι έγκυες με περιδεση ξαπλα ή υπό περιορισμό;

Εγώ λόγω ιστορικού, είχα χάσει διδυμα στην 21η, σε αυτήν την εγκυμοσυνη έκανα περιδεση προληπτικά στην 15η εβδομαδα. Τωρα κανω υπέρηχους καθε 4 εβδομαδες και βλέπω τον τραχηλο ο οποίος ειναι σταθερός αλλά και πάλι αγχώνομαι. Στις 3 εβδομαδες αρχίζουν και με ζωνουν τα φίδια, εντωμεταξύ μεταξύ κινούμαι μες το σπιτι και κανέναν καφε έξω, αυτή ειναι ολη η δραστηριότητα. Τώρα είμαι 26+2 και νιώθω τα χτυπήματα πολυ χαμηλά...

Εςείς είστε ξαπλα; Και καθε ποτε βλέπετε τραχηλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...