Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυες με περίδεση τραχήλου στο τρίτο τρίμηνο


Recommended Posts

καλημερα! Ειναι όλες οι έγκυες με περιδεση ξαπλα ή υπό περιορισμό;

Εγώ λόγω ιστορικού, είχα χάσει διδυμα στην 21η, σε αυτήν την εγκυμοσυνη έκανα περιδεση προληπτικά στην 15η εβδομαδα. Τωρα κανω υπέρηχους καθε 4 εβδομαδες και βλέπω τον τραχηλο ο οποίος ειναι σταθερός αλλά και πάλι αγχώνομαι. Στις 3 εβδομαδες αρχίζουν και με ζωνουν τα φίδια, εντωμεταξύ μεταξύ κινούμαι μες το σπιτι και κανέναν καφε έξω, αυτή ειναι ολη η δραστηριότητα. Τώρα είμαι 26+2 και νιώθω τα χτυπήματα πολυ χαμηλά...

Εςείς είστε ξαπλα; Και καθε ποτε βλέπετε τραχηλο;

 

 

κυριακη καλημερα, καλη δυναμη κ σε εσενα. εκανα περιδεση στην 24 εβδ λογω τραχηλου 1,5. εχω διδυμα κοριτσακια. απο τοτε ο γιατρος ειπε τελος τη δουλεια κ σπιτι μονο με ενα ελαφρυ μαγειρεμα, ειπε οχι απολυτη ακινησια για να μην παθω καμια θρωμβωση. εγω παντως ειμαι 23 ωρες το 24 ωρο ξαπλα κρεβατι η καναπε. εχω κ ενα αγορακι σχεδον 3 ετων το οποιο παρολο που ειναι φρονιμος τον φροντιζουν οι παππουδες κ γιαγιαδες. σημερα ειμαι 26+5 κ εγω ωρες ωρες νιωθω χτυπηματα χαμηλα κ βαρος αλλα μετα παλι τις ακουω ψιλα. τον τραχηλο θα τον δω την πεμπτη μετα απο 3 εβδομαδες αφοτου εγινε η περιδεση. με το ζορι κρατηθηκα να μην παω καπου εκτος του γιατρου μου να τον μετρησουν νωριτερα. ειμαι 3 εβδομαδες κλεισμενη σπιτι, σκεφτομενη το παραμικρο τσιμπιματακι που νιωθω, ποτε τα ακουσα, αν θα δω κοκκινο η καφε στην τουαλετα, γιατι ετυχε 2 μερες να κανω διαρροια, γιατι εχω πονοκεφαλο ενα βραδυ, μηπως ειναι συπτωματα τοκετου? και αλλα πολλα...

θα σου πω αυτο που εδω κ 3-4 μερες εφαρμοζω εγω για να μην τρελαθω. δεν δινω σημασια σε μικρολεπτομεριες,σταματησα να τα μεταφερω στον συζηγο γιατι καταλαβα οτι τον ειχα πριξει σκεφτομαι μονο τα μωρα κ τιποτα αλλο. αυτο που λενε ολοι υπομονη εγω το ακουω βερεσε, μονο εσυ,εγω κ καποιες αλλες κοπελες στην κατασταση μας μπορουν να καταλαβουν την αγωνια μας κ ποσο δυνατες πρεπει να ειμαστε για να αντεξουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου mama2011! Με τράχηλο 1,5 εννοείται ότι είσαι αγκαλιά με το κρεβατι! Κοντεύουμε τις 28 εβδομαδες, αυτό με ανακουφίζει και μετά το επόμενο βήμα ειναι οι 32. Εγώ έβγαλα και μέχρι την 14η ξαπλα, μονο στην τουαλέτα λόγω αιμορραγιών καθε 7-8 ημερες. τώρα ειναι μια χαρά τα πράγματα, αφού πηγαίνω και σε κοντινές αποστάσεις είμαι πολυ ευχαριστημένη. Εγώ είπα στη μαία μου να πηγαίνω νωρίτερα για υπέρηχο, έστω καθε 3 εβδομ., αλλά μου το ξεκοψε. Μου είπε ότι εφόσον η μήτρα ειναι ήρεμη κ δεν έχω συσπασεις, δεν υπαρχει λόγος. Και κρατιέμαι και εγώ, δεν μ αρέσει να πηγαίνω κ συνέχεια. Απλά ειναι αυτές οι κλωτσιές που ειναι τόσο κατω που με αγχωνουν, τίποτα αλλο. ΄Εχω κ εγω υπέρηχο την Τρίτη, ελπίζω να έχουμε και οι δυο καλά νεα!

Ευτυχως τα προλάβατε τα κοριτσάκια σας, εμείς ήμασταν άτυχοι. Να λες δοξα τω Θεώ που πέρασε και αυτή η μερα και να είσαι ευγνώμων, να το ξέρεις, δεν δικαιούμαστε το παραμικρό παράπονο-γκρίνια.

Σε φιλώ κ καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καναμε τον υπέρηχό μας. Ο τράχηλος και η κατάσταση σταθερή, όπως όταν μου τον έραψαν 3 εκ. Οποτε ούτε τα χαμηλά χτυπήματα έχουν καμία σχέση. Μια γιατρός μου είχε πει αστο να κλωτσάει το μωρό, δεν παθαίνει τίποτα ο τράχηλος. Στο μυαλό μας ειναι όλα τελικά. Σήμερα μου είπαν να συνεχίσω ό,τι κανω και περισσότερο περπάτημα απο τις 30 εβδ και μετά. Επόμενο; Υπερηχος σε ενα μήνα. Πως θα περάσει;

μαμά2011 καλή επιτυχία την Πεμπτη!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καναμε τον υπέρηχό μας. Ο τράχηλος και η κατάσταση σταθερή, όπως όταν μου τον έραψαν 3 εκ. Οποτε ούτε τα χαμηλά χτυπήματα έχουν καμία σχέση. Μια γιατρός μου είχε πει αστο να κλωτσάει το μωρό, δεν παθαίνει τίποτα ο τράχηλος. Στο μυαλό μας ειναι όλα τελικά. Σήμερα μου είπαν να συνεχίσω ό,τι κανω και περισσότερο περπάτημα απο τις 30 εβδ και μετά. Επόμενο; Υπερηχος σε ενα μήνα. Πως θα περάσει;

μαμά2011 καλή επιτυχία την Πεμπτη!

 

 

καλημερα κυριακη. ευχαριστα τα νεα σου μπραβο. οντως το μυαλο μας τρελενει. ελπιζω να εχω κ εγω ευχαριστα την πεμπτη. σου εχουν πει τιποτα για ενεσεις κορτιζονης? αν κ σε βλεπω με τετοιο τραχηλο να περνεις ολους τους μηνες. που γεννας?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις! θα δεις, γιατί η ξεκούραση αποδίδει! Για ενέσεις οχι δεν εχει γίνει ακομη λόγος. Στο Γαία πρώτα ο Θεός. Εκεί γέννησε και η αδερφή μου και ηταν πολυ ευχαριστημένη. Ζήτησε rooming in σε τρίκλινο και την έβαλαν σε δίκλινο. Το ίδιο σκοπεύω να ζητήσω κ εγώ. Ρώτησα και μια μαία σήμερα, ποτε κόβει ο γιατρός τα ράμματα. Μου είπε, αν πάω για φυσιολογικό, στις 36 με 37 εβδομαδες...

να δεις θα τις φτάσουμε! θα περιμένω τα νεα σου την Πεμπτη. Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα έχεις! θα δεις, γιατί η ξεκούραση αποδίδει! Για ενέσεις οχι δεν εχει γίνει ακομη λόγος. Στο Γαία πρώτα ο Θεός. Εκεί γέννησε και η αδερφή μου και ηταν πολυ ευχαριστημένη. Ζήτησε rooming in σε τρίκλινο και την έβαλαν σε δίκλινο. Το ίδιο σκοπεύω να ζητήσω κ εγώ. Ρώτησα και μια μαία σήμερα, ποτε κόβει ο γιατρός τα ράμματα. Μου είπε, αν πάω για φυσιολογικό, στις 36 με 37 εβδομαδες...

να δεις θα τις φτάσουμε! θα περιμένω τα νεα σου την Πεμπτη. Φιλιά πολλά!

 

 

κυριακη καλημερα. ευχαριστα κ εγω. ο τραχηλος παρεμεινε ο ιδιος. αυτες τις μερες θα κανω την κορτιζονη. ειναι 1 κιλο η καθε μια τους. θελω να πιστευω οτι εχω ακομα 2-3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Mama2011 ήμουν σίγουρη για τα ευχάριστα! Κοίτα, αν η μήτρα σου ειναι ήρεμη, χωρις συσπασεις και μείνεις ξαπλα, μπορείς να φτάσεις και πολυ παραπάνω. γνωστή μου με διδυμα κοριτσάκια, ξαπλα και πολύ yutopar κατάφερε να φτάσει στις 36 εβδομαδες, να γεννήσει και να τα πάρει κ κατευθείαν σπιτι της. και εκείνη έκανε κορτιζονες, αλλά τελικά δεν χρειάστηκαν! και εμένα ειναι κοριτσάκι και την Τρίτη ηταν 970 γρ. ΄Εχω ΠΗΤ 12/12! Με περνάς 2 μέρες! Εσύ σε ποιο μαιευτηρίο λέτε με το καλό;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλη συνεχεια!

τι μου θυμισατε τωρα!!!! για να σας δωσω κουραγιο μπηκα στις 24 βδομαδες στα διδυμα νοσοκομειο με τραχηλο οχι απλα διαλυμενο αλλα σε διαστολη 1 εκατοστου! εννοειται οτι δεν ειχα σημειο να περιδεθει!

τελικα με αππολυτη ακινησια και yotoparοχι μονο εφτασα 31 εβδομαδες, αλλα τελικα τα πηραν τα μωρα λογω υπογλυκαιμιων που παθαινα.σας πληροφορω οτι ο τραχηλος μου εφτανε ανετα τις 36 βαση των εκτιμησεων των γιατρων.

μην αγγιζετε τη κοιλια σας γιατι προκαλουνται συσπασεις. επισης μη ξαπλωνετε ανασκελα τεντωνει η κοιλια. θα ξαπλωνετε παντα σε ελαφρα εμβρυικη σταση!

 

τα μωρα μου ειναι 2 ετων, 2 παληκαρια ΝΑ!!!!!!!! τρελοδιδυμομανα!!!!!!!

σας δινω ολη τη θετικη μου ενεργεια, ακροβατουσα στην καταθλιψη με οσα τραβηξα μεσα στο νοσοκομειο. κοιταξτε να περασετε ομορφα και ηρεμα

 

ενεσεις κορτιζονης εκανα προληπτικα 24η εβδομαδα και 2ο σετ 28η

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα και με το καλο ολες σας να κρατησετε γερα τα μωρακια στις αγκαλιες σας ! Εγω ειμαι δευτερο τριμηνο και εκανα την Τετάρτη περιδεση.... Ολα καλα μεχρι εδω με 2 εκατοστα τραχηλο και ο γιατρος μου ειπε οτι πηγε πολυ καλα.... Ρε κοριτσια ομως αν εξαιρεσουμε το αιμα που ειχα μονο την πρωτη ημερα απο χθες εχω συνεχεια κιτρινα υγρα σαν πυον απ την περιδεση... Ετσι μου φαινεται δηλαδη ... Ειχε καμια σας στην αρχη κατι παρομοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Neo Geo προς το παρόν ειναι λογικό! Μην ανησυχείς! Και γω περίδεση στη 14η εβδομάδα, είχα αίμα τόσο την πρώτη όσο και τη δεύτερη μέρα φουλ! Γεμισα μεγάλη σερβιέτα νοσοομείου!!!! Απο την τρίτη μέρα μαχαίρι, αλλά είχα 2-3 μέρες τα υγρά που λες, πρώτα ροζ-μπεζ, μετα μπεζ μετα κιτρινα. Αν συνεχίσει όμως μετά τη Δευτέρα ίσως θα'πρεπε να πάρεις το γιατρό σου. Την αντιβίωση την παίρνεις κανονικά ε; -αυτη που δίνουν μετα την περίδεση-

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Neo Geo προς το παρόν ειναι λογικό! Μην ανησυχείς! Και γω περίδεση στη 14η εβδομάδα, είχα αίμα τόσο την πρώτη όσο και τη δεύτερη μέρα φουλ! Γεμισα μεγάλη σερβιέτα νοσοομείου!!!! Απο την τρίτη μέρα μαχαίρι, αλλά είχα 2-3 μέρες τα υγρά που λες, πρώτα ροζ-μπεζ, μετα μπεζ μετα κιτρινα. Αν συνεχίσει όμως μετά τη Δευτέρα ίσως θα'πρεπε να πάρεις το γιατρό σου. Την αντιβίωση την παίρνεις κανονικά ε; -αυτη που δίνουν μετα την περίδεση-

 

Αχ βρε vicky ευχαριστω τοσο για την απαντηση, απ την πεμπτη ψαχνω και ρωταω πηρα το γιατρο κ μου ειπε ολα καλα αλλα αλλιως ειναι να το χε και καποια αλλη κοπελα! Ναι παιρνω αντιβιωση φουλ 3 αμοξιλ του 1g καθημερινα ! Δοξα τον Θεο αισθανομαι καλα αλλα δεν ηξερα καθολου τι μπορουσε να ειναι αυτο .....εχθες ειχα λιγο ροζ το πρωι και μετα μαχαιρι οπως λες και εσυ αλλα λιγο να γελασω τσουπ τα νοιωθω .... Να σε ρωτησω κατι αλλο... Καθοσουν κανονικα? εχω ενα θεμα οταν παω να κατσω :oops: και ποσο καιρο ησουν ξαπλα? σε ζαλισα....

 

Με το καλο σου ευχομαι το μωρακι σου να το παρεις στην αγκαλια σου γερο και δυνατο !

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ένιωθα σαν... να μου έραψαν παραπάνω πράγματα απ'οτι θα'πρεπε! Σαν πρήξιμο σαν ζορι καπως. Δεν μπορώ να στο περιγράψω αλλιώς!!!!!

Καθόμουν όμως κανονικά με το που ήρθα σπίτι. Είσαι καλύτερα τώρα;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κοριτσια το ξερω ειναι παλιο ποστ αλλα προσπαθω να παρω κουραγιο..ειμαι 23 εβδομαδων και εχω 2 διαστολη..ενω πριν μια εβδομαδα εβαλα πεσο και ειχα μηκος 1εκατοστο..διαβαζω γ καποια κοριτσια που καταφεραν να γεννησουν σε φυσιολογικες εβδομαδες και προσπαθω να παρω κουραγιο αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο...το περιεργο ειναι οτι ο τραχηλος μου ανοιγει χωρις να ειχα συμπτωματα ουτε συσπασεις,ουτε αιμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lenagio, 

Και εγώ ψάχνω πληροφορίες και εμπειρίες για να πάρω κουράγιο.  Στην 22η εβδομάδα είδαν ότι είχα 4 χιλιοστά τράχηλο, έκανα άμεσα περίδεση, στην οποία είδαν ότι φαινόταν το θηλακιο. Για μένα Άγιο είχαμε που το είδαν. Τι φάρμακα περνεις; Ο τράχηλος ακόμα εμένα δεν έχει επανέλθει καλά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα!!!!! Ηθελα να ρωτησω εχω κανει περιδεση αλλα εχω καποια πονακια ειχατε εσεις τετοια θεματακια? Περνω μαγνησιο κ utragestan κολπικα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...