Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποια βδομαδα γεννήσατε το δεύτερο μωρό;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Επειδή είμαι στην αναμονή για το δεύτερο και άρχισα να αγωνιώ για το πότε, ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν δύο και περισσότερα παιδιά να μοιραστούν τις εμπειρίες τους, όσον αφορά την εβδομάδα που γέννησαν. Λέγεται ότι το δεύτερο μωρό, γεννιέται πιο νωρίς από την ΠΗΤ σε σχέση με το πρώτο μωρό. Λοιπόν, ισχύει;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια. Επειδή είμαι στην αναμονή για το δεύτερο και άρχισα να αγωνιώ για το πότε, ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν δύο και περισσότερα παιδιά να μοιραστούν τις εμπειρίες τους, όσον αφορά την εβδομάδα που γέννησαν. Λέγεται ότι το δεύτερο μωρό, γεννιέται πιο νωρίς από την ΠΗΤ σε σχέση με το πρώτο μωρό. Λοιπόν, ισχύει;

 

Καλα και για το πρωτο λεγεται οτι αργει συνηθως να γεννηθει αλλα ειμαι εδω για να το διαψευσω, καθως γεννησα στις 37+5 τη μονακριβη μου!!! :D:D:D

 

Οποτε καλο θα ηταν να μην σκεφτεσαι τιποτα σχετικα με αυτο θεμα, οταν ερθει η ωρα του θα βγει!!! ;)

 

Με το καλο λοιπον!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Επειδή είμαι στην αναμονή για το δεύτερο και άρχισα να αγωνιώ για το πότε, ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν δύο και περισσότερα παιδιά να μοιραστούν τις εμπειρίες τους, όσον αφορά την εβδομάδα που γέννησαν. Λέγεται ότι το δεύτερο μωρό, γεννιέται πιο νωρίς από την ΠΗΤ σε σχέση με το πρώτο μωρό. Λοιπόν, ισχύει;

 

Γέννησα το πρωτο στις 40+6 και το δεύτερο στις 37+5

Με ειχε ο μεγαλος και έτρεχα, τσουλήθρες, πάρκα κλπ πήγαινα δουλειά καθε μερα, τον πηγαιμό έφερνα απο τον παιδικό, του μαγειρευα φρεσκο φαγητο καθε μερα ποτε δεν καθόμουν σε ενα καναπέ να τρώω ολη μερα όπως με τον πρωτο ... Λες και ημουν σε ενα γυμναστήριο ολη μερα!! Και νομιζω για αυτο σε μερικές απο μας συμβαίνει πιο νωρίς!

 

Ολα να σου πανε τελεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια μου είμαι στον μηνα μου και συγκεκριμένα 39 +3 έχω κατι πόνους στους προσαγωγους που δεν μπορ'ω με τίποτα να περπατήσω με ενοχλούν τα πάντα έχω γεννησει τον γιο μου τον πρώτο στις 40 +1 τώρα αυτός σαν να μας δυσκολεύει να βγεί, ήθελα να ρωτήσω έχω λίγες μέρες σαν κίτρινες βλέννες που δεν το θυμάμαι στο πρωτο καθόλου γιατί ηταν πριν 4 χρόνια ξέρει καμία να μου πει αν είναι σημάδια τοκετού? δεν αντέχω άλλο ούτε κοιμάμαι πλέον.....Τι τραβάμε και μεις οι γυναίκες....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Βρήκα αυτό το ποστ μου σήμερα, ερώτημα το οποίο είχα θέσει πριν μερικούς μήνες, και είπα να δώσω τη δική μου απάντηση -τώρα που ξέρω- σε περίπτωση που έχουν την ίδια απορία κι άλλες μανούλες που περιμένουν δεύτερο παιδάκι. Λοιπόν, το πρώτο μου μωρό γεννήθηκε 39w+3d και το δεύτερο 38w+5d. Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να έχουν όμορφες και τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είμαι στον μηνα μου και συγκεκριμένα 39 +3 έχω κατι πόνους στους προσαγωγους που δεν μπορ'ω με τίποτα να περπατήσω με ενοχλούν τα πάντα έχω γεννησει τον γιο μου τον πρώτο στις 40 +1 τώρα αυτός σαν να μας δυσκολεύει να βγεί, ήθελα να ρωτήσω έχω λίγες μέρες σαν κίτρινες βλέννες που δεν το θυμάμαι στο πρωτο καθόλου γιατί ηταν πριν 4 χρόνια ξέρει καμία να μου πει αν είναι σημάδια τοκετού? δεν αντέχω άλλο ούτε κοιμάμαι πλέον.....Τι τραβάμε και μεις οι γυναίκες....

 

Τελικά πότε γέννησες το δεύτερο μωράκι σου;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα ....ηθελα να μοιραστω τις ανυσηχιες μου μαζι σας.ειμαι στην 39+ 4 εβδομαδες και η μπεμπουλα μου δεν θελει να βγει.το πρωτο το γεννησα 38+ με κολπικη εξεταση βεβαια. Τωρα ενω στον 8 μηνα ειχα εντονες συσπασεις και φοβομασταν για προωρο τοκετο τωρα τιποτα σταματησαν ολα.πολυ λιγες και μικρες σε ενταση.το μωρο μεχρι πριν 10 μερες δεν ειχε εμπεδωθει στη λεκανη.φοβαμε οτι θα καταληξουμε σε προκληση και δεν θελω γιατι εχω ακουσει και διαβασει οτι σε μεγαλο ποσοστο οι προκλησεις οδηγουν σε καισαρικη.θελω να κανω και αποκλειστικο θηλασμο και νομιζω οτι με την καισαρικη δεν θα τα καταφερω.σημερα εχω γιατρο να δουμε την μπεμπα.....αλλα τον βλεπω πολυ ανετο δεν μου λεει κατι οταν τον ρωταω λεει μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ....ηθελα να μοιραστω τις ανυσηχιες μου μαζι σας.ειμαι στην 39+ 4 εβδομαδες και η μπεμπουλα μου δεν θελει να βγει.το πρωτο το γεννησα 38+ με κολπικη εξεταση βεβαια. Τωρα ενω στον 8 μηνα ειχα εντονες συσπασεις και φοβομασταν για προωρο τοκετο τωρα τιποτα σταματησαν ολα.πολυ λιγες και μικρες σε ενταση.το μωρο μεχρι πριν 10 μερες δεν ειχε εμπεδωθει στη λεκανη.φοβαμε οτι θα καταληξουμε σε προκληση και δεν θελω γιατι εχω ακουσει και διαβασει οτι σε μεγαλο ποσοστο οι προκλησεις οδηγουν σε καισαρικη.θελω να κανω και αποκλειστικο θηλασμο και νομιζω οτι με την καισαρικη δεν θα τα καταφερω.σημερα εχω γιατρο να δουμε την μπεμπα.....αλλα τον βλεπω πολυ ανετο δεν μου λεει κατι οταν τον ρωταω λεει μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

 

Καλημέρα και όλα καλά να πάνε! Περπατάς καθόλου? Το περπάτημα είναι το Α και το Ω στον ένατο μήνα! Επίσης οι περισσότεροι γιατροί συστήνουν πάρα μα πάρα πολύ συχνό σεξ ! :mrgreen::mrgreen: καθώς μαλακώνει ο τράχηλος και έρχεσαι πολύ πιο κοντά στον τοκετό!

Για την πρόκληση ούτε εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσει σε καισαρική! Ακομα όμως και να οδηγήσει , ο θηλασμός γιατί να επηρεαστεί ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν περπαταω πολυ αλλα κανω πολλες δουλειες στο σπιτι,ανεβαινω σκαλες τις τελευταιες μερες κανω γυμναστικη, σεξ εχω να κανω απο τον 4ο μηνα αστο.Με την καισαρικη διαβασα οτι ο οργανισμος δεν αντιλαμβάνεται οτι πρεπει να ξεκινησει να παραγει γαλα και αργει με αποτελεσμα να δυσκολευει η εδρεωση της γαλουχιας.επισης δεν παυει να ειναι χειρουργειο και δεν ξερω κατα ποσο θα ποναω μετα για να εχω και την υπομονη να θηλασω αποκλειστικά. Στην μεγαλη μου κορη ταλαιπωρηθηκα πολυ τον πρωτο καιρο με μαστιτιδες πυρετο ενω γεννησα και φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...