Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι πολύ αγχωμένη....


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας,

είμαι 24w + 6d. Την περασμένη εβδομάδα με έπιασαν έντονοι πόνοι στη κοιλιά κ απο κάτω. Επίσης πέτρωνε η κοιλια μου, πραγμα που παθαίνω μες στη μέρα. Ένιωσα λες κ θα αδιαθετήσω κ πονούσε κ η μέση μου. Πήρα τον γιατρο κ μου έιπε οτι αφου πονάω πρόκειται για συσπάσεις κ να παίρνω μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα κ μου ξεκίνησε κ utrogestan κ αν δεν περάσει σε καμιά 10αρια μέρες να πάω να μου κάνει εισαγωγή. Μια που το άκουσα κ μια που τρελάθηκα. Με έπιασαν κλάμματα κ πιο έντονος πόνος κ ξαφνικά ήθελα όλη την ώρα να ουρώ κ δεν κρατιόμουν με τίποτα! Πήγα στο νοσοκομείο, με είδαν, μου έκαναν κ υπερηχο. Δεν είδαν κάτι ανησυχητικό κ δεν μέτρησαν μήκος τραχήλου. Θεώρησαν πως δεν χρειάζεται. Έλεγα προληπτικά να μου κάνουν εισαγωγή κ ότι ίσς έχω ουρολοίμωξη!! Στο μεταξύ ούτε τσούξιμο ούτε τπτ εγω. Μόνο τον πόνο στη μέση κ η ξαφνική έντονη επιθυμία να ουρώ! Μίλησαν με τον γιατρό μου κ μου είπαν να μη σηκώνω το άλλο μου μωρό, να μη κάνω δουλειές κ να ξεκουράζομαι κ να ξεκινήσω προληπτικά amoxil 1gr. Επίσης αν γίνουν πιο έντονες οι συσπάσεις ή πιο συχνές να μπώ για εισαγωγη. Είμαι καλύτερα δεν μπορώ να πω αλλα με έχει πιάσει φοβερό άγχος...μόλις κάνω κάτι σφίγγει η κοιλιά μου κ φοβάμαι μην έχω κανα πρόωρο τοκετό κ είναι τόσο νωρίς ακόμα.......:( Τον γιατρό θα τον δω στις 3 Ιουλίου κ με έχει ΄φαει η αγωνία.. Έχω κ πονάκια κάποιες φορες αλλά οχι μεγάλης διάρκειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γειά σας,

είμαι 24w + 6d. Την περασμένη εβδομάδα με έπιασαν έντονοι πόνοι στη κοιλιά κ απο κάτω. Επίσης πέτρωνε η κοιλια μου, πραγμα που παθαίνω μες στη μέρα. Ένιωσα λες κ θα αδιαθετήσω κ πονούσε κ η μέση μου. Πήρα τον γιατρο κ μου έιπε οτι αφου πονάω πρόκειται για συσπάσεις κ να παίρνω μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα κ μου ξεκίνησε κ utrogestan κ αν δεν περάσει σε καμιά 10αρια μέρες να πάω να μου κάνει εισαγωγή. Μια που το άκουσα κ μια που τρελάθηκα. Με έπιασαν κλάμματα κ πιο έντονος πόνος κ ξαφνικά ήθελα όλη την ώρα να ουρώ κ δεν κρατιόμουν με τίποτα! Πήγα στο νοσοκομείο, με είδαν, μου έκαναν κ υπερηχο. Δεν είδαν κάτι ανησυχητικό κ δεν μέτρησαν μήκος τραχήλου. Θεώρησαν πως δεν χρειάζεται. Έλεγα προληπτικά να μου κάνουν εισαγωγή κ ότι ίσς έχω ουρολοίμωξη!! Στο μεταξύ ούτε τσούξιμο ούτε τπτ εγω. Μόνο τον πόνο στη μέση κ η ξαφνική έντονη επιθυμία να ουρώ! Μίλησαν με τον γιατρό μου κ μου είπαν να μη σηκώνω το άλλο μου μωρό, να μη κάνω δουλειές κ να ξεκουράζομαι κ να ξεκινήσω προληπτικά amoxil 1gr. Επίσης αν γίνουν πιο έντονες οι συσπάσεις ή πιο συχνές να μπώ για εισαγωγη. Είμαι καλύτερα δεν μπορώ να πω αλλα με έχει πιάσει φοβερό άγχος...μόλις κάνω κάτι σφίγγει η κοιλιά μου κ φοβάμαι μην έχω κανα πρόωρο τοκετό κ είναι τόσο νωρίς ακόμα.......:( Τον γιατρό θα τον δω στις 3 Ιουλίου κ με έχει ΄φαει η αγωνία.. Έχω κ πονάκια κάποιες φορες αλλά οχι μεγάλης διάρκειας.

 

Καταρχην ΧΑΛΑΡΩΣΕ! Μην αγχώνεσαι γιατι σου κάνει κακό!

Την εισαγωγή αν χρειαστεί τελικά θα σου την κάνει για να σε εχει υπο έλεγχο και αν χρειαστεί να σου δώσουν φάρμακο που αναστέλλει τις συσπάσεις. Δηλαδή αποτρέπει πιθανο πρόωρο τοκετο. Γιαυτό να την βλέπεις θετίκα και να μην τρομαζεις γιατι θα είναι οτι χρειάζεσαι. Οταν έχεις συσπάσεις πετρώνει η κοιλία και πιέζει την ουροδόχο κύστη και γιαυτο θες να κάνεις πιπι και γω ακριβώς αυτο πάθαινα με τις συσπάσεις που είχα απο τον 7ο μήνα αλλά εγώ δεν πονούσα. ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ. Βοηθάει παρα πολύ, μη σηκώνεις βάρη και το ιδανικό θα ήταν να μην σηκώνεις το άλλο σου μωρό (πράγμα δύσκολο). Εμένα πάντως μου είχε πει η γιατρός οτι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις απο τον εβδομο αρκει να μην είναι πολύ εντονες και πολύ συχνες. Λέγονται braxton hicks και προετοιμαζουν τη μητρα για τοκετο σιγα σιγα ως τον ενατο. Τωρα βεβαια καθε περιπτωση διαφορετικη και εσυ θα ακους το γιατρό σου! Ολα θα πάνε καλά γιαυτο ηρεμησε και ξεκουρασου!!:!::-)

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

αα!! και καλο θα ήταν να σου μετρήσουν και τον τράχηλο!!! Ειναι βασικό κριτήριο της κατάστασης σου. Αν δεν το κάνει ο γιατρος που θα το κάνει, ζητα το εσυ!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα! Στις 23 εβδομαδες ξεκινησαν οι συσπασεις με πονο, σχεδον καθημερινα!Εκανα αγωνα με τον εαυτο μου για να μην κλαιω και χειροτερευω την κατασταση, ασε που επρεπε να ειμαι σε ακινησια για καποιο διαστημα(και με δυο παιδια στο σπιτι). Μετα απο δυο μηνες με αγχος και ταλαιπωρια, εχω φτασει στις 32 εβδομαδες και οι συσπασεις ως δια μαγειας σχεδον εξαφανιστηκαν! Οσο γινεται απεβαλε το αγχος, αυτο που χρειαζεσαι ειναι πολυ ξαπλα και πολυ ηρεμια. Για να μη σου μετρησαν τον τραχηλο μαλλον δεν ειχες δυνατες συσπασεις ωστε να ανησυχησουν, ωστοσο οτι σε απασχολει να το συζητας με το γιατρο σου(εγω τον εχω ζαλισει).Συνηθως τα πετρωματα χωρις πονο δεν ειναι ανησυχητικα, αρκει να μην ειναι πολλα και τακτικα. Λοιπον, οπλισου με πολυ υπομονη και πολυ πιστη, και θα τα καταφερεις κι εσυ και το μωρακι σου, οπως τα καταφεραν τοσες και τοσες γυναικες που περασαν αυτη την ταλαιπωρια.. Καλο κουραγιο κι ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα αυτό δεν μπορώ να το πω. Πάντως απο τη δική μου εμπειρία, τα πετρώματα που ήταν αρκετά και ειδικά στον 8ο και 9ο ηταν και πολύ έντονα, δεν πονούσα. Η γιατρός μου δεν ανησυχούσε αφού πάντα με ρωτούσε αν πονάω. Εκτος απο 2-3 στον 9ο που πονούσαν και πάλι δεν εφεραν τοκετο. Σκέψου οτι τελικά νοσηλέυτηκα 3 μέρες πριν γεννήσω γιατι είχα πολλές και μεγάλες συσπάσεις που δεν πονούσαν επειδή το μωρό δεν κατέβαινε και δεν ακουμπούσε τράχηλο. Ετσι γέννησα με καισαρική αφού ο μπέμπης μου είχε τριπλή περιτύλιξη και γέννησα 40+4. Γενικα εχω καταλάβει οτι οι συσπάσεις δεν είναι απολυτο οτι θα είναι και ανησυχητικές. Αρκει εσύ να μην κουραζεσαι. Ειναι πολύ σημαντικο. Μπορεί ολη μέρα να χα 1-2 πετρώματα και μολις έκανα καμια δουλειά ή περπατούσα λίγο ή ανέβαινα καμιά σκάλα ή εστω καθόμουν λίγο άβολα αμέσως ξεκινούσαν και σταματούσαν οταν ξάπλωνα!!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω... free dom κ εγω ετσι νομιζω,οτι δεν ειδαν κατι ανησυχητικο κ για αυτο δεν μετρησαν τραχηλο. Με το καλο το μωρακι σ! Με εναν πονο! πονακια κ πετρωματα ειχα κ στην πρωτη εγκυμοσυνη αλλα ηταν αλλιως. Ουτε προωρο τοκετο ειχα. Σκεφτομαι μηπως ειναι πιο εντονα κ λογω της ουρολοιμωξης.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω... free dom κ εγω ετσι νομιζω,οτι δεν ειδαν κατι ανησυχητικο κ για αυτο δεν μετρησαν τραχηλο. Με το καλο το μωρακι σ! Με εναν πονο! πονακια κ πετρωματα ειχα κ στην πρωτη εγκυμοσυνη αλλα ηταν αλλιως. Ουτε προωρο τοκετο ειχα. Σκεφτομαι μηπως ειναι πιο εντονα κ λογω της ουρολοιμωξης.

Μπορει να παιζει ρολο κι αυτο. Η ισως κουραζεσαι περισσοτερο αφου εχεις κι ενα παιδακι να φροντιζεις τωρα.. Τι να πω καθε εγκυμοσυνη διαφορετικη.Εγω ειχα δυο πολυ καλες, χωρις ουτε μια ενοχληση και τωρα στην τριτη με πιασαν ολα! Ευχαριστω για τις ευχες;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα! 3 παιδακια, τι ωραια! Να τα χαιρεσαι! Εκανα κ χαζομαρες τον τελευταιο καιρο. Ενιωθα καλα κ ολο σηκωνα τον μικρο μου -2χρονων-,εκανα δουλειες τυπου να πλυνω μπαλκονια με σκουπα κλπ, οδηγουσα...καλα να παθω δηλαδη!:)

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως μετα απο κατι τετοιες παλικαριες την πατησα κι εγω! Αγκαλια το διχρονο, πλυσιμο τις κουβερτες και γενικη την κουζινα..Ε, τι να σου κανει και το καημενο το εμβρυακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΕΕιιι! Καλημέρα καλή μου! Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δόξα τον Θεό καλύτερα! Συνεχίζω τα φαρμακάκια κ Αγιος ο Θεός! Έχω τα πετρωματάκια μου αλλά δεν μπορώ να κατάλαβω αν πρέπει να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό...Χθες για παράδειγμα μετά από πολύ καιρό βγήκαμε μια βόλτα κ μετά από κάποια ορθοστασία, κάνα 20λεπτο, είχε σφίξει η κοιλιά μου αλλα δεν με πονούσε. Όταν κουράστηκα ένιωθα λες κ θα φύγει η μπέμπα από κάτω :oops: !! Έκατσα κ σιγά σιγά καλυτέρεψε κατα πολύ. Αυτα ας πούμε δεν ξέρω αν πρέπει να με προβληματίσουν... :)Εσύ πώς είσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, τα πας πολυ καλα!Εγω στις εβδομαδες σου ημουν μονο ξαπλα και οι συσπασεις εκει.. Τωρα εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα μ εσενα! Οταν περπαταω η μενω ορθια λιγο παραπανω, πετρα η κοιλια και πιεση προς τα κατω. Αλλα σε 15 μερες μπαινω στο μηνα μου κι εχω παρει τα πανω μου. Κι εσυ με λιγη προσοχη, σιγουρα θα φτασεις μεχρι το τελος!;) Καλη συνεχεια κι ολα καλα να πανε!

Link to comment
Share on other sites

:-P Οχι, να μην ανησυχεις εφοσον δεν πονας, απλα να προσεχεις..Αν και αυτη η κλεισουρα στο σπιτι καλοκαιριατικα δεν παλευεται:?. Τι να κανουμε, ομως, ας ερθουν τα μωρουλια με το καλο και χαλαλι τους..
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...