Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορθοπεδικό πρόβλημα από πτώση


Recommended Posts

Εδώ και 4 μέρες, (από το σάββατο) μετά από πτώση από μηχανή έχω κάποιο πρόβλημα στο γόνατο.

Ο γιατρός μου είπε (πήγα δευτέρα) ότι δεν είναι σπάσιμο. Δεν μπορεί όμως να πει με βεβαιότητα για συνδέσμους, υγρό κλπ.

τΟ πόδι είναι πρησμένο. Το πρήξιμο υποχώρησε μόνο όμως κατα 50-60% μετά από χρηση ΣΕΚΛΟΡ 750

 

Με ενοχλεί περισσότερο όταν αλλάζω θέση (από λυγισμένο / καθιστός σε ευθύ/όρθιος). Χρειάζεται να το κάνω σιγά σιγα και πολύ προσεκτικά. Έτσι, (με προσοχή) μπορώ και το λυγίζω. Όμως στο δρόμο, στο περπάτημα έχω τεράστιο πρόβλημα. Πάω αναγακαστηκά κουτσαίνοντας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στι ςκαθημερινές μου υποχρεώσεις. Επίσης στα σκαλιά πάντα λυγίζω μόνο το γερό πόδι (το δεξί) γιατί ανπάω να λυγίσω το αριστερό πονά αφόρητα. Έτσι πάω κουτσαίνοντας (όμως στο σπίτι αν θέλω π.χ. να κάτσω σε καρέκλα, μπορώ. Απλά το λυγίσω ΣΤΑΔΙΑΚΑ, λίγο λίγο, ΑΡΓΑ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. Έτσι λυγίζει κανονικά.

1. Να ανησυχώ για κάτι σοβαρότερο (συνδέσμους κλπ) ή όλο το πρόβλημα είναι το πρήξιμο; (δεδομένου ότι πολύ αργά και προσεκτικά καταφέρρνω και το λυγίζω)

2. Πόσες μέρες υπολογίζετε ότι θα κάνει να επανέλθει;

3. Έχετε να με συμβουλέψετε κάποια αγωγή για να επιταχύνω την βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την στιγμη που πονας καλο θα ηταν να δεις και ενα δευτερο γιατρο.Τωρα ο αδελφος μου υστερα απο πτωση απο μηχανη επαθε ρηξη χιαστων στο γονατο και το εντοπισε μετα απο μαγνητικη.Αυτο που του εκανε πολυ καλο ηταν η παγοθεραπεια.Περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4 μέρες, (από το σάββατο) μετά από πτώση από μηχανή έχω κάποιο πρόβλημα στο γόνατο.

Ο γιατρός μου είπε (πήγα δευτέρα) ότι δεν είναι σπάσιμο. Δεν μπορεί όμως να πει με βεβαιότητα για συνδέσμους, υγρό κλπ.

τΟ πόδι είναι πρησμένο. Το πρήξιμο υποχώρησε μόνο όμως κατα 50-60% μετά από χρηση ΣΕΚΛΟΡ 750

 

Με ενοχλεί περισσότερο όταν αλλάζω θέση (από λυγισμένο / καθιστός σε ευθύ/όρθιος). Χρειάζεται να το κάνω σιγά σιγα και πολύ προσεκτικά. Έτσι, (με προσοχή) μπορώ και το λυγίζω. Όμως στο δρόμο, στο περπάτημα έχω τεράστιο πρόβλημα. Πάω αναγακαστηκά κουτσαίνοντας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στι ςκαθημερινές μου υποχρεώσεις. Επίσης στα σκαλιά πάντα λυγίζω μόνο το γερό πόδι (το δεξί) γιατί ανπάω να λυγίσω το αριστερό πονά αφόρητα. Έτσι πάω κουτσαίνοντας (όμως στο σπίτι αν θέλω π.χ. να κάτσω σε καρέκλα, μπορώ. Απλά το λυγίσω ΣΤΑΔΙΑΚΑ, λίγο λίγο, ΑΡΓΑ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. Έτσι λυγίζει κανονικά.

1. Να ανησυχώ για κάτι σοβαρότερο (συνδέσμους κλπ) ή όλο το πρόβλημα είναι το πρήξιμο; (δεδομένου ότι πολύ αργά και προσεκτικά καταφέρρνω και το λυγίζω)

2. Πόσες μέρες υπολογίζετε ότι θα κάνει να επανέλθει;

3. Έχετε να με συμβουλέψετε κάποια αγωγή για να επιταχύνω την βελτίωση;

 

θα σου σινιστούσα να σε δει ενας αθλητίατρος (πχ Νικολάου ή Μπούζγας στο ιατρικό κέντρο ή κατσιφαράκης, νέα σμύρνη). επίσης για πιο οικονομική λύση, εχω να σου προτέινω αλλους δύο αθλητιάτρους.

συμφωνω με την παγοθεραπεία.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ smartaki09 και ismeni για τις απαντήσεις σας.

Πραγματι βάζω πάγο και φαίνεται να βοηθά.

 

Εκείνο που με έχει αγχώσει είναι ότι εχυν περάσει 4 μέρες (στο παρελθόν που είχα πάθει παρόμοιο πρόβλημα, ξεπερνιόταν γρήγορα)

Πάντως όταν το έχω ακίνητο ή το κινώ προσεκτικά δεν πονάει.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πρωί (μετά από πολλές ώρες ακινησίας στον ύπνο) που θέλει πολύ ώρα υπομονή μέχρι να μπορέσω να αρχίσω να περπατάω.(τα πρώτα λεπτά με το που το κινώ πονάει φριχτά. Μετά από μερικά λεπτά...ξέρω γω, κατεβαίνει το πρήξιμο; κινείται το αίμα; δεν ξέρω, περνά ο πόνος. Όχι όμως και να αρχίσω να περπατάω κανονικά. Κουτσαίνω αναγκαστικά).

Αν και κάποιος άλλος καταλαβαίνει τι περίπου συμβαίνει και έχει να προσθέσει συμβουλές θα με υποχρεώσει.... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου ειχε και ο αδελφος μου γι αυτο και το εψαξε,εκανε θεραπεια με αντιφλεγμονωδες παγοθεραπεια και φυσικοθεραπεια.Αργησε να του περασει και τωρα μετα απο τρια χρονια τον ενοχλει καμια φορα.Αχ αυτες οι μηχανες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα αυτά που γράφετε απλώς θα καταπολεμήσουν τα βραχυπρόθεσμα προβληματα απο το πρηξιμο.

 

έτσι όμως, δεν θα γνωρίζει εάν όντως δημιουργήθηκε πρόβλημα το οποίο θα φανεί στο μέλλον ισως κανοντας περισσότερα προβλήματα.

 

το μόνο που βοηθάει είναι η μαγνητική,

δεν συστήνω ραντεβού σε γιατρό χωρίς να εχεις κανει πριν μαγνητική, τζαμπα θα δώσεις τα λεφτά γιατι θα χρειαστεί να ξαναπάς καθώς θα σου πει κατι

που θα βασίζεται σε εξωτερική διάγνωση (που μεχρι ενός σημείου μπορεί να βγάλει κάτι ξεκάθαρο)

και θα σου πει ότι ελα ξανα με μαγνητική

οπότεθα χρεωθείς 2 ραντεβού.

 

εάν στην πτώση για παράδειγμα έπαθε ζημιά ο χόνδρος η ο μηνίσκος , με αποτέλεσμα να τρίβεται πχ ο χόνδρος λίγος λίγος και να έχεις αργότερα πρόβλημα. ?

 

εάν είσαι νεαρός, κανεις αθλητισμό, και θελεις να συνεχισεις να κανεις αθηλτισμό κ να μην έχεις κανένα πρόβλημα αργότερα δώσε χρήματα για μαγνητική,

γιατι μόνο αυτό μετράει.

 

τότε πας στον γιατρό κτλ.

 

εγώ ενώ είχα ρήξη ολικη χιαστου κ μερική πλαγίου, και μετα απο χρονια καθως δεν ηξερα οτι ειχα αυτο

(αφού η αρχική διαγνωση -ΧΩΡΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΤΕ- ήταν απλώς μερική ρηξη πλαγιου και κακωση κτλ,

μετά απο αποθεραπεία με γύψο 1 μήνα, κ φυσιοθεραπεία το πόδι μετά ήταν νορμάλ και εκανα κανονικά αθλήματα σκι κ φαράγγια με προσοχή χωρίς όμως πρόβλημα)

, αργότερα επαθα μηνίσκο, κ έτσι οδήγησε στο να κανω αργότερα πλαστικη χιαστού με μόσχευμα και αφαιρεση του μικρου κοματιου του μηνίσκου που δημιουργουσε προβλημα με το παραμικρό περπάτημα.

 

 

εάν, νιώθεις το γόνατό σου να μπλοκάρει , σαν απλώς να ειναι μια πορτα που εχει κατι απο πισω της και δεν κλείνειανοίγει, όταν πας να το λυγίσεις, (πχ παει μονο μεχρι ενός σημείου αυστηρά)

είναι αρκετά πιθανό να εχεις κομματάκι μηνίσκου που μπλοκάρει = αρθροσκόπηση, πολύ μικρή επέμβαση και τελείωσες.

 

τους χιαστους δεν τους καταλαβαίνεις χωρις μαγνητικη, αν δεν περάσει καιρός και δεν παθεις άλλη ζημιά εξτρά όπως εγώ, ειδικά εαν κανεις τωρα αποθεραπειες και φυσιοθεραπείες.

 

μαγνητική και πάλι μαγνητική και τότε σε καλό γιατρό. !!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

για να πάρετε απάντηση απο εθελοντικό επιστημονικό συνεργάτη, θα χρειαστεί να δείτε αυτή την λίστα

Λίστα Συνεργατών : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55008

η οποία δείχνει ποιές ειδικότητες υπάρχουν στις οποίες μπορείτε να στραφείτε.

 

Στην περίπτωση που δεν δείτε κάποια ειδικότητα που να αφορά το ερώτημά σας, παρακαλώ αναζητήστε

στις ενότητες του φόρουμ, τον τίτλο με την πιο κατάλληλη θεματολογία.

Για ενήλικες:

Ιατρικά Θέματα Διάγνωση και Θεραπεία : http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=59

 

Για παιδιά:

Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα :http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=78

Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα :http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=80

 

Τον λογαριασμό εθελοντικού επιστημονικού συνεργάτη μπορείτε να τον διαχωρίσετε απο τον τίτλο

κάτω απο το όνομα χρήστη όπως και απο την υπογραφή που έχει ενιαία διαμόρφωση

όπως φαίνεται απο την φωτογραφία εδώ:

epist.jpg

 

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...