Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΗ ΜΑΝΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 

Θα ήθελα, εάν γνωρίζει κάποιος, την άποψή σας για τη Σχολή Μάνου στην Εκάλη.

Έχετε ακούσει κάτι ή έχετε ιδία πείρα?

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Εξαιρετικό σχολείο!!!

 

Δεν έχει τις εγκαταστάσεις που διαθέτουν και διαφημίζουν άλλα σχολεία, αλλά η καλύτερη διαφήμιση για το συγκεκριμένο σχολείο είναι το επίπεδο μάθησης και συνολικής μόρφωσης των παιδιών που φοιτούν σε αυτό.

 

Επίσης λόγω του ότι το σχολείο είναι μικρό, κυριαρχεί μία οικογέννειακή και φιλική ατμόσφαιρα και έτσι ο κάθε μαθητής έχει προσωπικότητα (δεν "χάνεται" μέσα στο μεγάλο αριθμό μαθητών).

 

Μακάρι να είχε και γυμνάσιο/λύκειο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επισκέφτηκα το σχολείο πριν ένα μήνα ενδιαφερόμενη για τα παιδιά μου, νήπιο και δημοτικό. Μου άρεσε η ατμοσφαιρά και πως είναι μικρό οικογενειακό σχολείο, δυστυχώς έχουν συμπληρωθεί ήδη οι θέσεις για την πρώτη δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μπορείς να μας πεις λίγες λεπτομέρειες, δηλαδή δίδακτρα, ωράριο, δραστηριότητες, ξένες γλώσες κ.λπ.?

 

Το ενδιαφέρον μου είναι βέβαια μελλοντικό αλλά μια και τα έχεις πρόσφατα θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου πεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο είναι οκτώ με τέσσερις, δηλαδή συμπεριλαμβάνουν και τα διαβάσματα των παιδιών, αγγλικά η ξένη γλώσσα. Υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες στο ωράριο 2,30 με 4 ( εγώ ως μαμά, για οποιοδήποτε σχολείο θεωρώ πως προτεραιότητα είναι να διαβάζουν αυτήν την ώρα, και δεν συγκράτησα λεπτομέρειες). Για δίδακτρα δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω κόστος, αλλά ήταν το πιο οικονομικό που ρώτησα, αφού στην τιμή συμπεριλαμβάνεται σχολικό και φύλαξη- διάβασμα ως τις τέσσερις και έκαναν και έκπτωση για το δεύτερο παιδι. Μου άφησε καλή εντύπωση γενικά, ως σχολείο. Ουσιαστικά πρέπει να πάει κανείς από νήπιο, για να κατοχυρώσει θέση, αφού μετά οι θέσεις που περισσεύουν είναι ελάχιστες.

Εμείς, ελλείψη θέσεων, θα κατευθυνθούμε μάλλον προς τα μοντεσσοριανά, που είναι πιο μακριά και πιο ακριβά αλλά προσφέρουν σχολικό -διάβασμα- μακρύ ωράριο και μας άφησαν καλή εντύπωση επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν έχω πείρα,αλλά γνωρίζω από φίλη μου.Είναι ένα μικρό οικογενειακό σχολείο,τα παιδιά δένονται το ένα με το άλλο,αλλά δυστυχώς αναγκάζονται να χωριστούν στην πρώτη γυμνασίου.Κ οι εγκαταστάσεις δεν είναι σούπερ ντουπερ αλλά συμπαθητικες.Τα δίδακτρα είναι επίσης λογικά.Για ποια τάξη ενδιαφέρεσαι?

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες σχετικά με αυτό το σχολείο. Ενδιαφέρομαι για πρώτη δημοτικού και για προνήπιο. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει... Θα κλείσω και εγώ ραντεβού και θα επανέλθω για εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Έκλεισα τελικά ραντεβού και είδα το σχολείο και επανέρχομαι για εντυπώσεις... οι οποίες δεν είναι και οι καλύτερες. Ενδιαφέρομαι για προνήπιο και α' δημοτικού. Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου και ήταν αρκετό για να απορρίψω και το σχολείο ήταν ότι προνήπιο και νήπιο ήταν μαζί... Και θα μου πείτε γιατί αυτό είναι κακό... Από μόνο του δεν είναι... Αλλά όταν βλέπεις 25 παιδάκια "στοιβαγμένα" σε μία (δεν την λες μεγάλη) αίθουσα γύρω από 4 τραπέζια, βαριεστημένα και σε καμία περίπτωση χαρούμενα και χαμογελαστά αυτό κάτι σημαίνει... Αυτές είναι συνθήκες δημοσίου... Κατά τ' άλλα ο κύριος που μας μίλησε ήταν εξαιρετικός. Μας τόνισε ότι είμαστε πολύ μακριά και θα έπρεπε τα παιδιά να φεύγουν πολύ νωρίς το πρωί και να γυρνάνε μετά τις 5 το απόγευμα... Πράγματι είχε δίκιο και προς τιμήν του μας το επισήμανε... Επίσης δεν μου άρεσε που δεύτερη γλώσσα έχουν τα γαλλικά. Αυτό βέβαια είναι δικό μου θέμα γιατί θεωρώ πολύ πιο χρήσιμη γλώσσα τα γερμανικά. Τελικά, προσανατολιζόμαστε στη σχολή Χατζήβεη που είναι και πολύ κοντά στη δουλειά του άντρα μου οπότε θα τα πηγαινοφέρνει εκείνος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας.

Επαναφερω το θέμα με μια ερώτηση.

Γνωρίζει κάποιος αν η πρώτη γλώσσα είναι τα αγγλικά κ δεύτερη τα γαλλικά? Ή ξεκινάνε με γαλλικά?

Ευχαριστώ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...