Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα κορίτσια έμειναν έγκυες από σπερματέγχυση??


Recommended Posts

Είμαι νέα στο forum, και θα ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια πόσες απο εσάς καταφέρατε να μείνετε έγκυες από σπερματέγχυση και στις πόσες φορές... Εγώ έχω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες...:(. Το πρόβλημα είναι χαμηλή κινητικότητα σπέρματος...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mariamyl77 γεια σου

εγω δεν εμεινα εγκυος απο σπερματενχυση αλλα απο εξωσωματικη

το μονο που ξερω με μεγαλη σιγουρια να σου πω ειναι οτι οταν υπαρχει προβλημα με το σπερμα η σπερματεγχυση δεν βοηθαει

συνηθως συνεισταται για περιπτωσεις ανεξηγητης υπογονιμιτητας

και σε αυτη την περιπτωση ναι ξερω πολλες κοπελες που τα καταφεραν και μαλιστα η μια απο αυτες επιασε και διδυμα

ομως δυστυχως απο οσες ειχαν προβλημα με το σπερμα δεν ξερω καμια που να τα καταφερε

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το σπέρμα δεν είναι πολύ σοβαρό. Ο αριθμός είναι πολύ καλός και η κινητικότητα μετά την επεξεργασία φτάνει το 80%..Ο γιατρός μου δεν μου έχει μιλήσει καθόλου για εξωσωματική, μιας και εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

...80% κ το λες λιγο;;;;;;ποσο ηταν πριν απο την επεξεργασια;;;...mariamyl μου ο δικος μου εχει 60 % κινητικ. την 1η ωρα κ ο γιατρος λεει οτι ειναι καλο....κ μιλαμε για φυσικο τροπο οχι σπερματεγχυση....εχεις κανει σαλπιγγογραφια;;;

Αν μετα απο 2-3 προσπαθειες με καλο σπερμα κ καλη ωορρηξια(κ καλο ενδομητριο) αποτυχουμε τοτε ακολουθουν κ αλλες εξετασεις....Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρίν την επεξεργασία ήταν 25% αλλά με πολύ καλό αριθμό (300 εκατομμύρια). Έχω κάνει και σαλπιγγογραφία και ήταν τέλεια. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι και τις δύο φορές που έκανα σπερματέγχυση το ωόθυλάκιο ήδη είχε σπάσει (κάνω σε φυσικό κύκλο, χωρίς φάρμακα). Απ' ότι ξέρω είναι καλύτερα να γίνεται η σπερματέγχυση λίγο πριν το σπάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

μιλησες για χαμηλη κινητικοτητα γι αυτο σου ειοα τη γνωμη μου

η δικια σας δεν ειναι χαμηλη ειναι μετρια και μετα την επεξεργασια γινεται πολυ παραπανω απο καλη οποτε ξεχνα οτι σου ειπα

οταν μιλαμε για χαμηλη κινητικοτητα ενοιυμε 5-10% που με τα βιας να γινται 30 μετα την επεξεργασια

οποτε ειναι λογικο που ο γιατρος δε σου λεει για εξωσωματικη

γτ να σου πει οταν δεν υπαρχει προβλημα

γτ αυτο που μας περιεγραψες εκ των υστερων δεν ονομαζεται προβλημα σπερματος

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα δεν ειναι η κινητικότητά του που είναι μέτρια αλλά οι τυπικές μορφές (μόνο 8%). Σκέψου ότι από τα 300 εκ στο τέλος χρησιμοποιούν τα 15 εκ για τη σπερματέγχυση. Πάντως προσπαθούμε 16 μήνες τώρα και δυστυχώς τίποτα...Απλά δεν έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις από κοπέλες που να έμειναν έγκυες με αυτό τον τρόπο, γι' αυτό και έχω αγχωθεί...

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα τα λες κι εσυ καλε

κοιτα το να σου πω να μην ανχονεσαι δε λεει τπτ ειναι μια μεγαλη κοτσανα που την ελεγαν και σε μενα

αλλα στα λογια ειναι ευκολο

πως να μην ανχονομαι οταν θελω κατι τοσο πολυ και βλεπω πως δεν γινεται

αν εμπιστευεσαι το γιατρο σου κανε τα βηματα οπως στα λεει εκεινος και ολα θα πανε καλα

η αληθια ειναι οτι η σπερματεγχυση ειναι μια βοηθια παραπανω απο τη φυσιολογικη συλληψη αλλα δεν εχει και ταιραστια ποσοστα

το τι θα κανεις και το ποσο θα περιμενεις εξαρταται καθαρα απο σενα και την υπομονη σου

καλη επιτυχια και συντομα μακαρι να μας εχεις ευχαριστα νεα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αφού κάνεις που κάνεις σπερματέγχυση, καλό είναι να ελέγχεις και λίγο την ωορρηξία, για να μην χάνεις τον καιρό σου και τα χρήματά σου, και την ψυχική του ηρεμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την δευτέρα έχω κανονίσει έλεγχο ωορρηξίας στο γυναικολόγο και γύρω στην τετάρτη με πέμπτη πάω για την τρίτη προσπάθεια. ΆΝτε και ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και καλη επιτυχια!!!

ηθελα να ρωτησω σε αυτες που εχουν κανει σπερματεχυνση εκ μερους της αδερφης μου, την σπερματεχυνση την κανετε σε περιβαλλον χειρουργιου???ή στην καρεκλα του γιατρου σας στο ιατριο του???:roll::roll::roll:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ, έυχομαι κι εγώ να πάνε όλα καλά τώρα..!

Τώρα σε σχέση με τη διαδικάσία chris81, γίνεται σε κάποιο κέντρο, εκεί που θα γίνει η επεξεργασία του σπέρματος του συζύγου, σε καρέκλα γυναικολόγου. Δίνει πρώτα το σπέρμα ο σύζυγος και μετά από μια ώρα περίπου γίνεται η σπερματέγχυση, η οποία είναι ανώδυνη σαν τεστ παπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας.Κ εγω καινουρια ειμαι,εκανα πριν δυο μερες σπερματεγχυνση σε φυσικο κυκλο κ εχω αγχωθει πολυ.Υπαρχει καμια κοπελα που να εμεινε εγκυος με την πρωτη;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση..βλεπω εδω μεσα οτι ολες που εχετε πρβει σε κινησεις σπερματενχυνσεις υπαρχει προβλημα στο σπερμα...στη δικια μας την περιπτωση εχω λιγο χαμηλη αμη..ακομα προσπαθουμε κανονικα αλλα εχει πεσει στο τραπεζι η επιλογη της σπερματεχυνσης!με τι ποσοστα επιτυχιας παιζω και αν υπαρχει καμια κοπελα να με κατι παρομοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...