Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΜΩΡΑ; ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ 150 ml ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ Ή ΤΟ ΓΑΛΑ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ 210 ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΦΤΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 240, ΟΠΟΤΕ ΕΠΙ 6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΜΩΡΑ; ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ 150 ml ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ Ή ΤΟ ΓΑΛΑ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ 210 ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΦΤΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 240, ΟΠΟΤΕ ΕΠΙ 6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.

 

Εχεις δίκιο για την απορία αυτή.

Εγώ παντος έβγαζα με το θήλαστρο και το μέτραγα ακριβώς και αργότερα που έπινε σκόνη μέτραγα το νερό.Το θέμα είναι να παίρνει βάρος το μωράκι αν ναι τότε όλα είναι καλά και ας τρώει η λιγότερο η περισσότερο,δεν είναι όλα τα μωρά ίδια.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια,γεια σας-δε θα σας κουρασω με τα γνωστα θεματα-ειμαι νεα μαμα με μπεμπη 4 μηνων και.....ναι...εχουμε λιγο απ ολα=λιγη παλινδρομηση,δεν τρωμε πολυ,κανουμε κακακια καθε 2-3 μερες-δραμα!!!να ρωτησω σας παρακαλω-πως μετραμε ποσο γαλα πινουν τα μικρα μας?οταν βαζουμε τη σκονη ανεβαινει η σταθμη αρα πχ.160ml πριν τη σκονη η 170 περιπου οταν βαλουμε τη σκονη-εχουμε παθει ψυχωση με τον αντρα μου και γραφουμε γραμμαρια εδω και 4 μηνες καθε μερα-ποτε θα σταματησει αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετράς το νερό πριν βάλεις τη σκόνη. απο κει και πέρα, δεν μετράς το νερό γιατί εννοείται ότι με τη σκόνη θα φαίνεται περισσότερο.

αλλά να ρωτήσω: γιατί γράφετε γραμμάρια?

κι εγώ έγραφα γραμμάρια στον μεγάλο μου, αλλά είχε περάσει ουρολοίμωξη 22 ημερών και έπρεπε να τα γράφω (μέχρι 4 μηνών έγραφα)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου.

Σταμάτείστε να μετράτε με τόσο αγχος.Δεν διευκρινίζεις πως είναι οι μετρήσεις σας.Γιατί αν είναι καλές δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο αγχος με τη μετρηση της ποσότητας.

Παντως το πόσο γάλα πίνει το υπολογίζεις αφού βάλεις και τη σκόνη μεσα στο μπουκαλι.

Δλδ 150 νερό και μετα τη σκόνη φτανει στο 170 και αδιαζει το μπουκάλι?ε ήπιε 170 ml γαλατάκι.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,

Να σας ζήσει ο μπεμπούλης σας! Τα ml για το γάλα τα μετράς ως εξής:

Για να το φτιάξεις, βάζεις στο μπιμπερό πχ 210Ml νερο και άρα 7 μεζούρες σκόνη γάλακτος. Όταν το κουνήσεις σίγουρα θα ανεβει η στάθμη του και θα δείξει 250ml πχ. αλλά εσύ ξέρεις πως έφτιαξες 210 και τόσα είναι όντως. Δίνεις στο μωρό να φάει και μετά για να δεις τι ποσότητα έχει αφήσει, περιμένεις λίγη ώρα να "πέσει" ο αφρός και να κάτσει το γάλα και βλέπεις πόσα ml έχουν απομείνει.

Είναι πολύ απλό, βρε, μην αγχώνεστε. Πάντα όμως όσο νερό βάζεις τόσα ml γάλα λες οτι έφτιαξες. Με την σκόνη θα ανέβει η στάθμη, αλλά σημασία έχει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, όσο νερό βάζεις τόσο γάλα λες οτι έφτιαξες! Όσους είχα ρωτήσει και εγώ, αυτό μου είχαν πει- παιδίατροι και μη.

Εγώ πάντως ακόμη γράφω τα γευματα του (9 μηνών) και τις εκκενώσεις του ...κρατώ ημερόλογιο για να ξέρω τι μου γίνεται. Γράφω τι ώρα έφαγε, τι έφαγε, ποσότητες, τα πάντα. Αν έδωσα ντεπόν,κλπ. Με βοηθάει πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,

Να σας ζήσει ο μπεμπούλης σας! Τα ml για το γάλα τα μετράς ως εξής:

Για να το φτιάξεις, βάζεις στο μπιμπερό πχ 210Ml νερο και άρα 7 μεζούρες σκόνη γάλακτος. Όταν το κουνήσεις σίγουρα θα ανεβει η στάθμη του και θα δείξει 250ml πχ. αλλά εσύ ξέρεις πως έφτιαξες 210 και τόσα είναι όντως. Δίνεις στο μωρό να φάει και μετά για να δεις τι ποσότητα έχει αφήσει, περιμένεις λίγη ώρα να "πέσει" ο αφρός και να κάτσει το γάλα και βλέπεις πόσα ml έχουν απομείνει.

Είναι πολύ απλό, βρε, μην αγχώνεστε. Πάντα όμως όσο νερό βάζεις τόσα ml γάλα λες οτι έφτιαξες. Με την σκόνη θα ανέβει η στάθμη, αλλά σημασία έχει το νερό.

:mad::mad:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!! Με βάση το νερό μετράμε λογικό δεν έιναι ? Και εγώ μετρούσα πόσο έπινε τους 4 πρώτους μήνες, είχα πάθει ψίχωση!!Στο δεύτερο όμως δεν ξέρω αν θα μπώ σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια...μπερδεμα!το λογικο ειναι να μετραμε το νερο πριν τη σκονη!!!τελος παντων-το ξερω οτι ακουγομαι υστερικη αλλα θα σας πω ενα πραγμα-κοροιδευα τις μαμαδες που κυνηγαγαν τα παιδακια τους με το μπιμπερο και το κπυταλι κι ο θεος να βαλει το χερι του να συνελθω γιατι θα γινω η χειροτερη-και τι φταει το παιδακι μου στο κατω κατω να το κανω κι αυτο υστερικο???παω τωρα γιατι αρχιζει η μαχη με το μπεμπη-θα πιουμε δεν θα πιουμε??????φρικη κοριτσια-σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας

φιλια

αλικη

Link to comment
Share on other sites

Καλε χαλαρωστε λιγο...Αν δεν υπαρχει σοβαρο θεμα γιατι καθεστε κ σημειωνετε τα παντα?? Το παιδι οταν πεινασει θα φαει, εγω ετσι παντα λεω κ το τηρω κ στη δικια μου. Ναι ειναι μωρα βεβαια θα μου πειτε, αλλα κ τα μωρα δικαιουνται καποιες μερες να πεινουν περισσοτερο κ καποιες λιγοτερο..

Αν εχει παλινδρομηση παντως (επειδη κ εμενα ειχε) μηπως να δοκιμαζες καποιο ειδικο γαλα? Ρωτα κ το γιατρο σου βεβαια, αλλα εμεις δοκιμασαμε κανα δυο μεχρι να βρουμε ποιο της εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σημειώνω τα πάντα για να μπορώ να παρακολουθώ και την όποια συμπεριφορά του. Αν για παράδειγμα έχει να ενεργηθεί 2 ημέρες κοιτάω...χμμ..τι του έδωσα να φαει χθες και προχθές; Μήπως η πατάτα τον στούμπωσε; Μήπως το οτι δεν ήπιε την συνηθισμένη ποσότητα γάλακτος; Αντίστροφα, αν δεν θέλει να φάει και γκρινιάζει..κοιτάω...πόσες φορές και άν ενεργήθηκε τις 2 προηγούμενες ημέρες..και άλλα τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, οι παιδίατροι μου είπαν ότι αυτό που βγαίνει προσθέτοντας το γάλα είναι η τελική ποσότητα που πίνει το παιδί. Συγκεκριμένα επειδή και εγώ στην αρχή είμουν πολύ σχολαστική με το θέμα, και με πειράματα διαπίστωσα ότι κάθε μεζούρα ανεβάζει το νερό ανά 3ml. Δηλαδή το αποτελέσμα με 210ml/7μεζούρες είναι περίπου 230ml και όχι 210. Στο τέλος αυτό πίνει το παιδί.

Επίσης εγώ σταμάτησα να κρατάω ημερολόγιο από τοτέ που εισάγαμε στερεά τροφή. Από την στιγμή που έχει αποκτήσει το αναγκαίο λίπος για τον οργανισμό του δεν έχει κανένα νόημα για μένα να κρατάω σημειώσεις. Πλέον είναι άνθρωπος. Μήπως κρατάμε για εμάς σημειώσεις τι φάγαμε και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εμένα, οι παιδίατροι μου είπαν ότι αυτό που βγαίνει προσθέτοντας το γάλα είναι η τελική ποσότητα που πίνει το παιδί. Συγκεκριμένα επειδή και εγώ στην αρχή είμουν πολύ σχολαστική με το θέμα, και με πειράματα διαπίστωσα ότι κάθε μεζούρα ανεβάζει το νερό ανά 3ml. Δηλαδή το αποτελέσμα με 210ml/7μεζούρες είναι περίπου 230ml και όχι 210. Στο τέλος αυτό πίνει το παιδί.

Επίσης εγώ σταμάτησα να κρατάω ημερολόγιο από τοτέ που εισάγαμε στερεά τροφή. Από την στιγμή που έχει αποκτήσει το αναγκαίο λίπος για τον οργανισμό του δεν έχει κανένα νόημα για μένα να κρατάω σημειώσεις. Πλέον είναι άνθρωπος. Μήπως κρατάμε για εμάς σημειώσεις τι φάγαμε και τι όχι.

 

Ετσι ειναι..ο,τι δίνει τελικά στα ml τοσο θεωρειται οτι μετραμε. Οταν κανεις 210 νερό κ βάζεις 7 μεζουρες κ παει 240..ε, 240 γάλα είναι δεν ειναι ξεχωριστά πράγματα!!

Παρεπιπτοντως, κιεγω κραταω ημερολογιο απο τοτε που γεννηθηκε, τι ωρα ξεκιναμε θηλασμο, τι ωρα τελειωνουμε, αν εφαγε συμπληρωμα, πόσο εφαγε, πόσα κιλα εχει παει κτλ.

Εοναι ωραιο γιατι δε ξεχνας τα ωραρια αν εισαι κουρασμενος κ βλέπεις κ ποσο εχει φαει το παιδι.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πιστευω το νερο γιατι το γαλα διαλυεται στο νερο δεν το βαζεις απο πανω σαν στρωσεις. διαλυεται μεσα. αντε να ανεβαινουν τα ml λογω αφρου αλλα και παλι κουφια ειναι!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σίγουρα μετράμε το γάλα μαζί με το νερό κι όχι σκέτο το νερό. Εξάλλου μερικά γάλατα το λένε κιόλας ανάλογα με το πόσο νερό βάζεις πόσο γάλα βγαίνει. Αν μετράγαμε και τον αφρό θα έβγαινε πολύ παραπάνω.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...