Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 ETΩΝ ... ΨΥΞΗ? SOS!


Recommended Posts

Kαλημερα κοριτσια. Αν και θα παω στο Παιδων σημερα μολις σχολασω θελω αρχικα τις γνωμες σας. Καταρχην πριν 2 χρονια περασα εγω μια πολυ ασχημη ψυξη μεσα στον χειμώνα και μου αφησε καταλοιπα στον αυχενα. Το επαθα το βραδυ που κοιμομουν ξαφνικα παω να γυρισω και μενω εκει κοκαλο με φριχτους πονους . Χθες το βραδυ ξαφνικα ακουμε εντονο κλαμα με λιγους απο τον μεγαλο μου στον υπνο και να μας λεει ποναω δεν μπορω να γυρισω. Με φαγανε τα σημαδεια. Τον παιρνω στο κρεβατι και λεω θα το σιγουρεψω το πρωι. Ξυπναει το παιδι το πρωι ΧΑΛΙΑ! Πονος φριχτος να μην μπορω να τον σηκωσω απο το κρεβατι και φυσικα ουτε κατα διαννοια να του αλλαξω μπλουζα . Ακριβως τα ιδια συμπτωματα μ εμενα. Αυτος πρπεει να εκανε καποια κινηση και μαγκωσε . Ψυξη αποκλειεται να επαθε μεσα στον χειμωνα . Οσες ξερουν ή το εχουν περασει τι λετε να μου πουν οι γιατροι? Πρωτον εχω αγχωθει γιατι αυτο το πραγμα θα κρατησει τουλαχιστον 1 μηνα και δευτερον φοβαμαι μην του αφησει και αυτουνου καταλοιπα!!!!!! :cry::cry::cry::cry: Πειτε μου την γνωμη σας ή αν εχετε περάσει αντίστοιχο γεγονος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο δικός μου είχε πάθει κάτι αντίστοιχο. Κοιμόταν το παιδί και ξύπνησε και πόναγε και δεν μπορούσε να γυρίσει το κεφάλι του. Και εγώ είχα απορρίψει τη ψύξη γιατί το παιδί το έπαθε στον ύπνο του δεν είχαμε ανοιχτό παράθυρο ή πόρτα, δεν ήταν το παιδί στο ρεύμα και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω τι έγινε. Στην αρχή μάλιστα είπα εντάξει στραβοκοιμήθηκε θα περάσει. Το παιδί όμως συνέχιζε και διαμαρτυρόταν. Το πήγαμε και εμείς λοιπόν στο Παίδων και το παιδί είχε ραιβόκρανο. Εγώ προσωπικά δεν το είχα ξανακούσει. Του έδωσαν ένα κολάρο να το βάλει για πέντε ημέρες. Το έβαζε στη διάρκεια της ημέρας και όχι στον ύπνο του. Εγώ στεναχωρήθηκα αρκετά να σου πω την αλήθεια αλλά τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό. Δεν του έχει αφήσει κατάλοιπο από όσο μπορώ να σου πω γιατί το παιδί δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου έκτοτε και έχουν περάσει τρία χρόνια. Πάντως στο Παίδων μας είχαν πει ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό, πολλά παιδάκια το παθαίνουν και μας είπαν ότι περνάει και χωρίς κολάρο απλά αν το κρατήσει το παιδί ( γιατί εννοείται ότι τα περισσότερα παιδιά δεν το θέλουν ) το βοηθάει να μην πονάει. Α επίσης η διάγνωση έγινε αμέσως και δεν χρειάστηκε ακτινογραφία. Περαστικά σας πάντως, όλα καλά να πάνε!! :)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

αν το παιδί δεν έχει πυρετό ή άλλα νευρολογικά σημεία

 

το πιθανότερο είναι να έχει ραιβοκρανο (ακακο περνά μόνο του)

μόλις έχεις διάγνωση πες μας

 

οπως ακριβως το ειπες! ραιβοκρανο . Σ ευχριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ο μεγαλος όταν ηταν 3 περιπου το ειχε παθει, δεν τον πηγα σε νοσοκομειο, μιλησα με τον παιδιατρο, του εβαλα μια φυτικη 'θερμαντικη ' κρεμα και λιγο αλγκοφρεν......Την πρωτη μερα ηταν μαρτυριο, την δευτερη ποναγε αλλα υποφερτα, την τριτη ελαχιστα...Μετα ηταν οκ!

Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ο μεγαλος όταν ηταν 3 περιπου το ειχε παθει, δεν τον πηγα σε νοσοκομειο, μιλησα με τον παιδιατρο, του εβαλα μια φυτικη 'θερμαντικη ' κρεμα και λιγο αλγκοφρεν......Την πρωτη μερα ηταν μαρτυριο, την δευτερη ποναγε αλλα υποφερτα, την τριτη ελαχιστα...Μετα ηταν οκ!

Περαστικα σας

 

ναι αυτο ακριβως... ουτε κρεμα εγω δεν του εβαλα γιατι δεν ηξερα αν επρεπε τελικα την τριτη μερα ποναγε ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

αρα ραιβοκρανο είχαμε και εμεις? Καμια φορα καλυτερα να μην ξερεις αχχαχαχααχχαχα..ακούγεται πιο 'τρομαχτικο '

 

οπως το πες....! ευτυχως μια κοπελα μου ειχε στειλει μηνυμα και μου το ειχε πει οτι πιθανον ειναι αυτο και περασε και το παιδι της και οταν το ακουσα απο τον παιδιατρο ευτυχως δεν λιποθυμησα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...