Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδικά σχολεία για παιδιά με αυτισμό


Recommended Posts

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά με την ύπαρξη συγκεκριμένων σχολείων (δημοτικών & γυμνασίων) που προσφέρουν εξειδικευμένη υποστήριξη σε παιδιά με αυτισμό; Τυχαία υπέπεσε στην αντίληψή μου ένα τέτοιο δημοτικό σχολείο στον Πειραιά (http://dim-eid-peiraia.blogspot.com) αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα, είτε αμιγώς για αυτιστικά παιδιά είτε άλλα που να διαθέτουν όμως ξεχωριστό τμήμα (ή ξεχωριστό εκπαιδευτικό) για παιδιά με αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά με την ύπαρξη συγκεκριμένων σχολείων (δημοτικών & γυμνασίων) που προσφέρουν εξειδικευμένη υποστήριξη σε παιδιά με αυτισμό; Τυχαία υπέπεσε στην αντίληψή μου ένα τέτοιο δημοτικό σχολείο στον Πειραιά (http://dim-eid-peiraia.blogspot.com) αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα, είτε αμιγώς για αυτιστικά παιδιά είτε άλλα που να διαθέτουν όμως ξεχωριστό τμήμα (ή ξεχωριστό εκπαιδευτικό) για παιδιά με αυτισμό.

 

Ο δικός μου πηγαίνει στο Αιγάλεω Δημοτικό Σχολείο (είναι δημόσιο). Έχει και γυμνάσιο. Η διεύθυνση είναι Ορυζομύλων & Ιασίου και το τηλ. 2105621277.

Σε κάθε τμήμα είναι 2-3 παιδιά, έχουν ειδικό παιδαγωγό, λογοθεραπεία κάνουν 1 φορά το μήνα (έχουν έλλειψη, όχι μόνο φέτος), και βοηθούς για παιδιά που φοράνε πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...