Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΔΡΟΚΗΛΗ ΣΕ ΑΓΟΡΑΚΙ 5,5 ΕΤΩΝ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έψαξα να δω αν υπάρχει ανάλογο θέμα, υπάρχει αλλά αναφέρεται σε μωράκια μέχρι 2 ετών, οπότε θεώρησα καλό να ανοίξω καινούριο, καθώς ο γιος μου είναι 5,5 ετών. Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο για καθιερωμένη εξέταση -είχε να τον δει κοντά 1 χρόνο, καθώς δεν μου είχε αρρωστήσει καθόλου ούτε είχαμε εμβόλια-. Την στιγμή που εξέταζε το πουλάκι του, είδε τους όρχεις του πρησμένους -το παρατήρησα κι εγώ- και μου είπε αμέσως ότι πρόκειται για υδροκήλη. Να σημειώσω ότι στο παρελθόν δεν είχε ποτέ τετοιο θέμα. Η παιδίατρος με καθησύχασε ότι ναι μεν θα χρειαστεί χειρουργείο, αλλά είναι επέμβαση ρουτίνας και δεν είναι επικίνδυνο. Έκλεισα ραντεβού την Τρίτη σε παιδοχειρούργο, αλλά για να πω την αλήθεια, είμαι λίγο να σκάσω. Είχα παρατηρήσει πριν 1 μήνα περίπου ότι οι όρχεις του ήταν κάπως πρησμένοι, αλλά το πρήξιμο υποχωρούσε και δεν το σπουδαιολόγησα.

Σας παρακαλώ, υπάρχει κάποια μανούλα να έχει παρόμοια εμπειρία? Όχι σε μωράκι κάτω των 2΄, καθώς αυτό είναι συνηθισμένο και συνήθως υποχωρεί μόνο του, αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία, 4 ή 5 ετών. Κάθε κατάθεση εμπειρίας θα ήταν πολυ χρήσιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων, καθώς δεν μπορώ να πω ότι είμαι και στα καλύτερά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου.καταρχην θα σου πω να μην αγχωνεσε οσο μπορεις (γιατι εντελως δεν γινετε)αλλα να ξερεις οτι το παιδακι ειναι πολυ πιθανον να χειρουργηθει αφου ειναι 5 χρονων γιατι η περιπτωση μη χειρουργειου ισχυει μονο αν ειναι μωρο το παιδι μπας και φυγει απο μονη της.εγω δεν εχω εμπειρια σε τετοιο θεμα απλα επειδη προσφατα περασα τις πορτες του παιδων αγια σοφια μια μια μικροεπεμβαση που επρεπε να κανει η μικρη μου σε ενα πυογοννο κοκκιωμα που εμφανισε(μεγαλο σπυρι με αιμα και πυον σε μεγεθος 2ευρου)ειδα περιπτωσεις υδροκηλης σε παιδακια 3-4 ετων που ηταν χειρουργημενα και να σου πω οτι απλα προκειτε για επεμβαση ρουτινας και δεν χρειαζετε να παραμεινεις το βραδυ στο νοσοκομειο με την προυποθεση να σε δεχτουν σχετικα πρωι(αν και εφοσον γινει τελικα χειρουργειο)αλλα πλεον αρμοδιοι δεν ειναι οι παιδιατροι σε αυτο παρα μονο οι παιδοχειρουργοι και σου μιλαω εκ πειρας γιατι οταν η δικια μου παιδιατρος ειχε δει αυτο στο κεφαλακι της μικρης μου που τοτε ειχε μεγεθος σαν τσιμπιμα απο κουνουπι μου ειχε πει οτι δεν ειναι απολυτος τιποτα αλλα θα χρειαστει σιγουρα χειρουργικη επεμβαση και τιποτα αλλο και με παρεπεμψε πρωτα σε δερματολογο και αυτος με την σειρα του στο παιδων.εννοειτε οτι θα πας την τριτη στο ραντεβου σου με τον παιδοχειρουργο(δεν ξερω βεβαια σε ποιο νοσοκομειο θα πας αλλα το παιδων αγια σοφια εχει τους κορυφοτερους γιατρους και απλα ειναι τελειοι και εξυπηρετικοι)για να δει το παιδακι και να σου πει γιατι επαναλαμβανω ειναι πλεον ο μονος αρμοδιος για να εκτιμηση την κατασταση του παιδιου!απλα ξαναλεω να μην τρελενεσε γιατι αν γινει ειναι μια επεμβαση ρουτινας που ζητημα να κραταει καμια ωρα.και να μην ντρεπεσε να ρωτησεις οτι απορια εχεις τον γιατρος σου.εγω θυμαμαι στον δικο μου(γιατι με οδηγησαν σε πλαστικο χειρουργο για το σπυρακι της μικρης)τον ειχα ζαλισει μεχρι που στο τελος με εδιωξε!! μου λεει φυγε γιατι μου αγχωνεις το παιδι!εξαιρετος ο γιατρουλης!! να πας και περιμενω νεα σου!:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!:-) Την Τρίτη θα πάμε στην παιδοχειρούργο να δούμε τί θα μας πει και από κει και πέρα θα ζητήσουμε και δεύτερη γνώμη. Είμαι Κρήτη, έτσι το να ανέβω Αθήνα είναι πολύ δύσκολο, δυστυχώς. Συγκεκριμένα είμαι στα Χανιά και μάλλον πως θα πάμε Ηράκλειο για την επέμβαση, καθώς στην πόλη μας μόνο σε ιδιωτική κλινική γίνεται -υποθέτω- και δεν γνωρίζω και το κόστος...μου είπε και ή παιδίατρος ότι είναι εγχείρηση ρουτίνας, αλλά πρέπει να γίνει ολική νάρκωση και μόνο που το σκέφτομαι....δεν μπορώ, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα και όλο θέλω να παίρνω το αγόρι μου αγκαλιά!!! (άσχετα με το τί δείχνω εδώ, είμαι ψύχραιμη μπροστά του για να μην τον αγχώσω κι αυτόν, ούτε του έχω πει εννοείται τίποτα για επεμβάσεις και τέτοια) Ξέρω, επίσης, ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα υγείας και το συγκεκριμένο είναι πταίσμα μπροστά σε άλλα, αλλά όπως όλες οι μανούλες το κάθε θέμα που αφορά το παιδάκι της της φαίνεται βουνό... σας ευχαριστώ και πάλι πολύ που ασχοληθήκατε μαζί μου!!! Θα σας πω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ημασταν λιγο διαφορετικη περιπτωση και πιο μικρος σε ηλικια αλλα θα σου πω για τη διαδικασια του χειρουργειου.22 μηνων ο γιος μου χειρουργηθηκε για βουβωνοκηλη.ολο το αγχος το τραβηξα μεχρι να κλεισω ημερομηνια στο νοσοκομειο και την προηγουμενη που πηγαμε για τις εξετασεις..ο αναισθησιολογος πηρε λεπτομερες ιστορικο και δεν μειναμε,πηγαμε το πρωινο του χειρουργειου..πολυ αγχος μεχρι να μπει,απο κει και μετα ειπα "παναγια μου τον αφηνω στα χερια σου"οταν βγηκε,ειχε λιγη γκρινια και ηταν κοκκινος στο προσωπο ,μας ειπαν αναμενομενο απο την ναρκωση..κοιμηθηκε 3 ωρες και οταν ξυπνησε εφαγε ,επαιξε,και το βραδακι φυγαμε με τον ιδιο να τρεχει στους διαδρομους του νοσοκομειου..γενικα η αναρρωση του ηταν πολυ γρηγορη..

 

καταλαβαινω το αγχος που νιωθεις και που θα εχεις μεχρι να κανετε την επεμβαση(αν κανετε..)δειτε κι αλλο γιατρο για γνωματευση..ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

εμεις ημασταν λιγο διαφορετικη περιπτωση και πιο μικρος σε ηλικια αλλα θα σου πω για τη διαδικασια του χειρουργειου.22 μηνων ο γιος μου χειρουργηθηκε για βουβωνοκηλη.ολο το αγχος το τραβηξα μεχρι να κλεισω ημερομηνια στο νοσοκομειο και την προηγουμενη που πηγαμε για τις εξετασεις..ο αναισθησιολογος πηρε λεπτομερες ιστορικο και δεν μειναμε,πηγαμε το πρωινο του χειρουργειου..πολυ αγχος μεχρι να μπει,απο κει και μετα ειπα "παναγια μου τον αφηνω στα χερια σου"οταν βγηκε,ειχε λιγη γκρινια και ηταν κοκκινος στο προσωπο ,μας ειπαν αναμενομενο απο την ναρκωση..κοιμηθηκε 3 ωρες και οταν ξυπνησε εφαγε ,επαιξε,και το βραδακι φυγαμε με τον ιδιο να τρεχει στους διαδρομους του νοσοκομειου..γενικα η αναρρωση του ηταν πολυ γρηγορη..

 

καταλαβαινω το αγχος που νιωθεις και που θα εχεις μεχρι να κανετε την επεμβαση(αν κανετε..)δειτε κι αλλο γιατρο για γνωματευση..ευχομαι ολα να πανε καλα

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!! Κι εμένα μου είπαν ότι πρόκειται για επέμβαση ρουτίνας και πως παμε σπίτι την ίδια μέρα, αυτό που εμένα με σόκαρε περισσότερο είναι το ότι για άλλο πράγμα πήγαμε στην παιδίατρο και άλλο μας βγήκε στην πορεία. Τέλος πάντων... υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα, το ξέρω, έπαθα όμως ένα μικρό εγκεφαλικό όταν μου το είπε. Τώρα είμαστε στην διαδικασία ψαξίματος και βεβαιότατα θα ζητήσουμε και 2η γνώμη!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ!! Κι εμένα μου είπαν ότι πρόκειται για επέμβαση ρουτίνας και πως παμε σπίτι την ίδια μέρα, αυτό που εμένα με σόκαρε περισσότερο είναι το ότι για άλλο πράγμα πήγαμε στην παιδίατρο και άλλο μας βγήκε στην πορεία. Τέλος πάντων... υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα, το ξέρω, έπαθα όμως ένα μικρό εγκεφαλικό όταν μου το είπε. Τώρα είμαστε στην διαδικασία ψαξίματος και βεβαιότατα θα ζητήσουμε και 2η γνώμη!!

 

να το κανετε οπωσδηποτε,τον δικο μου τον κοιταξαν 3 γιατροι στο νοσοκομειο και μονο ο 3ος καταλαβε οτι ηθελε και η αριστερη πλευρα γιατι η αρχικη διαγνωση ηταν για τη δεξια μονο..παλι καλα,γλυτωσαμε 2ο χειρουργειο..

 

κατι ακομα σημαντικο,μη μεταδωσεις την αγωνια σου στο παιδι ,ειναι μεγαλος και καταλαβαινει,γι αυτο προσπαθησε να εισαι ηρεμη και να του εξηγεις οσο πιο απλα γινεται..τα παιδια διαισθανονται ευκολα τις αγωνιες μας..οταν θα τελειωσει αυτο με το καλο ,κι εσυ η ιδια θα καταλαβεις οτι δεν αξιζε τοσο αγχος

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια εμπειρία, η ξαδέρφη μου χειρούργησε το μικρό της πριν 2 χρόνια (3 χρόνων τότε) με οξεία σκωληκοειδίτιδα στην συγκεκριμένη κλινική. Μην ανησυχείς, ο κος Βλ...ς είναι πολύ καλός ιατρός και τα παιδιά τον λατρεύουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια εμπειρία, η ξαδέρφη μου χειρούργησε το μικρό της πριν 2 χρόνια (3 χρόνων τότε) με οξεία σκωληκοειδίτιδα στην συγκεκριμένη κλινική. Μην ανησυχείς, ο κος Βλ...ς είναι πολύ καλός ιατρός και τα παιδιά τον λατρεύουν

 

Έχω ακούσει για τον συγκεκριμένο ότι είναι πολύ απότομος με τα παιδιά.. συγκεκριμένα πήγε σε αυτόν η κουμπάρα μου για την μικρή της -ήταν τότε 2 χρονών- και ήταν αρκετά άξεστος με το κοριτσάκι. Αγριοφώναζε, το έπιανε άτσαλα και ήταν πολύ αυστηρός... και το έχω ακούσει αυτό από αρκετούς. Ότι έίναι καλός γιατρός το ξέρω, αλλά δεν θέλω να τον κακομεταχειριστεί την ώρα της εξέτασης (καταλαβαίνεις πώς το εννοώ, να είναι απότομος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαμε στην παιδοχειρουργο, μας ειπε κι εκεινη οτι πρεπει να γινει επεμβαση, το αργοτερο μεχρι το Πασχα, καθως μετα καλοκαιριαζει και θα ειναι δυκολο για εκεινον να απεχει πο σωματικες δραστηριοτητες για 1 μηνα την εποχη εκεινη. Θα ζητησουμε και 2η γνωμη και θα το επισπευσουμε, για να τελειωνουμε με το θεμα αυτο μια ωρα αρχυτερα. Μαλλον θα παμε και προς Ηρακλειο μερια, Ιλιανα, εχεις ακουσει μηπως κατι για το Πανεπιστημιακο?

Παντως, σκεφτομουνα τι ειμαστε εμεις οι μανες. Προκειται για επεμβαση ρουτινας, παρολ' αυτα με εχει προβληματισει τοσο πολυ που το ψαχνω απο χιλιες δυο μεριες....κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ ολες, θα ξαναγραψω συντομα νεα μας. Ελπιζω να καταληξουμε αμεσα σε κατι θετικο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για Ηράκλειο... Περαστικά στον μικρό σου και μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά! :)

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ Ιλιάνα, να σαι καλά!! Ελπίζω να είναι και το τελευταίο πρόβλημα υγείας που θα ταλαιπωρήσει το αγοράκι μου!! Να είστε όλες καλά, εσείς και πάνω απ΄όλα τα παιδάκια σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στα κορίτσια!!! :) Μπήκα να σας ενημερώσω ότι κάναμε την επέμβαση την προηγούμενη εβδομάδα, πήγαμε Ηράκλειο Πέμπτη, κάναμε εισαγωγή, τα προεγχειρητικά και Παρασκευή κατά τις 11:00 μπήκαμε χειρουργείο!! Η επέμβαση κράτησε 45 λεπτά -περιττό να σας περιγράψω το άγχος μου και τις τρελές σκέψεις που περνούσαν από το μυαλό μου- και άλλη μια ώρα περίπου στην ανάνηψη, όπου με άφησαν να μπω και κοιτούσα το αγόρι μου που κοιμόταν γαλήνιο και ήρεμο....:) Μεταφέρθηκε στο δωμάτιό του όταν ξυπνησε, όπου εκεί είχε ένα άσχημο ξέσπασμα -το οποίο είναι λογικό μετά από ολική νάρκωση-, έκλαιγε, ούρλιαζε, διψούσε αλλά δεν έπρεπε να πιει νερό και τον είχαν πιάσει λυγμοί.....:( από το ζόρι του έβγαλε μέχρι και τον ορό και έπρεπε μετά να τον ξανατρυπάνε.....:cry: Πάντως, όλα πήγαν καλά!!! Το απόγευμα ήταν πολύ καλύτερα, μας είπε ο γιατρός ότι θα κάναμε 2 αλλαγές σε 1 εβδομάδα, μετά θα βγάζαμε την γάζα, και 4-5 μέρες μετά -που θα έβγαινε η γάζα- θα μπορεί να κάνει μπάνιο και να γυρίσει και στις αθλητικές του δραστηριότητες....τέλος καλό όλα καλά!!!;) Εύχομαι ολόψυχα σε όλες να είναι τα παιδάκια σας πάντα γερά και ευτυχισμένα!!! Σας ευχαριστώ πολύ που ενδιαφερθήκατε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

καλησπέρα

τι εμπειρία είχες τελικά?

Γιατί ο γιός μου 4 ετών θα πρέπει προφανώς να χειρουργηθεί και θα ήθελα να ξέρω ποιός σας χειρούργησε και που. Εχουμε ιδιωτική ασφάλεια που μας καλύπτει, επομένως θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ για να μην επιβαρυνθούμε οικονομικά.

Σε ευχαριστώ θερμά!

 

Καλησπέρα σας! Έψαξα να δω αν υπάρχει ανάλογο θέμα, υπάρχει αλλά αναφέρεται σε μωράκια μέχρι 2 ετών, οπότε θεώρησα καλό να ανοίξω καινούριο, καθώς ο γιος μου είναι 5,5 ετών. Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο για καθιερωμένη εξέταση -είχε να τον δει κοντά 1 χρόνο, καθώς δεν μου είχε αρρωστήσει καθόλου ούτε είχαμε εμβόλια-. Την στιγμή που εξέταζε το πουλάκι του, είδε τους όρχεις του πρησμένους -το παρατήρησα κι εγώ- και μου είπε αμέσως ότι πρόκειται για υδροκήλη. Να σημειώσω ότι στο παρελθόν δεν είχε ποτέ τετοιο θέμα. Η παιδίατρος με καθησύχασε ότι ναι μεν θα χρειαστεί χειρουργείο, αλλά είναι επέμβαση ρουτίνας και δεν είναι επικίνδυνο. Έκλεισα ραντεβού την Τρίτη σε παιδοχειρούργο, αλλά για να πω την αλήθεια, είμαι λίγο να σκάσω. Είχα παρατηρήσει πριν 1 μήνα περίπου ότι οι όρχεις του ήταν κάπως πρησμένοι, αλλά το πρήξιμο υποχωρούσε και δεν το σπουδαιολόγησα.

Σας παρακαλώ, υπάρχει κάποια μανούλα να έχει παρόμοια εμπειρία? Όχι σε μωράκι κάτω των 2΄, καθώς αυτό είναι συνηθισμένο και συνήθως υποχωρεί μόνο του, αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία, 4 ή 5 ετών. Κάθε κατάθεση εμπειρίας θα ήταν πολυ χρήσιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων, καθώς δεν μπορώ να πω ότι είμαι και στα καλύτερά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Koritsia kai emena o gios mou 4.5 xronwn twra exei udrokili ston dexi orxi kai exoume pei gia epemvasi sto paidwn agia sofia me ton k.Tsaxouridi.Vevaia akoma den exoume kleisei xeirourgeio giati perimenw na perasei k auth h periodos me tis iwseis gia na einai teleiws katharos!!To agxos mou kai i agwnia mou den perigrafetai!!!!Den xerw pws tha antidrasei prin tin narkwsi kai fysika meta otan xupnhsei!!!!Oloi mou lene oti einai asimanto san xeirourgeio alla gia mena kai ton mikro mou den pavei na einai xeirourgeio!!!Otan gurisoume me to kalo spiti ti tha prepei na kanoyme??Allazoume gazes??Prepei na einai xaplwmenos sunexeia???

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koritsia kai emena o gios mou 4.5 xronwn twra exei udrokili ston dexi orxi kai exoume pei gia epemvasi sto paidwn agia sofia me ton k.Tsaxouridi.Vevaia akoma den exoume kleisei xeirourgeio giati perimenw na perasei k auth h periodos me tis iwseis gia na einai teleiws katharos!!To agxos mou kai i agwnia mou den perigrafetai!!!!Den xerw pws tha antidrasei prin tin narkwsi kai fysika meta otan xupnhsei!!!!Oloi mou lene oti einai asimanto san xeirourgeio alla gia mena kai ton mikro mou den pavei na einai xeirourgeio!!!Otan gurisoume me to kalo spiti ti tha prepei na kanoyme??Allazoume gazes??Prepei na einai xaplwmenos sunexeia???

 

Κοίταξε, λεπτομέρειες θα σου πει σίγουρα ο γιατρός. Εμείς είμασταν ξαπλωμένοι για 3-4 μέρες (σηκωνόταν για φαγητό, τουαλέτα και να ...ξεπιαστεί) αλλά όχι πολύ αυστηρά, αρκεί να μην τρέχει και να μην κάθεται οκλαδόν). Την γάζα την βγάλαμε μετά από 1 εβδομάδα περίπου και όλα καλά!! Ξεκίνησε και αμέσως το κολυμβητήριο και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μην ανησυχείς. Το ξέρω ότι είναι χειρουργείο, κι εμείς είχαμε αγωνία, αλλά πραγματικά είναι επέμβαση ρουτίνας. Εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Se euxaristw polu!!!To xerw oti otan teleiwsei tha to thumomaste san mia amamnhsh kai mono!!Apla einai ligo i anamoni mexri na ginei h epemvasi pou oso to skeftomai toso me agxwnei na xereis kai na kanonizeis xeirourgeio gia to paidi sou!!Alla den mporoume na kanoume kai alliws Prepei na ginei!!!!Meta pws htan o mikros??Epanhlthe o orxis tou amesws??Ton ponage??

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημερα. Ο γιος μου ειναι 3.5 ετων κ μαλλον θα χρειαστει εγχειρηση υδροκηλης. Επειδη ειμαστε απο επαρχια κ θελουμε να αποφυγουμε το τοπικο νοσοκομειο θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε καποιον χειρουργο στο παιδων. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...