Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικα χαπια και πιθανη εγκυμοσυνη?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και θα ήθελα να γράψω το πρόβλημα που με απασχολεί

πριν 5 μήνες περίπου είχα 3 βδομάδες καθυστέρηση όμως μετα απο μια επίσκεψη στον γυναικολόγο μου αποδείχθηκε οτι δεν ειμαι έγκυος

έκανα ορμονολογικές εξετάσεις και μου βρήκε κύστες με αποτέλεσμα αυτές να μου καθύστερούν την περίοδο

εγώ όμως επειδή είμαι πολλύ καχύποπτη ενω έκανα σεξ με το αγόρι μου με προφυλακτικό δεν με καθυσήχαζε και ειχα πάλι την έμμονη ιδέα με λίγες μέρες καθυστέρηση οτι μπορεί να είμαι έγκυος

έτσι ο γιατρός μου έγραψε αντισυλληπτικά χάπια τα Qlaira και πήρα το πρώτο την πρώτη μέρα της περιόδου μου αυτου του μήνα μιας και ήταν η πρώτη φορά που ξεκίνησα τα χάπια

όλα τα χάπια τα πήρα κανονικά και δεν ξέχασα κανένα και όλα την ίδια ώρα κάθε μέρα ομως με το αγόρι μου δεν ξαναβάλαμε προφυλακτικό

διάβασα αργότερα στο χαρτί οδηγιών οτι μπορούμε να κάνουμε σέξ χωρίς προφύλαξη μετά τις 9 μέρες απ την στιγμή που ξεκινάς το χάπι

εμείς όμως ξεκινήσαμε απο την 6 μέρα

το αγόρι μου βέβαια εχει μάθει απο μικρός να μην τελειώνει μέσα αλλα ποτέ δεν μπρείς να εισαι σίγουρος

τώρα πριν λίγες μέρες είχα εμετό και διάρροια και φοβάμαι μην είμαι έγκυος τα χάπια τελειώνουν σε 4 μέρες αλλα το φύλλο οδηγιών λέει πως αν δεν εμφανιστεί η αναμενόμενη αιμοραγία πρέπει να σιγουρευτώ οτι δεν είμαι έγκυος και μετά να ξεκινήσω το επόμενο κουτί

βεβαια στην οικογένεια μου είχαν πριν καμιά βδομαδα γαστρεντερίτιδα εγώ ομως δεν κόλησα ώστε να έχω πυρετο

μήπως οφείλετε και σε αυτό ο εμετός και η διάρροια?

υπάρχει περίπτωση να εχω μείνει έγκυος;

περίοδο περιμένω σε 4 μέρες και ακόμα ουτε πόνο νιώθω ούτε πρίξιμο........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!

Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και θα ήθελα να γράψω το πρόβλημα που με απασχολεί

πριν 5 μήνες περίπου είχα 3 βδομάδες καθυστέρηση όμως μετα απο μια επίσκεψη στον γυναικολόγο μου αποδείχθηκε οτι δεν ειμαι έγκυος

έκανα ορμονολογικές εξετάσεις και μου βρήκε κύστες με αποτέλεσμα αυτές να μου καθύστερούν την περίοδο

εγώ όμως επειδή είμαι πολλύ καχύποπτη ενω έκανα σεξ με το αγόρι μου με προφυλακτικό δεν με καθυσήχαζε και ειχα πάλι την έμμονη ιδέα με λίγες μέρες καθυστέρηση οτι μπορεί να είμαι έγκυος

έτσι ο γιατρός μου έγραψε αντισυλληπτικά χάπια τα Qlaira και πήρα το πρώτο την πρώτη μέρα της περιόδου μου αυτου του μήνα μιας και ήταν η πρώτη φορά που ξεκίνησα τα χάπια

όλα τα χάπια τα πήρα κανονικά και δεν ξέχασα κανένα και όλα την ίδια ώρα κάθε μέρα ομως με το αγόρι μου δεν ξαναβάλαμε προφυλακτικό

διάβασα αργότερα στο χαρτί οδηγιών οτι μπορούμε να κάνουμε σέξ χωρίς προφύλαξη μετά τις 9 μέρες απ την στιγμή που ξεκινάς το χάπι

εμείς όμως ξεκινήσαμε απο την 6 μέρα

το αγόρι μου βέβαια εχει μάθει απο μικρός να μην τελειώνει μέσα αλλα ποτέ δεν μπρείς να εισαι σίγουρος

τώρα πριν λίγες μέρες είχα εμετό και διάρροια και φοβάμαι μην είμαι έγκυος τα χάπια τελειώνουν σε 4 μέρες αλλα το φύλλο οδηγιών λέει πως αν δεν εμφανιστεί η αναμενόμενη αιμοραγία πρέπει να σιγουρευτώ οτι δεν είμαι έγκυος και μετά να ξεκινήσω το επόμενο κουτί

βεβαια στην οικογένεια μου είχαν πριν καμιά βδομαδα γαστρεντερίτιδα εγώ ομως δεν κόλησα ώστε να έχω πυρετο

μήπως οφείλετε και σε αυτό ο εμετός και η διάρροια?

υπάρχει περίπτωση να εχω μείνει έγκυος;

περίοδο περιμένω σε 4 μέρες και ακόμα ουτε πόνο νιώθω ούτε πρίξιμο........

 

πρώτον και κυριότερον δεν κάνουμε ποτέ μα ποτέ σεξ χωρίς προφυλακτικό ακόμα και να μην μείνεις έγκυος υπάρχουν και αφροδήσια νοσήματα

δεύτερον τα χάπια τα πήρες για έξτρα προστασία και κατήργησες το προφυλακτικό.. .πολύ κουφό αυτό που έκανες διότι καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι 100% σίγουρη πάντα υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να ποιάσεις παιδί

τρίτον ναι υπάρχει πιθανότητα να έχεις γαστρεντερίτιδα αν είχες εμετούς και δοιάριες συνήθως μια τέτοια ίωση μετά την δεύτερη μέρα ξεθυμένει και στην τρίτη είσαι οκ...

τέταρτον αν θες να βεβαιωθείς πάνε κάνε μια εξέταση αίματος β χοριακής θα φανεί αν είσαι ναι ή όχι...

καλη τύχη και ποτέ ξανά χωρίς προφύλαξη... δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα;)

Link to comment
Share on other sites

με το αγορι μου εχουμε σχεση 2 χρονια και σκοπευουμε να μεινουμε μαζι και καναμε και οι δυο εξετασεις για οτιδηποτε σεξουαλικως μεταδιδομενο νοσημα και δεν βρεθηκε τιποτα

για αυτο αποφασισα να κανω ελευθερο ερωτα μαζι του με την χρηση αντισυλληπτικων βεβαια

ο γιατρος μου ειπε οτι απο την στιγμη που παιρνω αντισυλληπτικα δεν υπαρχεο φοβος εγκυμοσυνης σχεδον καμια

για αυτο πλεον δεν χρησιμοποιουμε προφυλακτικο

σκεφτηκα οτι ηταν γαστρεντεριτιδα αλλα η δοιαροια μου κρατησε 4 μερες ενω εμετο εκανα μονο μια φορα

τωρα αν δεν δω αιμοραγια μεχρι το τελυταιο χαπι να μην ξεκινησω αλλο κουτι?η να παρω τηλεφωνο τον γυναικολογο μου να μου πει τι να κανω?

η μηπως να κανω τεστ εγκυμοσυνης?......... :(

Link to comment
Share on other sites

με το αγορι μου εχουμε σχεση 2 χρονια και σκοπευουμε να μεινουμε μαζι και καναμε και οι δυο εξετασεις για οτιδηποτε σεξουαλικως μεταδιδομενο νοσημα και δεν βρεθηκε τιποτα

για αυτο αποφασισα να κανω ελευθερο ερωτα μαζι του με την χρηση αντισυλληπτικων βεβαια

ο γιατρος μου ειπε οτι απο την στιγμη που παιρνω αντισυλληπτικα δεν υπαρχεο φοβος εγκυμοσυνης σχεδον καμια

για αυτο πλεον δεν χρησιμοποιουμε προφυλακτικο

σκεφτηκα οτι ηταν γαστρεντεριτιδα αλλα η δοιαροια μου κρατησε 4 μερες ενω εμετο εκανα μονο μια φορα

τωρα αν δεν δω αιμοραγια μεχρι το τελυταιο χαπι να μην ξεκινησω αλλο κουτι?η να παρω τηλεφωνο τον γυναικολογο μου να μου πει τι να κανω?

η μηπως να κανω τεστ εγκυμοσυνης?......... :([/quote

 

μίλα με τον γυναικολόγο σου... είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις μια συχνη και καλη επικοινωνια με το γυναικολογο σου μιλα μαζι του για τις ανησυχιες σου.. εκεινος ξερει καλυτερα απο ολους και θα σου πει τι πρεπει να κανεις!

 

επισης και εγω πιστευω οτι δεν εισαι εγκυος και μαλλον κατι κολλησες απο τους δικους σου,ειχες διαρροια αλλα οχι πυρετο,καποια ιωσουλα θα ηταν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα τον γυναικολογ μου και μου ειπε να συνεχισω το επομενο κουτι κανονικα χωρις διακοπη και ας μην μου ερθει ακομα η περιοδος

ελπιζω να αδιαθετησω συντομα παντως γιατι δεν την αντεχω αυτη την αναμονη...

Link to comment
Share on other sites

Καλε μην αγχωνεσαι ακομα, αφου σε 4 μερες περιμενεις περιοδο κατσε να δεις πρωτα και αν δε σου ερθει κανε ενα τεστ.

 

Το σιγουρο ειναι οτι αν εχεις διαρροια η εμετο μειωνεται η δραση του χαπιου αλλα εξαρταται αυτο απο το χαπι. Εμενα πχ ελεγε μεσα σε 5 ωρες μετα την ληψη . Δες τις οδηγιες τι λενε γιατι εμενα ηταν αλλη μαρκα απο τα δικα σου.

 

Περιμενε την πρωτη μερα και αν δεν ερθει κανε ενα τεστακι να δεις.

Επεξεργάστηκαν by carlita
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εδω και δυο μηνες παιρνω αντισυλληπτικα χαπια yasminelle που μου συστησε ο γιατρος μου για την σταθεροποιηση του κυκλου μου...τα παιρνω κανονικα στην ωρα τους καθε μερα..ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω ελευθερο σεξ χωρις προφυλακτικο ή αν υπαρχει καποια πιθανη περιπτωση εγκυμοσυνης..

Link to comment
Share on other sites

εδω και δυο μηνες παιρνω αντισυλληπτικα χαπια yasminelle που μου συστησε ο γιατρος μου για την σταθεροποιηση του κυκλου μου...τα παιρνω κανονικα στην ωρα τους καθε μερα..ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω ελευθερο σεξ χωρις προφυλακτικο ή αν υπαρχει καποια πιθανη περιπτωση εγκυμοσυνης..

 

Επιστημονικα καμια μα καμια μεθοδος μεχρι τωρα αντισυλληψης ειναι δεν 100% αποτρεπτικες για μια κυηση...ουτε το προφυλακτικο, ουτε τα αντισσυληπτικα....ΜΟΝΟ ηαποχη..απλα τα αντισσυληπτικα παρεχουν την καλυτερη προστασια απο μια εγκυμοσυνη.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Παίρνω πάνω από έναν χρόνο αντισυλληπτικά για την σταθεροποίηση του κύκλου μου, τον προηγούμενο μήνα δεν διέκοψα για μια εβδομάδα και πήρα κατευθείαν το επόμενο κουτί γιατί για προσωπικούς λόγους δεν ήθελα να έχω περίοδο εκείνη την εβδομάδα,το δεύτερο κουτί με τα χάπια μου τελείωσε την πέμπτη και φυσιολογικά όπως κάθε φορά θα έπρεπε εχθεσ το πρωί να είχα αδιάθετησει,όμως ακόμη τίποτα ... Είχα σεξουαλική επαφή με το αγόρι μου, όμως χρησιμοποιούσαμε προφυλακτικό πάντα και τα χάπια τα παίρνω στην ώρα τους κάθε μέρα,δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά ανησυχώ ...

Link to comment
Share on other sites

εδω και δυο μηνες παιρνω αντισυλληπτικα χαπια yasminelle που μου συστησε ο γιατρος μου για την σταθεροποιηση του κυκλου μου...τα παιρνω κανονικα στην ωρα τους καθε μερα..ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω ελευθερο σεξ χωρις προφυλακτικο ή αν υπαρχει καποια πιθανη περιπτωση εγκυμοσυνης..

 

 

και εγω αυτα επαιρνα για 5-6 χρονια αφου ειχα σταθερη σχεση.δεν ειχα αντιμετωπησει ποτε κανενα προβλημα,η περιοδος παντα στην ωρα της και ποτε καμια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.οταν παντρευτηκαμε και αποφασησαμε να ξεκινησουμε οικογενεια τα σταματησα και μετα απο 4-5 μηνες εμεινα εγκυος.απ οσο ξερω και ειχα συζητησει με τον γυναικολογο μου ειναι πααααααρα πολυ δυσκολο να μεινεις εγκυος(εαν φυσικα ακολουθεις πιστα τις οδηγειες).μπορει να μην ειναι και ακατορθωτο αλλα εγω δεν εχω ακουσει καμια περιπτωση στο περιβαλλον μου

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πάνω από έναν χρόνο αντισυλληπτικά για την σταθεροποίηση του κύκλου μου, τον προηγούμενο μήνα δεν διέκοψα για μια εβδομάδα και πήρα κατευθείαν το επόμενο κουτί γιατί για προσωπικούς λόγους δεν ήθελα να έχω περίοδο εκείνη την εβδομάδα,το δεύτερο κουτί με τα χάπια μου τελείωσε την πέμπτη και φυσιολογικά όπως κάθε φορά θα έπρεπε εχθεσ το πρωί να είχα αδιάθετησει,όμως ακόμη τίποτα ... Είχα σεξουαλική επαφή με το αγόρι μου, όμως χρησιμοποιούσαμε προφυλακτικό πάντα και τα χάπια τα παίρνω στην ώρα τους κάθε μέρα,δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά ανησυχώ ...

 

Στέλλα αν συνεχίζεις με τα yasminelle και δεν άλλαξες χάπια, αυτό που έκανες προβλέπεται, και στο βιβλιαράκι οδηγιών βρίσκεται στην σελίδα 37. Όταν αλλάζεις τον κύκλο σου με τα χάπια ενδεχομένως να υπάρξουν ανωμαλίες. Όπως τα περιγράφεις δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Κατά τα άλλα αν ακολουθείς το σωστό τρόπο λήψης και δεν ξεχνάς χάπια δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης γιατί δεν παράγεις ωάρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας. Δεν ξέρω άμα είμαι στο σωστό θέμα είμαι καινούργια στην σελίδα σας. Ας ξεκίνησε από την αρχή εδώ και ένα χρόνο επερνα τα yasminelle τον τελευταίον μήνα τα άλλαξα με βάση την γυναικολόγο μου και περνώ τα qulaira τώρα. Τελείωσε το πρώτο κουτί και δεν μου έχει έρθει ακόμα η περίοδος και σήμερα περνώ το δεύτερο χαπη από το δεύτερο κουτί υπάρχη πιθανότητα εγκυμοσύνης? Μήπως δεν με έπιασαν λόγω της αλλαγής. από το ένα αντισυλληπτικο στο άλλο. .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας.. παίρνω τα gynofen περίπου ένα χρόνο και δεν είχα κανένα θέμα! Την περασμένη βδομάδα πήρα κανονικά το τελευταίο μου χάπι και 3 μέρες μετά είχα επαφή με το αγόρι μου και μας έσπασε το προφύλαξη. Δε το καταλάβαμε και τελείωσε μέσα μου. Ήταν να αδιαθετήσω Σάββατο και αδιαθέτησα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση ενδεχόμενης εγκυμοσύνης; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/12/2017 at 2:13 ΜΜ, Georgia G. είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας.. παίρνω τα gynofen περίπου ένα χρόνο και δεν είχα κανένα θέμα! Την περασμένη βδομάδα πήρα κανονικά το τελευταίο μου χάπι και 3 μέρες μετά είχα επαφή με το αγόρι μου και μας έσπασε το προφύλαξη. Δε το καταλάβαμε και τελείωσε μέσα μου. Ήταν να αδιαθετήσω Σάββατο και αδιαθέτησα κανονικά. Υπάρχει περίπτωση ενδεχόμενης εγκυμοσύνης; 

Καλησπέρα!μην ανησυχείς αν τα παίρνεις κανονικά χωρίς να παραλειπεις κανένα χαπι δεν υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσυνης.αλλωστε αδιαθετησες κιόλας. Στην ουσία χρησιμοποιείτε διπλή μέθοδο αντισύλληψης προφύλαξη και χαπι οποτε είσαι καλυμμένη ακόμη κι αν έσπασε το προφυλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στο 2ο πακέτο αντισυλληπτικων qlaira το θέμα όμως είναι ότι δεν πήρα το 1ο χαπι της συσκευασίας. Μετά που δεν το πήρα είχα επαφή ελεύθερη με τον σύντροφό μου την 7η ημερα της συσκευασίας και 10η ημέρα του κύκλου μου. Η συσκευασία έλεγε ότι μετά που δεν πήρα το χαπι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω μέθοδο προφύλαξης για τις επόμενες 9 μέρες. Επίσης έλεγε ότι αν είχα επαφή 7 μέρες πριν μπορεί να είμαι ήδη έγκυος. Τώρα έχω μπερδευτεί υπάρχει περίπτωση να είμαι εγκυος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει έτσι κι αλλιώς γιατί τα αντισυλληπτικά δίνουν ασφάλεια 99,7% και όχι 100%.Καμια μέθοδος αντισύλληψης δεν δίνει 100% παρά μόνο η αποχή από το επαφές.

Τώρα,με τα χάπια που δεν πήρες αυξάνονται λίγο οι πιθανότητες αλλά γενικά δύσκολα τυχαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...