Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λοιμώδης μονοπυρήνωση.


Recommended Posts

περαστικα κοριτσακι μου,κ γω εχω περασει οπως κ η κορη μου,αλλα το καταλαβαμε αργα τυχαια γιατι δεν ειχε συμπτωματα τετοια,θελει πολυ προσοχη μην πεσει κ χτυπησει γιατι διογκωνεται το συκωτι κ η σπληνα λενε,κ ειναι ευαισθητα.κουραγιο μανα κ στην σουιτα να πινουμε κανενα καφεδακι!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι, το καφεδάκι πώς το πίνεις? :D

 

Πάντως για να μην τρομάζω και τον κόσμο, αυτό που έγινε με τον μικρό μου είναι πολύ σπάνιο και ειδικά αυτό το "62.000 λευκά αιμοσφαίρια" είναι... τί να πω. Ακόμα μας θυμούνται στο παίδων. Όταν φεύγαμε μας είπαν, άντε, όλα καλά πήγαν, είδατε? Θα σας γράψουμε στα βιβλία μας πάντως...

 

Είπαμε, ο Σπυρούλης... μένει αξέχαστος! :?:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ γλυκο χωρις γαλα.........αν εχει κ κουλουρακι μαζι με το ηρεμιστικο δεν με χαλαει...:Pαφου τελειωσε ξεχασετο..(οσο μπορεις).ετσι ειναι τα τερατα για να παθενουμε εγκεφαλικα κ ανακοπες μας εχουν αχ!αχ!αχ!εγω θα παω μια βολτα στο παιδων τελος του μηνα κ για εξετασεις κ μετα τον μαρτιο τον μικρο για χειρουργιο αμυγδαλες κρεατακια να τους πω χαιρετησματα?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

 

Να ρωτησω....βρεθηκαν στην μικρη τα παλια αντισωματα της Μονοπυρηνωσης ανεβασμενα δλδ την περασε πριν καποιον καιρο (δεν το καταλαβαμε, την περασαμε για ιωση). Τα αντισωματα ειναι εφορου ζωης?.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem καλημέρα! Τα αντισώματα δεν είναι εφ όρου ζωής, αλλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες από άλλους να το ξαναπεράσει, και θα είναι σίγουρα σε ελαφριά μορφή. Δεν κινδυνεύει δηλ. θεωρητικά από παρατράγουδα. Εγώ που την έχω περάσει ας πούμε, ενώ ήμουν με τον μικρό κολητάρια όλο το διάστημα, και ενώ μαζί με την μονοπυρήνωση είχε και ίωση με βήχα και τέτοια (το τί σάλιο έφαγα στη μούρη δεν περιγράφεται), δεν κόλλησα.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παθοφυσιολογία

Ο ιός των Epstein – Barr ανήκει στην ομάδα των

ερπητοϊών και προσβάλλει τα Β- λεμφοκύτταρα.

Στην Ευρώπη το 70 - 80% των εφήβων και το 80-

90% των ενηλίκων είναι οροθετικοί. Τέσσερεις με έξι

εβδομάδες μετά τη λοίμωξη παρατηρείται μεγάλη

ιαιμία που προκαλείται από πολλαπλασιασμό

των ιών εντός των Β- λεμφοκυττάρων, τα οποία

προσβάλλονται και καταστρέφονται από τα

κυτταροτοξικά λεμφοκύτταρα Τ. Στα παιδιά, και

ιδιαίτερα στα νεογνά, που προστατεύονται από

μητρικά αντισώματα, εμφανίζονται ήπιες κλινικές

εκδηλώσεις. Στους εφήβους και στους ενήλικες,

στο 30– 50% των περιπτώσεων, παρατηρείται

γενικευμένη διόγκωση των λεμφαδένων,

ηπατομεγαλία, σπληνομεγαλία και αμυγδαλίτιδα.

Η δοκιμασία ετερόφιλων αντισωμάτων (monotest)

είναι θετική στους περισσότερους ασθενείς με

λοιμώδη μονοπυρήνωση εντός των πρώτων τριών

εβδομάδων της νόσου. Αρνητικά αποτελέσματα

monotest εμφανίζουν το 10% των ενηλίκων και

μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών και ιδιαίτερα

των νεογνών με λοιμώδη μονοπυρήνωση.

Επί αρνητικής δοκιμασίας ετεροφίλων

αντισωμάτων χρησιμοποιούνται τεχνικές που

ανιχνεύουν ειδικά αντισώματα έναντι αντιγόνων

του ιού των Epstein– Barr.

Αντισώματα έναντι του πυρηνικού αντιγόνου

του ιού Epstein– Barr 1 (ΕΒΝΑ–1) αναπτύσσονται

6 -8 εβδομάδες μετά την πρωτοπαθή λοίμωξη

και ανιχνεύονται καθʼ όλη τη διάρκεια της

ζωής. Θετικά αποτελέσματα έναντι ΕΒΝΑ-1

υποδηλώνουν παλαιά λοίμωξη. Επί αρνητικών

αντι– ΕΒΝΑ-1 προσδιορίζονται τα αντισώματα

έναντι του καψιδικού αντιγόνου του ιού (VCA).

Οι περισσότεροι ασθενείς παράγουν IgM και IgG

αντισώματα έναντι VCA με την έναρξη της νόσου.

Τα IgM αντισώματα έναντι VCA ανιχνεύονται

μόνο για 10 εβδομάδες, ενώ τα IgG παραμένουν

θετικά σε όλη τη ζωή. Ο συνδυασμός αρνητικών

αντισωμάτων έναντι VCA με αρνητικά αντισώματα

έναντι ΕΒΝΑ-1 αποκλείει τη λοίμωξη με ιό Epstein–

Barr. Ο συνδυασμός θετικών IgG έναντι VCA σε

τίτλο 1:160 ή μεγαλύτερο με αρνητικά αντισώματα

έναντι ΕΒΝΑ-1 υποδηλώνει οξεία, πρόσφατη ή

επανενεργοποιημένη λοίμωξη.

Η διάγνωση επιβεβαιώνεται με την ανίχνευση

θετικών IgM αντισωμάτων έναντι VCA.

Ασθενείς με χρόνια ενεργό ή επανενεργοποιημένη

λοίμωξη με ιό Epstein – Barr εμφανίζουν αυξημένα

επίπεδα (≥1:40) αντισωμάτων IgG έναντι του

πρώιμου αντιγόνου (ΕΑ) του ιού. Αντισώματα

IgG έναντι του πρώιμου αντιγόνου (ΕΑ) του

ιού παρατηρούνται συχνά σε ασθενείς με

ρινοφαρυγγικό καρκίνωμα. Θετικά αντισώματα

ανευρίσκονται στο 35% των ασθενών με τύπο

Ι, στο 94% των ασθενών με τύπο ΙΙ και στο

83% των ασθενών με τύπο ΙΙΙ ρινοφαρυγγικού

καρκινώματος. Σε ρινοφαρυγγικό καρκίνωμα,

ιδιαίτερα τύπου ΙΙ και ΙΙΙ, παρατηρούνται επίσης

θετικά αντισώματα IgΑ έναντι του καψιδικού

αντιγόνου (VCA) του ιού σε ποσοστά που αγγίζουν

το 85%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι ο 10χρονος γιός μου την πέρασε πολύ πρόσφατα,ξεκίνησε 1,5 βδομάδα πρίν κλείσουν τα σχολεία για τις Πασχαλινές διακοπές. Πυρετό δεν έκανε πολύ και δεν χρειάστηκε νοσηλεία, αυτό που ήταν πολύ έντονο ήταν το πρήξιμο στις λεμφαδένες και το υπερβολικό πύον στο λαιμό. Η φάση με τα πολύ έντονα συμπτώματα κράτησε περίπου 15 μέρες μέσα σε αυτές και τρείς ημέρες με πυρετό εώς 39, και οι εξετάσεις του σχετικά καλές σε σχέση με την υπόλοιπη εικόνα του που ομολογώ οτι με είχε τρομάξει. Ευτυχώς πέρασε, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι τα άλλα δύο μικρότερα παιδιά μου που μέχρι να διαπιστώσουμε τι ήταν και να τα απομακρύνουμε από τον αδελφό τους. Τώρα περιμένω να περάσει τι δίμηνο για να βεβαιωθώ αν έχουμε κολλήσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στις 4 του μηνος φιλησα για πρωτη φορα ενα αγορι....αλλα δεν 3ερω ειναι απαρετιτο να εχω κολισει λοιμωδη μονοπυρυνωση???ακομα πριν μια εβδομαδα ημουν αρωστη και εκανα το τεστ αλλα βγηκε αρνητικο αυτο τι συμαινει???

Link to comment
Share on other sites

στις 5 του μηνος φιλισα για πρωτη φορα ενα αγορι..ειναι απαρετιτο να κολησα λοιμωδη μονοπυρηνωση???ακομα πριν μια εβδομαδα εκανα το τεστ επειδη ημουν αρρωστη και βγηκε αρνητικο αυτο τι συμαινει???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια θα ήθελα λίγο τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα. Εχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών, μετά από 5 ημέρες ήπιου πυρετού με ανώτερο το 38,4 την εξέτασε ο παιδίατρος και μου είπε ότι πρόκειται για πιθανή λοιμώδη μονοπυρήνωση. Εχουν πρηστεί οι λεμφαδένες της, έχει ιογενής αμυγδαλίτιδα, λίγη βρογχίτιδα και το χειρότερο, βρήκε πρησμένο και έναν αδένα κάτω από το μασχαλάκι της. Μου είπε να την αφήσω για άλλα 2 24ωρα για να κάνει τον κύκλο της και αν συνεχίσει να έχει πυρετό, τότε θα κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις. Αντιβίωση δεν μου έδωσε, μόνο αντιπυρετικά. Σήμερα όμως η μικρή έκανε ένα 39 για πρώτη φορά και την βλέπω άκεφη και ανορεξική τελείως. Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάει πυόδη αμυγδαλίτιδα ή κάνει έξαρση ο ιός οπότε είναι στα τελειώματα?

Πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες. Το απόγευμα θα μιλήσω και με την γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έτσι ήταν η δικιά μου (5,5, χρονών) πριν το Πάσχα και επειδή είναι γενικά πολύ ζωηρή και εκείνο το διάστημα ήταν πολύ ήρεμη αγχώθηκα και την πήγα στο γιατρό. Είχε βγάλει και μια διχρωμία στο πρόσωπό της δίπλα στη μύτη, αλλά νόμιζα ότι ήταν εξάνθημα του πυρετού. Της σήκωσα όμως το φανελάκι της και είδα ότι είχε πολύ μικρά σπυράκια σαν ιδρωτσίλα στο στήθος και στην πλάτη. Πάλι θεώρησα ότι απο τα ιδρώματα του πυρετού....Να μην στα πολυλογώ η μικρή είχε κολλήσει οστρακιά και μάλιστα για να είμαστε σίγουροι πριν της δώσουμε αντιβίωση της κάναμε το τεστ στις αμυγδαλές.

Δες μήπως είναι τέτοιο γιατί μόλις το είπα στο σχολείο ότι έχει οστρακιά και θα ξανάρθει μετά το Πάσχα το παιδί στο σχολείο μου είπαν ότι γίνεται χαμός αυτήν την περίοδο.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά η παιδίατρος την είδε στο σωματάκι, δεν είδε τίποτα. Και εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν βλέπω τίποτα. Σήμερα είναι η 7η ημέρα και έχει 37,4. Η γιατρός μου είπε ότι αν κάνει το απόγευμα 38αρι θα παει για εξετάσεις, αλλιώς τα δέκατα μπορεί να κρατήσουν και μέχρι δέκα μέρες.

Καμια άλλη κοπέλα δεν είχε ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το κάθε παιδάκι είναι μια διαφορετικη περιπτωση εγω δεν καταλαβα ότι πέρασε η μικρή μου λοιμώδη μονοπυρήνωση. Μια απλη φαινομενικά ίωση με ήπια συμπτώματα και πυρετό μέχρι 38,5 για 3 μερες. το μονο ηταν οτι εβγαλε αρκετα γρομπαλακια στους αδένες. Μετα από περιπου 8 μερες κάναμε εξετάσεις αίματος για άλλο λόγο. Έπαθα σοκ από τα αποτελέσματα ήταν όλα κόκκινα στις γενικές , οι τρανσαμινανσες 4πλασιες του φυσιολογικού μέχρι και ο θυρεοειδής είχε πειραχτεί. Η παιδίατρος είπε να περιμένουμε λίγο και να ξανακάνουμε εξετάσεις και πιο ειδικευμένες αυτή τη φορά να δούμε τι είναι καθώς και υπέρηχο κοιλίας. Μετά από 10 μέρες που έγιναν οι επόμενες ήταν όλα στα φυσιολογικά και ο υπέρηχος καθαρός. Έδειξαν ότι το πέρασε. Πριν από το διάστημα που είχε η μικρή πυρετό είχε και η μεγάλη μου κόρη με πιο ελαφριά συμπτώματα ίσως να το πέρασε και εκείνη.

:cool:

FDGNp3.png

RGS1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν τη πέρασε ο μεγάλος μου στα 3 του, είχε φοβερή ατονία, και πολύ πρησμένο λαιμό, τίποτ΄άλλο που να το προδίδει. Ούτε πυρετό τρελό έκανε, για δύο μέρες ένα 38άρι. Αλλά ο λαιμός ήταν πρησμένος ένα μήνα τουλάχιστον.

 

Όσο για την οστρακιά, τη πέρασε ο μικρός μου πριν το Πάσχα και έμαθα ότι είναι μολυσματική και όχι παιδική ασθένεια, δηλαδή μπορείς και να τη ξαναπεράσεις. Επίσης από την έναρξη της αντιβίωσης και 24 ώρες μετά δεν μεταδίδεται. Εμένα η δασκάλα μέχρι και στο σχολείο μου είπε να τον πάω!

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει και η 7η μέρα και είμαστε με δέκατα, ευτυχώς δεν σήκωσε 38αρι. Θα δούμε πώς θα πάει και αύριο.

Κάτι που δεν έχω διευκρινήσει με την παιδίατρο είναι το εξής. Θα χρειαστεί να κάνει τις εξετάσεις μετέπειτα ακόμη και αν επανέλθει ή δεν χρειάζεται? Σήμερα μου είπε ότι τα δέκατα μπορεί να υπάρχουν και για δέκα ημέρες. Το γρομπαλάκι το έχουμε και εμείς στην μια την μασχάλη και τρόμαξα όσο δεν πάει η αλήθεια είναι. Εσας Lizy πόσο καιρό έκανε να φύγει? Ατονία και γκρίνια πάντως και ανορεξία τα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον και εμενα περασε ο μεγαλος μονοπυρηνωση μεταξυ 2 με δυο μιση χρονων (δηλαδη την εποχη που ο μικρος ηταν απο 3 μηνων μεχρι 6-7 μηνων). Εμας πεσανε απανωτες λαρυγγιτιδες. Πυρετο εκανε 2-3 μερες γυρω στο 38 μετα ηταν καλα, μετα απο 2-3 μερες ξανα τα ιδια. Οταν πλεων η παιδιατρος αποφασισε να του κανει εξετασεις ειδαμε οτι ειχε περασει μονοπυρηνωση (και μετα στο καπακι εκανε και αμυγδαλιτιδα με 40 πυρετο)

Ο μικρος δεν φανηκε να κολλαει - και δεν εχει κανει εξετασεις αιματος σχετικες. Ουτε και στον μεγαλο εκανα επανεξεταση

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω έρθει σε επαφή (φιλί στο μάγουλο βέβαια) με μικρό παιδάκι που τώρα περνάει λοιμώδη μονοπυρήνωση στο νοσοκομείο με 40 πυρετό μια βδομάδα.Φοβάμαι, γιατί είμαι αδύνατη και γενικά έχω εξασθενημένο οργανισμό. Μπορεί να κολλήσει και από φιλί στο μάγουλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...