Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσχολικη δραστ.-φευγετε??


Recommended Posts

Σκεφτομαι να γραψω τον γιο μου 4,5 ετων σε καποια εξωσχολικη δραστηριοτητα. Μια φιλη μου προτεινε καποια πολεμικη τεχνη που θα μας βοηθησει και στα θεματακια πειθαρχιας που εχουμε. Ειδα χτες λοιπον μια σχολη στη γειτονια μου για κουνγκ φου, του αρεσε του μικρου, μου αρεσε και εμενα, το μονο μειον ειναι οτι δεν καθονται οι γονεις.

Ο χωρος ειναι ενιαιος και ηταν 6 παιδακια απο τεσσαρων εως επτα ετων μονα τους με τον δασκαλο. Εγω εκατσα σε ενα σημειο και παρακολουθησα το μαθημα και εκανε και ο μικρος μου λιγο αλλα δεν νιωθω ανετα να φευγω και να τον αφηνω μια ωρα εκει. Αν κατσω να περιμενω θα ειμαι στην ουσια παρουσα σε ολο το μαθημα, αλλα ουτε απεξω μπορω να καθομαι μια ωρα...

Εσεις τα αφηνετε και φευγετε? Ετσι γινεται γενικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παντος σε τοσο μικρη ηλικια δε θα τον αφηνα μονο του. Για πολλους λογους. Ακομα και για κατι απλο. πχ θελει να κανει τα κακακια του . Ποιος θα τον παει και θα τον σκουπισει ? ο δασκαλος? Περιεργο μου φαινεται που δεν επιτρεπουν.Τοσα χρονια με πολεμικες τεχνες ασχολιομουν και οι γονεις ηταν εκει κυριως των μικρων.

Εχει να κανει και με την δραστηριοτητα παντος. Την μεγαλη μου την αφηνω στη μουσικη και στη ζωγραφικη στο κολυμβητηριο ομως οχι. Τα μικρα που ειναι 4 χρονων πουθενα μονα.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω που πηγαινω σε μια σχολη και κανω γιογκα στην γειτονια μου στον διπλα χωρο κανουν πολεμικη τεχνη ζιου ζιτσου σε παιδακια και βλεπω οτι συνηθως οι γονεις φευγουν μολις ξεκινησει το μαθημα τους.τα αφηνουν και φευγουν δηλαδη.λιγες φορες εχω δει καποιον να καθεται και αυτο νομιζω καποιοι γονεις που ηταν οι πρωτες φορες των μικρων τους.εγω σκεφτομαι οοοταν και αμα(γιατι μπορει και να μην του αρεσει) γραψω το παιδι μου σε κατι τετοιο θα το αφηνω και θα επιστρεφω να το παρω εαν φυσικα και το ιδιο ετσι θελει.βεβαια μιλαω εντελως υποθετικα,αλλα ετσι σκεφτομαι τωρα.παντως ειναι πααρα πολυ ωραια ασχολια που καμια φορα εχω χαζεψει το μαθημα τους και οντως βοηθαει στα θεματα πειθαρχιας

Link to comment
Share on other sites

4,5 ο δικος μου, τον εγραψα σε πολεμικη τεχνη, μας ειπαν να φευγουμε ομως ...πρωτον γιατι ο χωρος αναμονης ειναι 1*1 και δευτερον γιατι ο δασκαλος υποστηριζει οτι δεν ειναι καλο για τα παιδια,να βλεπουν τους γονεις τους κατα την διαρκεια του μαθηματος...για πολλους λογους,πχ υπαρχουν παιδακια που γυρνανε,χαιρετανε,ρωτανε την μαμα αν εκαναν σωστα την ασκηση κτλ...η αληθεια ειναι οτι δεν φευγω παντα,καθομαι απεξω ή στο αυτοκινητο...αλλα και να φυγω, σιγουρα ειμαι εκει ενα δεκαλεπτο νωριτερα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

4,5 ο δικος μου, τον εγραψα σε πολεμικη τεχνη, μας ειπαν να φευγουμε ομως ...πρωτον γιατι ο χωρος αναμονης ειναι 1*1 και δευτερον γιατι ο δασκαλος υποστηριζει οτι δεν ειναι καλο για τα παιδια,να βλεπουν τους γονεις τους κατα την διαρκεια του μαθηματος...για πολλους λογους,πχ υπαρχουν παιδακια που γυρνανε,χαιρετανε,ρωτανε την μαμα αν εκαναν σωστα την ασκηση κτλ...η αληθεια ειναι οτι δεν φευγω παντα,καθομαι απεξω ή στο αυτοκινητο...αλλα και να φυγω, σιγουρα ειμαι εκει ενα δεκαλεπτο νωριτερα...

 

απο ποια αποψη θες να καθεσαι εκει?σε θελει ο ιδιος εκει γιατι νιωθει καλυτερα?εσυ νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια κοντα του μην συμβει τιποτα κτλ,ή απλα σε βολευει καλυτερα κιολας για να μην πηγαινοερχεσαι με το αυτοκινητο στη σχολη?θες να βλεπεις πως του συμπεριφερονται ο δασκαλος 'η τα παιδακια?τι σε προβληματιζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παω τον γιο μου taekwondo και οσοι γονεις θελουν ειναι εκει και παρακολουθουν ητε απο μεσα ητε απο την τζαμαρια εξω.Ξερω οτι ειναι σχολες που το απαγορευουν.Οταν ειναι μικρο καλο ειναι να εισαι εκει...μπορει να γινει καποιος ταυματσμος...εμας μας εχει τυχη καποιες φορες.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι τα παιδια μενουν μονα με τον δασκαλο. Τον χειμωνα η πορτα θα κλεινει και θα ειναι μονοι τους, αν υπηρχε μια γραμματεας ισως ημουν λιγο πιο ησυχη... Ή αν υπηρχε ενας χωρος υποδοχης να περιμενω οσο κανουν μαθημα μεσα στην αιθουσα τοτε θα τον εγραφα σιγουρα.

Αλλα ολομοναχα? Απο πολλες αποψεις, ενας τραυματισμος, μια αναγκη του δασκαλου, ενας σεισμος και φυσικα...ο ιδιος ο δασκαλος, τοσα ακουμε μπορει να υπερβαλω και μια χαρα μου φανηκε ο ανθρωπος αλλα δεν θα το εγραφε και στο κουτελο...

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιος ο δασκαλος, τοσα ακουμε μπορει να υπερβαλω και μια χαρα μου φανηκε ο ανθρωπος αλλα δεν θα το εγραφε και στο κουτελο...

 

σ αυτο εχεις απολυτο δικιο.τωρα για τα υπολοιπα σκεψου πχ οτι τραυματισμος μπορει να τυχει και στον παιδικο σταθμο και αυριο μεθαυριο στο σχολειο που αναγκαστικα δεν θα εισαι παρουσα.μονο ο δασκαλος ειναι δεν υπαρχει 2ο ατομο στη σχολη μην συμβει τιποτα?συζητησε το με τον δασκαλο και ζητησε του να μενεις εστω σε μια γωνια γιατι ειναι πολυ μικρουλης.οι υπολοιποι γονεις τι κανουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, ότι είναι μόνος του... Και δεν ήταν κανένας άλλος γονιός προχθές που πήγα οπότε αν κάθομαι στο μάθημα θα είμαι η μόνη μαμά εκεί..και αυτό δεν μου φαίνεται δίκαιο, ούτε φαντάζομαι ότι θα μου το επιτρέψει.

Τέλος πάντων θα ξαναπάμε αύριο δοκιμαστικά και θα ρωτήσω αλλά μου έκανε εντύπωση που όλοι οι άλλοι άφησαν έτσι τα παιδιά τους και ήθελα να δω αν είναι τόσο συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στο κολυμβητήριο δεν τον αφήνω. Προχτες για παράδειγμα εκανε ένα παιδάκι κακά κ έβγαλαν όλα τα μικρά έξω. Τα πήραμε κ φύγαμε. Τί θα γινόταν αν έλειπα;;θα πανικοβαλλόταν ο μικρός. Στις πολεμικές τέχνες επειδή χρειάζεται πειθαρχία, το βρίσκω λογικό να διώχνουν τους γονείς. Τα παιδιά εχουν την τάση να αποζητούν το βλέμμα των γονιών, να γυρνούν, να γελούν. Από την άλλη....υπάρχουν τόσοι ανώμαλοι εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Goody και εγω γενικα τους αφηνω. Πχ προπερσι που δεν προλαβαινα να γυρισω καθομουν στην αιθουσα αναμονης (ποτε δεν μπηκα στην ταξη). Περισι πηγαινα διπλα στο σουπερμαρκετ / ή στο ταχυδρομιο μπορουσαμε ομως αν θελαμε να καθησουμε στις κερκιδες και να τους βλεπουμε. Φετος ενας του παει και τους αφηνει και αλλος τους φερνει.

Αυτα που σε απασχολουν δεν μπορει κανεις να σου υπογραψει οτι δεν θα συμβουν. Ειναι πως σε εμπναιει ο δασκαλος. Πχ περισι ο δσκαλος του τενις ηταν ιδιετερα διαχυτικος με καποιες μαμαδες ομως εβλεπε οτι εγω ημουν πιο ψυχρη και ηταν πιο τυπικος απεναντι μου. Οταν ειπα οτι φετος δεν μπορω να πηγαινοφερνω το παιδι προσφερθηκε να το παιρνει απο το σχολειο και να τον παραλαμβανω εγω μετα το τελος της προπονησης (αρνηθηκα). Ομως νιωθω οτι δεν το προτινε γιατι ηθελε κατι πονηρο αλλα γιατι πληρωνεται με το κομματι και δεν ηθελε να χασει εναν πελατη

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ειναι 5,5 και τον εβαλα saolin kung fu. Πραγματικά γονείς αξίζει...δεν μιλαμε για μια απλη πολεμικη τεχνη μιλαμε για καλλιέργεια επιπέδου, γνώσεων και φυσικά απολυτης πειθαρχιας μυαλου και σώματος. Αξίζει να το ψάξετε ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...