Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΥΡΕΤΟΣ - HELP


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Αυτό τον καιρό έχω τρελλαθεί! Το τελευταίο μήνα η μικρή είναι συνέχεις γκρινιάρα, διαρκώς μπουκωμένη, τα κακά της μία είναι καλά μία ευκοίλια, δεν τρώει καλά, έβηχε πολύ την τελευταί εβδομάδα και το χειρότερο έχει αυτό τα δέκατα (ας τα πούμε) πυρετό τις πιο πολλές μέρες. Από 37,3-37,8 (πιο σπάνια). Συνήθως 37,4. Συνήθως είναι ζεστό το κεφάλι της και λίγο η πλατούλα αλλά ζέρια - πόδια - μάγουλα είναι καλά. Δεν είναι ανησυχητικός αυτός ο συνεχόμενος πυρετός. Οι γιατροί λένε ότι πάνω από 38 πρέπει να δώσεις αντιπυρετικό. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τη ζέστη? Ή από τα δόντια???

 

Help!! Θα τρελλαθώ, μία το αφτί (έχω ανοίξει άλλο θέμα) μία ο πυρετός δε μπορώ πια!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παρόμοια συμπτώματα είχε ο γιός μου όταν έβγαζε τα δόντια του. Ήμουν σε τρέλα. Κάθε φορά που έσκαγε ένα καινούργιο δοντάκι αυτός είχε υψηλό πυρετό. Ο παιδίατρός μας ποτέ δεν το παραδέχτηκε αλλά μια μαμά καταλαβαίνει καλύτερα κάποια πράγματα. Ο γιός μου αποδείχτηκε πως είχε ευαισθησία στις αμυγδαλές και κάθε φορά που έβγαζε δοντάκι είχαμε τον υψηλό πυρετό, αύνησυχία και ενόχληση στο λαιμό. Πήγαινε στον παιδίατρο, ακολούθησε τις οδηγίες του αλλά αν συνεχιστεί αφού έχεις κάνει όλα τα απαραίτητα απλά περίμενε για κανένα δοντάκι. Υπομονή, όλα θα είναι περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

βερακι νομιζω και γω οτι ειναι δοντια αλλα παρε και την γνωμη του παιδιατρου σου η δικια μου η κορουλα στα τελευταια δοντια εφτασε μεχρι 39+ πυρετο με λιγο μαλακα κακακια και πολυυυ γκρινια βρε τρεχαμε σαν παλαβοι εξετασεις παιδιατρους μπας και ηταν κατι αλλο γιατι με φοβησε ο πυρετος δεν βρηκαν τιποτε απολυτως τα ουλα εντωμεταξυ κατασπρα!μετα απο 3 μερες τσουπ να και τα δοντακια.αυτοματως παει και ο πυρετος πανε και ολα και ζηταγε γκουντιιιι(οπως το λεει)περαστικα στο νινακι σου

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά, πρέπει να εξετάσει το παιδί ένας γιατρός. Απο κει και πέρα και ο δικός μου παιδίατρος, έλεγε ότι τα παιδιά δεν κάνουν πυρετό και διάρροια απο τα δόντια. Και όταν στο 3ο απο τα τελευταία πίσω (τραπεζίτες) του είπα ότι δεν είναι δυνατόν, τέτοια σύμπτωση πια, μετά απο τον πυρετό να σκάει ο τραπεζίτης, τότε μόνο μου είπε εν ολίγοις, ότι λένε ότι δεν σχετίζεται ο πυρετός και η διάρροια με τα δόντια, γιατί υπάρχει κίνδυνος να βλέπει αυτά τα συμπτώματα η μαμά, να το αποδώσει στα δόντια, να μην πάει το παιδί στο γιατρό και να κινδυνέψει το παιδί αν η αιτία είναι τελικά κάποια άλλη.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Αυτό τον καιρό έχω τρελλαθεί! Το τελευταίο μήνα η μικρή είναι συνέχεις γκρινιάρα, διαρκώς μπουκωμένη, τα κακά της μία είναι καλά μία ευκοίλια, δεν τρώει καλά, έβηχε πολύ την τελευταί εβδομάδα και το χειρότερο έχει αυτό τα δέκατα (ας τα πούμε) πυρετό τις πιο πολλές μέρες. Από 37,3-37,8 (πιο σπάνια). Συνήθως 37,4. Συνήθως είναι ζεστό το κεφάλι της και λίγο η πλατούλα αλλά ζέρια - πόδια - μάγουλα είναι καλά. Δεν είναι ανησυχητικός αυτός ο συνεχόμενος πυρετός. Οι γιατροί λένε ότι πάνω από 38 πρέπει να δώσεις αντιπυρετικό. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τη ζέστη? Ή από τα δόντια???

 

Help!! Θα τρελλαθώ, μία το αφτί (έχω ανοίξει άλλο θέμα) μία ο πυρετός δε μπορώ πια!!

 

Σε ολο αυτοδεν θα με ανησυχουσαν τα δεκατα αλλα τα υπολοιπα.

Βηχας, μπουκωμα, διαροια σιγουρα δεν ειναι δοντι και θελουν παιδιατρο.

Παιζει αμυγδαλιτιδα αυτο τον καιρο και πριν λιγο καιρο ηταν η γαστρεντεριτιδα.:?

Ναι η ζεστη κανει δεκατα διοτι η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινει με την ζεστη. Δινε της οσο περισσοτερο νερο μπορεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ .... με καθησυχάσατε πολύ!!! Ελπίζω κι εγώ να είναι δόντια. Απλά είναι δυνατόν να έχει 3 εβδομάδες δέκατα από δόντια???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στη γιατρό. Ίωση μου λέει είναι. Εντομεταξύ με 39 πυρετό το πήγα το παιδί εκεί. Δεν την προβληματίζουν τα δέκατα καθόλου λέει. Τώρα τι να πω? Το παιδί δεν ήρθε σε επαφή με κανένα παιδάκι εδώ και 10 μέρες. Δε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να κόλλησε ίωση. Πάντως περάσαμε φριχτή νύχτα. Το παιδί ήταν διπλωμένο στον ύπνο του, κάθε λίγο έκλαιγε. Παρά το depon ελέχιστα ηρέμισε να κοιμηθεί.

 

Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι είναι αντίθετη με το να κάνω παρακέντηση στο αυτί για το υγρό καλοκαιριάτικα και ότι αποκλείεται να μου δημιουργεί τους πυρετούς το αυτί όπως μου είπε ο παιδοωρλ. Σήμερα έχω ραντεβού μ' έναν παιδοωρλ στο Παίδον. Για να δούμε ...

Έχω καταμπερδευτεί τελικά!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγαμε σε παιδοωρλ και μας είπε ότι έχει ρινοφαρυγγίτιδα. Οπότε τώρα περιμένουμε. Αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι αν κάνει και 4ο 24ωρο πυρετό πρέπει να κάνουμε εξετάσεις. Στις ιώσεις 3 ημέρες κρατάει ο πυρετός? Εμένα δε μου έχει ξανασυμβεί αυτό με τη μικρή. Συνήθως σήκωνε έναν υψηλό πυρετό για 1 24ωρο που περνούσε μετά. Πρώτη φορά έχουμε τόσο επίμονο πυρετό για 3ο 24ωρο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου διαβαζα ότι η αντιβίωση καταπολεμά μόνο τα βακτήρια και όχι τους ιους γιαυτο και δεν δίνουν αντιβίωση στις ιώσεις. Τώρα τί διαφορά έχουν τα βακτήρια από τους ιους δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι ούτε οι γιατροι μπορουν να προσδιορίσουν αν κάποιο συμπτωμα πχ πυρετος προέρχεται απο ιο ή βακτήριο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι. Για παράδειγμα, ο μεγάλος μου αυτες τις ημέρες, έχει αμυγδαλίτιδα. Δεν μπορούν να πουν με σιγουριά αν είναι ιογενής ή μικροβιακή λοίμωξη. Μου είπαν επίσης, ότι υπάρχει περίπτωση να έχει ξεκινήσει απο ίωση και μετά να έχει προσβληθεί από μικρόβιο, οπότε σε κείνη την περίπτωση δίνουν αντιβίωση. Εμάς μας έδωσαν τελικά.

 

Βέρα, στο παρελθόν με τον γιό μου που είχε ευαισθησία στο λαιμό. Ξεκινουσε απο κρύωμα και κατέληγε ή σε αμυγδαλίτιδα ή σε φαρυγγίτιδα. Σε αυτές τις περιπτώσεις και όταν ο πυρετός δεν υποχωρούσε μετά το 2ο 24 ωρο και ο λαιμός ήταν χάλια με επιχρίσματα, πάντα μας χορηγούσαν αντιβίωση. Γι'αυτό το λέω. Φυσικά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς την Παρασκευή δεν έκανε καθόλου πυρετό. Ο πυρετός κράτησε ακριβώς 3 24ωρα. Μας έχει μείνει λίγο μπούκωμα (το οποίο περνάει σιγά σιγά με κάποιες σταγόνες που μας έδωσε ο ΩΡΛ και λίγη βραχνάδα. Το ΣΚ ανακτήσαμε και την όρεξη μας. Ουφ ... πάει κι αυτό. Ευτυχώς γλιτώσαμε και την αντιβίωση.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν ήρθε σε επαφή με κανένα παιδάκι εδώ και 10 μέρες. Δε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να κόλλησε ίωση.

 

Απο τους μεγαλους! Ξερεις τι μικροβια κουβαλαμε εμεις απο την δουλεια.....

 

Περαστικουλια στην μικρη

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο αγόρια και ο πυρετος τους παντα με τρελαινει. Περυσι ο μεγάλος (6 χρονών σήμερα) έιχε εξι μέρες πυρετό. Ιωση... την βγάλαμε χωρίς αντιβίωση.Εγώ στον άλλο κόσμο!!!! τώρα ο μικρός μου (22 μηνών) αυτή την στιγμή κοιμάται και βήχει. Από το Σάββατο με πυρετό. Από την Τρίτη το απόγευμα η θερμοκρασία του παίζει μεταξύ 36,6 - 37,5. Φυσιολογικό λέει ο παιδίατρος. Ιωση κσι ο μικρός χωρίς αντιβίωση. Ο βήχας από τις μύξες λεει ο γιατρός. Απορώ παντως ρε παιδιά γιατί να αρρωσταίνουν τα μωρά? άδικο δεν είναι. Βέβαια τώρα με το δεύτερο παιδί ειμαι πιο χαλαρή αλλα δεν τους θέλω τους πυρετούς.Περαστικά σε όλα τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

σας εχει τυχει το παιδακι να εχει υψηλο πυρετο για 4 μερες μετα να πεφτει και να ανεβαζει εως 38,5 για αλλες 4 μερες?

εχουμε κανει αιματολοικες βγηκαν καθαρες , εξεταση ουρων βγηκε καθαρη,και ακτινογραφια θωρακος οπου βγηκε φτ.

ο γιατρος μας εδωσε αντιβιωση αλλα το παιδι συνεχιζει και ανεβαζει πυρετο εως 38,5...

παρακαλω τις αποψεις σας...ειμαι σε απογνωση...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...