Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα ύπνου σε παιδάκια 14 μηνών


mami

Recommended Posts

Εδώ και αρκετούς μήνες το πρόγραμμα ύπνου της μικρής μου είναι το εξής:

 

Το βράδυ κοιμάται 21:30 με 7:30.

Μετά κοιμάται για κανένα μισάωρο στις 10:30 με 11:00 το πρωί.

Και μετά το μεσημεράκι 15:00 με 17:00 περίπου.

 

Πως σας φαίνεται μανούλες με παιδάκια στην ίδια ηλικία;

 

Ρωτάω κυρίως γιατί τώρα τελευταία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Στις 10:30 με 11:00 το πρωί δεν θέλει πλέον να κοιμηθεί. Είναι ζωηρή-ζωηρή, δεν νυστάζει με τίποτα. Αρχίζει να νυστάζει γώρω στις 12:30 με 13:00 το μεσημέρι....οπότε πλέον είναι πολύ αργά να κοιμηθεί για πρωί!!!!!!!!!!

Χτες δοκίμασα να την κρατήσω ξύπνια (με τα χίλια ζόρια) μέχρι τις 14:00 το μεσημέρι. Το αποτέλεσμα ήταν να ξαγρυπνήσει και μετά να μην κοιμάται με τίποτα....κοιμήθηκε με κλάμματα στις 15:30.......

 

Έχω λίγο μπερδευτεί. Τι να κάνω;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι καταρχας ειναι δυσκολο να εχουμε ενα συγκεκριμενο προγραμμα για πολυ καιρο. Καθε λιγο κ λιγακι αλλαζουμε. Εξαλου οσο μεγαλωνει αλλαζουν κ οι αναγκες για υπνο. Εμενα πχ, αυτον τον καιρο κοιμαται απο τις 10 μεχρι τις 8.30 περιπου κ μετα το μεσημερι αναλογα κ το ποσο εχει κουραστει κοιμαται μεταξυ μια & δυο για κανα δυωρο.

Αλλα παντως νομιζω οτι πια μαλλον δε θα θελει να κοιμαται δυο φορες μεχρι το μεσημερι. Ακολουθησε το μωρο..Μονο του θα σου δειξει τι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοιμομαστε το βράδυ κατα τις 9:30 με το γαλα μας. Στις 8 το πρωι της δινω κοιμισμενη το γάλα και την βάζω ξανα στο κρεβατι. Συνηθως ξυπνάει κατα τις 10-11, οπότε και κοιμαται μετα το μεσημεριανο 3-6. Αν όμως ξυπνησει νωρις (κατα τις 9) θα κοιμηθει λίγο πριν το φαγητο 1-2 (πολυ δυσκολα θα την κρατησω ξυπνια, ασε που θα εχει γκρινια και δεν τρωει τελικα) και ίσως καμια ωριτσα κατα τις 5.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικός μου εδω και καιρο εχει κοψει τον εναν απο τους δυο υπνους κατα την διαρκεια της ημέρας κι ετσι κοιμαται: Το βράδυ απο τις 9:15 και το πρωι ξυπναει απο τις 8 μεχρι τις 9 αναλογα και μετα κοιμαται 1-2 ωριτσες κατα τις1:30

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ , ΡΩΤΗΣΑ ΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 10-12 ΩΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 24ΩΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 14 ΩΡΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΣΤΙΣ 9,30-10,00

ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΤΗ ΤΑΙΖΩ ΣΤΙΣ 8 (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΠΙΝΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!! )

ΚΑΙ Η ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10,30-11 Η ΜΕΝΕΙ ΞΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11-1 ΕΝΑ ΔΥΟΡΑΚΙ ΠΑΛΙ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ 4,30 ΩΣ ΤΙΣ 18,30-19,00 ΠΟΥ ΤΗ ΞΥΠΝΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΟΙ 14 ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΕΣ

ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΟΙΜΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mami, θα σου πρότεινα αύριο να τη βάλεις για μεσημεριανό ύπνο κατά τη μιάμιση και άσε τη να κλείσει δίωρο+ και δώσε της μεσημεριανό φαγητό αφού ξυπνήσει. Όποτε δεις ότι έτσι έχει πάει καλά, μετάθεσε το μεσημεριανό της ύπνο ένα τεταρτάκι αργότερα. Με το φαγητό δες εσύ πότε είναι σκόπιμο να το μεταφέρεις πριν ή μετά το μεσημεριανό. Και πήγαινέ το έτσι σιγά σιγά μέχρι να φτάσει να κοιμάται κατά τις 2.30, που πιστεύω ότι είναι μια καλή απόσταση από τις 7.30 που ξυπνάει το πρωί.

Να ξέρεις ότι αυτή η εποχή θα έχει πολύ γκρίνια. Εμείς μετράμε ήδη 4 μήνες που κόψαμε τον πρωινό ύπνο (η μικρή μου είναι τώρα 18 μηνών) και συχνά δύσκολα αποφεύγουμε τη γκρίνια της νύστας κατά τις 12 με 12.30.....

Καλή επιτυχία και καλή υπομονή.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα παιδάκια μετά από κάποια ηλικία κόβουν μόνα τους τον πρωινό ύπνο και κοιμούνται μια και καλή το μεσημέρι.

Εμείς ακόμα κοιμόμαστε δύο φορές μέσα στην ημέρα.

Το βράδυ κοιμάται στις 11.00 (αργα δηλαδή) και ξυπνάει κατά τις 8.00 το πρωί.

Μετά κοιμάται 11.00-12.30 ή 13.00.

Και το μεσημέρι (απόγευμα στην ουσία) 16.30-18.30.

Είναι δικό του το πρόγραμμα, και το ακολουθεί εδώ και 2 μήνες περίπου. Δεν έχω προσπαθήσει να αλλάξω τίποτα!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...