Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

ΑΧ μανούλες θέλω τη πολύτιμη γνώμη σας ειμαι εγώ υπερβολική ή δασκάλα?Ξεκίνησαν πρωτη βδομάδα με αντιγραφή σχεδόν όλη η σελίδα και ανάγνωση εχουν φτάσει στην 15 σελίδα και όλο τους γράφει πάνω στο βιβλίο διαβασέτα ξανά.Εμείς τα κάνουμε βέβαι αλλα τα ξεχνάει και άλλα παιδάκια απο τοι μαθαίνω...Επίσης είχαμε συνάντηση εχθές και μας είπε πως μερικά παιδάκια είναι ανώριμα και μέσα σε αυτά και ο γιός μου καθώς λέει καθυστερούν πολύ να βγάλουν τα μολύβια τους απο την κασετίνα.....Γενικά με άγχωσε αρκέτα αλλα σήμερα που τα σκέφτηκα καλύτερα μου φάνηκε υπερβολίκη.......Εχει περάσει μονο μία βδομάδα και μας μίλαγε λες και έχει περάσει μήνας.Λογικό δεν είναι να θέλουν ένα χρόνο προσαρμογής απο το νήπιο δεν νομίζω πως έχει δικιο να έχει τοσες απιατήσεις απο ην πρώτη βδομάδα....εσείς τι λέτε γιατί νομίζω πως αγχώθηκα παλι και δεν θέλω να τον πιέζω πολύ από τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Κι εμείς δεν έχουμε πάρει των εργασιών της γλώσσας μόνο. Κάνουμε κάποιες φωτοτυπίες και αντιγραφή α-πα-πι στα τετράδια. Με αριθμητική δεν ασχοληθήκαμε ακόμα. Στα αγγλικά μόνο δυο λεξούλες τους ζήτησε να μάθουν, πώς προφέρονται (dog, cow).

 

Σήμερα είχαμε την πρώτη συνάντηση με τη δασκάλα. Ήταν πάρα πολύ επεξηγηματική ως προς τη δουλειά που γίνεται στην τάξη και το πώς θα τα διαβάζουμε εμείς στο σπίτι. Τη θαύμασα, πραγματικά, δεδομένου ότι έχει να τα βγάλει πέρα και με 26 παιδιά...και επιβεβαιώθηκα στο ότι δεν προσπάθησα από μόνη μου να μάθω το γιο μου να διαβάζει. Οι μαμάδες που τα παιδιά τους έμαθαν στον παιδικό, λέγανε πως τους παραπονιούνται ότι βαριούνται.

 

Δυστυχώς η σχολική σύμβουλος δεν την αφήνει να δουλέψει πολύ με φωτοτυπίες και δε δέχτηκε να την αφήσει να μας ζητήσει να αγοράσουμε τετράδιο πρώτης γραφής του εμπορίου. Εγώ πάντως τη ρώτησα ποιο θα μας πρότεινε και το αγόρασα. Λίγη παραπάνω εξάσκηση, δε θα βλάψει. Μας ζήτησε να πάρουμε άλλο ένα κλασέρ για τις καρτέλες που θα μας δίνει, χαρτί Α4, ένα παραμυθάκι από το σπίτι, για να ψάχνουν και να κυκλώνουν τις συλλαβές που μαθαίνουν και μία μοκέτα, για να κάνει μια γωνιά για την ευέλικτη ώρα. Με πρόλαβε μια άλλη μαμά και προσφέρθηκε να φέρει, αλλά είχα κι εγώ. Θα την κρατήσω για την τάξη του μικρού μου. :cool:

 

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε...βλέπω το γιο μου χαρούμενο και τη δασκάλα και εμπειρη και με διάθεση να διδάξει. Θα βαφτούν και οι τάξεις, μας είπε. Επίσης, μου είπε ότι άλλαξε θέση από το παιδάκι που καθόταν απέναντι από το γιο μου, το οποίο είναι πολύ ζωηρό και τον πείραζε συνέχεια, του έπαιρνε τα πράγματά του χωρίς να τον ρωτήσει...χάρηκα πολύ που το παρατήρησε και επενέβη μόνη της, δε θα μου άρεσε να πάω και να το ζητήσω.

 

Ουσιαστικά, το μόνο που με απασχολεί, είναι το μέγεθος του τμήματος, μου φαίνεται πολύ μεγάλο για Α΄δημοτικού. Είναι καμία άλλη που έχει τόσα στο τμήμα του παιδιού της;

 

Και μου γύρισε το μάτι, όταν μου είπε το παιδί πως κάνανε και υπολογιστές και τους μαθαίνουνε να παίζουνε παιχνίδια!:evil::evil::evil:

κ εμας 26 ειναι,ακουστηκε για χωρισμα σε 2 τμηματα αλλα δεν το βλεπω,απο βιβλια τα εχουμε ολα εκτος της μουσικης.

αποενημερωση της δασκαλας παλι τιποτα.ουτε για το πως διαβαζουμε τα γραμματα ουτε τιποτα.σημερα εκαναν την πατατα κ εχουμε αρκετη δουλιτσα για δευτερα..

Link to comment
Share on other sites

sense νομιζω οτι η δασκαλα σας κανει αγωνα δρομου να τελειωσει την υλη και οχι να μαθει τα παιδια.Μα ειναι δυνατον μεσα σε μολις 2 εβδομαδες να λεει διαβαστε;Μηπως να μιλαγες και με αλλους γονεις και να της λεγατε λιγο να χαλαρωσει;Ηδη η αλλαγη απο το νηπιο στα θρανια της πρωτης ειναι μεγαλη αν εχουν και μια δασκαλα που τα πιεζει ετσι θα σιχαθουν το σχολειο ακομα δεν πηγαν.

λιτσα ελεαννακι εχουν και βιβλιο στη μουσικη;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό σκέφτομαι geoste αλλά βλέπω πως οι περισσότερες μαμάδες δεν έχουν πρόβλημα μόνο άλλη μία μαμά μου έκανε και αυτή παράπονα...και αυτή η αντιγράφη έχει γίνει εφιάλτης μέχρι να την γράψουμε ξημερώνουμε και μάλιστα στην πρώτη αντιγραφή του έγραψε πολυ καλη προσπάθεια αλλά μπορείς και καλύτερα γράμματα...Δηλαδή αύτη στην πρώτη έκανε καλύτερα γράμματα?????

Link to comment
Share on other sites

sense, εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να τον πιέζεις καθόλου. Λέγε του μόνο ότι πρέπει να προσπαθεί όσο μπορεί, ότι θα γίνεται καλύτερος, χωρίς να του κατηγορείς και τη δασκάλα. Κάθε δάσκαλος έχει τον 'τρόπο' του και τα παιδιά τελικά συνηθίζουν σ' αυτόν. Είναι πράγματι πολλοί που τα ρίχνουν στα βαθειά νερά από την αρχή. Εμένα ο γιος μου, σε ιδιωτικό, έκαναν από την πρώτη μέρα (του αγιασμού) 7 ώρες μάθημα, κάνει φουλ αγγλικά μαζί με τα άλλα μαθήματα και δεν θα τον έλεγα και πολύ ώριμο για την ηλικία του. Μπορεί να μην τα κάνει τέλεια, τα καταφέρνει όμως και νομίζω ότι έχω δει ήδη βελτίωση. Απλά μην περιμένεις ΕΣΥ το παιδί να είναι τέλειο, η δασκάλα σίγουρα δεν το περιμένει, και σωστά του είπε ότι είναι πολύ καλό, αλλά μπορεί και καλύτερα, φυσικά.

Αν ήμουν δασκάλα, δεν θα επέλεγα αυτή την προσέγγιση, αλλά αφού σας έτυχε, μην φοβάσαι, θα συντονιστούν τα παιδιά.

Απλά ξεκαθάρισε μαζί της τί πρέπει να κάνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sense, κι εγώ βρίσκω πολύ υπερβολική την δασκάλα σας. Συζήτησε μαζί της τον προβληματισμό σου κ άκουσε τον λόγο που θεωρεί ότι πρέπει να πιέσει τόσο τα παιδιά κ μάλιστα από την αρχή. Αντιγραφή;;;; Εμείς ακόμα γραμμουλες!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ μανούλες θέλω τη πολύτιμη γνώμη σας ειμαι εγώ υπερβολική ή δασκάλα?Ξεκίνησαν πρωτη βδομάδα με αντιγραφή σχεδόν όλη η σελίδα και ανάγνωση εχουν φτάσει στην 15 σελίδα και όλο τους γράφει πάνω στο βιβλίο διαβασέτα ξανά.Εμείς τα κάνουμε βέβαι αλλα τα ξεχνάει και άλλα παιδάκια απο τοι μαθαίνω...Επίσης είχαμε συνάντηση εχθές και μας είπε πως μερικά παιδάκια είναι ανώριμα και μέσα σε αυτά και ο γιός μου καθώς λέει καθυστερούν πολύ να βγάλουν τα μολύβια τους απο την κασετίνα.....Γενικά με άγχωσε αρκέτα αλλα σήμερα που τα σκέφτηκα καλύτερα μου φάνηκε υπερβολίκη.......Εχει περάσει μονο μία βδομάδα και μας μίλαγε λες και έχει περάσει μήνας.Λογικό δεν είναι να θέλουν ένα χρόνο προσαρμογής απο το νήπιο δεν νομίζω πως έχει δικιο να έχει τοσες απιατήσεις απο ην πρώτη βδομάδα....εσείς τι λέτε γιατί νομίζω πως αγχώθηκα παλι και δεν θέλω να τον πιέζω πολύ από τώρα

 

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ. Τι κουφά είναι αυτά? Εννοείται κορίτσι μου ότι είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ η δασκάλα σας! Εμένα πάει τώρα πρώτη δημοτικού η τρίτη μου κόρη οπότε μια εμπειρία την έχω και αυτά που μου λες ούτε σε ιδιωτικά δεν τα κάνουν. Βλέπω που λένε και άλλες μανούλες για ανάγνωση (πχ την πατάτα) αντιγραφή κτλ. και αναρωτιέμαι πότε πρόλαβαν σε 8 μέρες οι δασκάλες να τα διδάξουν όλα αυτά? Υποτίθεται ότι τα παιδιά τα ξεκινάνε όλα από την αρχή. Τι να πω. Υπομονή και να προσπαθούμε να μην αγχωνόμαστε εμείς γιατί μετά αναπόφευκτα θα αγχώσουμε και τα μικρά μας. Επίσης όταν ο εκπαιδευτικός είναι υπερβολικός δεν είναι κακό να του μιλήσουμε.Το λέω εγώ που γενικά πρέπει κάτι πάρα πολύ σοβαρό να συμβεί για να μιλήσω σε δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

sense νομιζω οτι η δασκαλα σας κανει αγωνα δρομου να τελειωσει την υλη και οχι να μαθει τα παιδια.Μα ειναι δυνατον μεσα σε μολις 2 εβδομαδες να λεει διαβαστε;Μηπως να μιλαγες και με αλλους γονεις και να της λεγατε λιγο να χαλαρωσει;Ηδη η αλλαγη απο το νηπιο στα θρανια της πρωτης ειναι μεγαλη αν εχουν και μια δασκαλα που τα πιεζει ετσι θα σιχαθουν το σχολειο ακομα δεν πηγαν.

λιτσα ελεαννακι εχουν και βιβλιο στη μουσικη;

[/quoteναι το ειδα στην ταξη τους,τα εχουν μαζι με τα αλλα που μοιρασαν,επισης εχουν κ γυμναστικης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε!mayia δεν θέλω το παοιδί μου να γίνεο ο τέλειος μαθήτης απλά να μην αφήνει κενά γιατί αν αυτή προχωράει και κάποια παιδία μένουν πίσω θα έχουμε πρόβλημα γιατί δεν θα μπορούν να προχωρήσουν!!Παντώς για τη δασκάλα λέμε τα καλύτερα στο παιδί και εκείνος την συμπαθεί οπότε δεν θέλω να δημιουργήσω προστριβές μαζί της και θέλω να χουμε μία καλή συνεργασία

Link to comment
Share on other sites

...

Σήμερα είχαμε την πρώτη συνάντηση με τη δασκάλα. Ήταν πάρα πολύ επεξηγηματική ως προς τη δουλειά που γίνεται στην τάξη και το πώς θα τα διαβάζουμε εμείς στο σπίτι. Τη θαύμασα, πραγματικά, δεδομένου ότι έχει να τα βγάλει πέρα και με 26 παιδιά...

 

Ουσιαστικά, το μόνο που με απασχολεί, είναι το μέγεθος του τμήματος, μου φαίνεται πολύ μεγάλο για Α΄δημοτικού. Είναι καμία άλλη που έχει τόσα στο τμήμα του παιδιού της;

...

26 Παιδάκια είναι και στο τμήμα του Ευριπίδη. Είναι ήδη δύο τμήματα (άλλα τόσα παιδάκια δηλαδή).

Μέχρι χθες έκαναν ασκήσεις προγραφής ...τύπου: "βάλτε το χωνάκι στο παγωτό" δηλαδή να σχηματίσουν ένα V και μια εισαγωγή στις μαθηματικές έννοιες όπως π.χ. "ζωγραφίστε το μικρότερο δέντρο".

Στο σπίτι έφερνε μια σελίδα με ανάλογες ασκήσεις. Σε 10 λεπτά χαλαρά είχε τελειώσει τη δουλειά του.

Από Δευτέρα τους είπε ότι θα ξεκινήσουν να γράφουν και γράμματα.

Την Τρίτη θα έχουμε την πρώτη συνάντηση με τη δασκάλα και βλέπουμε.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

piscina και γω την ίδια απορία έχω πότε πρόλαβε να τους τα κάνει όλα και έχει και απαιτήσεις?ο μικρός τα κάνει αλλα τα μπερδεύει συνέχεια χθες μου διάβασε το πα λαι το πι και μετά απο λίγο που τον ξαναρώτησα το πι το είπε το.Και γω τι να κάνω και η δασκάλα του του χει γραψει τρεις φορές πάνω στο βιβλίο να τα ξαναδιαβάσει.Τι να πώ μάλλον τους βαζει να τα διαβάσουν και ο μικρός μπερδεύεται αλλά αρχή είναι τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς κάνουν αντιγραφή. Όχι του βιβλίου, απλά τους γράφει στον πίνακα, τί έχουν να κάνουν την επόμενη μέρα πχ. 1 φυλλάδιο μαθηματικά, και αυτά το αντιγράφουν στο τετράδιό τους για να βάλουν μετά ένα τικ, όταν τα τελειώσουν. Δηλαδή σύνολο γράφουν 5-6 λεξούλες. Στην αρχή ούτε και καταλάβαινα τί έγραφε. Τώρα πια τα γράφει όλο και πιο καθαρά. Εννοείται δεν μπορεί να τα διαβάσει:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Νικκι γιατί δεν έχετε βιβλία ακόμα; Πως το δικαιολόγησαν;

Μόνο η πρώτη στο δικό μας σχολείο δεν έχουμε πάρει ακόμα, όλα τα άλλα σχολεία έχουν πάρει. Εμας βγήκαν λέει "λειψά", δε φτάνουν για όλα τα παιδιά κ γυρεύουν απο άλλα σχολεία εδώ κ εκεί κανένα για να συμπληρώσουν αυτά που τους λείπουν για να μας τα δώσουν...

Κ η δική μας δασκάλα μας είπε οτι όλη η δουλειά θα γίνεται στο σχολείο, ακόμα κ αυτά που θα βάζει στο σπίτι θα έχουν γίνει κ δεν έχει πρόβλημα κ να μη τα κάνουμε στο σπίτι. Επίσης θα τους αλλάζει πολύ συχνά θέσεις, για να μη δημιουργούνται "κλίκες" αλλά να δουλεύουν όλοι σαν ομάδα κ να γνωριστούν όλοι με όλους.

Link to comment
Share on other sites

κ εμας 26 ειναι,ακουστηκε για χωρισμα σε 2 τμηματα αλλα δεν το βλεπω,απο βιβλια τα εχουμε ολα εκτος της μουσικης.

αποενημερωση της δασκαλας παλι τιποτα.ουτε για το πως διαβαζουμε τα γραμματα ουτε τιποτα.σημερα εκαναν την πατατα κ εχουμε αρκετη δουλιτσα για δευτερα..

 

26 Παιδάκια είναι και στο τμήμα του Ευριπίδη. Είναι ήδη δύο τμήματα (άλλα τόσα παιδάκια δηλαδή).

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κορίτσια. DEMS και σε μας υπάρχει άλλο ένα τμήμα με άλλα τόσα, είναι 12θέσιο το σχολείο. Όλα τα άλλα παιδάκια της Α' Δημοτικού που ξέρω, από άλλα σχολεία της πόλης, είναι σε τμήματα με πολύ λιγότερα παιδιά. Κάποια μάλιστα είναι σχεδόν τα μισά! :(

 

sense, εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να τον πιέζεις καθόλου. Λέγε του μόνο ότι πρέπει να προσπαθεί όσο μπορεί, ότι θα γίνεται καλύτερος, χωρίς να του κατηγορείς και τη δασκάλα. Κάθε δάσκαλος έχει τον 'τρόπο' του και τα παιδιά τελικά συνηθίζουν σ' αυτόν. Είναι πράγματι πολλοί που τα ρίχνουν στα βαθειά νερά από την αρχή. Εμένα ο γιος μου, σε ιδιωτικό, έκαναν από την πρώτη μέρα (του αγιασμού) 7 ώρες μάθημα, κάνει φουλ αγγλικά μαζί με τα άλλα μαθήματα και δεν θα τον έλεγα και πολύ ώριμο για την ηλικία του. Μπορεί να μην τα κάνει τέλεια, τα καταφέρνει όμως και νομίζω ότι έχω δει ήδη βελτίωση. Απλά μην περιμένεις ΕΣΥ το παιδί να είναι τέλειο, η δασκάλα σίγουρα δεν το περιμένει, και σωστά του είπε ότι είναι πολύ καλό, αλλά μπορεί και καλύτερα, φυσικά.

Αν ήμουν δασκάλα, δεν θα επέλεγα αυτή την προσέγγιση, αλλά αφού σας έτυχε, μην φοβάσαι, θα συντονιστούν τα παιδιά.

Απλά ξεκαθάρισε μαζί της τί πρέπει να κάνεις εσύ.

 

Αυτά ακριβώς θα έγραφα κι εγώ.

 

Επίσης θα τους αλλάζει πολύ συχνά θέσεις, για να μη δημιουργούνται "κλίκες" αλλά να δουλεύουν όλοι σαν ομάδα κ να γνωριστούν όλοι με όλους.

 

Πολύ καλή η ιδέα της δασκάλας, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!η κορη μου παει γ δημοτικου φετος.θα σας πω την δικη μου εμπειρια απο την α δημοτ.ειχαμε μια δασκαλα αυστηρη (με την καλη εννοια),η οποια απο τις πρωτες μερες εβαζε ορθογραφια και αναγνωση.τα σημειωνε πανω στο βιβλιο τους η ιδια και αργοτερα μονα τους.μου φαινονταν βουνο.το παιδι μου στην αρχη τσινουσε ενω ηταν του διαβασματος και οταν ρωτησα τη δασκαλα μου ειπε να δειξω αδιαφορια.να της πω αφου δεν θες να κανεις τα μαθηματα σου να πας αδιαβαστη.το κολπο επιασε και μετα απο λιγο ερχοταν απο μονη της να διαβασει γιατι δεν ηθελε να παει αδιαβαστη.τα πιεσε στην αρχη αλλα μετα τα χριστουγεννα η ταξη πετουσε.τσακα τσακα εκαμνε τα μαθηματα της.προπαιδεια κοριτσια κανουν λιγο προς το τελος για να παρουν μια ιδεα και αυτο δεν το κανουν ολες οι δασκαλες.στην γ δημοτικου μαθαινεις τελεια την προπαιδεια.παντως μην ανησυχειτε οι δασκαλες που τα πιεζουν στην αρχη κανουν καλυτερη δουλεια.δυσκολευονται στην αρχη αλλα μετα πετανε..εσεις οπλιστειτε με υπομονη και καντε πολλες επαναληψεις καθημερινα.την αναγνωση καθε μερα την καναμε 10 φορες.τοσες ελεγε η δασκαλα!αποτελεσμα η β δημοτ.ηταν παιχνιδακι.η γ ταξη θα δουμε..φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουν φτάσει στην 15 σελίδα

 

Κι εμεις εκει ειμαστε. Ο λογος ειναι οτι δεν αφιερωσε ουσιαστικο χρονο σε ασκησεις προγραφης (δεν εδωσε φωτοτυπιες με γραμμουλες κλπ) αλλά μπηκε στο βιβλιο απο την τριτη κιολας μερα.

 

Κατα τα λοιπα, η δασκαλα σας ακουγεται αυστηρη και με πολλες απαιτησεις. Αυτο μπορει να ειναι και καλο και κακο. Θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές, οι δασκάλες που είναι αυστηρές και βάζουν πολλά στα παιδιά πετώντας το στα βαθιά από την αρχή, δικαιώνονται μετά από κάποια χρόνια στα μάτια των γονιών. Εκτός της mommy_m, έχω αρκετά παραδείγματα από το φιλικό κ οικογενειακό περιβάλλον. Το να προχωράς όμως τόσο γρήγορα, σε δέκα μέρες δηλαδή να βάζεις αντιγραφή κ να απαιτείς από το παιδί να διαβάζει, έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε όλοι οι εκπαιδευτικοί, να πηγαίνει δλδ το παιδί εντελώς "αγνό" στην πρώτη τάξη, να μην έχει καμμία επαφή με γραφή κ ανάγνωση κ να τα μάθει όλα εκεί από την αρχή! Μέσα μου δεν έχω ξεκαθαρίσει αν συμφωνώ με την χαλαρότητα της δασκάλας μας, που είναι δλδ της λογικής ότι η Α τάξη είναι η εισαγωγή του παιδιού στο σχολείο κ πρέπει να είναι η πιο ευχάριστη χρονιά των μαθητικών του χρόνων, χωρίς καμμία πίεση κ χωρίς ζόρι, ή αν πρέπει όντως το παιδί να ζοριστει κ να πιεστει γιατι αυτό θα το βοηθήσει στο μέλλον! Σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση κ πάντα είναι διαφορετικά τα θέλω του κάθε γονιού, όπως άλλωστε κ οι ανάγκες του κάθε παιδιού! Καλώς ή κακώς τα αποτελέσματα της φετινής χρονιάς θα κριθούν στο μέλλον, ααυτό που ίσως μπορούμε να κάνουμε είναι να προσαρμόσουμε την όποια μέθοδο της δασκάλας μας στο παιδί μας...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας παλι απο την αλλη ειναι πολυ..."φεεεετααααα" ,την τριτη μερα αρχισε να τους βαζει σε ενα τετραδιο να γραφουν καποιες γραμουλες,μισοφέγγαρα,το Ο,το Π, και αλλα τετοια μεχρι και σημερα.ειναι την καθε μερα 4 με 5 γραμματακια για αντιγραφη,απο τα βιβλια τιποτα ακομα.για πρωτη φορα την Τεταρτη(που μας περασε) πηραν το βιβλιο των μαθηματικών και απλα το ξεφύλλισαν και το ειδαν και την Παρασκευη πήραν για πρωτη φορα της Γλωσσας και το ξεφύλλισαν και αυτο.....

δεν με πειραζει που δεν τα τρεχει αλλα με τρομαζει η ιδεα οτι μετα μπορει να τα παει σφαίρα για να προλάβουν.....την εμπιστεύομαι ομως και βλεπουμε!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαμαδες!δε θα κρινω τη μεθοδο της καθε δασκαλας,παντως να εχετε κατα νου,οτι στην πρωτη κ τη δευτερα,μπαινουν οι βασεις κ οι αρχες για το πως θα ειναι το παιδι σας σε ολο το δημοτικο τουλαχιστον.

η πρωτη πρεπει να ειναι μαγικη για τα παιδακια,για να αγαπησουν το σχολειο κ να ερχονται με ορεξη!

οσο για την υλη,μην ανησυχειτε.κ οκτωβρη να ξεκινησετε τα βιβλια,βγαινει η υλη μια χαρα κ οχι τροχαδην!

κ εγω ξεκιναω παντα με προγραφικο,γιατι δεν εχουν δουλευτει ολα τα παιδακια το ιδιο στο νηπιο κ σιγα σιγα μπαινουμε στο βιβλιο.

καλη κ δημιουργικη χρονια να εχετε!

 

ΥΓ καπου διαβασα για προπαιδεια.Η προπαιδεια οπως την ξερουμε,διδασκεται μετα τα χριστουγεννα στη Β δημοτικου.στην πρωτη απλα γινεται μια εισαγωγη στη σκεψη του πολλαπλασιασμου κ της διαιρεσης.δεν περιμενει κανεις απο τα πρωτακια να μαθουν προπαιδεια!!

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

εμας παλι απο την αλλη ειναι πολυ..."φεεεετααααα" ,την τριτη μερα αρχισε να τους βαζει σε ενα τετραδιο να γραφουν καποιες γραμουλες,μισοφέγγαρα,το Ο,το Π, και αλλα τετοια μεχρι και σημερα.ειναι την καθε μερα 4 με 5 γραμματακια για αντιγραφη,απο τα βιβλια τιποτα ακομα

Οταν καποιοι γονεις στη συναντηση που ειχαμε ειπαν στη δασκαλα γιατι το διπλανο τμημα κανει γραμματα και εμεις μονο γραμμουλες,μας ειπε οτι στα παιδια ακομα δεν τα λενε γραμματα αλλα μπορει εμεις να βλεπουμε το Γ για παραδειγμα αλλα στα παιδια δειχνουν δυο γραμμουλες μια καθετη και μια οριζοντια.

nikol_te ευχαριστουμε και αν καταλαβα καλα εισαι δασκαλα αρα καλη σχολικη χρονια και σε σενα.Θα συμφωνησω μαζι σου για την πρωτη χρονια στο σχολειο και ισως ειμαι πιο χαλαρη γιατι η κορη μου απο περσυ στο νηπιαγωγειο μαθανε παρα πολλα και ηδη γραφει και διαβαζει αλλα το να μη κρατανε σε αυτη την ηλικια ουτε το μολυβι σωστα και το μαθαινει τωρα η δασκαλα σε ορισμενα παιδια μου φαινεται πολυ περιεργο και φοβαμαι οτι θα μενουμε παντα πισω για να προλαβουν καποια παιδια πραγματα επειδη καποιοι δεν τους τα εδειξαν ως οφειλαν νωριτερα.Και δεν αναφερομαι μονο στις νηπιαγωγους γιατι ολο και οι γονεις κατι κανουμε στο σπιτι με τα παιδια,ακομα και να ζωγραφισει πρεπει να κραταει σωστα τα χρωματα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κορίτσια. DEMS και σε μας υπάρχει άλλο ένα τμήμα με άλλα τόσα, είναι 12θέσιο το σχολείο. Όλα τα άλλα παιδάκια της Α' Δημοτικού που ξέρω, από άλλα σχολεία της πόλης, είναι σε τμήματα με πολύ λιγότερα παιδιά. Κάποια μάλιστα είναι σχεδόν τα μισά! :( ...

και το δικό μας 12θέσιο είναι, αλλά το δικό σας, από ό,τι διάβασα, είναι πολύ δημοφιλές.

 

...

η πρωτη πρεπει να ειναι μαγικη για τα παιδακια,για να αγαπησουν το σχολειο κ να ερχονται με ορεξη!

...

Ακριβώς! αυτό είναι το ζητούμενο και αυτός πρέπει να είναι ο στόχος των εκπαιδευτικών. Αν τα παιδιά αγαπήσουν τη γνώση, το τρόπο να την κατακτήσουν τον βρίσκουν και μόνα τους.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιοι γονεις στη συναντηση που ειχαμε ειπαν στη δασκαλα γιατι το διπλανο τμημα κανει γραμματα και εμεις μονο γραμμουλες,μας ειπε οτι στα παιδια ακομα δεν τα λενε γραμματα αλλα μπορει εμεις να βλεπουμε το Γ για παραδειγμα αλλα στα παιδια δειχνουν δυο γραμμουλες μια καθετη και μια οριζοντια.

 

Ναι έχεις δίκιο. Κι εμένα την πρώτη μέρα μου είπε ότι έκαναν το 1 και .... τρελλάθηκα. Προχθές όμως που μου έφερε τις εργασίες του, είδα ότι δεν ήταν το 1 αλλά ένα μπαστουνάκι. Από όσο κατάλαβα, ασχολήθηκαν την πρώτη εβδομάδα με προγραφικά και τη δεύτερη μπήκαν στα γράμματα. Στα μαθηματικά πάντως πάνε κανονικά με το βιβλίο, γιατί και το βιβλίο στην αρχή έχει προμαθηματικές έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

δεν φοβαμαι και τοσο γιατι πιστευω οτι η δασκαλα τα εχει υπο ελενχο και ουτε αυτη θα θελει να τα τρεχει μετα....ευτυχώς εμας στην ταξη ειναι 11 παιδακια οποτε ειναι και ποιο "ανετα" φανταζομαι!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα. Διαβάζοντας σήμερα μερικά μηνύματα κατάλαβα πως και η δική μας δασκάλα είναι υπερβολικά απαιτητική, πολύ μεγάλη ύλη με αποτέλεσμα ο γιος μου να δυσανασχετεί.

Την Παρασκεύη έκαναν το τόπι αντιγραφή και ορθογραφία. Τους είχε επίσης γύρω στις 100 συλλαβές και λεξούλες να τις διαβάσουν 10 φορές και 3 προτάσεις.

Τον βλέπω ότι ζορίζεται πολύ και κουράζεται, ειδικά με τις λεξούλες και τις προτάσεις μετά από 3 φορές που τις διάβασε, άλλα διάβαζε άλλα έλεγε :confused:

Δεν μας έχει καλέσει ακόμα για συνάντηση. Τι να κάνω; Να της το πω;

Σκέφτομαι ότι ίσως το επίπεδο των υπόλοιπων παιδιών να είναι καλύτερο από του γιου μου και γι' αυτό προχωράει τόσο γρήγορα :(

Γραμμούλες δεν κάνανε καθόλου...Κατευθείαν στα βαθιά...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...