Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ;;;;


KonstantinaDimitris

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα και Χρόνια Πολλά...θα ήθελα να ανταλλάξουμε απόψεις για ένα θέμα που πάντα έρχεται στην επιφάνεια σε συζητήσεις με άλλους ανθρώπους (γονείς ή όχι) ...έχω περιστατικά στην οικογένεια μου που προσπαθούσαν επι χρόνια να κάνουν ένα παιδάκι...συγκεκριμένα μια θεία μου έχει κάνει 14 εξωσωματικές!!!! σε μια περίοδο (1990) που δεν είχε προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη πάνω σε αυτόν τον τομέα..πολλά φάρμακα , απογοήτευση, θυμός, θλίψη...αυτά θυμάμαι αν και ήμουν παιδάκι...τελικά στα 45 της και όταν είχε πια κουραστεί δήλωσε πως θα κάνει μια τελευταία προσπάθεια και αν τα καταφέρουν καλώς...να σας πω ότι εκείνη δεν είχε πρόβλημα να υιοθετήσουν κάποιο μωράκι, αλλά ο θείος μου ήταν αρνητικότατος..τελικά τα κατάφεραν με την τελευταία προσπάθεια...9 μήνες ξαπλωμένη για να φτάσει ώς το τέλος..και το θαυματάκι της γεννήθηκε και είναι τώρα 17 χρονών....αλλά , αλλά υπάρχουν πολλά αλλά...η θεια μου είναι τώρα 62 και ο ξάδερφος μου στην φάση της εφηβείας..δεν θέλει να πηγαίνει τους φίλους του στο σπίτι γιατί η μαμά του είναι ῾῾γριά῾῾(έτσι την αποκαλεί), όταν έχει ξεσπάσματα την βρίζει ανελέητα και εκέινη πληγώνεται τόσο πολύ...οπότε ποιά και η δική σας άποψη;;;;Αυτή η γυναίκα για να αποκτήσει τον γιο της έκανε ότι ήταν δυνατόν, αλλά και εκείνο σαν παιδί ντρέπεται για τους γονείς του(εφηβεία βλέπετε)...πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να γίνεται γονιός σε οποιαδήποτε ηλικία στην ζωή του;;τί αντίκτυπο υπάρχει στο παιδί να έχει ῾῾μεσήλικες῾῾γονείς;;;Αλλά από την άλλη η επιθυμία να γινουμε μάνες έχει περιορισμούς και ταμπού;;;Είμαι διχασμένη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγουρα το να γινεσαι μαμα στα 45 σου εχει πολλες δυσκολιες αλλα δεν το θεωρω 'απαγορευμενο'....Μεχρι τα 45 νομιζω, μια γυναικα μπορει να προσπαθησει...Μετα δυσκολευουν τα πραγματα. Εξαλλου ακομη θεωριεται αναπαραγωγικη ηλικια εφόσον η γυναικα εχει περιοδο.

Το παιδια πιστευω θα εβρισκε αφορμη να μαλωνει με γονεις ακομη και αν ηταν μικροι....Μαλλον του εδειξαν πολυ αδυναμια (λογικο)...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά εγώ θεωρώ αδικαιολόγητη τη συμπεριφορά του μικρού έφηβου....και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, μιλάω εκ πείρας, γιατί και μένα οι γονείς μου σε μεγάλη ηλικία με απέκτησαν, για τα δεδομένα της εποχής μου. Ο πατέρας μου ήταν 43 όταν γεννήθηκα και το κακό για εκείνον είναι ότι από τα 30 του είχε άσπρα μαλλάκια, καραφλίτσα και γενικά από μικρός έδειχνε πολύ μεγαλύτερος. ¨Οταν πήγα σχολείο, ήταν 50 ετών και έδειχνε πολύ μεγαλύτερος και τα παιδιά με ρώταγαν αν είναι παππούς μου. Ποτέ μου όμως δεν πειράχτηκα, γιατί μου το πέρασαν έτσι και οι δικοί μου, ώστε να μην αισθάνομαι άσχημα. Και μια χαρά με μεγάλωσαν, πολύ πιο προοδευτικοί ήταν σε σχέση με άλλους γονείς, πολύ νεαρότερης ηλικίας που είχαμε στον περίγυρό μας.

Εγώ είμαι 38, δεν έχω γίνει ακόμα μητέρα και προσπαθώ. Μακάρι να τα καταφέρω σύντομα. Αν όμως, και πάλι, μάθαινα, δεν ξέρω και εγώ πως, ότι τελικά θα γίνω στα 45 μου μαμά, τι θα έκανα? Θα έλεγα "όχι, ευχαριστώ, εμένα το όριό μου είναι τα 40, από εκεί και πάνω δεν θέλω"? ¨Οχι βέβαια, θα έλεγα απλά, "ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να γίνω μάνα, ανεξαρτήτου ηλικίας".

Link to comment
Share on other sites

Η φύση έχει προνοήσει και μας δίνει την ευκαιρία να γίνουμε μανούλες μέχρι και 50 ετών!

Οι αντοχές φυσικά αλλάζουν όσο μεγαλύτερη αποκτάς παιδί, αλλά η αγάπη και η προστασία των γονιών απέναντι στα παιδιά τους παραμένει η ίδια!

Τα παιδιά στην εφηβεία θα βρούν διάφορες αφορμές για να συγκρουστούν με τους γονείς και να αντιμιλήσουν, είτε με την ηλικία τους, είτε με το σπίτι στο οποίο μένουν, είτε με τα κιλά που μπορεί να έχουν, είτε με το επάγγελμα το οποίο εξασκούν... Οπότε δε χρειάζεται η θεία σου να στενοχωριέται με τέτοιες συμπεριφορές του γιού τους, είναι φυσιολογικό το παιδί να αντιδρά με το κάθετί!

Αυτή τη περίοδο χρειάζεται υπομονή και ανοχή!

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η φύση είναι σοφή και γι'αυτό θα έβαζα το "όριο" εκεί που το θέτει εκείνη....Είναι πολλες οι μανούλες που τεκνοποιούν λόγω διαφόρων συνθηκών μετά τα 40.

Η προισταμένη μου έκανε το πρώτο της παιδάκι στα 42 και το 2ο στα 44 με φυσιολογική σύλληψη , ενέφελη εγκυμοσύνη και σχετικά εύκολο τοκετό.Είναι σε καλή φυσική κατάσταση και υπέροχη μανούλα.Δεν νομίζω οτι υστερεί σε τίποτα από μια 30αρα και θα μπορεί να στηρίξει τα παιδάκια της για πολλά χρόνια ακόμα.

Είμαι όμως κατά υπερβολών τύπου "έκανε μωράκι με εξωσωματική στα 60!!".Το θεωρώ ανεύθυνο και απαράδεκτο και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για αυτό....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα πω βέβαια ότι κ η θεία μου κάποιες φορές προκαλούσε τον γιο της με τα λεγόμενα της..έλεγε πχ.λόγω ηλικίας δεν μπορώ να παίξω μαζί σου, δεν έχω αντοχές , υπομονή κτλ.

τί να πω;;;Βασικά κ γω που είμαι 27 τα χω φτύσει...οπότε εν μερει την καταλαβαίνω..ίσως δεν θα πρεπε όμως να το μεταφέρει στο παιδί..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θεωρω οτι μεχρι τα 35-40 μια γυναικα καλο ειναι να εχει κανει τα παιδακια της.Θα μου πεις δεν ερχονται ολα στη ζωηοπως τα θελουμε...οκ το καταλαβαινω.Καταλαβαινω την ψυχολογια της γυναικας που προσπαθει ανεπιτυχως και τα χρονια περνανε...την κατανοω...αλλα και παλι 50χρονων δεν ειναι ηλικια να κανεις παιδι...αποψη μου παντα.

Και μπορει η αγαπη ειτε στα 20 ειτε στα 30 ειτε στα 40 να ειναι η ιδια ...οι αντοχες ομως δεν ειναι ιδιες...κακα τα ψεμματα.

Ο αντρας μου εχει 40 χρονια διαορα με το γιο μας...θα προτιμουσα να ηταν μικροτερη αυτη η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο γιος περνάει απλά δύσκολη εφηβεία....βάλε και λίγο ότι θα τον έχουν στα όπα όπα.....καταλαβαίνουμε όλοι...

Κι εμένα οι γονείς μου μεγάλοι ήταν, αλλά ποτέ δεν ένιωσα έτσι.......και φυσικά δοξάζω το θεό που τους έχω ακόμα.......

Link to comment
Share on other sites

εκ των πραγματων για μια κοπελα που επιθυμει να σπουδασει, δουλεψει κλπ ειναι δυσκολο να τεκνοποιησει νωρις.....ειδικα αν θελει να κανει 2-3 παιδακια...

Εγω τελειωσα τις σπουδες στα 24 και μεχρι τα 30 δουλευα σαν τρελλη , ωστε να μπορεσω να καθιερωθω (οσο ειναι δυνατον) στον χωρο μου.

Με τις εγκυμοσυνες 'τελειωσα' στα 35 περιπου και αυτο συνεβη και επειδη ειμαι μαζι με τον αντρα μου απο παιδια αλλα και επειδη εμεινα εγκυος αμεσως και τις δυο φορες. Ημουν μια περιπτωση με τυχη δηλαδη...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα και Χρόνια Πολλά...θα ήθελα να ανταλλάξουμε απόψεις για ένα θέμα που πάντα έρχεται στην επιφάνεια σε συζητήσεις με άλλους ανθρώπους (γονείς ή όχι) ...έχω περιστατικά στην οικογένεια μου που προσπαθούσαν επι χρόνια να κάνουν ένα παιδάκι...συγκεκριμένα μια θεία μου έχει κάνει 14 εξωσωματικές!!!! σε μια περίοδο (1990) που δεν είχε προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη πάνω σε αυτόν τον τομέα..πολλά φάρμακα , απογοήτευση, θυμός, θλίψη...αυτά θυμάμαι αν και ήμουν παιδάκι...τελικά στα 45 της και όταν είχε πια κουραστεί δήλωσε πως θα κάνει μια τελευταία προσπάθεια και αν τα καταφέρουν καλώς...να σας πω ότι εκείνη δεν είχε πρόβλημα να υιοθετήσουν κάποιο μωράκι, αλλά ο θείος μου ήταν αρνητικότατος..τελικά τα κατάφεραν με την τελευταία προσπάθεια...9 μήνες ξαπλωμένη για να φτάσει ώς το τέλος..και το θαυματάκι της γεννήθηκε και είναι τώρα 17 χρονών....αλλά , αλλά υπάρχουν πολλά αλλά...η θεια μου είναι τώρα 62 και ο ξάδερφος μου στην φάση της εφηβείας..δεν θέλει να πηγαίνει τους φίλους του στο σπίτι γιατί η μαμά του είναι ῾῾γριά῾῾(έτσι την αποκαλεί), όταν έχει ξεσπάσματα την βρίζει ανελέητα και εκέινη πληγώνεται τόσο πολύ...οπότε ποιά και η δική σας άποψη;;;;Αυτή η γυναίκα για να αποκτήσει τον γιο της έκανε ότι ήταν δυνατόν, αλλά και εκείνο σαν παιδί ντρέπεται για τους γονείς του(εφηβεία βλέπετε)...πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να γίνεται γονιός σε οποιαδήποτε ηλικία στην ζωή του;;τί αντίκτυπο υπάρχει στο παιδί να έχει ῾῾μεσήλικες῾῾γονείς;;;Αλλά από την άλλη η επιθυμία να γινουμε μάνες έχει περιορισμούς και ταμπού;;;Είμαι διχασμένη....

 

Καπως ετσι ενιωθε κατα τη μαμα μου ο μικρος της αδελφος. Η γιαγια μου τον εκανε στα 44 και ηταν η μεγαλυτερη απο ολες της μαμαδες. Βεβαια ο θειος ηταν το 7ο παιδι...

Εγω τους εκανα στα 37 και στα 39 και ειμαι απο τις μεγαλυτερες μαμαδες στιν ταξη του μεγαλου (φανταστητε στην ταξη του μικρου). Νομιζω ομως οτι υπαρχουν και αλλες "μεγαλες" "μωρο"μανες.

Οταν η κολλητη μου μου λεει για γνωστες τις που εκαναν παιδι στα 48 μου φαινεται καπως αλλα ενα ακομη μακαρι να ερχοταν τωρα στα 42-43 μου.

Οι αντοχες ειναι αναλογα με το τι λεει η καρδια σου και οχι η ταυτοτητα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μητερα μου όταν ήμουν 17 ήταν 60 και ο μπαμπάς μου 65.με έκαναν σε μαγάλη ηλικία εμένα και τον αδερφό μου.Δεν τους άλλαζα με τίποτα!!!!και δεν ένιωσα ποτέ ότι είναι γέροι!!Τι πράγματα είναι αυτά!!!¨Οσο για αυτό που λένε ότι αν κάνεις παιδιά μεγάλος αν πάθεις κάτι θα τα αφήσεις είναι βλακεία γιατί μπορεί να πεθάνεις και νέος και να αφήσεις τα παιδια σου νωρίς...:(:(Μακριά απο μας..Εμένα ο μπαμπάς μου πέθανε πριν 5 χρόνια.Ειμαι αρκετά μεγάλη και μου λείπει απίστευτα...

Βέβαια η μητέρα μου ήταν και είναι ένας άνθρωπος που προσέχει απίστευτα τον εαυτό της και ο πατέρας μου ήταν ένας χαρούμενος άνθρωπός που αν και ήταν βαρήκοος όλοι οι φίλοι μου τον λατρεύαν και κάναν παρέα μαζί του..πίναν και κρασάκια...και με τη μαμά μου κάναν πλακίτσα και της είχε κάνειθ και καντάδα ένας φίλος μου....!!!

Μήπως θέλω να πω ότι η γυναίκα έχει κουραστεί και έχει μεταδώσει αυτό που νιώθει στο παιδί που έτσι κι αλλιώς περνάει απ ότι κατάλαβα άσχημη εφηβεία???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξαδερφάκι σου άλλα προβλήματα έχει και όχι την ηλικία ης θείας σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο γιος της θείας σου, περνάει εφηβεία και άλλα είναι αυτά που τον ενοχλούν. Όση διαφορά και να έχεις με τους γονείς σου, πάντα τους βλέπεις μεγάλους και πάντα υπάρχει το χάσμα. Είναι μια πραγματικότητα, εμένα ο μεγάλος μου (9,5)έχει από τώρα ξεκινήσει να μου λέει ότι είμαι "μεγάλη":shock::lol:

 

Αυτής της γυναίκας όμως της αξίζει ένα μπράβο που μετά από 14 προσπάθειες κατάφερε να κάνει το παιδάκι της!!!!!

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ενιωθε κατα τη μαμα μου ο μικρος της αδελφος. Η γιαγια μου τον εκανε στα 44 και ηταν η μεγαλυτερη απο ολες της μαμαδες. Βεβαια ο θειος ηταν το 7ο παιδι...

Εγω τους εκανα στα 37 και στα 39 και ειμαι απο τις μεγαλυτερες μαμαδες στιν ταξη του μεγαλου (φανταστητε στην ταξη του μικρου). Νομιζω ομως οτι υπαρχουν και αλλες "μεγαλες" "μωρο"μανες.

Οταν η κολλητη μου μου λεει για γνωστες τις που εκαναν παιδι στα 48 μου φαινεται καπως αλλα ενα ακομη μακαρι να ερχοταν τωρα στα 42-43 μου.

Οι αντοχες ειναι αναλογα με το τι λεει η καρδια σου και οχι η ταυτοτητα..

Ακριβώς στα ίδια είμαστε από ηλικιακής άποψης !!!!!!

 

Είτε από επιλογή, είτε από τρέξιμο, είτε από δυσκολία σύλληψης, η διάθεση μετράει, όχι απόλυτα η ηλικία.

 

Σε κάθε επιλογή, κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Είναι νόμος της μηχανικής εξάλλου;);)

 

Αν έκανα παιδί νεαρότερη, δεν θα είχα ζήσει τα νιάτα μου έξαλλα:rolleyes::mrgreen: Θα είχα μεγαλύτερα παιδιά, αλλά θα είχα χάσει τις τρέλες μου.

 

Τα έκανα συνειδητά μεγαλύτερη, δεν έχω απωθημένα με βόλτες, εξόδους κλπ.

 

Κούραση ... σε όλες τις ηλικίες η κούραση είναι κούραση. Οι αντοχές ίσως αλλάζουν, αλλά πιστεύω ότι και αυτές είναι θέμα διάθεσης.

 

Θα θέλαμε με τον συζυγάτο μου και τρίτο παιδί. Πλήν όμως το απαγορευτικό του γυναικολόγου μου για 4 χρόνια από την γέννηση του πιτσιρίκου και η παλιοκατάσταση που επικρατεί, μας κάνουν επιφυλακτικούς.

 

Μακάρι τα παιδάκια να έρχονται στους γονείς που τα λαχταράνε και όταν τα λαχταράνε. Μακάρι όλοι οι γονείς να είναι καλά, να μεγαλώνουν τα παιδάκια τους με γλύκα και αγάπη.

 

Δεν συμπαθώ τις ταμπέλες με τις ηλικίες. Δεν υπάρχει σωστή ηλικία, υπάρχουν συνειδητοποιημένοι άνθρωποι. ΟΚ, είπαμε θηλαστικά, αλλά δεν είμαστε αγελάδες, που πρέπει να ζευγαρώσουν στην κατάλληλη εποχή:-P

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Η φύση έχει προνοήσει και μας δίνει την ευκαιρία να γίνουμε μανούλες μέχρι και 50 ετών!....

 

Μια θεία της μαμάς μου είχα κάνει το τελευταίο της παιδί στα 55 (την δεκαετία του 40 - οπότε αποκλείστε την εξωσωματική :lol: :lol:)

 

Ο τοκετός όπως συνηθιζόταν τότε είχε γίνει στο σπίτι, ο μεγάλος της γιος ήταν αρραβωνιασμένος και αφού της ευχήθηκε "καλή λευτεριά" έφυγε και πήγε να κοιμηθεί στο σπίτι των πεθερικών (πράγμα απαγορευμένο εκείνη την εποχή, αλλά το απαιτούσε η περίσταση....)

 

 

Νομίζω ότι τα κορίτσια έχουν δίκιο, ο νεαρός έχει το πρόβλημα και όχι η ηλικία της μάνας του

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα, για εναν εφηβο 17αρη και η ηλικια των 40, 3η ηλικια θεωρειται για εκεινον.

Εφηβεια περναει δεν ειναι τιποτα.

Οσον αφορα τη τεκνοποιηση, η επιστημη ειναι για να βοηθησει να αρθρουν τα εδμποδια της φυσης. Αρα δε νομιζω πως πρεπει να τεθουν ορια εφοσον υπαρχουν οι ψυχο-σωματικες αντοχες.

Ας μη μιλαμε εκ του ασφαλους....

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η διάθεση μετράει κ η λαχτάρα να αποκτηθεί ένα παιδι...έχω δει γονείς μεγαλύτερης ηλικίας να ασχολούνται πάρα πολυ με τα παιδια τους ( παιχνίδι, διάβασμα, συζήτηση κτλ) και γονείς πιο νέους να μην δινουν σημασία. Οπότε κ οι αντοχές σχετικό θέμα είναι. Μάλλον η διάθεση μετράει.. Πόσες γιαγιάδες άλλωστε μεγαλώνουν τα εγγονάκια τους. Απο την άλλη όμως προσπαθω να μπω στην ψυχολογία του έφηβου. Κάποια στιγμή μου είπε ότι στην αρχη οι φίλοι του τον ρώτησαν αν είναι η γιαγιά του( δείχνει μεγαλύτερη απο ότι είναι)... Εκείνη την στιγμή πληγώθηκε ,ίσως κ ντράπηκε πολυ.φυσικά κ δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για τους γονείς μας, αλλά όλοι στην εφηβεία μας ήμασταν ΄΄κάπωσ΄΄...

Link to comment
Share on other sites

Aμα ητανε νεοτεροι πιστυεω πως ισως να ητανε ακομα χειροτερα:rolleyes: γιατι ο νεος βλεπει το παιδι σα συνομιλικο οποτε να νευρα ειναι απο τις δυο μεριες...ενω απο τους μεγαλους παντα επικραττει μια διαθεση υποχωρησης,ειδικα που ειναι κ μοναχοπαιδι..

 

Κ εγω συμφωνω λογο εφηβειας τα λεει αυτα...για να τους προκαλεσει τα λεει[απλα δε ξερω τι ακριβως επιζητα(μονο αν δεις την οικογενεια καταλαβαινεις)]

 

Γνωριζω γυναικα που εχει 6 παιδια κ το σουγγαρακι της το εκανε στα 50 ακριβως.Και περασε πολλα για να το κανει.Ειναι πολυ ασχημο,βεβαια,να υποτιμουνται τετοια ατομα(ειτε απο τα παιδια τους ειτε απο τον καθενα)ειναι ηρωικο(κ για τη γυνη κ για το παιδι...) το να μπαινεις σε τετοια διαδικασια κ να περνεις το ρισκο.Προσωπικα δε θα ηθελα να γινω ,μεγαλη βιολογικα,μανα.Γιατι μη ξεχναμε οτι εκτος απο την εμφανιση υπαρχει κ η βιολογικη ηλικια η οποια δε συμβαδιζει με την ηλικια χρονικα.Εγω βιολογικα θεωρουμε μεγαλη κ ισοβαθμιζομαι κ με μια τριανταρα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πιστεύω ότι η αντίδραση του 17χρονου είναι ανώριμη, γι' αυτό βλέπει έτσι τα πράγματα. Το ίδιο θα έκανε κι αν η μητέρα του ήταν πάρα πολύ παχύσαρκη ή αν ήταν πανάσχημη ή αν ήταν ανάπηρη. Θα την απομόνωνε. Άτομα σαν το νεαρό αυτό παιδί, κοιτάνε μόνο το φαίνεσθαι στον περίγυρο. Δυστυχώς, δεν έχει βαρύτητα γι' αυτόν ότι η γυναίκα εκείνη (η γριά) του έδωσε το πολυτιμότερο δώρο - τη ζωή του. Ζωή που τη χρωστάει στο Θεό πρωτίστως και στη μάνα του. Αν δε δει πρώτα αυτά, θα βλέπει διαρκώς μια γριά μπροστά του κι όχι τη μάνα του.

 

Να συμπληρώσω επίσης, ότι υπάρχει και η περίπτωση των μητέρων που αποκτούν πολλά παιδιά όπως και στο παρελθόν. Αν λοιπόν, μια γυναίκα αποκτήσει - ας πούμε - το 6ο παιδί της στην ηλικία των 45 τι θα πρέπει να αισθάνεται; Ντροπή που το απέκτησε; Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνει έκτρωση; Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλει φραγή στον αριθμό μελών της οικογένειάς της;

 

Η δική μου άποψη είναι, ότι η μητρότητα είναι δώρο. Τα δώρα δεν επιστρέφονται, δε δωρίζονται και δεν επιλέγονται.

Απλά δωρίζονται.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Κόρη φίλης μου (στην εφηνεία η κόρη) της είπε ότι ντρέπεται για αυτή (τη μάνα της) γιατί είναι χοντρή.

και να ήταν χοντρή θα έλεγα. παχουλή ναι.

 

Βάζεις άκρη;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο ξάδερφός μου όταν ήταν μικρός γριά ανέβαζε τη θεία μου, γρια την κατέβαζε...και τον έκανε στα 24!! Με την εβηφεία δεν βγάζεις άκρη.

 

Για το άλλο σκέλος του θέματος...ποιος μπορεί να κρίνει αν μια μαμά στα 42 μπορεί να κάνει παιδί και στα 45 όχι? Θέλημα Θεού είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

42 ετων τεκνοποιει η γυναικα με ασφαλεια ;

ειμαι 35 χρονων και η γυναικα που ειμαι μαζι της 42 με ενα παιδακι ηδη απο προηγουμενο γαμο.

τα προβληματα απ'την μερια μου πολλα αν και δεν το περιμενα ομολογω.

μιλω για τις αντιδρασεις των γονιων μου για αυτη τη γυναικα και ειδικοτερα της μητερας μου που ειναι πολλες (λογο του οτι ειναι μεγαλυτερη και εχει και ενα παιδι ηδη,φοβατε την κοινωνικη κατακραυγη προφανως).

θελω να μου πει καποιος αν μπορει να τεκνοποιηση αυτη η γυναικα με ασφαλεια,αν τυχον και τι προβληματα μπορουν να προκυψουν.

αληθευει πως οταν μεγαλωνει η γυναικα αυξανονται οι φοβοι για να βγει το παιδι με προβληματα με ειδικες αναγκες κτλ ;;;;

παρακαλω ας μου απαντησεις καποιος αμεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...