Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πέτρωμα κοιλιάς στον 4ο μήνα??????????


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια !!και εγω χθες ημουν στον γιατρο μου !!ειχα πονακια ειμαι 13 εβδομαδων και ελεγα οτι ειναι απο τα πιτσιρικια μου (εχω 2 και παω για το 3)ομως τελικα και εγω εχω χαμηλο μαγνησιο και κανω συσπασεις !!μου εκανε 3 το τροφοκαρ !!αχ!ειμαι μεσα στο αγχος !!ελπιζω να πανε ολα καλα και να μη παθει κατι η μπεμπουλκα μου!ουφ!!αυτα !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τελικά πήγα στο γιατρό χθες γιατί είχα συχνές συσπάσεις κ αγχώθηκα αλλά όλα ήτανε καλά!Κ ο μπεμπούλης μου ο ζωηρός κ ο τράχηλος κ η γενική ούρων κ όλα!Οπότε μου συνέστησε ξεκούραση κ πολλά νερά,είπε επίσης ότι κάνει πρόβες η μήτρα μου για τον τοκετό.Πρέπει ναναι οι γνωστές Braxton Hicks...

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με αυτά που διαβάζω αγχώνομαι.από νωρίς δεν ήξερα πως είναι οι συσπάσεις.κ εμένα κάποιες φορές μου φουσκώνει η κοιλιά αν κάθομαι στην ίδια θέση αρκετή ώρα ή στον καναπέ με τα πόδια λυγισμένα επάνω..δεν ξέρω τι να περιμένω...αν ήταν κάτι να έχει γίνει πόσο καιρό θα έπαιρνε...εγώ τώρα μια βδομάδα που κ που κάτι τέτοια νιώθω.αλλά δεν μπορεί να είναι κ το μωρό;

ο γιατρός μου λέει να το παρακολουθήσω αλλά δεν μπορώ να πάρω χάπια χωρίς να ξέρω αν όντως είναι συσπάσεις...

υγ ο μπέμπης είναι αρκετά δραστήριος ζωή να ' χει...παίζει ρολο;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κιεγω στον πεμπτο μηνα νοσηλευτηκα με συσπασει ςγια μια μερα και εκτοτε μεχρι 36η εβδομαδα επαιρνα 6 γιουτοπαρ τη μερα και 2 μαγνησια!μαλλον οφειλοταν σε μια ουρολοιμωξη πουειχα παθει καιδεν καταλαβαινω γιατι συστηνουν μονο ξεκουραση οι γιατοοι και δε σας δινουν γιουτοπαρ ...ειναι πολυ σοβαρο,,πορει να φτασετε σ επρωορη γεννα!επισης το να κρατατε τ αουρα μπορει ν α οδηγησεισε ουρολοιμωξη κι αυτη να επιφερεισυσπασεις...δεν ξερω κοριτσια αλλα ειναι σοβαρο το θεμα.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

υγ ο μπέμπης είναι αρκετά δραστήριος ζωή να ' χει...παίζει ρολο;

 

 

έχω διαβασει οτι καποιες απο τις συσπασεις οφειλονται και σε κινησεις του μωρου. Εχω κι εγω συσπασεις απο το τελος του 4ου μηνα αλλα ακομα δεν εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου που μπορει να οφειλονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω διαβασει οτι καποιες απο τις συσπασεις οφειλονται και σε κινησεις του μωρου. Εχω κι εγω συσπασεις απο το τελος του 4ου μηνα αλλα ακομα δεν εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου που μπορει να οφειλονται.

κι εγω καπωσ ετσι.καπου καπου και δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.ειμαι στον 5ο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο οτι διαβαζω στα βιβλια, ειναι φυσιολογικο να εχεις καποιες συσπασεις καθε μερα, αρκει να μην ειναι μεγαλης διαρκειας κ σε τακτα χρονικα διαστηματα. Βεβαια εδω οι γυναικολογοι μαλλον τις φοβουνται πολυ κ γι'αυτο δινουν πολλα φαρμακα.

 

Εγω εχω 2-3 φορες τη μερα πετρωμα της κοιλιας που μετα απο λιγο φευγει.

Δε του δινω κ πολλη σημασια, θα το πω στο γιατρο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

 

Χθες πήγα στη γιατρό, ο τράχηλος μου είναι μια χαρά, τα μωρά επίσης (κοριτσάκια!).

 

Τα ''πετρώματα'' έχουν μειωθεί σε κανένα έως 3/ημέρα, συνεχίζω την ξεκούραση και το μαγνήσιο αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι βάρος και σφίξιμο χαμηλά, πόνο αριστερά κάτω και ελαφρύ τσούξιμο/ενόχληση στο εσωτερικό/είσοδο κόλπου.

 

Εκανα καλλιέργεια ούρων με αποτέλεσμα e.coli 40.000.

Η γιατρός δεν θεωρεί ότι πρέπει να αρχίσω αντιβίωση ακόμα (είναι πολύ κατά των φαρμάκων) αλλά να επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα. Μου είπε ότι ίσως οφείλεται σε αυτό το μικρόβιο το ''πέτρωμα'', ισως όμως και από το έντερο! Μου είπε ότι το αποτέλεσμα είναι χαμηλό και δεν θεωρείται ουρολοίμωξη! και καλύτερα να περιμένουμε λίγο, να πίνω πολύ πολύ νερό και να προσέξω την διατροφή μου (τρώω πολύ υγιεινά, τι άλλο να κάνω?)

 

Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία????

 

εγω εχω συσπάσεις της μήτρας απο την 11w περιπου στην 14w αφου δεν ηρεμησε με utrogestan (6 ημέρα) πήρα και yutopar μέχρι σήμερα 20 w και εχω ποριά θέλει κρεβατι και μονο κρέβατι.Οταν πήρα θαρρος και πήγα βόλτα αρχισε να πετρώνει η κοιλία μου... και πάλι συσπάσεις,θέλει πρόσοχή και υπόμονή ούτε μαγειρεμα να μην κάνεις αυτο κατάλαβα.Να μάς πάνε όλα τέλεια ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω καπωσ ετσι.καπου καπου και δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.ειμαι στον 5ο

Robenula σου εδωσε ο γατρος σου φαρμακα για αυτες τις συσπασεις? Εμενα μου ειπε να παιρνω 1/2 yutopar καθε 4 ωρες ωρες αλλα φοβάμαι για τις παρενεργειες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως απο οτι διαβαζω στα βιβλια, ειναι φυσιολογικο να εχεις καποιες συσπασεις καθε μερα, αρκει να μην ειναι μεγαλης διαρκειας κ σε τακτα χρονικα διαστηματα. Βεβαια εδω οι γυναικολογοι μαλλον τις φοβουνται πολυ κ γι'αυτο δινουν πολλα φαρμακα.

 

Εγω εχω 2-3 φορες τη μερα πετρωμα της κοιλιας που μετα απο λιγο φευγει.

Δε του δινω κ πολλη σημασια, θα το πω στο γιατρο βεβαια.

 

Δε θελω να κινδυνολογησω αλλα να μη φτανουμε στο αλλο ακρο...συγγενης μου γιατρος να φανταστεις με συσπασεις σο τεταρτο μηνα καθησυχαζονταν απο το γιατρο της οτι ειναι μια χαρα και απλα μεγαλωνει η μητρα...συνεχισε να δουλευει η καυμενη και να κανει το προγραμμα της. Η εγκυμοσυνη της δεν πηγε καλα...αλλαξε γιατρο...

 

Με πολυ προσοχη και με κρεββατι, φαρμακα και ορους ακομη, οταν ειχε συσπασεις περασε την επομενη εγκυμοσυνη της και γεννησε μια χαρα.

 

Θελει διακριση και προσοχη λοιπον. Δεν ειμαστε αρρωστες οταν ειμαστε εγκυες αλλα οταν μας μιλα το σωμα μας καλο ειναι να το ακουμε.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε κορίτσια...εμένα μου την δίνει αυτό το πάρε φάρμακα από το τηλέφωνο...γιατί να μην σου κάνουν ένα καρδιοτοκογράφημα να δουν αν έχεις ή όχι συσπάσεις πρώτα...πως είμαστε σίγουρες οτι δεν είναι το μωρό που αλλάζει θέση?και στην τελική αν είχαμε συσπάσεις πάνω από μια βδομάδα 10 μέρες δεν θα είχαμε χτύπα ξύλο γεννήσει?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

FINE συμφωνω κι εγω με αυτο που λες περι "τηλεφωνικης συνταγογραφισης"... αλλα συμπτωματα οπως το "πετρωμα" της κοιλιας ειναι τελειως φυσιολογικο και φανταζομαι οτι γυναικολογοι μας το εχουν συνταντισει τοσες πολλες φορες που ανα πασα στιγμη ξερουν τι βοηθαει. αλλωστε η χοριγηση μαγνησιου δεν θεωρω οτι σου δινει "φαρμακο".

 

εχω καποια βιβλια εγκυμοσυνης που λενε για το ποσο φυσιολογικες ειναι αυτες οι συσπασεις (Braxton hicks) αλλα επιδη βαριεμαι να αντιγραφω ολο το κειμενο του βιβλιου κανω copy-paste ενα ιντερνετικο αρθρο;)

 

Κάνει συσπάσεις η μήτρα

Η μήτρα συσπάται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά οι κινήσεις της είναι ήπιες και δεν προκαλούν ενοχλήσεις. Στις φυσιολογικές ανήκουν οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις που κάνει η μήτρα στο δεύτερο και το τρίτο τρίμηνο, οι λεγόμενες Braxton - Hicks, που την προετοιμάζουν για το μεγάλο έργο του τοκετού. Εσείς θα τις νιώθετε σαν να σκληραίνει απότομα η κοιλιά σας για μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να πονάτε. Οι συσπάσεις αυτές μπορεί να γίνουν συχνότερες όσο πλησιάζει ο τοκετός, αλλά δεν θα έχουν περιοδικότητα (δεν θα εμφανίζονται δηλαδή σταθερά κάθε 15 ή 12 λεπτά) και δεν πρέπει να έχετε πάνω από 3 την ώρα. Οι «αληθινές» συσπάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη του τοκετού είναι πιο επώδυνες –θα νιώθετε σαν πόνους περιόδου, που στην αρχή θα επικεντρώνονται όχι μόνο στην κοιλιά αλλά και στη μέση σας– και θα είναι σταθερές, θα έρχονται δηλαδή κάθε ορισμένα λεπτά και θα πυκνώνουν όσο περνά η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

FINE συμφωνω κι εγω με αυτο που λες περι "τηλεφωνικης συνταγογραφισης"... αλλα συμπτωματα οπως το "πετρωμα" της κοιλιας ειναι τελειως φυσιολογικο και φανταζομαι οτι γυναικολογοι μας το εχουν συνταντισει τοσες πολλες φορες που ανα πασα στιγμη ξερουν τι βοηθαει. αλλωστε η χοριγηση μαγνησιου δεν θεωρω οτι σου δινει "φαρμακο".

 

εχω καποια βιβλια εγκυμοσυνης που λενε για το ποσο φυσιολογικες ειναι αυτες οι συσπασεις (Braxton hicks) αλλα επιδη βαριεμαι να αντιγραφω ολο το κειμενο του βιβλιου κανω copy-paste ενα ιντερνετικο αρθρο;)

 

Κάνει συσπάσεις η μήτρα

Η μήτρα συσπάται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά οι κινήσεις της είναι ήπιες και δεν προκαλούν ενοχλήσεις. Στις φυσιολογικές ανήκουν οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις που κάνει η μήτρα στο δεύτερο και το τρίτο τρίμηνο, οι λεγόμενες Braxton - Hicks, που την προετοιμάζουν για το μεγάλο έργο του τοκετού. Εσείς θα τις νιώθετε σαν να σκληραίνει απότομα η κοιλιά σας για μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να πονάτε. Οι συσπάσεις αυτές μπορεί να γίνουν συχνότερες όσο πλησιάζει ο τοκετός, αλλά δεν θα έχουν περιοδικότητα (δεν θα εμφανίζονται δηλαδή σταθερά κάθε 15 ή 12 λεπτά) και δεν πρέπει να έχετε πάνω από 3 την ώρα. Οι «αληθινές» συσπάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη του τοκετού είναι πιο επώδυνες –θα νιώθετε σαν πόνους περιόδου, που στην αρχή θα επικεντρώνονται όχι μόνο στην κοιλιά αλλά και στη μέση σας– και θα είναι σταθερές, θα έρχονται δηλαδή κάθε ορισμένα λεπτά και θα πυκνώνουν όσο περνά η ώρα.

ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν μιλάω για το μαγνήσιο.μιλάω για yutopar...τα οποία προκαλούν και ταχυπαλμίες για να δουλέψουν.αν δεν έχεις ταχυπαλμίες πάει να πει πως δεν σε πιάνουν μου είπε ο γιατρός.

braxton ως πόσες στη στον 8ο μπορούμε να έχουμε την ημέρα?στις braxton χρειάζεται να πάρεις yutopar?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα συσπάσεις σε όλη την εγκυμοσύνη, ιδίως με περπάτημα και δουλειές, και ποτέ δεν πήρα τίποτε. Ίσως λόγω άγνοιας κινδύνου, αλλά ούτε ο γιατρός με θορύβησε. Κάποια στιγμή μου έγραψε μαγνήσιο, αλλά κι αυτό το αγνόησα... Νομίζω πάντως πως η ξεκούραση επιβάλλεται, εγώ έκανα μερικές βλακείες κι ευτυχώς που ο μπέμπης ήταν αποφασισμένος να έρθει στον κόσμο!

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν μιλάω για το μαγνήσιο.μιλάω για yutopar...τα οποία προκαλούν και ταχυπαλμίες για να δουλέψουν.αν δεν έχεις ταχυπαλμίες πάει να πει πως δεν σε πιάνουν μου είπε ο γιατρός.

braxton ως πόσες στη στον 8ο μπορούμε να έχουμε την ημέρα?στις braxton χρειάζεται να πάρεις yutopar?

 

τα yutopar ειναι τοκολυτικα χαπια ή αμπουλες και μειωνουν τον κυνδινο προωρου τοκετου. δεν μπορω να ξερω γιατι τα συστησε ο γιατρος, π.χ. εγω ειχα οριακα κοντο τραχηλο και οι λυσεις ηταν 1) πριδεση τραχηλου, 2) yutopar, 3) προσοχη (οχι πολλα βαρη, σκαλες κλπ) και μαγνησιο. εγω επελεξα το 3ο αλλα γεννησα και 37 εβδομαδων.

τα braxton hicks δεν εχουν συγκεκριμενο οριο και εξαρτουνται απο το ποσο σε κινηση βρισκεται η εγκυος. απο τη στιγμη που δεν επαναλαμβανονται σε τακτα διαστηματα (οπως οι πονοι τοκετου) ειναι εντελως φυσιολογικοι και αποτελουν μια καλη προετοιμασια. σπανια ειναι 2 μεσα σε μια ωρα. επισης εαν μεχρι τωρα το μωρο δεν εχει εδραιωθει στην μητρα, αυτο συμβαινει συνηθως στον 8ο και τετοιες ενοχλησεις ειναι συνη8ησμενες. το ζεστο μπανιο, οι αναπνοες και βολικη σταση θα σε ανακουφησουν απο αυτες τις ενοχλησεις με πιο φυσικο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Διανύω τον 4ο μήνα με διδυμάκια και εκεί που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά, άρχισα να αισθάνομαι ένα βάρος και πίεση χαμηλά! Ελαφρύ στην αρχή αρκετά ενοχλητικό στην συνέχεια.

Την Παρασκευή το ένιωσα πολύ έντονα σαν κράμπα, σαν να σκληραίνει χαμηλά η κοιλιά σε ένα σημείο και να πρήζεται!!! Μίλησα με την γιατρό και το είπε ''πέτρωμα'' και ''μικροσυσπάσεις'' : πολύ κακό για 4ο μήνα. Είπε ότι κουράστηκα, ότι ζορίστηκα και ότι τα μωρά αντιδρούν!

Με έβαλε στο κρεβάτι μέχρι νεωτέρας, άρχισα μαγνήσιο πρωί βράδυ από το Σάββατο και να μετράω πόσες φορές μου συμβαίνει την ημέρα. Δεν ξεπερνούσαν τις 10.

Ενώ όμως σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και φαγητό όπως μου είπε το παθαίνω και ξαπλωμένη ξαφνικά χωρίς να κάνω τίποτα και όταν αλλάζω πλευρό! Παράλληλα, φυσικά, δεν πάω τουαλέτα και χθες έβαλα υπόθετο και έγινα χειρότερα. Πέτρωνε η κοιλιά μου σε κάθε μου κίνηση, μόνο εάν έμενα ακίνητη ηρεμούσα. Σήμερα θα ξαναμιλήσω με την γιατρό να της το πω... Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την δυσκοιλιότητα πέρα απότο υπόθετο?

Εχω κατατρομάξει!!! Η γιατρός δεν θέλει μου είπε να αρχίσω από τώρα κάτι χάπια utopar!

 

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ή να προσέξω?

Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Ανυπομονώ για την γνώμη σας!!!!!

 

 

το ιδιο επαθα και γω με τα διδυμακια!απο τον 4 μηνα με συσπασεις, στον 5 νοσηλευτηκα για ενα μηνα παρακαλω και ωσπου γεννησα μπαινοβγαινα στο Νοσοκομειο με εντονες συσπασεις..Πηρα τα απειρα γιουτοπαρ, ισοπτιν και μαγνησιο και τελικα γεννησα στις 34 και 3. Καθολου ασχημα για διδυμη εγκυμοσυνη και με συσπασεις απο τον 4! Να αναφερω ομως οτι ημουν πληρη ακινησια!τουαλετα μονο πηγαινα και μαλιστα με πηγαιναν με καρεκλιτσα με ροδες!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!Θελει πολυ ξεκουραση και ψυχικη ηρεμια(εγω οποτε ειχα αγχος οι συσπασεις δεν ειχαν σταματημο)

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν μιλάω για το μαγνήσιο.μιλάω για yutopar...τα οποία προκαλούν και ταχυπαλμίες για να δουλέψουν.αν δεν έχεις ταχυπαλμίες πάει να πει πως δεν σε πιάνουν μου είπε ο γιατρός.

braxton ως πόσες στη στον 8ο μπορούμε να έχουμε την ημέρα?στις braxton χρειάζεται να πάρεις yutopar?

 

 

οι πραξτον χικς ειναι προπαρασκευταστικες συσπασεις και δεν ξεκινουν απο τοσο νωρις..καλως εκανε για μενα ο γιατρος σου και σου εγραψε τα γιουτοπαρ. Μια διδυμη εγκυμοσυνη ειναι αρκετα επικινδυνη απο μονη της ποσο μαλλον αν εχεις συσπασεις απο τοσο νωρις. Οσον αφορα τις ταχυπαλμιες θα το πεις στον γιατρο σου μηπως σου δωσει ισοπτιν(ρυθμιζει καπως τις ταχυπαλμιες)

μην αγχωνεσαι!να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου και να τηρεις με ευλαβεια οσα σου λεει και ακομα παραπανω!Να ξεκουραζεσαι και κυριως να εισαι ΗΡΕΜΗ!!! Στα λεει αυτα μια ομοιοπαθουσα!Η ψυχολογια σου αυτη την στιγμη ειναι το μονο(μαζι με τα φαρμακα) που μπορει να σε βοηθησει!

Και παλι σου λεω πως ολα θα πανε σουπερ!!Φιλακια!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

τα γιουτοπαρ απο οτι ξερω ειναι μυοχαλαρωτικα. χαλαρωνουν οσο το δυνατον τους κοιλιακους μυες.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δίδυμη κύηση, επίσης στον 8ο είμαι.απ'οτι ξέρω υπάρχουν οι braxton hicks κανονικά σε αυτόν τον μήνα.εγώ είμαι πολύ αδύνατη και η κοιλιά μου ήταν από την αρχή σκληρή.αυτό το "μαλακή" που γράφετε δεν το έχω νιώσει ποτέ.

χωρίς ψηλάφιση ή καρδιοτοκογράφημα θεωρώ πως δεν πρέπει να δίνονται yutopar.άλλο το μαγνήσιο.το παίρνω κάθε μέρα.

απλά και εμείς δεν είμαστε γιατροί και ίσως κ κάποιες φορές λανθασμένα να τους αγχώνουμε τους γιατρούς απο το τηλέφωνο κ εκείνοι να μας φορτώνουν με χάπια...

ευχαριστώ

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

YUTOPAR http://www.galenica.gr/assets/files/fox/YUTOPAR.doc

 

1.6 Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία: Χαλαρωτικό μυομητρίου

2. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ

2.1 Γενικές πληροφορίες:

Η υδροχλωρική ριτοδρίνη, δραστικό συστατικό του yutopar® αναστέλλει την πρόωρη έναρξη του τοκετού προκαλώντας μυϊκή χάλαση της μήτρας, λόγω της συμπαθητικομιμητικής της δράσης ( διεγείρει τους β2-αδρενεργικούς υποδοχείς ). Παρεμποδίζει τις συσπάσεις της μήτρας μειώνοντας τη συχνότητα και την έντασή τους. Η αποτελεσματική αγωγή επί πρόωρου τοκετού επιτυγχάνει επιμήκυνση του χρόνου κύησης και είναι γνωστό πως τα περιστατικά περιγεννητικής νοσηρότητας και θνητότητας επί φυσιολογικού τοκετού είναι σημαντικά λιγότερα από εκείνα που σχετίζονται με τον πρόωρο τοκετό.

Μόλις διαγνωσθούν συμπτώματα πρόωρου τοκετού θα πρέπει να ξεκινήσει αμέσως η αρχική ( παρεντερική ) αγωγή με το ενέσιμο διάλυμα yutopar®. Για την επιμήκυνση του χρόνου της κύησης και την πρόληψη υποτροπών πρόωρου τοκετού ακολουθείται η από του στόματος αγωγή συντήρησης με δισκία yutopar®.

Από μελέτες με επισημασμένη με Τρίτιο ( 3 Η ) και μη επισημασμένη ριτοδρίνη, σε υγιείς εθελοντές αποδείχτηκε πως ανεξάρτητα από την οδό χορήγησης, κατά μέσο όρο το 90% της χορηγούμενης δόσης απεκκρίνεται από τα ούρα.

Δισκία

 

Μετά την από του στόματος χορήγηση 10 mg ριτοδρίνης, τα μέγιστα επίπεδα στο πλάσμα της τάξης των 5-10 ng/ml, επιτυγχάνονται σε 20-40 λεπτά και η απέκκρισή της έχει χρόνο ημίσειας ζωής 2 περίπου ωρών.

Η επαναλαμβανόμενη χορήγηση 10 mg ριτοδρίνης, τέσσερις φορές την ημέρα, για μια περίοδο 9 ημερών περίπου, είχε σαν αποτέλεσμα σταθερά μέγιστα επίπεδα του φαρμάκου στο πλάσμα καθʼ όλη τη διάρκεια της μελέτης. Η βιοδιαθεσιμότητα της από του στόματος χορηγούμενης δόσης είναι περίπου 30%, πιθανότατα ως αποτέλεσμα του μεταβολισμού πρώτης διόδου.

Περίπου το 7% της από του στόματος χορηγούμενης δόσης απεκκρίνεται αμετάβλητο, ενώ το 89% περίπου υπό τη μορφή συζευγμένων ενώσεων, κυρίως θειικών αλάτων ή γλυκουρονιδίων.

Όλες οι τοξικές επιδράσεις της ριτοδρίνης που σχετίζονται με την ενδοφλέβια ή την από του στόματος χορήγηση σε διάφορα ζωικά είδη, αποδίδονται – κατά το μάλλον ή ήττον – στις β-αδρενεργικές ιδιότητες της ριτοδρίνης. Στο χαμηλότερο επίπεδο δόσης που χορηγήθηκε ( 1 mg/kg ) παρατηρήθηκαν ανεπιθύμητες ενέργειες, όπως ελαττωμένη συγκέντρωση καλίου και αυξημένη γλυκόζη στον ορό, ταχυκαρδία και αγγειοδιαστολή στο δέρμα. Σε υψηλές δόσεις παρατηρήθηκαν έμετοι, ανησυχία και σπασμοί ( Βλ. και Παραγρ. 2.4.3 Κύηση και 2.4.4 Γαλουχία

2.2 Ενδείξεις:

§ Αναστολή πρόωρης έναρξης τοκετού

§ Έντονη καταπόνηση του εμβρύου από πρόωρες ωδίνες ή άλλη αιτία

2.3 Αντενδείξεις

Γενικά η χορήγηση yutopar® αντενδείκνυται στις περιπτώσεις εκείνες που η ζωή της εγκύου ή του εμβρύου τίθεται σε κίνδυνο με τη συνέχεια της κύησης. Ειδικότερα στις αντενδείξεις του yutopar® συμπεριλαμβάνονται:

§ αιμορραγία κάθε αιτιολογίας, πριν τον τοκετό και ειδικότερα επί πρόδρομου πλακούντα ή επί αποκόλλησης πλακούντα.

§ τοξιναιμία της κύησης, εκλαμψία και βαρειά προεκλαμψία

§ ενδομήτριος θάνατος εμβρύου

§ χοριοαμνιονίτιδα

§ υπερθυρεοειδισμός

§ καρδιοπάθεια της εγκύου

§ γνωστή υπερευαισθησία σε κάποιο από τα συστατικά του φαρμάκου. Ειδικά η χορήγηση της ενέσιμης μορφής αντενδείκνυται σε άτομα με υπερευαισθησία στα υποθειώδη άλατα: σε ασθενείς με άσθμα μπορεί, αν χορηγηθεί το φάρμακο, να προκληθεί βρογχόσπασμος ή αναφυλακτικό σοκ.

§ μη ελεγχόμενη υπέρταση

§ κάθε άλλη κατάσταση που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την καρδιακή λειτουργία

Απειλούμενος πρόωρος τοκετός:

Γενικά:

Το yutopar®χορηγείται για την επίτευξη μυοχάλασης της μήτρας. Μόλις διαγνωσθούν συμπτώματα πρόωρου τοκετού θα πρέπει να ξεκινήσει αμέσως η αρχική ( παρεντερική ) αγωγή με το ενέσιμο διάλυμα yutopar®.

Η αποτελεσματική αγωγή επί πρόωρου τοκετού επιτυγχάνει επιμήκυνση του χρόνου κύησης και είναι γνωστό πως τα περιστατικά περιγεννητικής νοσηρότητας και θνητότητας επί φυσιολογικού τοκετού είναι σημαντικώς λιγότερα από εκείνα που σχετίζονται με τον πρόωρο τοκετό.

Ο στόχος της από του στόματος αγωγής συντήρησης με δισκία yutopar®είναι η

επιμήκυνση του χρόνου της κύησης και η πρόληψη υποτροπών πρόωρου τοκετού.

Αγωγή συντήρησης ( από του στόματος ):

Μόλις επιτευχθεί η μυοχάλαση της μήτρας με ενδοφλέβια ή ενδομυϊκή χορήγηση ενέσιμου διαλύματος yutopar® και αφού σταθεροποιηθεί αυτή η κατάσταση για 12 – 48 ώρες, μπορεί να χορηγηθεί η από του στόματος αγωγή δισκίων yutopar®30 – 60 λεπτά πριν το πέρας της παρεντερικής αγωγής. Η συνήθης από του στόματος αγωγή είναι 1 δισκίο yutopar® 10 mg κάθε 2 ώρες για ένα 24ωρο και στη συνέχεια κάθε 6 ώρες, με μέγιστη ημερήσια δόση τα 120 mg, για όσο χρονικό διάστημα κρίνεται απαραίτητο.

Έντονη καταπόνηση του εμβρύου:

Ο στόχος της χορήγησης του yutopar® στις περιπτώσεις αυτές είναι το χρονικό κέρδος από την επιμήκυνση του χρόνου κύησης που θα επιτρέψει στον ιατρό να αποφασίσει για τον καλύτερο δυνατό χειρισμό του τοκετού.

Η αρχική ενδοφλέβια χορήγηση yutopar® ενδείκνυται όπως και επί απειλούμενου πρόωρου τοκετού. Μετά την έγχυση θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες προετοιμασίες για τον υποβοηθούμενο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε κορίτσια...εμένα μου την δίνει αυτό το πάρε φάρμακα από το τηλέφωνο...γιατί να μην σου κάνουν ένα καρδιοτοκογράφημα να δουν αν έχεις ή όχι συσπάσεις πρώτα...πως είμαστε σίγουρες οτι δεν είναι το μωρό που αλλάζει θέση?και στην τελική αν είχαμε συσπάσεις πάνω από μια βδομάδα 10 μέρες δεν θα είχαμε χτύπα ξύλο γεννήσει?

 

Τηλεφωνικα δεν ειναι και η καλυτερη επικοινωνια με το γιατρο σου. Και φυσικα πρεπει να σε δει το συντομωτερο. Οντως μπορει να τους αγχωνουμε τους γιατρους και αυτοι για να ειναι σιγουροι να χορηγουν φαρμακο.

 

Καμια φορα ομως και η μετακινηση βλαπτει αλλα και ενα μυοχαλαρωτικο προφταινει καταστασεις μεχρι να πας να σε δει. Αν δειτε και εδω υπαρχουν κοπελλες που εστω και τηλεφωνικα ειπαν τα συμπτωματα, εισεπραξαν αδιαφορια και δεν ηταν οτι καλυτερο.

Ομως φυσικα και η επισκεψη στο γιατρο ειναι αμεσα επιβαλλομενη.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικα δεν ειναι και η καλυτερη επικοινωνια με το γιατρο σου. Και φυσικα πρεπει να σε δει το συντομωτερο. Οντως μπορει να τους αγχωνουμε τους γιατρους και αυτοι για να ειναι σιγουροι να χορηγουν φαρμακο.

 

Καμια φορα ομως και η μετακινηση βλαπτει αλλα και ενα μυοχαλαρωτικο προφταινει καταστασεις μεχρι να πας να σε δει. Αν δειτε και εδω υπαρχουν κοπελλες που εστω και τηλεφωνικα ειπαν τα συμπτωματα, εισεπραξαν αδιαφορια και δεν ηταν οτι καλυτερο.

Ομως φυσικα και η επισκεψη στο γιατρο ειναι αμεσα επιβαλλομενη.

;)συμφωνώ

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα νιώθω και εγώ ευτες τις συσπάσεις τελευταια... είχα αγχωθεί πάρα πολύ αλλά διαβαζοντας είδα ότι συμβαίνει σε πολλές κοπέλες... μου ειχε πει η γιατρος μου να το παρακολουθησω και να την πάρω τηλ.. σήμερα το απογευμα θα την παρω και θα δουμε τι θα μου πει...

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα νιώθω και εγώ ευτες τις συσπάσεις τελευταια... είχα αγχωθεί πάρα πολύ αλλά διαβαζοντας είδα ότι συμβαίνει σε πολλές κοπέλες... μου ειχε πει η γιατρος μου να το παρακολουθησω και να την πάρω τηλ.. σήμερα το απογευμα θα την παρω και θα δουμε τι θα μου πει...

δεν γίνεται να σε εξετάσει και αν υπάρχει θέμα τότε να σου πει τι να κάνεις?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...