Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελέσματα PAPP-A


Recommended Posts

Καλημέρα.

Φαντάζομαι οτι θα έχει συζητηθεί άπειρες φορές αυτό το θέμα, απλά επειδή πήρα χθες τα αποτελέσματα του PAPP-A και στο γιατρό μου θα πάω σε 2 εβδομάδες, ήθελα αν γνωρίζει κάποια να μου πει με τι είδους αποτελέσματα αρχίζουμε να ανησυχούμε? Γιατί ναι μεν στα αποτελέσματα μου γράφουν οτι ο κίνδυνος χρωμοσωμικής ανωμαλίας είναι μικρός αλλά εγώ έχω αγχωθεί...

Τα αποτελεσματα μου είναι τα εξής:

τρισωμία 21 : 1:4826

τρισωμία 18 : 1:45555

τρισωμία 13 : 1:47186

Είναι καλά, μέτρια ή άσχημα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Fairytale ο κίνδυνος είναι μεγάλος όταν η σχέση είναι μικρότερη του 1:300, άρα τα νούμερά σου είναι καλά. Και εμένα ήταν όλα πολύ περισσότερα και δεν μπορώ να τα συγκρίνω αλλά θεωρώ ότι δεν έχεις λόγονα ανησυχείς, αν και η ηλικία σου δεν είναι άνω των 35.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 26 και πιο πολύ με ανησύχησε το 1:4826 της τρισωμίας 21 που είναι για το σύνδρομο down. Είδα σε άλλα θέματα που οι κοπέλες είχαν π.χ. 1:20.000 και μου φάνηκε μεγάλη η δική μου πιθανότητα...

Μάλλον θα πάω στο γιατρό μου σήμερα γιατί έχω αγχωθεί.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τον ρωτησεις και απο το τηλεφωνο... Εκει που εκανες τις εξετασεις δεν σου ειπαν αν ειναι καλα ή κακα τα αποτελεσματα??? Γιατι εμενα μολις βγηκαν με πηραν τηλ στο σπιτι μου και μου τα ειπαν πριν τα παρω καν...

 

Παντως τα νουμερα σου δεν ειναι ασχημα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fairytale εμένα ήταν 1:20.000 και τα υπόλοιπα νούμερ 1:48.000 και 1:65000 αντίστοιχα. Όμως αυτά είναι στατιστικά στοιχεία, μην ανησυχείς. Εξάλλου δεν νομίζω ότι το 1:4826 είναι ανησυχητικό. Εμένα από το τηλ δεν μου είπαν κορίτσια!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι μένω επαρχία, την εξέταση την έκανα στο μαιευτήριο που θα γεννήσω και εκείνοι την έστειλαν Αθήνα. Απο το τηλέφωνο μου είπαν οτι βγήκε αρνητική (?) αλλά εμένα αυτό δε με καλύπτει σαν απάντηση...

Οπότε θα πάω στο γιατρό μου έστω και χωρίς ραντεβού,σήμερα το απόγευμα, να τα δει...να μην αγχώνομαι χωρίς λόγο...

Ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα αν πάω έτσι...θα μου διαθέσει λίγο χρόνο για να μου εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα fairytale. συμφωνα με τα δικα μου νουμερα εισαι παρα πολυ καλα. εγω ειχα 1:1235, 1:17125 και 1:9227. οπως ειπε και η female προβλημα υπαρχει σε πιθανοτητα κατω του 1:300.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχω αγχωθεί πολύ και απ'οτι φαίνεται χωρίς λόγο...

Η αυχενική μου είχε βγει 1,8. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με τα νούμερα του PAPP-A...

Θα πάω και στο γιατρό μου όμως το απόγευμα για να μου φύγει κάθε άγχος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοβαρολογείς ότι ανησυχείς με πιθανότητα 1:4000 και κατι? εγώ στον περιγυρο μου και όσες φίλες μου έχουν μείνει έγκυες και τον τελευταίο καιρό είναι πολλές δεν μου εχουν αναφέρει νούμερο 20.000 και...τί να πω..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΗΝ 14Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ (38) ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ (ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ 66 ΚΙΛΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21: 1 :3660

ΤΡΙΣΩΜΙΕΣ 18+13 : 1:7055

ΦΥΣΙΚΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ

ΟΛΑ ΦΑΝΗΚΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 25/2 ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ.

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ , ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ πολύ!

Με καθησυχάζετε!!! Πραγματικά με άγχωσε το νούμερο αλλά τελικά μάλλον ήταν καιρός να αγχωθώ κι εγώ για κάτι γιατί παραείμαι χαλαρή!!!

Πιστεύω οτι και ο γιατρός μου θα είναι εξίσου καθησυχαστικός αλλά καταλαβαίνετε....νέα μανούλα που ψάχνεται είμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...