Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σε παιδια με πολλες διατροφικες αλλεργιες τι δινεται???


Recommended Posts

Η κορη μου ειναι αλλεργικη στο γαλα αγελαδος και σε ολα τα παραγωγα (τυρια.γιαουρτια,μοσχαρι κλπ κλπ).Επισης τωρα ξεκινησε να τρωει τον κροκο του αβγου και αυτο οχι καθε μερα για να προλαβουμε καμια περιεργη αντιδραση....Ψαρι δεν εχουμε δοκιμασει ακομη....και θα αργησουμε

 

Επισης δε μπορει ακομη να φαει σπανακι,πολλα φρουτα(μονο μηλο αχλαδι και μπανανα) και διαφορα πρασινα λαχανικα (σελινο,μαϊντανο,ανιθο κλπ κλπ)

 

Αυτη τη στιγμη τρωει ως εξης: 6 με 7 γαλα (180 ml)

10-11 Αυγο (κροκο μονο )με λιγο ψωμακι με βουτυρο (βιταμ που ειναι φυτικο) ή Τοστ με γαλοπουλα βραστη και ισως λιγο (μεγεθος σπιρτοκουτου) τυρακι του τοστ.

13:00-14:00 φαγητο (περιορισμενα πραγματα οπως φακες,κοτοπουλο,αρακα,φασολακια,φασολαδα(αν εχει κεφια)κεφτεδακια ή μπιφτεκι απο χοιρινο κιμμα ή κιμμα απο κοτοπουλο,και στο τσακιρ κεφι μπριζολιτσα χοιρινη χωρις ριγανη και τετοια. Τις αρεσουν τα μακαρονια (το ρυζι ουτε ζωγραφιστο δε θελει να το δει )και οι πατατες.Ευτυχως τρωει και παντζαρια και ντοματα που συνηθως ειναι αλλεργιογονα.

18:00 αν εχει κεφια θα φαει φρουτο αν οχι κρακερακια

20:00 με 21:00 βραδυνο (λιγοτερη ποσοτητα απο το μεσημεριανο

22:30-23:00 γαλα 180 ml

 

Η παιδιατρος λεει οτι για παιδι με τοσες αλλεργιες παιρνει κανονικα βαρος και να μην αγχωνομαι πολυ με το φαγητο.....

 

Σας τα γραφω αυτα γιατι θα ηθελα να μαθω οσοι αντιμετωπιζεται παρομοια προβληματα τι περιπου δινεται στα παιδια σας για να παρω μια ιδεα και ισως εμπλουτισω και αλλο το φαγητο της.....

 

Αποκλειω επισης μελι,μαρμελαδες,κορν φλεϊκς (γιατι ολα εχουν μεσα ή σοκολατα ή ζαχαρη ή μελι και την πειραζει) καθως και κρεμες γιατι του εμποριου εχουν γαλα και αυτες απο το φαρμακειο (SINLAC,της ΝUTRICIa Και της HUMANA ) τις εχει κοψει απο μικρη γιατι τις βαρεθηκε. Δε θελει εδω και 3 μηνες τιποτα αλεσμενο η σε στυλ κρεμας...ολα τα τρωει κανονικα....ακομη και το μηλο (και εγω καθε μπουκια που τρωει αλλαζω δεκα χρωματα γιατι εχω ακουσει πολλα παιδια που εχουν πνιγει με το μηλο....αλλα εινια ο μονος τροπος να το φαει....)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


yasemi, ξέρεις ακριβώς σε ποιές ουσίες είναι αλεργική η μικρούλα σου? Ρωτάω γιατί ο γιός μου έχει κάποιο πρόβλημα υγείας που επιβάλλεται να του δίνουμε τρόφες χαμηλές σε φώσφορο και ποτάσσιο, καθώς και χαμηλές σε πρωτείνες. Ετσι υπάρχουν λίστες με φαγητά που έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά, επίσης μπορείς να βρεις την περιεκτικότητα αυτών σε κάθε φρουτο, λαχανικό κλπ. Όσο για το γάλα, έχεις δοκιμάσει το γάλα σόγιας? Και για να μην φοβάσαι ότι θα πνιγεί με σκληρά φρούτα, μπορείς να τα βάλεις λίγα λεπτά στον ατμό να μαλακώσουν και να της τα δώσεις (γίνεται το ίδιο και στον φούρνο μικροκυμάτων)

Link to comment
Share on other sites

yasemi, πήγαμε στον αλλεργιολόγο, γιατί η κόρη μου δεν μπορούσε να φάει διάφορα φρούτα, λαχανικά και άλλα (ενδεικτικά: μήλο, αχλάδι, όσπρια, σουσάμι, καρότο, λάδι, βρώμη, σίκαλη κ.α. και φυσικά ούτε λόγος για ντομάτα, πορτοκάλι, αυγό, ψάρι), και έδειχνε σημάδια αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Ο γιατρός συνέστησε (σε μένα βασικά, λόγω του ότι θηλάζουμε και η μικρή δεν παίρνει από αλλού γαλακτοκομικά) αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά για 4 εβδομάδες και μετά να ξαναεισάγουμε τις τροφές που την πείραζαν, για να δούμε αν ήταν πραγματική αλλεργία ή αλληλεπίδραση λόγω γαλακτοκομικών. Η επίδραση των γαλακτοκομικών κάνει 2-4 εβδομάδες να φύγει από τον οργανισμό, αλλιώς κάθε πείραμα είναι αμφίβολο.

Επειδή είχα διαβάσει διάφορες εμπειρίες, αποφάσισα να τηρήσω τα όρια πιο αυστηρά, κάνω αποχή από τα γαλακτοκομικά εδώ και 4 μήνες.

Μετά από τον πρώτο μήνα αποχής, ξεκινήσαμε να δίνουμε στη μικρή από τα "απαγορευμένα" και με ευχαρίστηση είδαμε ότι ανεχόταν όλο και περισσότερα. Κανα δυο τροφές την ενόχλησαν πάλι, αλλά θα τις ξαναδοκιμάσουμε αργότερα. Τολμήσαμε μάλιστα να την αφήσουμε να φάει ντομάτα σε πολύ μικρή ποσότητα και δεν είχαμε καμιά αντίδραση.

Θα τηρήσω την αποχή μου ως το εξάμηνο, και μετά θα δούμε πώς θα πάει με την κατανάλωση γαλακτοκομικών.

 

Λέω όλη την ιστορία, αφενός για να τονίσω ότι χρειάζεται χρόνος και συστηματική αποχή, για να συνέλθει ο οργανισμός, αφετέρου για να επιστήσω την προσοχή ότι ίσως τόσα πράγματα που πειράζουν το παιδί σου, φυσιολογικά δεν θα το πείραζαν, αν δεν κατανάλωνε γαλακτοκομικά.

Σας απέκλεισαν κάθε είδος ή σας επιτρέπουν πχ κατσικίσια, πρόβεια προϊόντα; Μου κάνει εντύπωση που δίνεις τυρί του τοστ και γάλα. Η ποσότητα δεν έχει σημασία, στην αλλεργία μερικές φορές αρκεί να ακουμπήσει το πηρούνι σου λίγο τυρί, για να σε επηρεάσει η πρωτεϊνη του.

Χρειάζεται επίσης προσοχή με πολλές επεξεργασμένες τροφές, που περιέχουν κρυμμένα γαλακτοκομικά, πχ κάποια ψωμιά, κάποια αλλαντικά, γλυκίσματα, αρτοσκευάσματα, φυτικά προϊόντα που περιέχουν λακτόζη ή πρωτεΐνες γάλακτος για βελτίωση της γεύσης, παναρισμένα κρέατα, έτοιμα κεφτεδάκια, πουρέδες κτλ.

 

Το καλό είναι ότι με προσεκτική διατροφή περνάνε οι περισσότερες αλλεργίες στα παιδιά. Από όσο έχω καταλάβει, δεν πειράζει τα παιδιά να τρώνε "τα ίδια και τα ίδια", αρκεί αυτά να είναι θρεπτικά. Ωστόσο, δεν ησυχάζουμε και θέλουμε ποικιλία :)

 

Αν κόψετε όλα τα γαλακτοκομικά εντελώς, ίσως θέλεις να βάλεις αρκετές τροφές με ασβέστιο στη διατροφή της: πχ μπροκολα, ξερά βερίκοκκα (βιολογικά, γιατί μπορεί να κάνει αλλεργία στο συντηρητικό των συμβατικών), σουσάμι και ταχίνι (με προσοχή, αφού είναι αλλεργιογόνα).

 

Από σνακ πρωινού/απογευματινού, παίζουν διάφορα με βρώμη, που δεν έχουν μέσα γάλα.

 

Οι γλυκοπατάτες είναι καλή εναλλακτική στην πατάτα και έχουν διπλάσιες θερμίδες, οπότε είναι πολύ θρεπτικές. Αντίστροφα, οι διάφορες κολοκύθες, έχουν λιγότερες θερμίδες αλλά πολλές φυτικές ίνες. Πολύ θρεπτικό είναι και το αβοκάντο.

 

Στο κρέας, δοκίμασε και κουνέλι, γαλοπούλα και άλλους τύπους, για να δεις τι τρώει πιο εύκολα. Ή αν δεν τρώει εύκολα κρέας, μπορείς να κάνεις συνδυασμούς δημητριακών και οσπριών, που φτιάχνουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας.

 

Αγκινάρες, φασολάκια, αρακάς, μπρόκολα κτλ, και φρούτα, ό,τι είναι εποχής και ξέρεις ότι δεν την πειράζει, μπορείς να το δοκιμάζεις. Δοκίμασε το κρέας ψητό ή στον ατμό, για ποκιλία.

 

Ασυνήθιστα δημητριακά και ψευδοδημητριακά, όπως κεχρί, φαγόπυρο, κινόα, αμάραντο, που μαγειρεύονται όπως το ρύζι, και επειδή το καθένα έχει το δυνατό του σημείο σε θρεπτικά στοιχεία, η ποικιλία εξασφαλίζει την πρόσληψη όλων των βιταμινών και ιχνοστοιχείων. Και βέβαια, είναι λιγότερο επεξεργασμένα από τα ζυμαρικά.

 

Σαν υποκατάστατο του υγρού γάλακτος, ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αμυγδαλόγαλα - αλλά επειδή έχει διάφορες αλλεργίες ίσως θέλεις να περιμένεις για αμύγδαλα και σόγια λίγο αργότερα. Συνήθως τα παιδιά που έχουν πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά έχουν πρόβλημα και με τη σόγια.

 

Το μήλο, τα καρότα κτλ που είναι αρκετά σκληρές τροφές, καλό είναι να τα δίνεις μαλακά βρασμένα ή σε λεπτές φέτες ή ξυλάκια. Το φαγητό με τα χέρια τα ενθαρρύνει να δοκιμάζουν φαγητά που τα απωθούν αλλιώς... εμείς φτιάχναμε σχεδόν τα πάντα στον ατμό και τα έτρωγε μόνη της, αφού τα είχαμε κόψει με τρόπο που να μπορεί να τα πιάσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

10-11 Αυγο (κροκο μονο )με λιγο ψωμακι με βουτυρο (βιταμ που ειναι φυτικο) ή Τοστ με γαλοπουλα βραστη και ισως λιγο (μεγεθος σπιρτοκουτου) τυρακι του τοστ.

 

Γιασεμί, θα σχολιάσω λίγο μερικά τρόφημα γιατί φαίνεται ότι δεν ξέρεις τι περιέχουν.

όλες οι φυτικές μαργαρίνες περιέχονται από κακής ποιότητας λάδια που είναι αδύνατο να καταναλωθούν, για να γίνουν βρώσιμα περνάνε από διαλύτες που αφαιρούν τις δυσάρεστες μυρωδιές αλλά αφήνουν κατάλοιπα και τους βάζουν ένα κάρο πρόσθετα. Τα περισσότερα από τα πρόσθετα δημιουργούν προβλήματα και ειδικά σε παιδιά με αλλεργίες καλό θα ήταν να αποφεύγονται.

 

Το ότι είναι κάτι φυτικό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό (και τα πατατάκια φυτικά είναι...). Η διαφήμιση του βιτάμ και άλλων μαργαρινών που βλέπεις στην τηλεόραση δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

 

Επιπλέον τα αλλαντικά όπως η βραστή γαλοπούλα περιέχουν τις περισσότερες φορές βελτιωτικά γεύσης και συντηριτικά, και τα δύο είναι πολύ επιβλαβή ειδικά για τόσο μικρό παιδί.

 

ακομη και το μηλο (και εγω καθε μπουκια που τρωει αλλαζω δεκα χρωματα γιατι εχω ακουσει πολλα παιδια που εχουν πνιγει με το μηλο....αλλα εινια ο μονος τροπος να το φαει....)

τα παιδιά που μπορούν να χειριστούν τόσο καλά τέτοιες τροφές δεν πνίγονται. είσαι σίγουρη ότι οι ιστορίες που έχεις ακούσε είναι από έγκυρες πηγές;

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοω γαλα εννοω το Neocate που το εχουν γραψει απο το ΠΑΙΔΩΝ και δεν εχει καθολου πρωτεϊνη αγελαδος μεσα.Οσον αφορα για προβεια και κατσικισια προϊοντα αφενος δε μπορω να βρω τετοιο γαλα γιατι ενα κατσικισιο που κυκλοφορει στα βιολογικα εχει και καλαμποκι και την ειχε πειραξει....αφετερου επειδη παντα κοιταω τα συστατικα τα περισσοτερα γιαουρτια εχουνε μιγμα απο αγελαδινο και κατσικισιο γαλα και δε μπορω να της τα δωσω...και γω οταν θηλαζα αν ειχα σωστη παιδιατρο τοτε θα μου ειχε πει να αποκλεισω τα γαλακτοκομικα και το μοσχαρι...αλλα τα εμαθα μετα οταν αλλαξα παιδιατρο.....

 

 

οσο για τη γαλοπουλα και το βιταμ...τι αλλο θα μπορουσα να της δωσω???η βραστη τουλαχιστον ειναι καπως πιο υγιεινη απο την καπνιστη και δευτερον ειναι και λιγο περιορισμενα αυτα που θα μπορουσα να της δωσω....

 

Τρωει και κουνελι και που και που της δινω και λιγο κατσικακι...

 

Για γαλα σογιας σκετο δε μπορω να της δωσω γιατι ειναι ακομη σε ηλικια που οι αναγκες τις σε σιδηρο ειναι αυξημενες οποτε το NEOCATE της τα καλυποπτει αυτα.....

 

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ξαναεπαναφερω το θεμα γιατι ξερω οτι υπαρχουν πολλες μητερες με το ιδιο προβλημα μηπως και το δουν και απαντησουν.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ο ανηψιός μου είναι σε τέτοια φάση.

γαλα αγελαδινό δεν πίνει. πίνει ειδκό γάλα (δεν ξέρω πώς λέγεται) που το αγοράζουν από το φαρμακείο και κοστίζει... χρυσάφι!

τρώει μόνο αρνάκι. σε όλα τα άλλα έχει αλεργία. μαζί με κολοκύθι, καρότο και πατάτα ΜΟΝΟ. οταν του έβαλαν ζυμαρικό... φούντωσε.

κρέμα το απόγευμα από χαρούπι...

φρούτα μόνο αχλάδι, μπανάνα και μήλο.

εχει αλλεργία στο αυγό, στο ψάρι, στους ξηρούς καρπούς, στη σόγια, στο σιτάρι, στο καλαμπόκι... θες κι αλλα;

πολύ δύσκολο για ενα παιδί που μεγαλώνει. ευτυχως δεν ζηλεύει... ακόμη...

κανουν κάθε 6 μήνες αλλεργικά τεστ. καποια θα του μείνουν και κάποια θα περάσουν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οσο για τη γαλοπουλα και το βιταμ...τι αλλο θα μπορουσα να της δωσω???η βραστη τουλαχιστον ειναι καπως πιο υγιεινη απο την καπνιστη και δευτερον ειναι και λιγο περιορισμενα αυτα που θα μπορουσα να της δωσω....

 

 

Αντί για βιτάμ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταχίνι, εφόσον δεν την πειράζει. Όπου ταιριάζει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις παρθένο ελαιόλαδο.

 

Στο πρωινό, ίσως μπορείς να φτιάξεις

- μια κρέμα με κουάκερ (με νερό ή χυμό/πολτό φρούτων),

- ένα τόστ με μήλο ή μπανάνα, όπου θα αλείψεις το ψωμί με λίγη μαρμελάδα ή πολτό από τα φρούτα που τρώει (εμείς τις αλείφουμε με μέλι αλλά σας πειράζει) - μην το σκέφτεσαι σαν παράξενο συνδυασμό, σκέψου το σαν μια πρόχειρη υγιεινή μηλόπιτα)

- μια φρουτοσαλάτα (από όσο βλέπω, δεν είναι στάνταρ τα φρούτα και ίσως τα δέχεται καλύτερα το πρωί)

- μια φέτα ψωμί (κέηκ) καρότου/πατάτας/κολοκύθας κτλ

- φρυγανίτσες από ψωμί που έχεις φτιάξει εσύ χρησιμοποιώντας αντί νερό ζωμό από κρέας, λαχανικά κτλ

 

Για το ρύζι και άλλα δημητριακά η κόρη μου έφερνε αντίρρηση αλλά μόνο επειδή της φαίνονται περίεργα τα μικροσκοπικά κομματάκια. Οπότε αυτό που κάνω τελευταία είναι να αλέθω 3-4 κουταλιές του δημητριακού μόνο τόσο, ώστε να κολλάνε τα κομματάκια μεταξύ τους και με το υπόλοιπο φαγητό.

 

Γιατί δεν δίνεις κρέας που έχεις μαγειρέψει εσύ, αντί για αγοραστή γαλοπούλα-αλλαντικό;

 

Ίσως να σε βοηθήσει ψυχολογικά να κάνεις έναν κατάλογο με δυο στήλες, αυτά που τρώει και αυτά που δεν τρώει. Υπάρχουν τόσες δυνατότητες που μάλλον η δεύτερη στήλη θα είναι αρκετά μικρότερη. Μιλώντας προχθές με τη νέα μας παιδίατρο έκανε συνεχώς λόγο για "περιορισμένο διαιτολόγιο" αλλά είχα έτοιμη τη λίστα μου και αναγκαστικά συμφωνεί ότι δεν λείπει κάτι βασικό από τη διατροφή του παιδιού.

 

Άλλες ιδέες για το φαγητό των νηπίων μπορεί κανείς να βρει εδώ:

http://www.wholesometoddlerfood.com/

ενώ για μικρότερα μωρά:

http://www.wholesomebabyfood.com

κάνοντας παραλλαγές για τα ανεπιθύμητα συστατικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητες φιλες, κι εγω τα ιδια περναω.

 

Διαβάζω από την περίοδο της εγκυμοσύνης το πολύ χρήσιμο φόρουμ και τώρα ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ.

 

Ο γιος μας ακριβώς μόλις έκλεισε τους δύο μήνες εμφάνισε αλλεργία με βλεννώδεις εκκρίσεις και αίμα στα κακά του. Περάσαμε χοντρό λούκι γιατί είναι παιδί που τρώει πολύ, και με την αλλαγή του γάλακτος (αρχικά έπινε σχεδόν 450 μητρικό - 450 frisolac την ημέρα), πέσαμε πάρα πολύ στις ποσότητες και είχαμε σπαραξικάρδια κλάματα πείνας.

 

Στην αρχή μας σύστησαν το alfare', το οποίο καλό είναι αλλά μυρίζει τόσο που κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα το πλησίαζε.

 

Μετά επειδή η αλλεργία επέμενε μας συνέστησαν το neocate σε μίξη με το alfare'. Επειδή όμως ο μικρός είναι καλοφαγάς δεν το έτρωγε με τίποτε. Το αναμιγνύαμε ακόμη και με μητρικό (κατά παραίνεση της παιδιάτρου- ειδικής γαστρεντερολόγου) αλλά τίποτε.

 

Τελικά αλλαξαμε το alfare' με το almiron pepti mct και τώρα (πάντα σε μίξη με το neocate) τρώει αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες, φτάνουμε τα 650-700 την ημέρα.

 

Εγω από την άλλη δεν τρώω σχεδόν τίποτε. Στενοχωρέθηκα που διάβαζα τα πιο πάνω για τις μαργαρίνες, γιατί στο γραφείο το μόνο που μπορώ να φάω είναι κανένα φρούτο (μπανάνα ή αχλάδι, γιατί το μήλο δεν το παω με τίποτε) και μπόλικες φρυγανίτσες με μαργαρίνη. Ούτε σούπες ούτε κοτόπουλα ούτε αρνί μπορώ να κουβαλήσω.

 

Αυτά που μπορώ να φάω: Αρνί, γαλοπούλα, κοτόπουλο, καρότο, κρεμμύδι, κολοκύθι (μάλλον κάνει κολικούς στο παιδί και το αποφεύγω), πατάτα, ρύζι, μακαρόνια, λάδι, μήλο, αχλάδι, μπανάνα και ΑΓΓΟΥΡΙΑ (αυτό και χάριν αστεϊσμού).

 

Αυτά που δεν μπορώ να φάω: ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

 

Τους καφέδες τους αρνήθηκα για 15 μέρες μέχρι να στρώσει το παιδί. Μετά ξανακύλησα. Πίνω έναν την ημέρα, χωρίς γάλα, και κανένα τσαι.

 

Με τη μαργαρίνη, παρότι καταναλώνω αρκετή ποσότητα, δεν έχω δει κάποια αλλεργική αντίδραση στο παιδί.

 

Μετά από πολλή σκέψη, ανακάλυψα ποια γλυκά μπορώ να τρώω

(μεγάλο πρόβλημα, το 'χα ρίξει στο ψωμί με λάδι και ζάχαρη στην αρχή).

 

Τη μηλόπιττα που έχει συνταγή στο site αλλά με βιτάμ αντί για βούτυρο και χωρίς κανέλλα.

Χαλβά από συμιγδάλι και λάδι, χωρίς κανέλλα.

Ραβανί - Συνταγή από το γαλαξίδι (με αλεσμένο ρύζι, ζάχαρη και νερό).

Μια μέρα που είχαμε πεθυμήσει κάτι απ'έξω, έφαγα ένα σουβλάκι κοτόπουλο με κρεμμύδι και πατάτα (το ξέρω, ντρέπομαι αλλά έφαγα junk).

 

Αν έχει κανείς καμία άλλη καλή ιδέα να τη ρίξει. Κάνω απαιτητική δουλειά και εξαντλούμαι πάρα πολύ εύκολα.

Η παιδογαστρεντερολόγος θα μας ξαναδεί σε ένα μήνα που θα γίνει το παιδί 4 μηνών.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

pagotaki, ζόρικα τα πράγματα και για εσάς. Για να προσέχεις ακόμη τη διατροφή, θηλάζεις ακόμη. Σκέφτεσαι καθόλου να γυρίσεις σε 100% μητρικό γάλα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολο το βλέπω. Λείπω ακανόνιστες ώρες, σχεδόν πάντα 8ωρο. Γυρίζω εξαντλημένη. Νομίζω ότι η εξάντληση είναι το μεγαλύτερό μου πρόβλημα. Προσπαθώ να θηλάζω 2-3 φορές την ημέρα και να κάνω 2-3 αντλήσεις με το swing (πρωί ό,τι έχει απομείνει από τον πρωινό θηλασμό, μεσημέρι στο γραφείο και αργά το βράδυ). Η αλήθεια είναι ότι όταν το παιδί πίνει και ειδικό γάλα αισθάνομαι μία ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το βλέπω. Λείπω ακανόνιστες ώρες, σχεδόν πάντα 8ωρο. Γυρίζω εξαντλημένη. Νομίζω ότι η εξάντληση είναι το μεγαλύτερό μου πρόβλημα. Προσπαθώ να θηλάζω 2-3 φορές την ημέρα και να κάνω 2-3 αντλήσεις με το swing (πρωί ό,τι έχει απομείνει από τον πρωινό θηλασμό, μεσημέρι στο γραφείο και αργά το βράδυ). Η αλήθεια είναι ότι όταν το παιδί πίνει και ειδικό γάλα αισθάνομαι μία ασφάλεια.

 

Δεν είσαι μόνη.Η εξάντληση είναι μεγάλος εχθρός. Ωστόσο, επειδή έχετε θέμα με τις αλλεργίες, το ξένο γάλα δεν πρόκειται να βοηθήσει στα προβλήματα σας, μάλλον θα τα παρατείνει. Αν θηλάζεις πιο συχνά όταν είσαι σπίτι, μπορεί να ελαττωθεί το γάλα που χρειάζεται να βγάζεις με αντλήσεις. Αρκετά μωρά που θηλάζουν ανεμπόδιστα τη νύχτα, την ημέρα περιμένουν τη μαμά να γυρίσει από τη δουλειά.

Αν θέλεις, πέρασε από την ενότητα του θηλασμού, να διαβάσεις τι κάνουν άλλες εργαζόμενες μαμάδες, πώς βελτιώνουν την απόδοση στο θήλαστρο και την υπόλοιπη συζήτηση σχετικά με την αντιμετώπιση των αλλεργιών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ που κάνω αποχή από τα γαλακτοκομικά, πρέπει να μην τρώω

και μοσχάρι και να μην δίνω και στο παιδί μοσχάρι ή κρέμα

ρυζάλευρο βανίλια.

 

Σωστά ;

 

(Αισθάνομαι ξανθιά :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες μανουλες θα σας καταθεσω την εμπειρια μετα απο επτα ολοκληρα χρονια μεγαλης αναζητησης και ερευνας στο ιντερνετ και γιατρους για το θεμα των αλλεργιων και των επιπτωσεων τους...

Η ερευνα μου λοιπον κατελληξε στα εξης συμπερασματα στηριγμενα βεβαια σε επιστημονικα αρθρα απο το ιντερνετ και συμβουλες των γιατρων(αλλεργιολογου, παιδιατρου, γαστρεντολογου και διατροφολογου): πολλα προιοντα περιεχουν ενα συστατικο που λεγεται γαλακτοματοποιητες, αυτο ειναι ενα ειδος αντικαταστασης του γαλακτος σε σκονη ή σε διαφορα αλλα παραγωγα του.

Θα το βρειτε σε απειρα συστατικα οπως φετες τοστ, καθε ειδους αλλαντικων, σνακς οπως πατατακια, γαριδακια, γλυφιτζουρια, καραμελες, ψωμακια συσκευασμενα, στα φυτικα βουτυρα, σε μαρμελαδες κλπ, αγοραστους χυμους.

Αποφυγετε επισης σκευασματα φουρνων διοτι μπορει να λενε πως ειναι νηστισιμα πολλα ειδη τους αλλα μην ξεχνατε πως ειναι φτιαγμενα με "φυτικα βουτυρα" καθως και με σκονες που αντικαταστουν τα αυγα και το γαλα συνηθως λογο φτηνου κοστους παραγωγης.

Νοιωθω την απογοητευση σας αλλα πιστεψτε με υπαρχουν λυσεις , μπορειτε να βρειτε απειρες λυσεις με συνταγες για νηστισιμα κεικ και κουλουρακια, οπου συνηθως αντικαταστειτε το βουτυρου με ελαιολαδο και χυμο απο φρεσκο πορτοκαλι, μπορειτε επισης να κανετε διαφορες σπιτικες πιτες με σπανακι ή διαφορα βλητα και το φυλλο φτιαγμενο ενοειτε με λαδι , να εχετε αποχυμωτη και να κανετε διαφορους χυμους φρεσκους φρουτων ή φρουτοκρεμες, μαθετε τα παιδια σας να αγαπουν φρουτοσαλατες, καντε σπιτικες μαρμελαδες για πρωινο ή κολατσιο(υπαρχει μεγαλη ποικιλια), καντε σπιτικα γλυκα οπως γλυκο κερασι και χρησιμοποιηστε το σιροπι για να κανετε βυσσιναδα :D , χρησιμοποιηστε φρουτα οπως φραουα για να κανετε γρανιτες, συνηθιστε στα παιδια σας να πινουν τσαγακι (αρκει να ειναι σε μορφη αφεψηματος), τα τσαγια εχουν απιστευτες ιδιοτητες και κυριως ασβεστιο, το κυριοτερο δωστε τους να τρωνε πρωινο με ταχινι και μελι(το ταχινι ειναι πολυ καλη πηγη ασβεστικου και περιεχει λιπαρα πολυ ωφελιμα για τα μικρουλια μας!!! , μπορειτε να χρησιμοποιηστε εκφραση ως την λευκη μερεντα), καντε τα δικα σας αλλαντικα με κρεας μοσχαρισιο(παρτε φιλετο μοσχαρισιο μαριναρετε το απο βραδυς σε σκορδο και διαφορα μπαχαρικα και ψηστε μαζι με νερακι στους 180 βαθμους για λιγη ωρα, γινεται πεντανοστιμο), καντε τα δικα σας ποπ κορν(ποτε τα συσκευασμενα, λαδακι στο τηγανι με αλατι και ριξτε μεσα το καλαμποκι με κλειστο το καπακι εως του να αρχισουν να σκανε), καντε τα δικα σας πατατακια(αν εχετε μιξερ κοπης για λαχανικα χρησιμοποιηστε το για να ψηλοκοψτε τις πατατες, αλλατιστε τες και τηγανιστες σε λαδι), καντε τα δικα σας μπεικ ρολς, ψωμι κομμενο σε μπουκιτσες με διαφορα καρυκευματα και διπλοφουρνισμενα για να γινονται τραγανα.....κλπ, υπαρχει νηστισιμος τραχανας στο εμποριο εφοσον δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το κανετε εσεις, ξηροι καρποι, παστελι κλπ.

Ειδη οπως κεικ, κουλουρακια κλπ μπορουν να μπαινουν σε σακουλακια και να μπαινουν στην καταψυξη ή σε ταπερ αεροστεγη και να μπαινουν στο ψυγειο και στις δυο περιπτωσεις διατηρουντε φρεσκα για αρκετο καιρο.

Δυστυχως λυπομαστε το παιδι μας αν τρεφεται υγιεινα και χαιρομαστε αν τρεφονται με ολες αυτες τις αηδιες που κυκλοφουρουν στο εμποριο, λυπαμαι που το λεω αλλα δεν εχω δει κανενα να πενευει το παιδι του που τρωει ωμο καροτο για κολατσο ή ενα αγγουρακι, αλλα αντιθετως αν κανει κατι καλο του ταζουμε πατατακια και σοκολατες ως επιβραβευση :?

Πιστεψτε με υπαρχουν αρκετες λυσεις αρκει να υπαρχει η διαθεση αλλα ενοειται και ο χρονος, δεν λεω πως ειναι ευκολο και αρκετες συνταγες μου ομολογω ειχαν καταλληξει στην αρχη στο καδο αλλα η υπομονη και επιμονη παντα ανταμειβεται και κυριως με την υγεια των παιδιων μας!

Ελπιζω να σας εδωσα μια αλλη εικονα επι του θεματος....

ΥΣ:1.Υπαρχουν παιδια με διαφορες αλλεργιες οπως στους ξηρους καρπους κλπ, εγω απλως δινω ιδεες αλλα εσεις ξερετε τι ανεχεται ο οργανισμος των παιδιων σας

2. τροφες οπως το συκο, το μπροκολλο, ταχινι, σουσαμι, τσαγια περιεχουν μεγαλες ποσοτητες ασβεστιου.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλά πιστεύω οτι γράφοντας δύο τρία πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τις εμπειρίες μου ίσως μπορέσω και εγώ να βοηθήσω λίγο κάποιες άλλες μαμάδες που ανησυχούν.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία λοιπόμ σας επισημαίνω οτι τα συμπτώματα που εμφανίζονται στην ΓΟΠ εμφανίζονται και στην Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα. Η τελευταία, δεν οφείλεται πάντα και αποκλειστικά σε τροφική/ές αλλεργίες. Μπορεί να προέλθει και από αλλεργία σε εισπνεόμενα (πχ.αλλεργία στο γρασίδι, στα πεύκα κτλ.) Η θεωρία αυτή είναι αρκετά καινούργια και συνεχώς επιβεβαιώνεται. Στην περίπτωσή μας ο μικρός 4.5 ετών πλέον,

υποφέρει ακόμα και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι πολύ δύσκολη,

έως αδύνατη. Προσοχή, λοιπόν οι αλλεργίες σε εισπνεόμενα μπορεί άλλοτε να οδηγήσουν σε άσθμα ή και σε οισοφαγίτιδα (μην το ξεχνάτε). Τέλος ο επίμονος βήχας στα μωρά μπορεί να σημαίνει ΓΟΠ κάτι που δεν θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί αφού συνήθως ο βήχας σχετίζεται με το ανώτερο ή το κατώτερο αναπνευστικό.

 

ΥΓ Σε σχέση με βρεφικά γάλατα κτλ. Η παιδίατρός μας στο νέο μας μικρό

μας συνέστησε σταγόνες λακτάση (Lacteeze) για την αφαίρεση/διάσπαση της λακτόζης. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να ταϊζω το μωρό 2 (μηνών) με το δικό μου γάλα, χωρίς λακτόζη. Λειτουργεί βέβαια και σε άλλα γάλατα. Αυτό μας το πρότεινε διότι οι έντονοι κολικοί, ίσως να σχετίζονται με δυσανεξία στη λακτόζη. Έχω προσέξει ήδη αρκετή διαφορά εδώ και 2-3 μέρες που ξεκίνησα.

 

Σας φιλώ όλες, και καλό κουράγιο, πάντα υπάρχει κάτι πιο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλά πιστεύω οτι γράφοντας δύο τρία πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τις εμπειρίες μου ίσως μπορέσω και εγώ να βοηθήσω λίγο κάποιες άλλες μαμάδες που ανησυχούν.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία λοιπόμ σας επισημαίνω οτι τα συμπτώματα που εμφανίζονται στην ΓΟΠ εμφανίζονται και στην Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα. Η τελευταία, δεν οφείλεται πάντα και αποκλειστικά σε τροφική/ές αλλεργίες. Μπορεί να προέλθει και από αλλεργία σε εισπνεόμενα (πχ.αλλεργία στο γρασίδι, στα πεύκα κτλ.) Η θεωρία αυτή είναι αρκετά καινούργια και συνεχώς επιβεβαιώνεται. Στην περίπτωσή μας ο μικρός 4.5 ετών πλέον,

υποφέρει ακόμα και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι πολύ δύσκολη,

έως αδύνατη. Προσοχή, λοιπόν οι αλλεργίες σε εισπνεόμενα μπορεί άλλοτε να οδηγήσουν σε άσθμα ή και σε οισοφαγίτιδα (μην το ξεχνάτε). Τέλος ο επίμονος βήχας στα μωρά μπορεί να σημαίνει ΓΟΠ κάτι που δεν θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί αφού συνήθως ο βήχας σχετίζεται με το ανώτερο ή το κατώτερο αναπνευστικό.

 

 

Ενδιαφέροντα αυτά που μας λες, συνήθως τα βλέπουμε στους ενήλικες, αν θέλεις γράψε και κάτι στο τόπικ για την ΓΟΠ σε σχέση με το θηλασμό:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

 

ΥΓ Σε σχέση με βρεφικά γάλατα κτλ. Η παιδίατρός μας στο νέο μας μικρό μας συνέστησε σταγόνες λακτάση (Lacteeze) για την αφαίρεση/διάσπαση της λακτόζης. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να ταϊζω το μωρό 2 (μηνών) με το δικό μου γάλα, χωρίς λακτόζη. Λειτουργεί βέβαια και σε άλλα γάλατα. Αυτό μας το πρότεινε διότι οι έντονοι κολικοί, ίσως να σχετίζονται με δυσανεξία στη λακτόζη. Έχω προσέξει ήδη αρκετή διαφορά εδώ και 2-3 μέρες που ξεκίνησα.

 

 

Πόσο είναι το μωράκι σου; Έχει γίνει διάγνωση για δυσανεξία στη λακτόζη; Είναι σπάνιο σε μικρά μωρά, από όσο έχω διαβάσει. Έχετε εξετάσει αν υπάρχει θέμα υπερπαραγωγής;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

AMARETTO,

 

TO MΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.

ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΡΕΥΝΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΛΑΚΤΑΣΗ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

AMARETTO,

 

TO MΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.

ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΡΕΥΝΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΛΑΚΤΑΣΗ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ.

 

Δεν διαφωνώ με τη θεωρία αλλά ρωτάω για την υπερπαραγωγή, επειδή στην αρχή του θηλασμού φέρνει τη λακτόζη συγκεντρωμένη σε μεγάλη ποσότητα στο στομαχάκι του μωρού, που δεν μπορεί άμεσα να την επεξεργαστεί όλη και το αποτέλεσμα είναι το μωρό να έχει συμπτώματα δυσανεξίας, ενώ, αν λυθεί το θέμα της υπερπαραγωγής, εξαφανίζεται και το πρόβλημα. Αυτό είναι κάτι που πολλοί γιατροί το παραβλέπουν. Πχ σε αυτό το φόρουμ πολύ συχνά μητέρες ρωτάνε το γιατρό για πράσινα κακά που έχει το μωρό λόγω αυτού του θέματος και ο γιατρός θεωρεί ότι το χρώμα είναι φυσιολογικό. Ή μπορεί να τους συστήνει διάφορες μη ενδεδειγμένες λύσεις πχ υποαλλεργικά γάλατα κτλ.

Αν θέλεις, διάβασε εδώ λεπτομέρειες:

 

http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/lactose.html (ειδικά στην παράγραφο "Lactose overload")

και

http://www.kellymom.com/babyconcerns/lactose-intolerance.html

 

Παράκληση να μην γράφετε κεφαλαία, που στο διαδίκτυο ισοδυναμούν με "φωνές".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι πολύ ενημερωμένη amaretto.

Αυτό που λες ισχύει απόλυτα.

 

Σύμφωνα με μελέτες λοιπόν, ένας τρόπος να μειωθούν οι κωλικοί που σχετίζονται με δυσανεξία είναι η αφαίρεση μιας πρώτης ποσότητας πριν από κάθε θηλασμό. Στην πρώτη ποσότητα βρίσκεται και η μεγαλύτερη συγκέντρωση λακτόζης.

Σχετικά λοιπόν με τα παραπάνω και επειδή λακτόζη εξακολουθεί να υπαρχει και στο υπόλοιπο μητρικό γάλα, μικρότερη βέβαια ποσότητα, οι σταγόνες προσφέρουν επιπλέον βοήθεια. Εγώ προσωπικά στο γάλα που αφαιρώ σε μια μικρή σύριγγα προσθέτω 4-5 σταγόνες. Στο τέλος του θηλασμού του δίνω και την ποσότητα που περιέχειη σύριγγα με μίγμα του

γάλακτος μου και των σταγόνων. Ο τρόπος αυτός δεν είναι ο ιδανικός αλλά

βοηθάει σε μεγάλο βαθμό. Ο σωστός τρόπος σύμφωνα με την οδηγία του προϊόντος είναι να μείνει στο ψυγείο το γάλα για δώδεκα ώρες με κάποια ποσότητα σταγόνων ώστε να επιτευχθεί η διάσπαση έως και 95-98%%. Ο τρόπος που ακολουθώ εγώ διασπά το 50%-70% σε κάθε γεύμα του.

 

Συγνώμη για τα κεφαλαία, δεν το ήξερα.

Ευχαριστώ για τα links

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλά πιστεύω οτι γράφοντας δύο τρία πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τις εμπειρίες μου ίσως μπορέσω και εγώ να βοηθήσω λίγο κάποιες άλλες μαμάδες που ανησυχούν.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία λοιπόμ σας επισημαίνω οτι τα συμπτώματα που εμφανίζονται στην ΓΟΠ εμφανίζονται και στην Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα. Η τελευταία, δεν οφείλεται πάντα και αποκλειστικά σε τροφική/ές αλλεργίες. Μπορεί να προέλθει και από αλλεργία σε εισπνεόμενα (πχ.αλλεργία στο γρασίδι, στα πεύκα κτλ.) Η θεωρία αυτή είναι αρκετά καινούργια και συνεχώς επιβεβαιώνεται. Στην περίπτωσή μας ο μικρός 4.5 ετών πλέον,

υποφέρει ακόμα και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι πολύ δύσκολη,

έως αδύνατη. Προσοχή, λοιπόν οι αλλεργίες σε εισπνεόμενα μπορεί άλλοτε να οδηγήσουν σε άσθμα ή και σε οισοφαγίτιδα (μην το ξεχνάτε). Τέλος ο επίμονος βήχας στα μωρά μπορεί να σημαίνει ΓΟΠ κάτι που δεν θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί αφού συνήθως ο βήχας σχετίζεται με το ανώτερο ή το κατώτερο αναπνευστικό.

 

 

Ενδιαφέροντα αυτά που μας λες, συνήθως τα βλέπουμε στους ενήλικες, αν θέλεις γράψε και κάτι στο τόπικ για την ΓΟΠ σε σχέση με το θηλασμό:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

 

ΥΓ Σε σχέση με βρεφικά γάλατα κτλ. Η παιδίατρός μας στο νέο μας μικρό μας συνέστησε σταγόνες λακτάση (Lacteeze) για την αφαίρεση/διάσπαση της λακτόζης. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να ταϊζω το μωρό 2 (μηνών) με το δικό μου γάλα, χωρίς λακτόζη. Λειτουργεί βέβαια και σε άλλα γάλατα. Αυτό μας το πρότεινε διότι οι έντονοι κολικοί, ίσως να σχετίζονται με δυσανεξία στη λακτόζη. Έχω προσέξει ήδη αρκετή διαφορά εδώ και 2-3 μέρες που ξεκίνησα.

 

 

Πόσο είναι το μωράκι σου; Έχει γίνει διάγνωση για δυσανεξία στη λακτόζη; Είναι σπάνιο σε μικρά μωρά, από όσο έχω διαβάσει. Έχετε εξετάσει αν υπάρχει θέμα υπερπαραγωγής;

:) Για τις παιδικές αλλεργίες και άλλα προβλήματα να έχετε υπόψη σας το πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Ουπσάλα στην Σουηδία. Ειδικεύονται και είναι κορυφαίοι σε αυτά.

[/i][/b]

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλά πιστεύω οτι γράφοντας δύο τρία πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τις εμπειρίες μου ίσως μπορέσω και εγώ να βοηθήσω λίγο κάποιες άλλες μαμάδες που ανησυχούν.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία λοιπόμ σας επισημαίνω οτι τα συμπτώματα που εμφανίζονται στην ΓΟΠ εμφανίζονται και στην Ιωσινοφυλική Οισοφαγίτιδα. Η τελευταία, δεν οφείλεται πάντα και αποκλειστικά σε τροφική/ές αλλεργίες. Μπορεί να προέλθει και από αλλεργία σε εισπνεόμενα (πχ.αλλεργία στο γρασίδι, στα πεύκα κτλ.) Η θεωρία αυτή είναι αρκετά καινούργια και συνεχώς επιβεβαιώνεται. Στην περίπτωσή μας ο μικρός 4.5 ετών πλέον,

υποφέρει ακόμα και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι πολύ δύσκολη,

έως αδύνατη. Προσοχή, λοιπόν οι αλλεργίες σε εισπνεόμενα μπορεί άλλοτε να οδηγήσουν σε άσθμα ή και σε οισοφαγίτιδα (μην το ξεχνάτε). Τέλος ο επίμονος βήχας στα μωρά μπορεί να σημαίνει ΓΟΠ κάτι που δεν θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί αφού συνήθως ο βήχας σχετίζεται με το ανώτερο ή το κατώτερο αναπνευστικό.

 

 

Ενδιαφέροντα αυτά που μας λες, συνήθως τα βλέπουμε στους ενήλικες, αν θέλεις γράψε και κάτι στο τόπικ για την ΓΟΠ σε σχέση με το θηλασμό:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

 

ΥΓ Σε σχέση με βρεφικά γάλατα κτλ. Η παιδίατρός μας στο νέο μας μικρό μας συνέστησε σταγόνες λακτάση (Lacteeze) για την αφαίρεση/διάσπαση της λακτόζης. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να ταϊζω το μωρό 2 (μηνών) με το δικό μου γάλα, χωρίς λακτόζη. Λειτουργεί βέβαια και σε άλλα γάλατα. Αυτό μας το πρότεινε διότι οι έντονοι κολικοί, ίσως να σχετίζονται με δυσανεξία στη λακτόζη. Έχω προσέξει ήδη αρκετή διαφορά εδώ και 2-3 μέρες που ξεκίνησα.

 

 

Πόσο είναι το μωράκι σου; Έχει γίνει διάγνωση για δυσανεξία στη λακτόζη; Είναι σπάνιο σε μικρά μωρά, από όσο έχω διαβάσει. Έχετε εξετάσει αν υπάρχει θέμα υπερπαραγωγής;

:) Για τις παιδικές αλλεργίες και άλλα προβλήματα να έχετε υπόψη σας το πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Ουπσάλα στην Σουηδία. Ειδικεύονται και είναι κορυφαίοι σε αυτά.

[/i][/b]

 

Eυχαριστούμε Nandin,

 

Άυτή τη στιγμή έχουμε έναν αλλεργιολόγο ο οποίος είναι πολύ καλός

από US. Καρατάω την πληροφορία σου όμως για κάθε ενδεχόμενο.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
yasemi, πήγαμε στον αλλεργιολόγο, γιατί η κόρη μου δεν μπορούσε να φάει διάφορα φρούτα, λαχανικά και άλλα (ενδεικτικά: μήλο, αχλάδι, όσπρια, σουσάμι, καρότο, λάδι, βρώμη, σίκαλη κ.α. και φυσικά ούτε λόγος για ντομάτα, πορτοκάλι, αυγό, ψάρι), και έδειχνε σημάδια αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Ο γιατρός συνέστησε (σε μένα βασικά, λόγω του ότι θηλάζουμε και η μικρή δεν παίρνει από αλλού γαλακτοκομικά) αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά για 4 εβδομάδες και μετά να ξαναεισάγουμε τις τροφές που την πείραζαν, για να δούμε αν ήταν πραγματική αλλεργία ή αλληλεπίδραση λόγω γαλακτοκομικών

 

τόσα πράγματα που πειράζουν το παιδί σου, φυσιολογικά δεν θα το πείραζαν, αν δεν κατανάλωνε γαλακτοκομικά.

 

Χρειάζεται επίσης προσοχή με πολλές επεξεργασμένες τροφές, που περιέχουν κρυμμένα γαλακτοκομικά, πχ κάποια ψωμιά, κάποια αλλαντικά, γλυκίσματα, αρτοσκευάσματα, φυτικά προϊόντα που περιέχουν λακτόζη ή πρωτεΐνες γάλακτος για βελτίωση της γεύσης, παναρισμένα κρέατα, έτοιμα κεφτεδάκια, πουρέδες κτλ.

 

εισαι απιστευτα ενηερωμενη

 

ποιος ειναι ο ακριβης μηχανισμος αλληλεπιδρασης?

μηπως απλα ο επιπλεον ερεθισμος του εντερου που ηδη φλεγμαινει λογω της αλλεργιας στο γαλα η και η δυσανεξια στην λακτοζη που προκαλει η αλλεργια ?

Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλυτερος γιος μου (3 ετων) ειχε καποιες ενδειξεις τροφικης αλλεργιας ,εδω και 3 μηνες διαγνωσαμε αλλεργια στο λευκωμα αυγου και λιγο στο γαλα (με rast test)

αποκλεισαμε απο την διατροφη

στην αρχη

.γαλα (αγελαδινο- κατσικισιο)

.αυγο

.βουτυρο

. μοσχαρι

.τα οξινα φρουτα οπως το πορτοκαλι .το λεμονι οχι επειδη ειναι αλλεργικος αλλα επειδη ερεθιζουν επιπλεον το ηδη ερεθισμενο εντερο (δεν μου το συνεστησε η παιδογαστ/ρος με δικη μου πρωτοβουλια) ,γενικα σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να συμπεριφερομαστε σαν να εχουμε γαστρενεριτδα μετα την οποια για ενα διαστημα απογορευονται εκτος απο τα γαλακτοκομικα και τα οξινα φρουτα αλλα και καποια αλλα πραγματα που δεν ειναι του παροντως.

 

μετα απο 2 εβδομαδες αφου συνεχιζοντουσαν τα προβληματα κοψαμε :

 

ταχινι

μελι.

ντοματα

σαλατες απο νωπα λαχανικα διοτι προκαλουν δυσπεψια

 

μετα απο 3 μηνες ενω υποτροπιαζαν τα συμπτωματα και μπηκαν στη διαδικασια καποιες επιπλεον εξετασεις διαπιστωσα την αλλεργια

στη σογια αφου εδωσα το τοφου

και τελικα οι μαργαρινες που μας προτεινε η παιδογαστρεντερολογος και τις τρωγαμε αυτους τους 3 μηνες ηταν απο σογια

και τελικα ανακαλυψα και αρκετα αλλα προιοντα με τη σογια να αναγραφεται ξεκαθαρα η μη (θα τα αναφερω καποια αλλη στιγμη)

το λαθος της γιατρου ? επρεπε να μας πει εξ'αρχης να κοψουμε καθε τι που εχει σογια αφου συνηθως η αλλεργια στα γαλακτοκομικα συνοδευεται απο αλλεργια και στη σογια

 

κοψαμε ταυτοχρονα με τη σογια και τα αμυγδαλα (δεν τα απαγορευσε η παιδ/ος),οπως επισης τα ψαρια

εδω και 4 μερες ειμαστε πολυ πολυ καλυτερα

ελπιζω να μην υποτροπιασουμε και ψαχνομαστε και για αλλα αλλεργιογονα η ψευτοαλλεργιογονα οπως θελετε πειτε τα.

αμαρεττο περιμενω και τα δικα σου σχολια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...